Köpek maması seçerken nelere dikkat edilmelidir?

31 Mayıs 2022
588
Köpek maması seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Patili dostunuz için doğru mamayı seçmek aslında doğru malzemeleri seçmek anlamını da taşır. Bilinçli bir şekilde yapılan mama alışverişi bütçe ve zaman tasarrufu haricinde sağlıklı ve mutlu bir yaşama destek verir. Dengeli bir diyet için iyi bir köpek maması gerekir. Bunun için de gerekli kriterleri yerine getirmelidir. Pek çok mama markasının olduğunu biliyoruz. Pek çoğu da oldukça kaliteli. Ancak önemli olan patili aile üyemiz için en doğru seçim olmasıdır. Bu nedenle köpek maması seçimi için dikkat etmemiz gereken özellikleri inceleyim;

 1. Köpeğin yaşı
 2. Köpeğin cinsi
 3. Yaş ya da kuru mama
 4. Köpeğin ırkı
 5. Tüy yapısı
 6. Mama içeriği (sindirim, tahıl,
 7. Alerjik reaksiyonlar
 8. Kilo durumu
 9. Beslenme sıklığı
 10. Damak zevki

Listede yer alan her özellik mama seçiminde üzerinde durulması gereken hassas konulardır. Bir mamanın öncelikle köpekler için lezzetli olması önemlidir. Bu nedenle içeriği ne kadar zengin ve kaliteli olsa da mama kabının yarı ya da tamamen dolu olması köpek sahipleri için üzücü ve endişe vericidir. İlk tavsiyemiz hangi mamayı alırsanız alın küçük paket ile başlayın ve daima veteriner danışmanlığı ile hareket edin.

Köpek maması seçimi

köpek maması seçerken nelere dikkat edilmelidir

Köpek maması seçimi, köpek sahipleri için sıkıntılı bir durum olabilir. Köpekler ne yer sorusunun en ideal yanıtı mamadır. Ancak patili dostlarımızın yaşam evresi ve özellikleri mama seçimini etkiler. Bu nedenle doğru seçim yapmak için dikkat etmemiz gereken konular hakkında bilgi sahibi olmamız önemlidir.

Köpeğin yaşı

Köpek maması için dikkat edilmesi gereken ilk önemli faktör yaştır. Köpeğinizin yaşına uygun olan mamaları filtreleyerek seçiminizi daraltabilirsiniz. Köpeğinizin hangi yaşam evresinde olduğunu bilmeniz bu nedenle oldukça önemli. Yeni sahiplenilen köpek yavrularının kaç aylık ya da haftalık olduğunu öğrenmek için aldığınız kişiye ya da veterinerinize danışmalısınız. Özellikle yavru köpekler yüksek proteine ihtiyaç duyarlar. Yeterli protein, vitamin ve minerali alması sağlıklı bir şekilde büyümelerini etkileyen kritik faktördür. Ayrıca mamalar beslenme uzmanları tarafından köpeklerin yaşlarına göre özel olarak formüle edilirler. Mama şekilleri de çene yapılarına göre hazırlanır.

Yavru köpeklerin yetişkinliğe ulaştıklarındaki beslenme ihtiyaçları değişir. Her yaşam evresi için özel olarak üretilmiş mama çeşitleri bulunmaktadır. Bağışıklık ve sindirim sistemlerinin desteklenmesi ve köpeğinizin refahını için mama seçiminde yaş faktörüne dikkat edilmelidir.

Köpekler veteriner tavsiyelerine göre sekiz haftalık sonrasında katı gıdaya yavaşça geçiş yaparlar. Diş sağlığı ve uzuvlarının büyümesi katı gıdalar ile desteklenir. Yapılan araştırmalara göre köpeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi, fiziksel ve bilişsel gelişimleri için bol miktarda su, protein, yağ asitleri, mineraller ve amino asitlerine ihtiyaçları vardır. Herhangi bir eksiklik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebileceği yönündedir.

Yetişkin köpekler için mama içeriğinde kalori ve protein miktarı daha azdır. Çünkü ideal kiloda kalmaları gerekir. Faza protein ve kalori ile obezite ya da diyabet rahatsızlıkları görülebilir. Köpeklerin tümü 1 yaşına kadar yavru sayılır. Yaş unsuruna önem verildikten sonra diğer ayrıntılara dikkat edilmelidir.

