Köpeklerin havlaması nasıl önlenir? nasıl durdurulur?

15 Eylül 2022
2204
Köpeklerin havlaması nasıl önlenir? nasıl durdurulur?

Köpekli bir evde yaşamak huzur vericidir. Ancak bu huzura ulaşmak için köpek sahiplenme ile birlikte birkaç şey gerekir. Eğitim erkenden verildiğinde huzurlu yaşam daha kolay kurulabilir. Yine de beklenmedik bir anda köpek havlama artışı ile evde huzurdan eser kalmaz. Köpeğiniz mutlu değilse siz mutlu olamazsınız. Bu nedenle tetikleyici nedene odaklanıp havlama nedenlerini öğrenmeye çalışırsınız. Bazen birden fazla olabilir. Neyse ki köpeklerin havlaması nasıl önlenir ve durdurulur ve nasıl önlenir sorusunun yanıtı aynı yöne toplanır ve çözümler, uygulamaya geçildiğinde kendiliğinden gelir.

Köpekler neden havlar?

köpeklerin havlaması nasıl önlenir

Köpekler pek çok neden ile havlar. Onların iletişim kurma yolu da budur. Bazen keyif bazen de sıkıntı havlamalarının sebebidir. Onlar insanlara en yakın olan canlılardan biridir ve zekilikleri ile tanınırlar. Bu nedenle polis, jandarma ve engelli kişilere destek gibi pek çok önemli konuda göreve sahip olabilirler. Onları eğitmek hem  eğlenceli hem de basittir. Elbette ilk zamanlarda sabır isteyebilir. İnsan olarak kendi aramızda dahi alışıp birbirimize anlaşıncaya dek belirli süre geçer. Hatta bu gibi nedenler yüzünden önyargılı olmamaya çalışırız. Her karakter ve fiziksel özellik eşsizdir. İşte aynı şey köpeklerde de geçerlidir. Köpeklerin her biri farklı boyut ve karaktere sahiptir. Genel karakter özelliklerine bakılsa dahi pek çok farklılık sahiplenme sonrasında görülebilir.

Köpeklerin havlaması normal bir durum olsa da havlama sıklığı arttıkça ev içerisinde huzursuzluk yaşanabilir. Komşular rahatsız olabilir ve baş ağrısı çekebilirsiniz. Bu nedenle köpek sahiplenme sonrasında ilk yapılacak şeylerden biri eğitim olmalıdır. Oyun ile eğitim harmanlanmalıdır. Köpeğinizle ne kadar fazla zaman geçirirseniz aranızdaki iletişim güçleneceğinden havlama sıklığı azalacaktır. Hatta pek çok köpek gün içerisinde neredeyse hiç havlamaz. Çünkü günlük rutine ve ev ortamına alışmıştır. Ancak istisna olarak çok havlayan köpek cinsleri de elbette var. Onlar kendilerini bekçilik gibi görevlere adar ve havlamaları genellikle sıktır.

Bölge koruma

Köpekler bilindiği üzere koruyucu karaktere sahiptir. Onlar için özellikle sahipleri korunmalıdır. Ayrıca eşyaları, bulunduğu ortam ve kısacası sahip olduğu bölge kendine ait olduğu için paylaşılamaz. Tehdit olarak gördükleri her şeye havlarlar. Bu uçan bir kuş da yoldan geçen bir insan da olabilir.

Aşırı köpek havlaması ile başa çıkmak için başka bir taktik, köpeğinizi havlamayı bıraktığında ödüllendirmektir. Yemek ödülünün yanı sıra, ‘tedavi et ve geri çekil’ oyununu da oynamayı deneyebilirsiniz. Köpeğiniz yabancılara havlamaya başlarsa, havlamaları için onları cezalandırmak yerine onları bir ödülle ödüllendirmeye çalışın.

Korku

Keskin dişleri olsa da köpekler de pek çok şeyden korkar. Bu neden ile köpekler havlar. Eğer köpeğiniz gölge ya da korkutucu bir nesne gördüyse (bu durum genellikle karanlıkta olur) korkup havlayabilir. Onları kendilerini koruma taktiği elbette karşı tarafı korkutmaya çalışmaktır.

