Kaybolan kedi nasıl bulunur? Kayıp kedi bulma yöntemleri

2 Nisan 2022
5642
Kaybolan kedi nasıl bulunur? Kayıp kedi bulma yöntemleri

Kayıp kedi ilânları ile karşılaşmış olma ihtimaliniz çok yüksektir. Çünkü oldukça zeki ve insanlara yakın olan kediler çeşitli nedenler dolayısıyla kaybolabilir. Bunu yaşamış olan pek çok kedi sever var. Sokak kedileri için kayıplar çok daha fazladır. Sokak kedisi beslemeye gönüllü olanlar, her gün kapısında miyavlayan patili dostları, bir gün göremeyince merak ederler. Ancak evcil kedilerde de durum aynıdır. Evde bakılmalarına rağmen kaybolabilirler. Onlar meraklı, cesur ve bağımsızdır. Evde yaşamaktan memnun olmalarına rağmen yapıları gereği yaramazlık yapar ve kaybolurlar. Bu kaybolmaların yüksek payı evde oluşanlardır. Fırın içinde şekerleme yapanlar, çamaşır makinesinde huzuru yakalayanlar ve dolap içerisini karıştırırken içeride kapalı kalanlar şeklinde liste uzayıp gider. Kediler ile yaşamak ne kadar eğlenceli ise bir o kadar da zordur. Bu yüzden kaybolan kedi nasıl bulunur sorusunu dahi araştırmak zorunda kalabilirsiniz. Ki bu durumu üst üste yaşayanlar da mevcut. Çünkü bazı kediler ev içerisinde sakin bir ortam yakalamak için kaybolmayı tercih eder.

Kayıp kedi bulmak

Kayıp kedi bulmak ve sahibine teslim etmek büyük bir duanın kabulüdür. Aile üyelerini mutlu etmenin yanı sıra ödül kazanmak da mümkündür. Bu işi severek yaptıkları için çoğu kişi ödülü almaz bile. Diğer yandan kendi kayıp kedinizi bulmanız da aynı mutluluk yoluna çıkar. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken önemli ipuçları vardır. Hayat kurtaran bilgi kayıp kediyi de buldurur elbet. İlk olarak evde arama yapmanız gerekir. Evde beslenen bir kediyi elbette evde aramalısınız. Sokakta beslenenler için durum farklıdır. Hem şanslı hem şanssınızdır. Sokakta yaşadığı için evin çevresini bilir ve evi tanıyabilir. Ancak özgürlüğünün verdiği güç ile çok fazla uzaklaşabilir. Dışarıda başına bir şey gelme ihtimali evden çok daha yüksektir.

Yapılan araştırmalar ve anket sonuçlarında kedilerin evlerinden 500 metreyi içeren bölgede bulunma ihtimallerinin oldukça yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle zaman geçmeden aramaya başlamak çok etkili.

Evde kaybolan kedi nasıl bulunur?

Kayıp evcil kedileri ilk olarak evde aramak gerekir. Evde kaybolan kedi hızlı bir şekilde bulunur nasıl ki bebekler ve çocuklar bazen yaramazlık yapar ya da bir şeyler merak ettikleri için sessizliğe bürünürler. Kediler de aynı şekilde ev içerisinde kaybolabilir. Fiziksel ve karakteristik özellikleri kaybolmaları için oldukça müsait bir durum hazırlar onlara. Evde kaybolan kediyi bulmak için;

Gözlem yapın

Evde açık kapı yada pencere var mı, diye göz yapmalısınız. Umarım yoktur. Eğer varsa, kedinizi ev içerisinde kısa süre arayıp sokağa çıkmanızı tavsiye ederiz. Kediniz balkonda vakit geçirebiliyorsa, balkona da bakmalısınız. Balkondan aşağıya da ! Ne yazık ki güvenlik önlemleri alınmadığında kediler balkondan ya da pencereden düşebilir.

Ses çıkartın ya da adı ile seslenin

Kediler çok iyi duyarlar. Bu nedenle evde ses çıkartarak kaybolan kediyi bulmak oldukça kolaydır. Bir yerde uyuyup kaldıysa sesi duyacak ve ortaya çıkacaktır. Ayrıca kedinize seslenmeniz de oldukça önemli. Sizin sesinizi duyunca meşgul olduğu şeyi bırakıp yanınıza gelecektir.

Oyuncaklarını kullanın

Her kedinin evde oynadığı oyuncaklar vardır. Ancak bir oyuncak çok değerlidir. Kedi oyuncağını elinize alıp kedinize seslendiğinizde yanınıza yaklaşacaktır. Kedi oyuncakları genellikle seslidir. Çıkarttığı sesi de kullanmanızı tavsiye ederim.

