Kedilerde Leptospirosis (Leptospiroz) enfeksiyonu

15 Mayıs 2021
35
Kedilerde Leptospirosis (Leptospiroz) enfeksiyonu

Kedilerde ölümcül olan ve nadir olarak görülen leptospirosis, bir bakteriyel enfeksiyondur. Köpekler için leptospirosis enfeksiyonunun aşısı vardır ancak kedilerde çok yaygın görülmeyen bir hastalık olduğu için herhangi bir aşısı yoktur. Bu yüzden kedinizi leptospirosis enfeksiyonundan nasıl koruyacağınızı bilmek oldukça önemlidir. 

Hastalıktan kedinizi nasıl koruyacağınızı bildiğinizde, bakterilerin kedinizi enfekte etme olasılığını azaltmış olacak, hangi semptomlara neden olduğunu anlayacak ve enfeksiyona yakalanırsa ihtiyaç duyduğu yardımın ne olduğunu öğreneceksiniz. Peki leptospirosis enfeksiyonu nedir? Kedilerde leptospirosis belirtileri ve nedenleri nelerdir? Kedilerde leptospirosis tedavisi nasıldır? gibi pek çok sorunun yanıtına bu makalede ulaşacaksınız!

Leptospirosis Nedir? 

Yaygın olarak lepto olarak adlandırılan leptospirosis, bir bakteriyel enfeksiyon olup, insanlarda ve köpeklerde olduğu gibi kedilerde ve bazı hayvan türlerinde de görülebilen bir tür hastalıktır. Hem evcil hem de vahşi hayvanları etkileyen zoonotik hastalıklardan biri olan leptospiroz, kedilerin derisine giren bakteriler yolu ile ortaya çıkar.

Kedinin cildine giren bu hastalık, daha sonra kan dolaşımı yolu ile böbreklerde, merkezi sinir sisteminde, gözlerde, karaciğerde ve üreme sisteminde dolaşarak çoğalır. Çoğu kedinin bağışıklık sistemleri hızlı bir şekilde antikor üretebildiği için bu hastalık ile savaşabilir ancak bu durum da böbreklerde ve karaciğerde organ hasarına yol açabilir. 

Kedilerde Leptospirosis Belirtileri

Dili Dışarıda Kedi

 • Titreme
 • Kilo kaybı
 • Ani ateş
 • Anormal yürüme
 • Hareket etme isteksizliği
 • Yemeyi reddetme
 • Kusma (kanlı)
 • İshal (kanlı)
 • İdrara çıkma değişiklikleri
 • Vajinal akıntı (kanlı)
 • Öksürme
 • Dehidrasyon 
 • Nefes almada zorluk
 • Hızlı ve düzensiz nabız
 • Depresyon
 • Burun akıntısı
 • Böbrek hasarı
 • Ağız kokusu

Kediniz leptospirosis enfeksiyonuna ait olan yukarıda belirttiğimiz semptomları hemen göstermeyebilir. Öte yandan kronik böbrek hastalığının bazen teşhis edilememiş bir lepto enfeksiyonundan dolayı meydana geldiği bilinmektedir. En çok böbreklere hasar veren bu hastalık, vücudun bulaştığı enfeksiyona karşı bağışıklık kazandıkça, bakteriler böbreklerin yanı sıra vücudun her yerine dağılmaya başlar.

Kedilerde böbrek problemlerinin yaygın semptomları arasında ise, kilo kaybı, ağız kokusu, aşırı susama, kusma, ishal ve idrar değişikliği gibi sorunlar yer alıyor. Kedinizde bu teşhisi hemen fark etmeyebilirsiniz ta ki çok kilo kaybetmesine ve kendini iyi hissetmemesine kadar! Bu belirtileri fark ettiğiniz anda ise bir an önce veterinere gitmeniz gerektiğinin altını çizelim. 

Kedilerde Leptospirosis Nedenleri 

Diğer hayvanlar gibi kediler de enfekte olmuş bir başka hayvan tarafından bu hastalığı kapabilir. Hastalığı bulaştıran bakterilerin yer aldığı alanların ise subtropikal ve tropikal ortamlar, bataklık ve çamurlu alanlardaki durgun su ve sulanan meralar olduğunu söylemeliyiz. Lepto hastalığını içeren enfekte suyu içmesi sonucunda ya da enfekte olmuş suyu içen vahşi bir hayvanı yemesi durumunda kedilere bu hastalık bulaşabilir. Ayrıca bu hastalık idrar yolu ile de bulaşabilir. 