Köpekler genellikle doğal koruma içgüdülerini uyandıran belirli görüntülere veya seslere tepki olarak havlarlar. Bu havlama davranışı, köpeği kendi bölgesi dışında ev, bahçe veya araba olabilecek birisinin veya bir şeyin varlığına karşı uyaran bir yanıttır. Havlama miktarını azaltmak için etkili bir teknik kullanmak, köpeğinizin hissettiği endişe ve stres miktarını azaltabilir ve köpeğinizin havlamayı durdurmasına yardımcı olabilir.

Alarm

havlayan köpek nasıl susar

Her köpek kendince bir ev bekçisidir. Evi korumalı ve gözetmelidir. Herhangi bir farklılık duyduklarında, kokusunu aldıklarında ya da gördüklerinde bunu ev sahiplerine bildirmelidir. Elbette bunu havlayarak yaparlar. Bahçeye giren yabancı ilk önce köpeğin onayından geçmelidir. Tanıdık olmayanlar genellikle geçemezler.

Çocuklu evlerde köpek bakmanın pek çok kişi zor olduğunu düşünür. Oysaki bebek ve çocuklar köpek sayesinde çok daha kolay büyürler. Çevrelerinde ilgilerini çeken ve onunla sevgisini paylaşan harika bir canlı vardır. Üstelik bu canlılar çoğunlukla çocukları kötülüklerden korurlar. Hatta pek çok köpek aile üyelerinden birini birçok kötülükten kurtarmıştır. Çünkü onlar alarm niteliğinde havlar. Ancak bu alarm sistemi eğitim ile birleşmelidir. Her şeyi alarm olarak hisseden köpekler çok fazla havlar.

Can sıkıntısı

Köpeklerin birçoğunun enerjisi yüksektir. Her biri yeterli miktarda egzersiz yapmalı ve gün içerisinde oyunlar oynamalıdır. Ancak ev halkı bazen yoğunlaşır. Günlük yürüyüş gerçekleşse bile bazen köpeklerin de enerjisi bitmez. Bu biraz da yedikleri ile alakalıdır. Bu nedenle köpek beslenmesinde tam ve dengeli olma göz önünde bulundurulmalıdır. Fazla enerji ev halkını da patili dostu da yorar.

Can sıkıntısı yaşayan köpekler havlar. Köpeklerin havlaması nasıl önlenir sorusunun ilk yanıtı onlar ile oyun oynamaktır. Meşgul ve mutlu köpek havlamaz. Enerjileri tükenir ve mutlu mesut uyumaya çekilirler.

Yalnızlık

Köpekler genellikle yalnız kalmayı sevmez. Elbette bazı zamanlar dışında. Yalnız kaldıkları zaman süreci uzadıkça havlarlar. Havlama sıklığı da süreç ilerledikçe artabilir. Köpeğinize yeni bir arkadaş edinebilirsiniz. onu gezmeye çıkarabilirsiniz. Ödül atıştırmalığı verebilir ya da onunla oyun oynayabilirsiniz.

Selamlama

Sahiplerini ya da aile üyelerinden birini gören köpekler genellikle havlar. Sosyal köpekler tanımadıkları kişilere de dost canlısı olarak havlayabilir. Keza sokak köpekleri arasında da bu karaktere sahip olan pek çok sayıda köpek var. Kuyruk sallar ve havlarlar. Bu merhaba demektir.

Oyun

Köpekler oyuncudur. Özellikle yavru köpekler için gün oyun ile geçer. Bu nedenle oyun kısa süre bitmiş olsa da havlayabilirler. Köpeğinizin dikkatini eğlenceli oyuncaklarla dağıtın. Onu uyarmak için her iki veya üç günde bir köpeğinize yeni bir oyuncak verin. Köpekler aynı oyuncaktan kolayca sıkılabilirler, bu yüzden onlara çeşitli oyuncaklar vermeyi deneyin. Evinizin etrafında en az sekiz veya 10 farklı oyuncak bulundurun. Ayrıca oyuncakları sıkılmamaları için düzenli olarak döndürebilirsiniz.

Oyuncakların yanı sıra köpeğinize zihinsel uyarı da verebilirsiniz. Bazı köpekler can sıkıntısından havlayabilir ama zihinsel uyarım onların odaklanmasına yardımcı olur. Bu onları yoracak ve havlamak için harcadıkları süreyi azaltacaktır.

