Kedi tırmığı hastalığı nedir? Belirtileri ve nedenleri nelerdir?

22 Temmuz 2021
42
Kedi tırmığı hastalığı nedir? Belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Bir kedinin sizi tırmalaması, ısırması ya da yalaması sonucu oluşan kedi tırmığı hastalığı, bulaşıcı bir enfeksiyondur. Kedinin tükürüğündeki bakterilerden yayılan bu hastalık, kedi tırmığı ateşi olarak da adlandırılıyor. Sağlıklı insanlarda ağır bir hastalık olarak görülmez ancak küçük çocuklarda ya da bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde sorun yaratabilir. Bu kişilere ek olarak kanser, diyabet veya immün yetmezlik sendromu hastaları da dahildir. Peki bu kedi tırmığı hastalığı nedir? Belirtileri ve nedenleri nelerdir? Kedilerde ve insanlarda nasıl görülür? İşte bunlar ve daha fazlası için okumaya devam edin lütfen…

Kedi Tırmığı Hastalığı (CSD) Nedir? 

Bartonella henselae bakterilerinin neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyon olan kedi tırmığı hastalığı, evcil ve vahşi kedilerden -özellikle yavru kedilerden– kaynaklanan çiziklerden sonra ortaya çıkar. Kedi tırmığı hastalığı, kedilerin ve pirelerin bulunduğu her yerde meydana gelir. Virüslü kedinin bir ısırığı ya da çiziğinden oluşan kedi tırmığı hastalığı, kedinin tükürüğünün açık bir yaraya girmesi veya gözünüze dokunması sonucunda oluşur. Bazen de bir pire ya da bakteriyi taşıyan keneye de maruz kalabilirsiniz.

Kedi Tırmığı Hastalığı İçin Kimler Risk Altındadır?

Bir kediye sahip olan ya da kedi ile etkileşime giren herkes, kedi tırmığı hastalığına yakalanabilir. Kedi tırmığı hastalığının ABD’nin güney kesiminde en yaygın olduğunu ve en çok 5 – 9 yaş arasındaki çocuklarda görüldüğünü belirtmeliyiz. Ayrıca teşhis konan kişilerin çoğunluğu kadın olarak belirlenirken, hastaneye kaldıran kişilerin ayakta tedavi görenlere nazaran erkek olma olasılığı daha yüksektir. Zayıf bağışıklık sistemi, hamile, kanser, şeker hastası, HIV veya AIDS ve organ nakli yapılan hastalar genel olarak risk altındadır.

Kedilerde Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri

Kediler bartonella henselea taşıyabilir ancak bakterilerden hasta olmazlar. Bu yüzden de taşıyıcı olup olmadıkları her zaman belli değildir. Kedilerin bakterileri enfekte pirelerden kaptığını ve çok nadir durumlarda da insanların bakterileri doğrudan pirelerden kaptığını söylemeliyiz. Kedilerin yaklaşık %40’ı, özellikle yavru kedilerin, hayatlarının bir döneminde bakterileri taşıdığını bilmelisiniz. Öte yandan kediler için tedavi genel olarak pek önerilmez.

İnsanlarda Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri

Kedi patisi ve insan eli

Kedi tırmığı hastalığının en yaygın belirtileri;

 • Isırık ya da tırmalama yerinde bir yumru veya kabarcık
 • Isırık ya da çizik bölgesinin etrafında şişmiş lenf düğümleri
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Düşük dereceli ateş
 • Vücut ağrıları

Kedi tırmığı hastalığının daha az görülen belirtileri;

 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Boğaz ağrısı

Kedi tırmığı hastalığının nadir görülen belirtileri;

 • Sırt ağrısı
 • Titreme
 • Karın ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Döküntü
 • Uzun süreli ateş

Kedi tırmığına maruz kaldıktan sonra 3 – 10 gün sonra enfeksiyon bölgesinde ciltte bir yumru ya da kabarcık meydana gelir. Şişmiş lenf düğümleri gibi diğer belirtiler birkaç gün ya da hafta boyunca ortaya çıkmayabilir. Tipik olarak şişmiş lenf düğümleri 1 – 3 hafta arasında ortaya çıkar. Ayrıca kedi tırmığı hastalığına benzeyen diğer hastalıkları karıştırmamanız gerekmektedir. Örneğin, lenfadenit şişmiş lenf düğümleri ile sonuçlanan bir hastalıktır. Bruselloz, hayvanlardan insanlara bulaşan, grip benzeri belirtiler gösteren ve şişmiş lenf düğümleri ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Lyme hastalığı, birçok türü etkisi altına alan ve genel olarak insanlar ve köpeklerde görülen kene kaynaklı bir hastalıktır. Sırada enfeksiyon bölgesinde cilt lezyonu ile sonuçlanan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon türü lenfogranülomo venerum var. Lezyon, kabarık bir şişlik ya da su toplaması haline gelir ve bunu şişmiş lenf düğümleri takip eder.

Kedi Tırmığı Hastalığına Ne Sebep Olur?

Kedi tırmığı hastalığına, kedilerin tükürüklerinde taşıdığı bakteriler neden olur ve kediler bu bakterileri pirelerden alırlar. Kendilerini yalayan kediler, bu pireleri patilerine ya da kürklerine bulaştırırlar. Bir kedinin sizi ısırması, tırmalaması ve yalaması nedeniyle de kedi tırmığı hastalığına kolayca yakalanabilirsiniz. Aynı zamanda kürkünde bakteri yer alan bir kediyi sevdikten sonra gözünüzü kaşırsanız, bakterileri gözünüze bile bulaştırabileceğinizi belirtelim. Son olarak kedi tırmığı hastalığına yakalanan çoğu insanın, bir kedi tarafından tırmalandığını ya da ısırıldığını hatırlamadığını da söylemeden geçmeyelim.