Kedilerde Leptospirosis Teşhisi

Veterinerde Kontrol Edilen Kedi

Kedinizde leptospirosis enfeksiyonu olduğundan şüpheleniyorsanız, kedinizi kesinlikle veterinere götürmeniz gerektiğini belirtelim. Bu hastalık zoonotik bir hastalık olduğu için, evdeki diğer hayvan ya da insanlara bulaşması mümkün olduğundan kedinizin evde değil de veterinerde tedavi edilmesi gerekir. Tükürük, akıntı, idrar, kan ve kusmuk gibi rahatsızlıkların içerisindeki bakterilerden dolayı, kedinizi her zaman eldivenli bir şekilde tutmaya özen gösterin. Ayrıca kedinizin üzerindeki bu sıvıları temizlerken dikkatli olun! 

Kedinizi veterinere götürdüğünüzde, veteriner hekimi ilk olarak sizden kedinizin sağlık geçmişini öğrenmek isteyecek, ardından da yakın bir zaman diliminde enfeksiyonlu vahşi hayvanlarla aynı ortamda olup olmadığını ve ıslak alanların yakınındaki ormanlık alanlarda bulunup bulunmadığını soracaktır. Daha sonra kedinizine fiziksel muayene yapacak ve teşhisi doğrulamak adına birkaç test yapacaktır. Kedinizin böbreklerinin etkilenip etkilenmediğini öğrenmek için idrar tahlili, organların enfeksiyona nasıl tepki verdiğini anlamak için ise kan sayımı, elektrolit paneli ve immunfloresan testi gibi testler yapacaktır.

Kedilerde Leptospirozun Tedavisi

Sıvı Tedavisi

Bu enfeksiyona sahip olan kedilerin kusma ve sık idrara çıkma etkilerini önlemek adına sıvı takviyesi yapılması gerekiyor. Sıvı tedavisinde, böbreklerin düzgün çalışması için kedinizin uygun miktarda su almasını sağlamak oldukça önemlidir. 

Antibiyotikler

Kedinize bulaşan bakterilere bağlı olarak, antibiyotikler en az 4 hafta süreyle kedinize verilebilir. Bu ilaçlar, hastalığın kedinizin vücuduna yayılma derecesine ve bağışıklık sisteminin bu hastalık ile ne kadar iyi savaştığına göre veterineriniz tarafından reçete edilir.

Antiemetikler

Kedinizin mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklarından dolayı antiemetik olarak adlandırılan ilaçların verilmesi gerekiyor. Böbrek yetmezliği de mide bulantısına neden olacağı için, kediniz bu enfeksiyon ile birlikte böbrek sorunları yaşadıysa veya yaşıyorsa böbreklerine daha fazla zarar vermeyen bazı antiemetik türlerini kullanması tavsiye edilir. 

Besleme Tüpü

Kediniz yiyecekleri iyi tüketemiyorsa ve yiyecekleri reddediyorsa, daha iyi beslenmesini sağlamak adına kedinize bir besleme tüpü yerleştirilebilir.

Kan Nakli

Eğer kediniz kusma, ishal ve kanama yoluyla çok fazla kan kaybetmişse, kan nakli yapılabilir. 

Kedinizde Leptospirozun Önlenmesi

Kedilerde bu hastalığın bir aşısı olmadığı için, kedinizin enfeksiyon kapmasını önlemek adına onu evde tutmak daha yararlıdır. Böylece ev kedilerinin, bu hastalık dahil olmak üzere diğer hastalıklara yakalanma riski de oldukça düşük olur. Öte yandan kedinizin antibiyotik tedavisi devam ettiği için veterineriniz ile bir takip sürecine girmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu hastalık kedinizde böbrek ya da karaciğer hastalığına yol açmışsa, böbrekleri ve karaciğer fonksiyonlarını korumak için veteriner tarafından özel bir diyet ya da ilaç gibi tedaviler de uygulanabilir. 

Kedilerden İnsanlara Leptospirosis Bulaşır mı? 

Kızın Kucağındaki Kedi

Hastalığın, kedilerden diğer hayvanlara ve insanlara yayılma olasılığı vardır. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kedilerden parazit bakteri kapabilir. Bu nedenle ağzınıza ya da gözlerinize kedinizin idrarının kaçmamasına özen göstermeli ve tuvalet kabı ve enfekte idrar içeren diğer yerleri eldiven giyerek temizlemelisiniz.

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir!

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.