Yavru kedilerin ağzını açması ve ısırması çok normal bir davranıştır. Kediler, onlar için yeni olan dünyayı keşfetmek için çevresindeki nesneleri pençelerinin ve ağızlarının arasına almaları kadar doğal bir şey olamaz. Ancak sevimli dostlarımız, zamanla ısırmaktan ve pençelerini sert kullanmaktan vazgeçebilir ve yumuşak kemirme ve hafif pençe darbeleriyle sizinle oyun oynamanın tadını çıkarabilir.

Kediler Neden Isırır?

Kendinizi kedinize karşı güvende tutabilmek için, kedinizin hangi durumlarda tedirgin olabileceğine dair ince ipuçlarını yakalamanız gerekebilir. Çoğu kedi sahibi, kedilerinin ısırma eylemini gerçekleştirmeden önce birkaç uyarı verdiğinin farkında değildir. Kedilerin ısırmasını önlemek için öncelikle onların neden ısırdıklarını iyi anlamak gerekiyor:

Kediler ve yavru kediler çok çeşitli sebeplerle ısırma eğiliminde olabilirle ve ısırmayı azaltmak için bu ayrımı yapmak çok önemlidir. Yavru kediler çoğunlukla sosyal sebeplerle ısırırken, yetişkin kediler daha farklı nedenlerle ısırabilir.

Yavru kediler, kardeşleri ve anneleriyle girdiği etkileşim neticesinde iyi bir davranış geliştirirler. Yavru kediler çoğunlukla ailesinden bu dersleri almadan sahiplendirildiğinden bu görev sahiplerine düşer. Yavru kedilere onun anlayacağı şekilde izah etmediğiniz sürece pençelerinin ve dişlerinin acıttığını bilmezler.

Yavru veya yetişkin kedinizi sahiplendikten hemen sonra eğitimine başlamalısınız. Eğer kedi olmanın kurallarını öğrenmiş yetişkin bir kedi varsa, yavru kedinin kuralları öğrenmesi daha hızlı ve kolay olacaktır.

Kediler yavruyken görevlerinden biri de avlanma becerilerini geliştirmektir. Bu becerilerde kedi “atla ve ısır” şeklinde ısırmayı da içeren bir dizi hareketi gerçekleştirir ve bunu yaparken ısırdığı sizin eliniz ya da vücudunuzun bir başka yeri olmamalıdır. Bir kedi insanı ısırmanın uygunsuz olduğunu öğrenmezse ısırma davranışına devam etmesi çok normal olacaktır.

kediler neden ısırır?

Yetişkin kedilerde ısırma alışkanlığı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir:

 • Hakimiyet ve güç gösterisi için ya da bir tehlike hissettiklerinde yanıt vermek için ısırabilir. Eğer bir kedi ısırdıktan sonra geri çekilmiyorsa sebep bu olabilir.
 • Bazı kediler, özellikle geçmişte istemedikleri bir davranış karşısında ısırmışlarsa ve istemedikleri davranış son bulmuşsa, ileride de istemedikleri eylem ve davranışları durdurmak amacıyla ısırırlar. Örneğin, daha önce tırnakları kesilirken ısırdıysa ve tırnak kesme eylemi son bulduysa, bundan sonra da tırnağı kesilirken ısırmaya devam edecektir.
 • Bazı kedilerse ısırmayı bir iletişim biçimi olarak kullanır ve ilgi görmek amacıyla ısırır. Bir kedi sizi ısırıp oyuncakla oynama gibi bir etkinlik için zorluyorsa sebebi bu olabilir.
 • Kediler doğası gereği yırtıcı hayvanlardır ve bazı davranış bilimciler bir kedinin kendini mutlu hissetmesi için her gün bir şeyleri öldürdüğünü düşünmesi gerekebilir. İşte bu nedenle hareketli bir kişi kedinin bu yönünü tetikleyerek kedinin patilerini ve çene kaslarını harekete geçirir.
 • Kediler her ne kadar muhteşem canlılar olsa da size bir diş ağrısı olduğunu söyleyemezler, bu nedenle kedilerin ısırması tıbbi bir sorunun habercisi olabilir. Kediler acı çektiklerinde ısırıkları daha da acı verici olacaktır, bu nedenle ani bir şekilde ısırma davranışı göstermeye başlayan bir kediniz varsa, onu en kısa sürede bir veterinere götürün.
 • Kediler de tıpkı insanlar gibi bazen başka bir şeyin hıncını yansıtarak hiç alakası olmayan bir şeyden ya da birinden çıkarabilir. Gündüz iş yerinde zor bir mesai günü geçiren birinin eve gelince sinirini eşine bağırarak atlatmaya çalışması gibi kediler de örneğin yoldan geçen bir başka kediye olan öfkesini, sahibinden onu ısırarak çıkarmaya çalışabilir.

Kedi ısırması nasıl önlenir?

kedi oyuncakları

Kedinizin ısırma davranışı ile ilgili veterineriniz herhangi bir tıbbi problem olmadığını belirtmişse, kedinizin ısırma davranışı ile ilgili eğitime ihtiyacı var demektir.