Köpeğin cinsi

Köpekler çok fazla köpek türlerine sahiptir. Sokakta gördüğümüz ya da evde baktığımız köpekler arasında fiziksel olarak gözle görülür farklılıklar olduğunu biliriz. Bu fark beslenme alışkanlıklarını da büyük ölçüde etkiler. Bazı köpekler daha az kaloriye ya da proteine ihtiyaç duyarlar. Günlük hareketlilikleri de mama seçimini etkiler. Her köpek cinsi aynı enerjiye sahip değildir.

Sağlıklı, deri, tüy yapısı ve kemik gelişimi için köpeğinizin cinsine göre mama seçimi yapmanız gerekir. Küçük bir cins köpek için çeşitli sebzeler, vitaminler ve tahıllı bir mama içeriği gerekli iken büyük bir cins için protein ağırlıklı mamaya ihtiyaç duyulabilir. Ki belirttiğimiz gibi köpeğinizin yaşını ve cinsini öğrenerek mamalar arasında filtreleme yapmanız gerekir.

Yaş mama mı kuru mama mı?

Yaş mama mı kuru mama mı alacağınıza karar vermeniz de önemli bir ayrıntıdır. Köpeklerin tümü yaş mamaları daha çok sever. İçeriği oldukça lezzetli ve suludur. Su tüketmeyen ve bazı sağlık problemi yaşayan köpekler için yaş mama hayat kurtarıcıdır adeta. Örneğin diş sorunu yaşayan ya da yaşlı olan köpeklere veterinerleri tarafından yaş mama önerilir. Kuru mama tüketmekten daha basit ve sindirimi de kolaydır. Ayrıca yaş mamalar kuru mamalardan daha az kalorilidir.

Eğer yaş mama seçiminde bulunacaksanız, köpeğinizin hemen yemeğini tüketeceğinden emin olmanız gerekir. Çünkü yaş mama çabuk tüketilmelidir. Daha kısa sürede son kullanma tarihleri biter. Zamanla köpeklerde ağız kokusu ya da diş çürümesi yapabilir.

Kuru mama köpek beslenmesinde en ideal yol olarak bilinir. Saklaması ve hazırlanması oldukça kolaydır. Bakteri üretimi ile ilgili içinizde endişe yer almaz. Temizlik açısından en sevilen mama çeşididir. Kuru mama tüketen köpeklerin diş sağlıklarının daha iyi olduğu belirtilmektedir. Sert dokusu nedeni ile dişlerdeki bakterileri alıp götürdüğü bilinir.

Köpeğin ırkı

Köpeklerin ırklarına göre mamalarını seçmemiz gerekir. Mama seçimini ilk defa yapacak olanlar üzerlerindeki küçük boy ya da büyük boy köpek ırkı yazılarına dikkat etmelerini tavsiye ederiz. Öncelikle köpeğinizin hangi ırkta yer aldığını öğrenmelisiniz. Ölçülü ve dengeli bir beslenme ile köpeklerin sağlığında büyük rol oynadığımızı unutmamalıyız.

Küçük boy ya da orta boy köpek ırkları için midelerine uygun besleyici mamalar seçmeliyiz. Büyük boy köpek ırkları için beslenme ihtiyaçlarının daha fazla olduğunu unutmamalıyız. Büyük cins köpek ırkları genellikle en aktif olanlardır. Bu nedenle günlük besin ihtiyaçlarını karşılamak için uygun olan mamayı seçmek gerekir. Yeterli proteine sahip olmazlarsa sağlık durumları kötüye gidebilir.

Tüy yapısı

Köpek maması seçimi için bilinçli köpek sahipleri, tüy yapısının önemli  olduğunun farkındadır. Parlak tüyler ve bakımlı bir deri sağlıklı bir vücudun habercisidir. Bu nedenle parlak tüylere sahip olan köpeklerin sahiplerine genellikle mama seçimi hakkında sorular sorulur Oysaki bu yanlıştır. Çünkü her köpek bir değildir. Onlar için uygun olan ve en iyi dedikleri mama sizin için yanlış olabilir. Köpeğinizin hassas bir cildi varsa bunu düşünerek mama seçimi yapmanız gerekir.

Köpeğinizin derisini kontrol ederek mama içeriğinde bulunan gıdalara karşı hassasiyetinin var olup olmadığını anlayabilirsiniz. Derisinde döküntü, pullanma ya da yaralanmalar dahi görülebilir. Tavuk ya da balık içerikli mamaların kullanımında alerjik reaksiyon takibi yapılmalıdır.