Kedi Tırmığı Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz ilk olarak size fizik muayene yapacaktır. Lenf düğümlerinizi şişme ya da hassasiyet açısından kontrol edecek ve teşhis net değilse kan testi isteyecektir.

Kedi Tırmığı Hastalığının Komplikasyonları Nelerdir?

 • Ensefalopati: Bakteriler beyne yayıldığında ortaya çıkan bir beyin hastalığıdır. Bazı durumlarda kalıcı beyin hasarı ya da ölüme neden olabilir.
 • Nöroretinit: Optik sinir ve retinanın iltihaplanmasıdır. Bulanık görmeye neden olan nöroretinit, kedi tırmalama hastalığından sorumlu bakteri göze gittiğinde ortaya çıkar. Enfeksiyon geçtikten sonra ise düzelir.
 • Osteomiyelit: Kemiklerde kemik hasarına neden olabilen bakteriyel bir enfeksiyon türüdür.
 • Parinaud oküloglandüler sendromu: Pembe göze benzeyen belirtileri olan bir göz hastalığıdır. Kedi tırmığı hastalığı, bu sendromun en yaygın nedenlerinden biridir ve doğrudan veya kan yolu ile göze giren bakterilerden meydana gelir. Genellikle antibiyotik ile tedavi edilir ve çok nadir durumlarda enfekte olmuş dokuyu gözden çıkarmak için ameliyat gerekir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Tedavisi

Kedi tırmığı hastalığı çok ciddi bir hastalık olduğu için genellikle tedavi gerektirmez. Ciddi kedi tırmığı hastalığı veya zayıf bağışıklık sistemi vakaları olan kişilerde ise antibiyotikler yeterlidir. Antibiyotiklerin tedavi sürüleri ve dozu her klinik vakaya göre değişmekte olup, 5 günden 2 haftaya kadar sürebilir. Vücuttaki kabarcık ya da yumrular 1 – 3 hafta arasında sürerken, şişmiş lenf düğümlerinin kaybolması ise 2 – 4 ay sürebilir. Hatta 6 aydan bir yıla kadar ya da daha fazla da sürebilir. Aynı zamanda başka yan etkileri de olabilir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Nasıl Önlenebilir?

Tırnakları kesilen kedi

İlk olarak kediler ile temastan kaçınarak kedi tırmalama hastalığını önleyebilirsiniz. Eğer evinizde bir kedi besliyorsanız, çizilmenize ya da ısırılmanıza neden olabilecek oyunları oynamaktan kaçınmalısınız. Ayrıca çizikleri en aza indirmek için kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Kediniz ile oynadıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkamayı da unutmayın! Kedinizin gözlerinizi, ağzınızı ya da açık yaralarınızı yalamasına ve kaşımasına izin vermeyin.

Öte yandan hem sizin hem de kedinizin diğer vahşi kedilerden uzak durmanızda fayda var. Genellikle kedinizi evde tutmak ve pire önleyici ilaçları kullanmak her zaman işinize yarayacaktır. Bunun için kedinizi pire tarağı ile kontrol edin ve evinizi sürekli olarak temizleyin. Genç kedilerin ve yavru kedilerin hastalığı taşıma olasılıkları daha yüksek olduğu için, yaşlı bir kediyi sahiplenmeniz daha mantıklıdır.

Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Birçok kedi tırmığı hastalığı kendi kendine düzelir ancak bazı durumlarda bir doktora görünmek şart olabilir. Kendiniz ya da çocuğunuz bir kedi tarafından çizildiyse ya da ısırıldıysa ve aşağıdaki semptomları yaşıyorsanız doktora gitmelisiniz.

 • Şişmiş veya ağrılı lenf düğümleri
 • Yaralanmalar birkaç gün sonra iyileşmiyorsa
 • Yaranın etrafındaki kızarıklık yayılıyorsa
 • Isırmadan birkaç gün sonra ateş yükseliyorsa

Ayrıca direkt olarak kedi tırmığı hastalığı teşhisi konulduysa, aşağıdaki durumlarda en kısa süre içerisinde doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

 • Lenf düğümlerinde artan ağrı
 • Yüksek ateş
 • Halsizlik hissi
 • Yeni semptomlar

Uzun Vadede Ne Bekleyebilirim?

Birçok insan tedavi olmadan iyileşirken, birçoğu da genellikle antibiyotikler ile iyileşir. Bazı durumlarda, insanlar bakterilerden ciddi yan etkiler geliştirir ve bu yan etkiler bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha çok ortaya çıkar.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler tedavi edilmeli mi?

Bakterili kedilerin çoğu hastalanmaz ve tedaviye gerek duymaz. Nadir olarak nefes almalarını zorlaştıracak kalp iltihabına maruz kalabilirler. Eğer kedinizin bakterilerden kaynaklanan semptomlar yaşayabileceğini düşünüyorsanız, veteriner hekiminiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kedi tırmalaması zararlı mıdır?

Kedi tırmalaması ya da ısırması gibi durumlar her ihtimale karşı göz ardı edilmemelidir. Kedinin tırnaklarından bulaşabilecek virüsler, çok ciddi sağlık problemlerine ve rahatsızlıklara yol açabildiği için, kedisi olan ya da kedilerle çok sık vakit geçiren insanların kuduz aşısı olmaları tavsiye edilir.

Kediler neden tırmıklar?

Kediler, egzersiz yapmak, bölgelerini işaretlemek ve kendini iyi hissetmek için tırmalar. Patilerinde küçük bezler vardır ve bu bezler insanların fark edemeyeceği bir koku bırakır.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.