Karıncaları önlemenin doğal yolları – Kediniz güvende!

9 Mayıs 2021
2297
Karıncaları önlemenin doğal yolları – Kediniz güvende!

Hayatı zorlaştıran bazı şeyler, karınca gibi çok küçük canlılar olabiliyor. Karıncalar ev içinde oldukça can sıkıcı bir zararlı haline dönüşebilir ve özellikle ilkbahar ya da yaz aylarında evden uzak tutmak zor olabilir.

Karıncalar yiyecekleri istila etmekten banyoyu ele geçirmeye kadar evde birçok olumsuz duruma sebebiyet verebilirler. Etrafta dolaşan bu böcekler çoğu insanı karınca katili yapmaya teşvik eder. Tabi evde bir kedi besliyorsanız karınca zehirleri gibi sık başvurulan yöntemler kediniz için tehlikeli ve zehirleyici olabilir.

Karınca ilaçları kediler için zararlı mı?

karınca ilaçları

Karıncaların menülerinde önemli tutan tereyağı ve fıstık ezmesi gibi içerikler karınca zehirlerinde bulunuyor. Bu içerikler aynı zamanda kedilerin de karşı koyamayacağı lezzetler arasındadır. Zehir miktarı kedide kısa vadede büyük zararlar vermek için çok az olsa da ilerleyen zamanlarda başta mide rahatsızlığı olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle kedili evlerde, karıncalarla mücadelede geleneksel sprey ve kovucu ürünler önerilmez.

İlacın yanı sıra plastik ya da karton parçaları da kediniz için zararlı olabilir. Özellikle bazı kedilerde görülen çöp yeme davranışı kedilerin bu karton ve plastik parçalarını yemesiyle sonuçlanabilir. Bu durumda ciddi bağırsak tıkanmalarına neden olabilir.

Karıncaları önlemenin doğal yolları

Karıncalar evinizi istila ediyorsa ve evde bir kedi besliyorsanız, evinizi ve kedinizi korumak için doğal yöntemlere başvurmalısınız.

Gelmesini önleyin

Karıncalarla mücadelede en önemli yol eve gelmesini engellemektir. Özellikle mutfak ve yemek alanlarını çok temiz tutmalı, tezgahta, masada ya da yerlerde yemek kırıntısı kalmadığından emin olmasınız çünkü karıncalar yemek artıklarını çok sever. Dökülen suları silin ve damlayan musluklar varsa mutlaka damlamasını önleyin.

Yiyecekleri dikkatli bir şekilde saklayın

yiyecekleri karıncalardan saklama

Rafta saklanan tahıl, makarna, şeker, bal gibi yiyecekleri hava geçirmeyen sağlam kavanozlarda saklayın. Kargon ya da plastik gibi kolay deforme olabilecek kapları kullanmaktan sakının. Contalı sert ve sağlam plastik ya da bilhassa cam kavanozları kullanmayı tercih edin.

Karıncaları kedi mamasından uzak tutun

Karıncalar kedi mamalarını da sever. Bu nedenle kedi mamasına ulaşmalarını engellemelisiniz. Bunun için mama kabını daha geniş bir kabın içine koyarak geniş kaba bir miktar su koyabilirsiniz. Suyun içine de bir miktar sabun koyduğunuzda yüzey gerilimi ortadan kalktığı için karıncalar yüzemeyecektir. Kediler sabun kokusunu sevmediğinden suyu da içmeyecektir. Böylelikle karıncaların kedi mamasına ulaşması engellenmiş olacaktır.

Kaynağını bulun

Karıncalardan ilaçsız kurtulmak için evinize nereden girdiğini bulmak çok önemlidir. Karıncaların kaynağını bulduktan sonra buradan daha fazla karınca girmesinin önüne geçmek için doldurabilirsiniz.

Doğal karınca ilaçları

Karıncaların geçtiği yerlere ya da eve girdiği kaynak noktaya kolay bir şekilde bulunabilecek malzemelerle hazırlayacağınız doğal karınca ilaçları ile uygulama yaparak karıncalardan zahmetsiz bir şekilde kurtulabilirsiniz. Kullanılan malzemeler kedinize veya çocuğunuza zarar vermeyeceği için karıncalarla mücadelelerde bu uygulamaları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Karıncalardan kurtulmak için kullanabileceğiniz karıncaları önlemenin doğal yolları için okumaya devam edin!

