Kedi mamasının son kullanma tarihi geçerse ne olur?

13 Mayıs 2021
3064
Kedi mamasının son kullanma tarihi geçerse ne olur?

ABD’de evcil hayvan mamalarının üzerinde son kullanma tarihi ibaresinin konulması zorunlu değildir. Fakat yine de pek çok marka tarafından kalitelerinin süresini belirtmek amacıyla yapılır. Son kullanma tarihlerinin geçme süresine etki eden faktörler arasında bozulma ve ambalajlama gücü yer almaktadır.

Açılmamış olan kuru veya yaş kedi mamasının son kullanma tarihinin geçmiş olması ürünün güvenli olmadığına işaret etmez. Yalnızca dikkat etmeniz gereken şeyler mamanın; düşük besin değerine sahip olması ve koruyucuların bozulması gibi hususlardır. Son kullanma tarihi geçmiş olan kedi maması ile ilgili bazı sorunlara değindik;

Beslenme Kalitesi

Bir kedi mamasının son kullanma tarihi, üzerinde yazan tarih ile sınırlıdır. Bu mamanın markasına ve çeşidine göre değişim gösterebilir. Yukarıda da bahsettiğim üzere açılmamış bir mamanın son kullanma tarihinin geçmiş olması, o mamayı tehlikeli yapmaz. Ancak önerilen son kullanma tarihinin üzerinden 3 aydan fazla bir zaman geçtiyse ise bu ürünü kullanmamalısınız.

Bu süreden itibaren mamayı açmamış dahi olsanız, belirtilen sürenin aşıldığı takdirde temel yağlar parçalandığı için besin değerini kaybedebilir. Bunun da kediniz için herhangi bir yararı yoktur. Kedinize raf ömrü geçmiş olan ürünleri vermek, beslenme düzeninde ciddi bir açık yaratabileceği gibi uzun süre devam ettiğine ise sağlık problemleri baş gösterecektir.

Bulaşma

Ambalajlar bulaşmayı engellemek adına büyük işlev gördükleri için kedi mamalarının ambalaj kalitesi oldukça önem arz eden bir durumdur. Eğer bir ürünün ambalajı düşük kalitede ise yiyeceği nem, böcek vb. şeylerle karşı karşıya bırakabilir. Bu tür şeyler kediniz için bir hastalık riski taşıdığından son kullanma tarihi geçsin geçmesin farketmeksizin her mama verişinizde mutlaka kontrol edin.

Yağ ve Bozulma

Yağ kediler için proteinden sonra gelen önemli bir ihtiyaçtır. Fakat kuru mamada dahi zaman içerisinde küflenme gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Koklayarak bir kanıya varmak akıllıca bir çözüm olmayacaktır ancak uzun süredir kullandığınız mamanın kokusuna aşina olabilirsiniz. Son kullanma tarihi geçen ürünün normalden biraz daha farklı koktuğunu farkedeceksiniz. Bunun yanı sıra konserve mamaların son kullanma tarihinin geçmesi hemen bozulduğu anlamına gelmez ancak belirtmemde fayda var ki, ürünün üretiminden maksimum 1 sene sonra kullanılması uygun değildir.

Koruyucuların Bozulması

Koruyucular adı üstünde, mamanın taze şekilde kalmasına destek etkenlerdir. Lakin, geçen süre zarfı içerisinde bunlarında bozulduğunu görmek mümkün. Bu durum küf oluşması ve bakteri üremesini engelleyen yetilerini kaybetmeleri demektir. Her mamanın içerisinde koruyucu olmayabilir. Olanların ise bozulmadığını anlamak için son kullanma tarihini geçirmemeye özen gösterin.

Paketlerin Raf Ömrü

Çoğu gıda ürünü satan yerlerde raf ömrünün sona ermesinin ardınan satışının yasaklanması ile alakalı bir yasal düzenleme mevcut değildir. Fakat pek çok yerde son kullanma tarihi geçmiş olan ürünleri raflarında satışa sunmuyorlar. Birçok marka bu ibareyi ürünlerinin üzerinde belirtiyor çünkü ürünün kalitesini bu şekilde garanti ediyorlar. Yine bu durum o ürünün ne denli iyi veya kötü olduğu konusunda bir fikre sahip olmanızı sağlamaz.

