Kedilerde saçkıran: Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

5 Mayıs 2021
283
Kedilerde saçkıran: Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Saçkıran kediler arasında oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Ev kedilerinde dahi görülebilen ve yaşamı tehdit etmeyen bu bulaşıcı enfeksiyon, atılacak doğru adımlarla önlenebilir ve tedavi edilebilir. 

Kedilerde saçkıran nedir? 

Dermatofitoz’ olarak da adlandırılan saçkıran, pek çok hayvanda rastlayabileceğiniz bir tür mantar enfeksiyonudur. Kedilerde meydana gelen saçkıran vakalarının etkeni %98 oranla Microsporum canis mantarıdır. Saçkıran, derinin üst tabakasında oluşur ve enfekte bir kedinin derisiyle temas sonucunda ortaya çıkar. 

Kedilerde saçkıran belirtileri nelerdir? 

Saçkıran geçiren bir kedinin cildinde genellikle tüysüz, pullu ve kırmızı halkalar yer alır ve bu lezyonlara kaşıntı da eşlik eder. Bu halkalar kedinizin ön bacağında, kulaklarında veya herhangi bir bölgesinde görülebileceği gibi çok şiddetli olabilir. Kedinizi severken veya onu okşarken saçkıran bulgularını fark etmeniz mümkündür. Öncelikle tüysüz bir alan daha detaylı incelediğinizde ise kırmızı halkalar görebilmeniz olasıdır. 

Kedilerde saçkıranın nedenleri nelerdir? 

Kediler, saçkırana neden olan mantar sporlarını taşıyabilir; hastalığa dair semptom gösterebilir veya hiç göstermeyebilirler. Mantar sporları doğrudan ya da dolaylı olarak kedilere kolay bir şekilde yayılabilir. Kediniz, taşıyıcı veya enfekte olan başka bir kediye temas etme sonucunda dahi hastalığı kapabilir. Bunların yanı sıra, enfekte veya taşıyıcı bir kedinin temas ettiği mama ve su kabı, yatak takımı, oyuncaklar veya herhangi bir nesne yoluyla da kedinize saçkıran bulaşabilir. 

Saçkıran kediden insana bulaşabilir mi? 

Evet, saçkıran zoonotik bir hastalık olduğu için kediden insana bulaşabilmektedir. Saçkıran enfeksiyonu, tipik olarak enfekte veya taşıyıcı kediyle temasınızdan sonra meydana gelecektir. Fakat temasın yanı sıra enfekte kedinin kullandığı eşyalara dokunulması da saçkıran riski yaratır. Bağışıklığı düşük veya yaşlı bireylerin saçkırana yakalanma riski daha fazladır. 

Kedilerde saçkıran nasıl teşhis edilir? 

Kedinizde ortaya çıkan yuvarlak bir lezyonun saçkıran veya herhangi bir deri problemi olup olmadığı, veteriner hekiminizin yapacağı testler sonucunda tespit edilebilmektedir. 

Microsporum Veteriner hekim mikroskopla, saçkıran etkeni olan Microsporum adlı mantar sporlarının varlığını inceleyebilir. 

Kültür: Saçkıranı teşhis etmenin kesin yollarından biri de kedinizin kürkünden ve derisinden alınacak örneklerle mantarın büyüyüp büyümediğini incelemek adına onları özel bir kültür ortamına yerleştirmektir. Fakat sonuçlar bir haftadan fazla süreceği için yavaş bir yöntemdir. 

Biyopsi: Cilt biyopsisi, saçkıranı tespit etmenin diğer yollarından biridir. Bu yöntemle deri parçasının bir kısmı kesilir ve mikroskobik analiz için laboratuvara yollanır. Sonuçlar birkaç gün içerisinde çıkabilmektedir. 

PCR: Saçkıranın tespitinde rol oynayan en yeni ve yaygın yöntemlerden biri olan PCR, invazif olmayan bir polimer zincir reaksiyon testidir. Kültür testinin yanı sıra PCR testinde de deri ve tüy örnekleri kullanılır. Kültür testinden ayrılan özelliği birkaç gün gibi kısa bir süre içerisinde sonuçların belli olmasıdır. 

Bu çeşitli testler, kedinizin saçkıran olup olmadığını ortaya çıkaracaktır. Ve enfeksiyonun doğrulanması halinde uygun tedavi yöntemi belirlenecektir. Veterineriniz bu zoonotik hastalığı doğrulamak amaçlı, sizde de kedinizin lezyonlarına benzer bulgular olup olmayacağını sorabilir. 