 • Diatomlu toprak: Bu uygulama özellikle bahçesinde ya da terasında karıncalarla başı dertte olanlar için tercih edilebilir. Diatomlu toprak herhangi bir toksik özelliği bulunmadığından çevre dostu bir çözümdür. Uygulamayı yaptıktan sonra artık çevrenizde karıncalara dair herhangi bir iz göremezsiniz. Oldukça ucuz bir yöntemdir ve bitkilerinize de zarar vermez.

diatomlu toprak

 • Tebeşir: Böcekleri uzak tutmak için özel olarak hazırlanmış olan pek çok tebeşir bulunuyor. Birçok ev sahibinin bilmediği şey ise tahta tebeşirinin de aynı etkiyi gösterdiğidir. Tebeşir, karıncaların koku alma yeteneklerini kırdığı için eviniz onlar için cazip bir yiyecek deposu olmaktan çıkacaktır. Tebeşirle karıncaların eve girdiği noktalara çizeceğiniz çizgilerle karıncalardan kurtulabilirsiniz.

tebeşir

 • Karbonat: Kabartma tozu ya da kabartma sodası olarak da bilinen bu basit madde ile karıncalarla girdiğiniz amansız mücadeleyi kazanabilirsiniz.  Karbonatı karıncalara cazip kılmak için içine bir miktar şeker karıştırabilirsiniz. Kabartma tozu, karıncaların sindirim sistemine nüfuz ederek onların içinin dışına çıkmasına neden olur. Kulağa ürkütücü gelse de karıncalardan kurtulmak için bu yöntem de değerlendirilebilir.

karbonat

 • Turunçgil kabukları: Kurutulmuş turunçgil kabuklarında çok güçlü sitrik asit ve diğer organik asitler bulunur. Bu asitlerin kokusu karıncalar için ciddi bir uyarıcıdır. Karıncalar asitlerin kokusundan son derece rahatsız olurlar.

turunçgil kabukları

 • Limon suyu: Turunçgillerin kabuğu gibi limon suyu da karınca istilasını durdurma yolunda size yardımcı olacaktır. Limon suyu sitrik asit içerdiğinden kokusu karıncaların o bölgeden uzaklaşmasına neden olur. En pratik şekilde limon suyuna bir pamuk batırarak evin çeşitli noktalarına sürebilirsiniz.

limon suyu

 • Nane özü yağı: Bahçecilikle uğraşan ve nane kokusunu sevenler için zaten karınca sorunu ortadan kalkmış demektir. Bahçeciliğe karşı hevesli olmayanlar için ise nane özü yağını bir miktar suyla karıştırıp evin çeşitli noktalarına püskürtmek faydalı olabilir. Bu koku sayesinde karıncalar birbiriyle iletişim kuramaz.

nane özü yağı

 • Kaynar su ve bulaşık sabunu: Karbonat uygulamasına benzeyen bu yöntemde kaynar suyla bulaşık sabunu karıştırılır.  Özellikle büyük karınca kümelerinde bu uygulama tercih edilmektedir. Uygulamanın herhangi bir yan etkisi de bulunmuyor.

bulaşık sabunu

 • Kahve telvesi: Kahve telvesi, karıncalar arasındaki kimyasal iletişim izlerini ortadan kaldırmaktadır. Telveyi öğüterek kahve kokusunun en düzeyde etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

kahve telvesi

 • Biraz baharat iyi gider: Karıncalar baharat kokularından nefret ederler ve baharatın olduğu yerden hemen uzaklaşırlar. Bu nedenle evin farklı noktalarına baharat koymayı deneyebilirsiniz. Karıncaların sevdiği bal, reçel, şeker gibi gıdaları baharatların arasına gizlemek de iyi bir fikir olabilir!

baharat

 • Sarımsak: Güçlü kokusu ile bilinen sarımsak da karınca ile mücadele etmede etkin bir yöntemdir. Mutfağınızdan karıncaları uzak tutmak için sarımsak ya da sarımsak macununu mutfağınızda bulundurmanızda fayda var.

sarımsak

 • Defne yaprakları: Evcil hayvan ve çocuklar için güvenli bir karınca savma yolu arıyorsanız defne yapraklarını deneyebilirsiniz.

defne yaprağı

 • Talk ve tuz: Talk veya tuz bu konuda oldukça iddialıdır ve karıncaların temizlenmesinde çok etkilidir. Tuz, karıncaları uzaklaştırmanın yanında onları zamanla kurutarak yok olmalarını sağlar.

tuz

Evde hazırlayabileceğiniz bu yöntemlerden birinin mutlaka işinize yarayacağını düşünüyoruz. Eğer paylaştığımız karıncaları önlemenin doğal yolları ile bir sonuca ulaşamadıysanız evcil hayvan beslenen evler için özel olarak üretilmiş olan karınca spreylerini deneyebilirsiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.