Güzel kokular ile yemeğe davet edin

Kediler bir süre sonra elbette acıkacaktır. Böylece bulunmaları da kolaylaşacaktır. Ancak kayıp kediyi evde bulmak için zaman çok önemlidir. Evde kaybolduğundan emin olmak ve onu çabucak bulmak gerekir. Aksi takdirde evde çok vakit geçirilir ve sonunda evde olmadığı anlaşılırsa, bulunması daha da zorlaşabilir. Evden dışarı çıkmayan kedilerin evlerini bulması ihtimali düşüktür.

Kedilerin duyma ve koklama yetileri çok yüksektir. Bu nedenle leziz mamalar hazırlayarak kediniz evde kaybolduysa, bulunmasını sağlayabilirsiniz. Eğer dolabınızda yaş mama varsa, ısıtarak daha leziz hâle gelmesini sağlayabilirsiniz. Kokuyu duyan masum patiler hızlıca yanınıza yaklaşacaktır. Uyuyan kedi bile sıcak mama kokusuna uyanır.

Kaybolan kedi için ilk yapılması gerekenler

kayıp kedi ilanı

İlk saatler kayıp vakalarında olumlu sonuç almak için çok önemlidir. Bu nedenle ilk yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olarak hızlıca hareket edebilir ve kedinizi bulma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

  1. Evde yalnız değilseniz, diğer aile üyelerine ya da evdekilere kediyi bulamadığınızı bildirin ve herkesin size yardımcı olmasını sağlayın. Bu kediyi bulma ihtimalini yükseltecek en etkili harekettir. Yalnızsanız, birilerinden yardım alabilirsiniz. Onlar gelene kadar elbette siz aramalısınız.
  2. İlk olarak ev içi aranmalı. Birden fazla kişi iseniz, herkes bir odaya yönlenmeli. Tek başına arayacaksanız, her aradığınız odanın kapısını örtün ki nerelere baktığınızı unutmayın. Ayrıca kediniz oda kapısı kapandığında size kendini duyurmak için miyavlar.
  3. Evde kamera varsa, son bir saati izlemesi için birinden yardım isteyim ve siz de bu süreç içerisinde aramaya devam edin.
  4. Evde olmadığından emin olduktan sonra evden çok fazla uzaklaşmadan çevreyi arayın.
  5. Kedinin fotoğrafını göstermek için telefonunuzu yanınıza alın ve çevredeki komşu ve esnafı dolaşarak haber verin. Böylece kediyi görenler sizi bulmaya çalışacaktır. Ayrıca her haber verdiğiniz kişiye size ulaşması için bir telefon numarası da bırakabilirsiniz.
  6. Araba altları ve bahçeleri iyice aramayı unutmayın. Kaybolan kediler korkar.
  7. Gündüz saatlerinde bulamazsanız, akşam aramaya çalışın. Gece sessizliğinde daha kolay bulabilirsiniz.
  8. 24 saat içerisinde bulamazsanız, kayıp kedi ilânı hazırlayıp evin çevresindeki alanlara asabilirsiniz.
  9. Mikroçip takılı olan kediler için veterinerlerden bilgi alınabilir.

Kaybolan kedi evini bulabilir mi?

Kaybolan kediler eğer daha önce bahçede bakıldıysa evini bulabilir. Bunun yanı sıra park yürüyüşlerine sıklıkla çıkan kediler de aynı şekilde. Ancak evden hiç çıkmayan ve kaybolan evcil bir kedi evini bulamayabilir. Bulma ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü evin dışını çok fazla görmez.

Kediler ilişkisel hafızaları sayesinde hayatı rahat yaşarlar. Bu nedenle bahçede bakılanlar sıklıkla bahçeden dışarı çıkabilir ve kaybolabilir. Çoğu zaman yolu bulsa da çok uzaklaştığında bulamayabilirler. Bu nedenle kaybolan kedinin evi bulma olasılığı, evden ne kadar uzaklaştığı, ne kadar çok sosyalleştiği ve kaybolduktan sonra ne kadar süre üzerinden geçtiği ile bağlantılıdır. Elbette kayıp kediler günler hatta aylar sonra bulunabilir. Fakat evcil olanlar hazır beslenmeye alıştıkları için dışarıda aç kalırlar, üşürler ve doğal yaşam alanlarında yaşamaları için sahip oldukları pek çok şeyi unuturlar.

Kayıp kedi bulunduğunda ne yapılmalı?

kayıp kedi nasıl bulunur

Kayıp olan tüylü dostunuzu bulduğunuzda ya da kendisi gelip eve girmeye çalışıyorsa, onu eve almadan önce veterinere götürmelisiniz. Elbette ilk olarak beslemeli ve su içmesini sağlamalısınız. Pire, kene ve hastalık kontrolü yapılmalı. Muayene olması ile içiniz rahat edebilir.