Saçkıran diğer hastalıklarla benzerlik gösterebilir

Saçkıran lezyonları, başka bir hastalığa ait lezyonlarla benzerlik gösterebilir bundan dolayı hekiminiz birden çok test yapılmasını uygun görebilir. Örnek verecek olursak pire ve uyuz, tüy dökülmesine ve kaşıntıya neden olabilmektedir. Bazı alerji veya stres durumlarında ise kediler derilerini kıpkırmızı yapana kadar yalayıp tahriş edebilir. Yanlış teşhisin konması, kedinize yanlış ilaç tedavisi uygulanmasına sebep olabilir.

kedilerde saçkıran hastalığı

Saçkıran nasıl tedavi edilir? 

Kedinize saçkıran teşhisi konması durumunda, enfeksiyonun yok edilmesi amacıyla muhtemelen mantar önleyici bir ilaç yazılacaktır. ‘İtrakonazol’ saçkırana yakalanmış evcil hayvanlar için kullanılan en yaygın ilaçtır. Kapsüllerin boyutundan dolayı sıvı bir çözelti haline getirilerek karıştırılması uygun görülür. Bazı saçkıran tedavilerinde ise oral tedaviyi desteklemek amacıyla topikal merhemler kullanılır. Oral ilaçlar ve topikal merhemler sonucunda kedinizin cildindeki mantarların öldürülmesi ve enfeksiyonun sistematik olarak bastırılması amaçlanır.  

Bu yöntemler yalnızca hekiminizin uygun göreceği tedavi planı doğrultusunda gerçekleşebilir. Hekiminizin bilgisi dışında bu gibi ilaçlar kesinlikle uygulanmamalıdır. Fakat tedavi haricinde kalan sporları öldürmek amaçlı ev ortamınızı dezenfekte etmeniz gerekebilir. Genel bir temizliğin ardından yüzeylere belirli bir miktarda çamaşır suyu uygulayabilirsiniz. Alanın iyice dezenfekte edilebilmesi için çamaşır suyunu on dakika boyunca yüzeyle temas halinde tutmanız gerekebilir. 

Kedilerde saçkıranı önlemenin yolları nelerdir? 

Saçkıran kediler arasında oldukça yaygın ve bulaşıcı bir hastalıktır fakat doğru adımların atılması halinde önlenebilmesi mümkündür. Başka bir kediye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayıp kedinize öyle dokunmalı, kedinizin şüpheli kedilerle temas halinde olmasına izin vermemelisiniz. Saçkırana yakalandığınızı düşünüyorsanız ise doktorunuz bunu teşhis edene kadar kedinizle temas halinde olmaktan kaçınmalısınız.

Sıkca Sorulan Sorular

Evet, saçkıran insanlara bulaşıcıdır ve enfekte bir kediye dokunarak bulaşır. Cildiniz kırılmamışsa saçkıran yakalayamazsınız, ancak bir çizik, sıyrık, yara veya egzama gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa, enfeksiyon kapabilirsiniz, ancak genellikle kolayca tedavi edilebilir.

Kedinizde saçkıran en açık ve en yaygın klinik belirtileri şunlardır kabuklu pullu cilt, saç veya deri renginde değişiklikler, aşırı kaşınma iltihaplı alanları ve sürekli belli bie yeri tırmalaması, yatağındaki kepekler.

Ağızdan İlaç, 14-28 gün boyunca belirtildiği şekilde verilmelidir. Genç hayvanlar iki haftada bir tartılmalı ve dozajları yeniden hesaplanmalıdır. Tüm saçkıran hayvanları , tercihen halı veya döşemesiz , kolayca temizlenebilir bir odada kesinlikle karantinaya alınmalıdır .

Saçkıran bakterileri öldürmek için katı yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin. Nevresim takımları ve diğer kumaşlar, küçük alan kilimleri ve yumuşak eşyalar. mobilya ve perdeleri  elektrikli süpürge ile çektikten sonra torbasını atın. 

Saçkıranlı bir kedi uygun şekilde tedavi edilmezse, lezyonlar hayvanın vücudunun geniş bölgelerine yayılarak saç dökülmesine ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

saçkıran kedinizin cildinde belirgin bir tahribat oluştursada, muhtemelen herhangi bir davranış değişikliği fark etmeyeceksiniz. kediler için acı verici veya rahatsız edici değildir .

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.