Kediler üşür mü? Kedilerin üşüdüğünü nasıl anlarız?

29 Haziran 2021
8236
Kediler üşür mü? Kedilerin üşüdüğünü nasıl anlarız?

Çoğu insan kedilerin tüylerinin kedileri soğuktan koruduğunu ve bundan dolayı da üşümediğini düşünür. Bu belli bir noktaya kadar doğru olmasına rağmen kedilerin tüyleri onları aşırı soğuklardan korumak için yeterli değildir. Bu nedenle kediler üşür mü sorusuna, evet cevabını vermemiz gerekiyor. Ancak kedilerin üşümesinin pek çok farklı koşula bağlı olduğunu ve evin içine ve dış ortama göre değişiklik gösterdiğini belirtmeliyiz. Özellikle durum sokak kedileri için daha da farklıdır. Ev kedileri kış aylarında balkonda kalırsa üşütebilir ancak sokak kedileri sığınacak bir yer bulamadıkları için çok daha ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Bu nedenle kedileri soğuktan nasıl koruyabileceğinizi öğrenmeli ve ona göre adımlar atmalısınız.

Kediler Soğukta Üşür mü?

Kediler, soğukta üşümelerini önleyebilen kürklere sahiptirler. Ancak bu kürklerin kedileri soğuktan koruması, tüylerin sıklığına, tüy katlarına ve uzunluğuna göre değişmektedir. Böylece her kedi ırkının soğuğa karşı aynı derecede dayanıklı olmasını bekleyemeyiz. Norveç Orman Kedisi, Sibirya Kedisi ve Maine Coon ırklarının kürkü, diğer ırkların kürklerine nazaran, düşük sıcaklık derecelerine karşı daha dayanıklıdır. Öte yandan soğuk kış gecelerinde kedilerin hipotermi tehlikesi ile karşı karşıya kalabilme olasılıkları çok yüksektir ve dahası uzun bir süre ısınamazlarsa hayatlarını kaybedebilirler.

Kediler Kaç Derecede Üşür?

Karda ıslanan kedi

Genel olarak geçerli bir sıcaklık ölçüsü yoktur ancak 0 derecenin altındaki soğuk havalar, kediler için çok daha tehlikeli olmaktadır. Kedilerin vücut sıcaklıkları yaş ve boyuta göre farklılık gösterse de, genellikle 38.0-39.5 derece aralığındadır. Kedilerin vücut sıcaklıkları 37.5 derecenin altına düşmeye başlarsa, hipotermiye girme sınırına yaklaşmış olurlar. Soğuk havaya maruz kalan kedileri bekleyen bir başka tehlikenin ise soğuk ısırması olduğunu ekleyelim. Soğuk ısırmaları, daha çok kedilerin patilerinin altlarında ve kulaklarında görülür ancak vücutlarının çeşitli yerlerinde de karşımıza çıkabilir. Eğer kedilerin tüyleri ıslanmışsa, bu durumun daha tehlikeli olduğunu ve ıslanmış kedilerin soğukta çok daha hızlı bir şekilde hipotermiye girebileceğini belirtelim.

Kediler Balkonda Üşür mü?

Balkonda kedi teli ve kedi filesi gibi yeterli önlemler varsa, ev kedileri balkonda vakit geçirmeye bayılırlar. Fakat tahmin edersiniz ki bu durum kış aylarında çok geçerli değildir. Kediniz balkona çıkmaktan çok hoşlansa da, kış aylarında üşüme ihtimali olduğu için onu kısıtlamanız gerekmektedir. Ev kedilerinin bünyeleri, sokakta yaşayan diğer evcil hayvanların bünyesine göre daha çok narindir ve bu nedenle soğuğa karşı dayanıksız olabilirler. Uzun bir süre direkt olarak soğuk hava ile temas etmek, soğuk zeminde durmak, hava sirkülasyonun ortasında kalmak ve ıslanmak, ev kedilerini hasta yapabilir. Kış aylarında, özellikle de çok soğuk havalarda, ev kedilerinin mümkün olduğunca balkona çıkmaması ve hava sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde durmamaları gerekmektedir. Çünkü anlayacağınız üzere kediler balkonda üşürler.

