Kediler için FIV aşısı konusundaki tartışmalar

14 Mayıs 2021
203
Kediler için FIV aşısı konusundaki tartışmalar

FIV için evcil hayvan aşısı 2002 yılında açıklandığında, hem kediler için hem de insan AIDS’ine karşı bir aşı üzerinde araştırmaya teşvik ettiğinden dolayı tıp dünyasında büyük bir sevinç ile karşılanmıştı. FIV aşısının patentlerinin Kaliforniya Üniversitesi ve Florida Üniversitesi’ne ait olduğunu söyleyerek, 2015 yılında FIV aşısının piyasadan çekildiğini ve ABD ve Kanada gibi ülkelerde kullanım için lisanslı olmadığını ekleyelim. Bu nedenle FIV aşısının tartışma konusu olduğunu ve aşı üzerindeki endişelerin hala devam ettiğini belirtmeliyiz.

FIV Aşının Tarihçesi

FIV virüsünün 1986 yılında immünolog Janet Yamamoto ve Niels Pedersen tarafından ilk olarak kedilerde izole edildiğini söylemeliyiz. Janet Yamamoto, FIV virüsü için aşı üzerinde çalışmaya başlayıp, ardından Fort Dodge Animal Health’deki araştırmacılar ile birlikte Florida Üniversitesi’nde bu çalışmalarını sürdürmüştü. Center for Companion Animal Health’in müdürü, küçük hayvanların immünoloji bozuklukları alanında uzman olarak kabul edilse de, FIV aşısının onayını 10 yıldır projeye bağlı olmasından dolayı Dr. Yamamoto’ya devretmişti.

Olası Endişeler

Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration – FDA) FIV aşısını onayladıktan sonra bu aşı ile ilgili daha çok bilgi ortaya çıktı. Aşının ölüme sebep olabilecek ciddi yan etkileri olması ihtimalinden dolayı kedi kurtarma ekipleri arasında geri bildirimler dolaşmaya başladı. FIV virüsünün testi için mevcut tüm metotların, FIV ile aşılanmış kediler için ‘’pozitif’’ çıktığı görüldü. Bu da aşıların yüzde yüz başarılı olmadığı ve etkileri yüzünden aşılanmış kediler ve kedi sahipleri için tehlike oluşturabileceği gözlemlendi. 

Öte yandan aşılanmış bir kedi kaybolduğunda veya hayvan bakım elemanı tarafından alındığında, ”FIV- pozitif kedisi” olarak ötanazi yapılabildiği ortaya çıktı. Üstelik hangi kedinin FIV’e karşı aşılandığını veya hangi pozitif kedinin gerçekten enfeksiyona uğradığını anlamanın hiçbir yolu olmadığı da öğrenildi. Bu sebeplerden dolayı FIV’in etkilediği yüzde ikilik risk altındaki kedilerin yer aldığı ABD’deki kedi hayranlarının oluşturmuş olduğu topluluklar arasında, aşının kullanışlılığının daha az ilgi çekici olduğuna kanaat getirildi. Veterinerlerden ve hayvan kurtarma ekiplerinden gelen sayısız yoruma karşılık olarak Amerikan Kedi Uygulayıcıları Derneği (American Association of Feline Practitioners – AAFP) tarafından bir FIV Aşı Özeti yayınlansa da gerekli somut örnekler sağlanamadı. 

Endişeye Sebep Verebilecek Diğer Nedenler 

FIV’in beş tane suşusu olmasına rağmen, aşı sadece iki suşu kullanılarak geliştirildi. ABD’nin doğusunda bulunan Clade B, bu ikisinden bir tanesi değildi ve henüz aşının etkinliği Clade B karşısında test edilemedi. Bu da aşılanmış kedilerin FIV’e karşı tam korunamadığı anlamına gelir. ABD’deki düşük vakalara rağmen, FIV çok ciddi bir hastalıktır. Kediler yıllar boyunca iyi bir yaşam kalitesi sürerken, hastalık bu durumu ölümcül bir hale getirebilir. FIV aşısı, bilim dünyasında büyük bir adım ve aynı zamanda potansiyeli olan bir tedavi olmasına rağmen, kediler için çok fazla ön planda olmayıp tercih edilmez. 

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir!

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.