Dikkat çekme

Bir köpeğin dikkat çekmeye çalışmasının birçok nedeni vardır. Bazı köpekler kendi evlerinde çok fazla zaman geçiriyor ve kendilerini yalnız hissediyor olabilir. Dikkat arayan davranışlarının bir başka nedeni de yeterince egzersiz yapmamaları olabilir. Ya da yapacak daha iyi bir şeyleri olmayabilir. Sebep ne olursa olsun, dikkat arayan davranışlar, altta yatan daha büyük sorunların bir belirtisidir.

Bir köpek dikkat çekmek için havlıyorsa, büyük olasılıkla belirli çevresel uyaranlara tepki veriyordur. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, davranışı görmezden gelmek ve köpeği sakin ve rahat olduğu için ödüllendirmektir. Başlangıçta, havlama daha şiddetli olabilir, ancak daha iyi olacaktır.

Dikkat çekmek için köpek havlamasını durdurmak için kullanabileceğiniz bir dizi farklı yöntem vardır. Bir yöntem, dikkatin geri çekilmesini haber veren nötr bir sinyal olan bir köprüleme uyaranı kullanmayı içerir. Bu uyaran, gelecek olanın tutarlı bir hatırlatıcısı olmalıdır. Bir köpek daha önce köprüleyici bir uyaranla dikkat çekmişse, davranışı denemede daha kendinden emin olacaktır.

Ayrılık kaygısı

Ayrılık kaygısı, köpekler için yaygın bir sorundur ve bir köpeğin sürekli havlamasına neden olabilir. Aşırı havlama, ev kazaları ve depresyon gibi diğer davranışsal sorunlara da yol açabilir. Köpeğinizin bu bozukluğa sahip olduğundan şüpheleniyorsanız, bir veterinere danışın. Bu bozukluğu olan köpekler genellikle seslerini paylaşmaktan hoşlanırlar ve bunu yapmak için daireler çizerek veya çit boyunca koşabilirler. Tedavi zaman alabilir, ancak köpeğinize daha az sesli ve sessiz olmayı öğretmek mümkündür.

Ayrılık kaygısıyla baş etmenin en iyi yolu, köpeğin yalnız geçirdiği süreyi azaltmaktır. Köpeği ne kadar yalnız bırakırsanız, o kadar kötü olur. Devamsızlık sürenizi mümkün olduğunca kısaltmaya çalışın. Bunu yaparak köpeğinizin sizinle geçirdiği süreyi artırabilir ve güvenini artırabilirsiniz.

Köpekler için itaat eğitimi, ayrılık kaygısı kaynaklı havlamayı kontrol etmenin harika bir yoludur. Köpeğinize beklemeyi, oturmayı ve kalmayı öğreterek, dürtülerini kontrol etmeyi ve havlamayı durdurmayı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Köpeğinize bu komutları nasıl öğreteceğinizden emin değilseniz, onu eğitmenize yardımcı olması için bir veteriner davranış uzmanı tutabilirsiniz.

Havlayan köpek nasıl susturulur?

Köpek havlamasını durdurmak için önce tetiği tanımalısınız. Köpekler, korkutma, alarm ve oyun zamanı kaygısı gibi çeşitli nedenlerle havlayabilir. Bu davranış, bir yabancı eve yaklaştığında veya köpek komşunun köpeğiyle oynamak zorunda kaldığında ortaya çıkabilir. Bu davranışla mücadele etmek için çeşitli farklı teknikler kullanmayı deneyebilirsiniz.

Köpek havlamasını nasıl durduracağınızı öğrenmenin ikinci adımı, köpeğinizi havlamaya neyin motive ettiğini anlamaktır. Örneğin, bir köpek, siz çocukların yanındayken veya komşular dışarıda yürürken daha fazla havlamaya başlayabilir. Bu kalıpları tanımak, bu zamanlarda dikkat dağıtıcı şeyleri planlamanıza yardımcı olabilir. Köpek havlamasını nasıl durduracağınızı öğrenmenin bir başka anahtarı da köpeğinize sessiz komutu öğretmektir.