Kediler Kapalı Balkonda Üşür mü?

Kapalı cam balkonu olan kedi sahiplerinin de dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır. Balkonun sıcaklığı, evin içi ile hemen hemen aynı olması ve balkonun zeminin de soğuk olmaması gerekmektedir. Eğer balkon veya balkonun zemini soğuk olursa, kediniz üşütebilir ve ishal, kusma ve üst solunum enfeksiyonu gibi hastalıklar ile karşı karşıya kalabilir. Kapalı olmasına rağmen balkonda gerekli şartlar sağlanmazsa kediler üşüyebilir. En azından balkonunuzda bir ısıtıcı kaynak bulundurmalısınız.

Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Titreme

Titreyen kedi

Eğer kediniz aşırı derecede üşümüşse, insanlarda da olduğu gibi, titreyecektir. Ancak kedinizin titremesinin tek kaynağı tabii ki üşümek değildir. Titremek, anksiyete, vücutta ağrı, çeşitli nörolojik bozukluklar, zehirlenme ve çeşitli hastalıkların bir belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu ise kedinizi iyi bir şekilde gözlemlemektir. Titreme ve kesik kesik nefes alma aynı anda ortaya çıkarsa, bu kedinizin stres altında olduğuna ya da yüksek ateşi olduğuna işarettir. Evde çiğnenmiş ilaç kutuları veya bitkiler görüyorsanız kediniz zehirlenmiş olabilir. Eğer kediniz yalanmayı ve yemek yemeyi kestiyse ve titreme gibi semptomlar gösteriyorsa, veteriner hekiminize gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Sırtı Kamburlaştırma ve Kabarma

Kediler üşüdükleri zaman yere daha yakın dururlar, tüm vücutlarını birbirine kenetlerler ve tüylerini kabartırlar. Ancak bu noktada da karıştırılmaması gereken bazı hususlar vardır. Eğer kediniz dikilip tüylerini kabartıyorsa, kendini tehdit altında hissediyordur. Üşüdükleri zaman ise, sırtlarını kamburlaştırır ve yere yapışıp tüylerini kabartırlar. Bu hareket ile sıcaklığı vücutlarında hapsetmelerini sağlamaya çalışırlar. Aynı zamanda uyku halindeyken de bir top şeklini alarak vücut ısılarını korurlar.

Burun ve Kulakların Soğuk Olması

Kedinizin üşüdüğünden emin olmak için burnuna, kulaklarına, patilerine ve kuyruklarının uçlarına dokunabilirsiniz. Eğer kediniz üşüyorsa, bu saydığımız noktaların vücudunun diğer yerlerine oranla çok daha soğuk olacağını göreceksiniz. Kedinizin burun ve kulaklarının soğuk olduğunu fark ettiğinizde, onu sıcak bir kalorifer peteğinin yanına koyabilir ya da battaniye gibi tüylü bir örtüye sarabilirsiniz. Ancak ne yazık ki her üşüme basit eylemler ile giderilemez. Hipotermi geçirme olasılığı olan bir kedinin göz bebekleri büyür, nefes alışı kısık kısık olur ve halsiz görünür. Daha ciddi durumlarda yan yatış pozisyonuna geçebilirler. Böyle durumlarda kedinizi olabildiğince sıcak tutmalı ve derhal veteriner hekime gitmelisiniz.

Sıcak Yerlere Sığınma İsteği

Battaniyelerin altındaki kedi

Üşüyen kediler genellikle sıcak yerlere sığınma isteğinde olurlar. Eğer kediniz üşüyorsa, battaniye ve yorgan benzeri tüylü örtülerin altına sığınabilir, kucağınıza sokabilir ve kalorifer peteği gibi ısıtıcıların yanında yatabilir. Tabii ki bu davranışların kediden kediye göre değişkenlik gösterebileceğini unutmayın. Çünkü bazı kediler, sıcak ya da soğuk fark etmeksizin başka yerlere veya size yanaşıp sokulmayı severler. Bu nedenle kedinizi iyi bir şekilde gözlemlemeniz gerekmektedir. Sokak kedileri ise bu tür imkanlara sahip olmadığı için, daha dar ve daha küçük alanlara saklanarak rüzgardan korunmaya çalışırlar. Üstelik pek çok sokak kedisinin apartmanlara veya araba motorlarına girme sebebi de üşüdüklerinden dolayıdır.