Mama içeriği

köpek mama seçimi

Bir ürün alırken etiketini okumayı severiz. Ne tüketeceğimizi bilmek içimizi bir nebze olsun rahatlatır. Bu nedenle patili dostlarımızın beslenmesi için bir mama seçimi yapacaksak aynı şekilde etiketini okumamız gerekir. Mama içeriğinde yer alanların köpeğimizin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmalıyız. Karşılaştırma yapmamızı kolaylaştıracak önemli etkenlerden biri mama içeriğidir.

Sindirimi kolay olan bir mama için tahıllı ya da tahılsız olması seçeneklerine bakılır. Gaz sorunu yapan ya da dışkıda fazla koku oluşturan mamaların değişimi gerekebilir. Köpeğinizin dışkısını kontrol ederek sağlığı ve mamasının iyi olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Dışkı yaparken zorluk yaşayıp yaşamaması,
 • Gaz çıkarması
 • Kaka sayısı

Mama miktarı gibi ayrıntılar mama içeriği ile doğrudan alakalıdır. İçeriğin köpeğiniz için uygun olup olmadığı köpeğinizin yaşam kalitesini etkiler. Bir hafta mama kullanımı sonrasında dışkı kontrolü, kilo artışı ya da kaybı gibi ayrıntılar mama seçimi için oldukça önemlidir.

Alerjik reaksiyonlar

Köpeklerin tüy yapıları oldukça farklıdır. Bazıları ince ve bazıları kalın tüylere sahiptir. Mama içeriğindeki herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturabilecek besin köpeğinizin hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Köpeğinizin bir şeye alerjisi olup olmadığını tüy parlaklığı, deride kızarıklık, kaşıntı gibi işaretlerden anlayabilirsiniz.

Birçok köpek maması köpeklerde alerjiye neden olabilen besinleri mama içeriğinde bulundurmaz. İhtiyaçları doğrultusunda mama içeriklerini alerji yapmayan besinlerle formüle eder ve üretirler. Gıda hassasiyetleri ile başa çıkmak için köpeğinizin yaşına, cinsine ve diğer özelliklerine bağlı olarak mama seçimi yapmanız gerekir.

Kilo durumu

Köpeğinizin kilo durumu da mama seçimini etkileyen bir faktördür. Eğer köpeğiniz mama seçimi sonrasında kilo aldıysa ve kalıtsal bir hastalık neden ile değilse beslenme programında bir değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Mama seçimi sonrasında bir diğer önemli faktör ise tavsiye edilen mama miktarına uymaktır. Ayrıca köpeğinizin yemeklerinize eşlik etmesi ya da egzersiz yapmaması gibi yanlışlar ideal kilolarını korumaları konusunda zorluk çıkaracaktır.

Beslenme sıklığı

Mama seçiminde beslenme sıklığının da önemli olduğunu biliyor muydunuz? Köpeklerin ideal kilolarını korumaları için onlara özel beslenme programları hazırlanır. Bazı köpekler yürüyüş öncesi ve bazıları sonrasında mamalarını yemeye tercih ederler. Burada ince ayrıntı yürüyüş sonrası köpeğin daha da açlığının artacağıdır. Enerji yakan köpek kalorisi yüksek olan besinler ile beslenirse ve uzun süre hareketsiz kalırsa kilo alımı başlayabilir. Bu nedenle köpeğinizin beslenme sıklığını göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir.

Damak zevki

Köpekler için elbette mamalarının lezzetli olması önemlidir. Köpeğiniz için en kaliteli mamayı seçseniz de damak zevkine uymadığı için yemek istemeyebilir. Bu nedenle küçük paketli ürünler almanızı tavsiye ederiz. Aralarında seçim yapmakta zorlandığınız ürünleri sırası ile deneyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpek maması içeriği köpeğinizin günlük besin ihtiyaçlarını tam ve dengeli oranda karşılamalıdır. Her köpeğin cins, ırk, kilo ve yaş gibi farklı özellikleri olduğu için her birine farklı mama içeriği gereklidir. Genel olarak mama içeriğinde protein, vitamin ve mineral içeren besinler yer almalıdır.

Köpekler pek çok mama çeşidini sever. En iyi mama markaları arasından köpeğinize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bunu yaparken küçük paketlerde alarak deneme yapabilirsiniz. Köpeğiniz mamasını sevmezse diğer mamaya geçebilirsiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.