Muayene yapıldıktan sonra her şey oldukça iyi çıkarsa keyfiniz daha da artar elbette. Ancak bir diğer yandan bir daha kaybolursa ihtimali beyninizde dolanıp durur. Ne de olsa büyük bir ihtimaldir. Bu nedenle oldukça güvenli ve sessiz bir oda hazırlayarak kediyi orada tutmak en iyisi olabilir. Kediyi bir odaya kapatmak ne kadar doğru olur diyorsanız, hiç endişelenmeyin. Kediler için küçük bir oda yeterlidir. Hem içiniz rahat olur hem de kaçma ihtimali ortadan kalkar. Zaman geçtikçe eski düzene geri dönebilirsiniz. Ancak güvenlik önlemlerini arttırmanız ve daha fazla dikkatli olmanız gerekir.

Yazıyı yazarken bile ne kadar zorlandığımı sizlere anlatamam. Çünkü kayıp bir patili dost acısı oldukça büyüktür. İçinizde her zaman patlamaya hazır bir volkan varmış da bugünü bekliyormuş, diye düşünürsünüz. Bunu yaşayan biri olarak yazımı sadece kulağınıza küpe olsun, diye okuduğunuzu ümit ediyorum.

Sıkça Sorulan Sorular

Evden kaçan kedinin geri dönme ihtimali yüksektir. Ancak evin yolunu bulabilmesi kolay olmayabilir. Evden hiç dışarı çıkmadıysa, sizi bulamayabilir. İlk gün çevreyi aramak çok önemlidir. Günler geçtikçe uzaklaşma ihtimali artar.

Kediniz kaybolduğunda ilk olarak evi aramalısınız. Aile üyelerine haber vermeli ve birden fazla kişi olarak evin 500 metre çapındaki etrafını araştırmalısınız. Esnafa haber vermelisiniz. Kedinizin sevdiği oyuncak ve mamasını kullanarak yakınlardaysa size gelmesini sağlayabilirsiniz. İlk gün bulamazsanız, el ilanı bastırıp çevredeki uygun alanlara asmalısınız.

Kedi bahçede bakıldığında ya da dışarı çıkartıldığında evin yolunu bulabilir. Ancak evden ne kadar uzaklaştığı ve hangi yolları tercih ettiği de sorunun yanıtı etkiler.

Evden fazla uzaklaşmadıysa, kayıp kedi eve döner. Bahçede ya da evin çevresinde gezinir ve aklına evi, sahibi, oyuncakları ve maması geldiğinde tekrar geri dönmeye çalışır. Bu nedenle kayıp kedi için ilk 24 saat oldukça önemlidir. Zaman geçtikçe evden uzaklaşma ihtimali artar.

Yavrusunu kaybeden kedi onu kokusundan bulur. Ki zaten çok fazla uzaklaşmaz. Yavruların başına bir şey gelmemesi için etrafta yemek arar. Avlanır ya da bulduğu yemeği yer. Ancak yavru kedilere başka bir kedi ya da insan dokunursa üzerlerindeki koku kaybolur. Anne kedi de kendi yavruları olduğundan şüphe duyarak onları terk edebilir. Kediler de aile kavramı yoktur. Sadece anne kedi yavrulara karşı büyük bir sevgi besler.

Kediler evden çok fazla uzaklaşamaz. Kısa süre içerisinde bulunabilirler. Ancak aç kalmaları ya da ilgilerini çeken nesnelerin varlığı nedeni ile zaman geçtikçe evden uzaklaşmaya devam edebilirler. Bu kedinin karakter yapısı ve daha önce evden dışarı çıkıp çıkmadığı ile bağlantılıdır.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Tuba
Eki 24, 2022 / 11:17

Kedim kaybolalı 2 saat oldu. Bahçeye alışkın değildi. Apartmanda duruyordu ara sıra. Biri kapıyı açık unuttu galiba kaçmış 🙁 döner mi bilmiyorum:( çocuklara ne dicem onu düşünüyorum. 🙁


Zeynep Kahya
Eki 24, 2022 / 11:32

Merhaba, yorumu okuyunca çok üzüldüm. Umarım bir yerde uyuyup kalmıştır ve birazdan döner. Fazşla uzağa gidemeyeceği için vakit kaybetmeden aramanızı tavsiye ederim.


Dilek
Kas 2, 2022 / 20:31

Kedimi kapalı ve büyük bir mekanda bulamıyorum yeni sahiplendim evin dışında işyerinde kayboldu birçok saklanacagi yer var acıkınca cikarmi bahçe kedisiydi o yüzden ürkek ti biraz ne yapacağımı şaşırdım kapılar kapalı eminim mekanda fakat ses vermiyor


Veteriner Hekim
Kas 6, 2022 / 21:34

özellikle yaş mamalar bulmanıza yardımcı olacaktı. Karnı acıkınca kokusunu duyduğunda ortaya çıkacaktır.