Kedileri Sıcak Tutan Ürünler Nelerdir?

  • Elektrikli ısıtmalı kedi yatağı
  • Evcil hayvanlar için ısıtma yastıkları
  • Küçük alan ısıtıcı
  • Rahat sıcak battaniyeler
  • Bonus: Sarılmalar

Kediler Soğuktan Nasıl Korunur?

Isınan kedi

Kedileri soğuktan korumak için birçok farklı yöntem vardır. Kedinize güzel bir kedi yatağı ya da kedi evi satın alabilirsiniz. Biraz serin olsa da, kediniz böylelikle kışı daha sıcak geçirecektir. Yatağı da evin en sıcak ya da en iyi güneş alan bölgesine koymanız daha faydalı olacaktır. Eğer evinizde yerler soğuksa yatağı biraz daha yüksek bir noktaya koyabilirsiniz. Böylece kediniz yerden gelen soğuğu hissetmeyecektir. Eğer kediniz yatak kullanmayı sevmiyorsa, yatmayı en çok sevdiği bölgelere bir örgü ya da peluş bir örtü serebilirsiniz.

Eviniz çok soğuksa ve içiniz bu şekilde rahat değilse, ısıtıcı matlardan satın alabilir ve üzerine yumuşak bir örtü sererek kedinizi bu matın üzerinde yatmasını sağlayabilirsiniz. Ancak ısıtıcı mat kullanmada kararlıysanız, kedinizi sık sık kontrol etmeyi ve işiniz bittiğinde mutlaka matın fişini çekmeyi unutmamalısınız! Bunların dışında kedinizi daha sık oynatarak ısınmasını sağlayabilirsiniz. Öte yandan kedinizin kilo ve sağlık problemleri yoksa, normal düzenine göre biraz daha fazla mama verebilir ve üşümemesi için gerekli kaloriyi almasını sağlayabilirsiniz. Ancak onlar için en güzel ısı kaynağının siz olduğunu belirterek, özellikle teması seven bir kediniz varsa, sık sık sarılmayı ve birlikte uyumayı ihmal etmemeniz gerektiğini söyleyelim. 🙂

Son olarak soğuk kış aylarında sadece kendi kedinizi değil, aynı zamanda sokakta yaşayan diğer canlıları da unutmamalısınız. Her mahallede onlarca belki de yüzlerce kedi yaşıyor ve bu kedilerin büyük bir çoğunluğu iyi beslenemediğinden ve barınacak bir yer bulamadığından hayatını kaybediyor. Günümüzde belediyeler ve hayvan dernekleri, sokak hayvanları için kedi evi ya da köpek evi desteği sağlayabiliyor. Bu anlamda belediyeye ya da hayvan koruma derneklerine başvurarak sokağınızda yaşayan evcil hayvanlar için bir ev temin edebilirsiniz. Böylece evcil hayvanlar için kış aylarının daha sıcak geçmesini sağlayabilirsiniz. Şiddetli rüzgarlardan ve ıslanmaktan koruyan basit bir kedi evi çoğu sokak kedisinin soğuk havalarda hayatta kalmasını sağlayacaktır. Unutmayın, birlikten kuvvet doğar.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler soğuğa dayanıklı mı?

Sıcağa karşı görünen dirençlerine rağmen, kediler ne yazık ki soğuğa dayanıklı değildir.

Yavru kediler üşür mü?

Evet, yavru kediler, özellikle de sokaktaki yavru kediler, erişkin kedilere oranla çok daha hassas bir bünyeye sahip olduklarından dolayı soğuk havalara karşı çok daha savunmasızdır. Vücutlarındaki termoregülasyon sistemi henüz çok iyi gelişmediğinden dolayı vücut sıcaklıklarını koruyamazlar. Yavru kediler doğrudan soğuk hava ile karşı karşıya kaldıklarında ise üşürler.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.