Yavru köpek havlaması nasıl durdurulur?

köpeklerin havlaması nasıl durdurulur

Yavru köpeğinizin havlamasını engellemenin en iyi yollarından biri dikkatini dağıtmaktır. Köpek yavruları genellikle sıkıldıkları veya diğer insanlarla etkileşime geçmek için havlarlar. Yavru köpeğinizin dikkatini dağıtmak için, sessizken ve hiçbir sorun yokmuş gibi davranarak ona bir ödül vermeyi deneyebilirsiniz. Bu, yavru köpeğinizin olayı korkutucu bir şeyle değil, iyi bir şeyle ilişkilendirmesine yardımcı olacaktır.

Bir köpek yavrusunun havlamasını engellemenin bir başka etkili yolu, onu ürkütücü bir sesle dikkatini dağıtmaktır. Bir su şişesi veya bozuk para dolu küçük bir teneke kutu kullanmak, yavru köpeğinizin dikkatini dağıtmanın harika bir yoludur. Teneke kutuyu alanın etrafına atmak şaşırtıcı bir ses çıkarabilir ve yavru köpeğinizin dikkatini başka bir şeye yönlendirebilir.

Bir köpek yavrusunun havlamasını önlemenin bir başka iyi yöntemi de havlamadan oturduğunda ona ödül vermektir. Bu yöntem, köpeklerin zıplamasını engelleyen yöntemden bir numara çalarak işe yarayabilir. Amaç, havlamaya neden olan kişi veya gürültüye odaklanmaması için köpeğinizin dikkatini dağıtmaktır.

Alçak ses tonu

Bir köpeğin havlamasını durdurmanın en iyi yolu, size havlamasını engellemektir. Bir köpeğin sürekli havlaması çok rahatsız edici olabilir. Köpekler genellikle havlayarak üzüntü ve endişeyi ifade eder. Köpeğinizle konuşurken alçak bir ses kullanabilirsiniz, çünkü bu köpeğin havlamasını engeller.

Köpeklerin yaptığı üç tür havlama vardır. Bir tür selamlama havlaması olarak adlandırılır ve buna rahat vücut dili ve sallanan bir kuyruk eşlik eder. Başka bir havlama türü, yanıt havlaması olarak adlandırılır. Köpeğinizin ne tür havladığını belirlemek, onu durdurmak için araçlar ve püf noktaları kullanmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, rahatsız edici havlamayı, köpeğinizin daha az rahatsız edici bulacağı diğer davranışlarla değiştirmeyi de düşünmelisiniz. Özellikle diğer köpeklere havlıyorsa, köpeğinize karşı sabırlı olmanız önemlidir. Köpeği havlamayı bıraktığında ödüllendirerek, davranışının ödüllendirileceğini düşünmesini engellemiş olursunuz.

Ödül

köpek havlama eğitimi

Köpekler genellikle kapı zil sesine havlar. Eğitim vererek köpeğinize havlamayı her bıraktığında bir muamele veya ilgi göstermeye çalışın. Tedaviye veya ilgiye ne kadar çok tepki verirse, havlamaya devam etmesi o kadar az olasıdır. Bir komşudan da yardım alabilirsiniz. Uzaktaki bir kapı zili bir cebe yerleştirilebilir ve inandırıcı bir senaryoyu simüle etmek için çalınabilir. Ödül olarak köpekler için sağlıklı sebze ve meyveleri tercih edebilirsiniz.

Beslenme

Etkili bir teknik, köpeğin dikkatini yemekle dağıtmaktır. Beslenme, kalp atış hızını yavaşlatan sindirim sistemini uyarır. Yiyecek sağlamak, özellikle bölgesel duyguları olan ve bir nesneyle güçlü olumsuz çağrışımları olan köpekler için faydalı olacaktır.

Masaj

Köpek havlamasını durdurmanın bir başka yolu da köpeğe masaj yapmaktır. Bu, köpeğin sindirim sistemini harekete geçirecek ve olumlu bir sonuç, hayvanı davranışı tekrar etmekten caydıracaktır.