Zübeyde
Kas 5, 2022 / 00:25

Kedim iki hafta önce kayboldu aradım sordum resimlerini gösterdim ama iz bulamadım,bir yerde mi saklanıyor yoksa biri mi aldı bilmiyorum,evden hiç dışarı çıkmadı.nasıl bulucam bilmiyorum 7yaşında oğlum onu çok seviyor,okuldan geldiğinde evde sanıyor.zor bir durumdayım


Veteriner Hekim
Kas 6, 2022 / 21:31

Çevredeki veteriner kliniklerine ilan asmanızı öneririm. Eğer kedinizi bulan biri olursa eve almadan önce veteriner kliniğine götürecektir. Bu ilanların kliniklerde olması fayda sağlayabilir. Umarım en yakın zamanda kedinize kavuşursunuz. 🙁


Kadir kapici
Ara 12, 2022 / 12:49

Kediler çok tatlı canlılar kiyamam


Şahinde
Oca 7, 2023 / 01:38

Kedim kayboldu dişi ,işitme engelli apartmanda oturuyoruz site bahçesinde hergun oynar geri dönerdi bugün 6.gun yok aradım her yeri ilan astım hiç haber yok sadece evin çevresini biliyor geri döner mi ne kadar zamanda doner


Veteriner Hekim
Oca 11, 2023 / 10:12

Merhaba maalesef bu sorunun kesin bir cevabı yok. Ancak çevredeki veteriner kliniklerine ilan asmanız bulmanızı kolaylaştırabilir. Umarım bir an önce kedinize kavuşursunuz.


Ali berkay
Şub 27, 2023 / 00:48

Kedim 4 gün önce kayboldu evden biraz uzaktaydi veterinere götürürken kaçtı bulamadık 4 gündür kaybolduğu yere gidiyorum ama yok bir sürü kedi var ama o yok ne ilan astik her gün yaş mamayla dolanıyorum ama bulamadım ne yapacagimi şaşırmış durumdayım eve gelmesi için dua ediyorum herkes o gelir diyor ama bilmiyorum(normalde dışarı çıkıp saatlerce gezen bir kediydi kısırlaştırfaktan sonra sadece 1 ay çıkmamıştı)


Veteriner Hekim
Mar 3, 2023 / 13:38

Merhaba umarım kedinizi bulabilmişsinizdir. Eğer bulamadıysanız başına bir şey gelmiş olma ihtimaline karşı çevredeki kliniklere ve belediyelere sormanızı fotoğraflarını göstermenizi tavsiye ederiz.


Hicran
Haz 8, 2023 / 13:16

çipli kediyi nasıl bulabilirim. 3 hafta oldu hala kayıp aramadığım bakmadığım yer kalmadı.


Veteriner Hekim
Haz 8, 2023 / 19:39

Eğer kedinizi bulup veteriner kliniğine götürürlerse veteriner hekim çipi okutarak kedinizin ve sizin bilgilerinize ulaşabilir. Bunun dışında maalesef başka bir yolu yoktur. Veteriner kliniklerine ilan asmanız benzer bir kedi görüldüğünde bu işlemin yapılmasını destekleyecektir. Umarım bir an önce kedinize kavuşursunuz.


Leyla Güler
Tem 7, 2023 / 00:14

Benim kedim köyde kayboldu bir ay oldu taşınalı karşımızda ahır var ahırın kokusunu alınıp gelmez mi acaba kumunu da dışarı koydum kumundan etrafa işaret yaptım saklanmayı seven bir kedi 5 gün oldu biri alıp gitmediyse burada olsa gelirdi ama yok yaşama sevinci de yok oldu


Veteriner Hekim
Tem 7, 2023 / 13:53

Özellikle kısır olmayan kediler kızgınlık dönemlerinde evden kaçıp dönem bitiminde geri gelebilirler. Umarım sizinki de bir an önce geri döner.


Evin
Ağu 4, 2023 / 08:37

Kedim kayboldu her yeri aradım balkondan tutun binanın elektrik odasına yok yok yok dışarıyı aradım çevreyi aradım yok bir kaç kişiye de sordum onlarda bilmiyor çıldır mama ramak kaldı


Ayşe KOÇER
Ağu 8, 2023 / 10:51

Kediyi bulacak bir elektronik sistem yok mu


Veteriner Hekim
Ağu 9, 2023 / 18:03

Maalesef sadece eğer çip takılı ise biri kedinizi bulup veteriner kliniğine götürdüğünde o çip sayesinde sizin iletişim bilgilerinize ulaşacaktır.