 • Kedilerin hakimiyet kurma ya da tehdit hissettiklerinde ortaya çıkardıkları zamanlarda kedi ısırması tehlikeli bir hal alabileceği için yapılacak en güzel şey kediye tehdit altında olmadığını hissettirmek olacaktır.
 • Kedilere karşı dış dünyadan verilen mesajların tutarlı olduğundan emin olun. Evdeki bütün aile üyelerinin ve gelen misafirlerin aynı kurallara tam olarak uymasını sağlayın. Eğer kedi farklı mesajlar alırsa kafası karışacak ve eğitim süreci daha zorlu olacaktır.
 • Yavru ya da yetişkin kedinizin çıplak el ve ayaklarınızla oynamasına müsaade etmeyin. Kediniz ellerinizin ve ayaklarınızın oyuncak olmadığını öğrenmesi gerek. Ellerinizi bir oyuncak seçeneği olarak sunarsanız, ısırma davranışını alışkanlık haline getirmesini teşvik etmiş olursunuz.
 • Kedinin ısırma güdüsünü tatmin etmesi için ona ısırabileceği oyuncaklar alın. Genellikle oyuncak hayvanlar en iyi seçenekler oluyor. En az birkaç tane farklı oyuncak olması kedinizin sıkılmaması için önemlidir. Bu oyuncakları ona ödül olarak verebilir ve olumlu davranışlarını pekiştirebilirsiniz.
 • Kedinizi istenen yumuşak ve diş geçirmeden gerçekleştirdiği hafif ağız hareketlerinde güzel kelimelerle övün. Böylece onu teşvik etmiş olursunuz.
 • Kediniz ısırır ve bırakmazsa, dişlerinizi gıcırdatarak elinizi yavaşça ısırığa doğru uzatarak kedinizi hafifçe ittirin. Eğer hızlı bir şekilde ısırıktan uzaklaşmaya çalışırsanız bu, kedinizi ısırmaya teşvik etmiş olacaktır. Kedinin dikkatini oyuncak hayvanlarına ve tüylü oyuncaklarına çekmeye çalışın ve ısırma davranışını görmezden gelin.
 • Kedinizin koşullanma ile öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin odaya girdiğinizde aşırı heyecanlanarak sizi ısırması yerine ona oturmasını söyleyerek bunu yiyecek bir ödülle pekiştirebilirsiniz. Daha sonra ödülü bir butona basma ile eşleştirerek ödülle butonu ilişkilendirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece yiyecek ödülüne gerek kalmayacaktır.
 • Kedileri fazla uyaran, onların mücadele etme ve kendilerini korumaya alma içgüdülerini harekete geçiren fiziksel cezalardan kaçının.
 • Yavru ya da yetişkin kediler ısırma güdüsünü tamamen hayatlar çıkaramaz ve zaman zaman ısırma davranışında bulunabilirler. Bu durumda “mola” tekniği kullanabilirsiniz. Bu teknikte kediniz sizi ısırdığında odadan çıkarak, bir süre sonra (bu süre tahammül edilebilir uzunlukta olmalı) odaya geri gelebilirsiniz. Böylece kediniz ısırdığında en sevdiği kişinin ortadan kaybolacağını düşünecek ve ısırmamak için daha fazla gayret gösterecektir.

Kedi ısırması nasıl tedavi edilir?

kedi ısırığı tedavisi

Kediniz sizi ısırırsa bunu mutlaka ciddiye alın. Kedilerin ağızlarında köpeklere nazaran çok daha fazla bakteri bulunur ve bu tedavisi çok zor olabilecek enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle kedi ısırıklarını ciddiye alın ve yaralanma durumunda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Kedi ısırıklarının %75’inde insan vücuduna Staphylococcus, Streptococcus ve Pasteurella isimli vücuda zararlı bakteriler bulaşmaktadır. Aynı zamanda Bartonella henselae isimli tırmalama ile gelen bakteri, ısırma yoluyla da bulaşabilmektedir.

Enfeksiyon belirtileri birkaç saat içinde kendini gösterecektir ve özellikle eller, tendonlar ve eklemlerdeki ağrılarla kendini göstermektedir. Eğer bir kedi sizi ısırdıysa vakit kaybetmeden harekete geçmelisiniz:

 • Yaralı bölgeye tampon yaparak bakterilerin ısırılan bölgeden uzaklaşmasını sağlayın. Bu daha fazla kanamaya neden olsa da bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Yarayı su ve sabunlar iyice yıkayın. Yarayı silmek için kullanacağınız bez mutlaka temiz olmalıdır, aksi halde temiz olmayan bir bez yaralı bölgenin daha kolay bir şekilde enfeksiyon kapmasına neden olabilir.
 • İlk müdahalenin ardından mutlaka yarayı inceleyecek bir doktora götürün. Doktor gerekli tedaviyi gerçekleştirdikten sonra duruma göre antibiyotik tedavisine başlayabilir, yaralı yeri dikebilir, pansuman yapabilir ve gerekli ise tetanos aşısı yapabilir.
 • Doktor muayenesinden sonra doktorun tavsiyelerine harfiyen uyun ve yaralı bölgenin düzenli olarak temizliğini ve bakımını gerçekleştirin. Kızarıklık, sızlama, şişme, ateş ya da ağrı gibi belirtilerin olup olmadığını gözlemleyin. Eğer bu belirtilerden birini fark ederseniz mutlaka hemen doktorunuza başvurun.