Oyun oynama

Yapabileceğiniz başka bir şey de köpeğinizin sizinle oynamasını sağlamaktır. Oynayan köpekler, eğlendiklerini size bildirmek için genellikle havlarlar. Oynayan bir köpek sık sık zıplayıp kuyruğunu sallarken, yine de sizden dikkat çekmek için havlayacaktır. Ancak bu havlamalar diğerlerine göre daha kısık ses tonu ile olacaktır ve zamanla azalacaktır.

Eğitim

Eğitim ve davranış değişikliği, bu durumları ele almanıza ve köpeğinizin aşırı havlamasını önlemenize yardımcı olabilir. Basit komutlar ve zihinsel olarak uyarıcı oyuncaklar kullanarak köpeğinizin odağını yönlendirebilir ve aşırı havlamadan dikkatini dağıtabilirsiniz.

Köpeğinizin aşırı havlaması devam ederse, bir veterinere danışmalısınız. Köpeğinizin havlamasına neden olabilecek herhangi bir tıbbi durumu veya yaralanmayı ekarte etmeye ve bir tedavi planı tasarlamanıza yardımcı olabilirler. Farklı köpeklerin yaşlandıkça farklı tıbbi ihtiyaçları olabilir, bu nedenle bir tedavi planı uygulamadan önce bunu göz önünde bulundurmak en iyisidir.

Sevgi

Her şeyin ilacı sevgidir. Hastalanınca dahi sevdiklerimizi ziyaret ederek onları mutlu etmek isteriz. Çünkü sevgi ve iletişimin gücü sağlığımızda büyük rol oynar. Köpekler içinde aynı şey geçerlidir. Bu nedenle yavru ya da yetişkin olan patili dostunuzu çok sevseniz de bu sevgiyi ona göstermelisiniz. Bunu hissetmeli.

Sese alıştırma

Köpeklerin sese alışmaları önemlidir. Ülkemizde sakin bir alan bulmak artık çok zor. Köpeğimiz için kurulu düzenimizi bozarak sakin bir alana da yerleşemeyiz. Bu nedenle en iyi çözüm köpeğimizi sese alıştırmaktır. Bu da zamanla oluşabilir. TV ya da radyo açarak yavaşça yavru köpeğinizi seslere alıştırabilirsiniz. Şimşek ve gök gürültüsü gibi zamanlarda onu yalnız bırakmayarak ve başka sesler ile huzurlu ortamı oluşturabilirsiniz. Her evde gürültü vardır. Gürültü olmayan yerlerde yaşayan köpekler dışarı çıktığında ya da eve farklı biri geldiğinde saldırgan tavırlar sergileyebilir.

Yürüyüş

köpek neden çok havlar

Köpeğinizin havlamasını kontrol etmenin bir başka yöntemi de yürüyüşlerinizi daha zorlu hale getirmektir. Köpeğinize onlar için zorlayıcı bir şey vererek, bastırılmış enerjiyi serbest bırakmalarına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, köpeğinizin bir oyuncak getirmesi gereken bir oyun oynayabilir veya çeviklik eğitimine katılabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Köpeğiniz çok havlıyorsa tetikleyici nedeni öğrenmeye çalışmalısınız. Bu yalnızlık, korku, can sıkıntısı ya da dikkat çekme olabilir. Eğer yavru ya da yetişkin olarak yeni bir sahiplenme yaptıysanız eve alışması için zaman tanımalı ve onunla bolca oynamalısınız. Egzersiz süresini arttırarak enerjisini harcamasına destek olabilirsiniz. Böylece akşamları daha huzurlu uyur ve çok fazla havlamaz. Köpekler genellikle geceleri daha sık havlar.

Köpeklerin havlamasını engellemek için onları besleyebilirsiniz. Sokak köpekleri açlıktan havlayabilir. Susuz kalmış olabilir. Evde bakılan köpekler kadar ilgi ve sevgi görmedikleri için ilgi isteyebilirler.

Köpeğiniz herkese havlıyorsa sosyalleşme sorunu yaşıyor olabilir. Evde tasma eğitimi vermeli ve erkenden sosyalleşmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde herkese havlamaya devam edecektir. Sessiz komutunu öğretmeli ve günlük yürüyüşleri aksatmamalısınız. Enerjisi tükenmiş ve beslenmesi dengeli olan köpekler genellikle diğerleri kadar havlamaz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.