Kuru ve Konserve Kedi Mamalarının Kullanma Tarihleri

Bir kuru kedi mamasının kullanım süresi 4 ay ila 3 yıl arasında olup bu süre zarfı içerisinde bozulabileceği gerçeğini değiştirmez. Açılmamış bir yaş kedi maması ise konserve içerisinde muhafaza edildiği için daha uzun bir ömrü olabilir. Ancak açıldıktan sonra maksimum 3 gün buz dolabında, hava ile temas etmeyecek şekilde bekletmeniz gerekiyor. Tüm bunlara ek bazı kedi mamalarının yapısına bağlı olarak daha kısa süre içerisinde kullanma tarihi sona erebilir.

Kedimi Son Kullanma Tarihi Geçmiş Mamayla Besleyebilir Miyim?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler sürenin birazcık geçmiş olmasını sorun etmiyor. Ancak bu soruya verebileceğim en net cevap hayır olacaktır. Kendinizden yola çıkın tarihi geçmiş olan herhangi bir yiyeceği sağlığını tehlikeye atarak nasıl ki yemiyorsanız, kediniz veya herhangi bir evcil hayvanınız içinde aynı şekilde yapmanız gerekiyor. Onlarında taze ve bozulmamış yemekler ile beslenmesi önemli.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Kedi Mamasının Riskleri

  • Beslenme Eksikliği: Mamaların üzerindeki raf ömrü yalnızca en son ne zaman tüketileceği tarihi belirtmez. Aynı sırada mamanın besin değerinin ne zaman tükeneceğine dair bilgi verir. İlla ki mamanın paketinin açılıp hava ile temas etmesi, küf veya böcek gibi zararlı etkenlerin bulaşması şart değil, mamanın içeriğindeki maddelerin ayrışması da bu duruma önemli ölçüde zarar verebilmektedir.
  • Bakteriler ve Küf: Saklama koşulları veya raf ömrüne bağlı olarak mamalar küf ve bakteriye maruz kalabilirler. Bu kediniz için çok riskli bir durum oluşturuyor olup gastrointestinal sistemlerini bozacak hastalıklara yol açabilir.
  • Böcekler ve Solucanlar: Kullanım tarihi geçmiş bir mamanın içerisine böcek ve solucan gibi sürüngenleri görmek olası bir durum. Bu tür böcekler yenmesi halinde kediniz ve çevresindekiler için bir dizi hastalıklara neden olabilir.

Mamaların Süresinin Dolduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ürünün üzerinde yer alan tarih, tazelik ve beslenme hususunda ne zaman kullanmanız gerektiğini söyler. Bunun en basit yolu elbette ki ilk etapta son kullanma tarihini kontrol etmektir. Tarih mama kutusu veya poşetinin yanında veya en altına basılmış olabilir. Bu tarihi satın almadan önce incelemeniz gerekiyor ancak unuttuysanız veya vaktiniz yoksa, kedinizi beslemeden önce kontrol etmeniz önemlidir. Bir diğer anlayabileceğiniz faktör de koku ve görüntüsünde farkedebileceğiniz değişikliklerdir. Her zaman ki gibi kokmuyorsa veya aynı görüntüye sahip değilse, içerisinde çeşitli böcek veya küf varsa bu mamanın artık ömrünü tamamladığı anlamına gelir.

Küçük Paketlerde Mama Alın

Daha büyük miktarlara sahip kedi mamalarını almanın her zaman daha hesaplı olduğunu biliyoruz. Fakat evde birden fazla kedi beslemiyorsanız, daha küçük boyuttaki paketlere yönelmeniz daha yararlı olacaktır. Bu mamanın süresi dolmadan önce sağlıklı bir şekilde kedinizin yemesi için olanak sağlar.

Kedinizin Mamasını Nasıl Muhafaza Edebilirsiniz?

  • Konserve Mamaların Açıldıktan Sonra Soğutulması Gerekir Mi? Kesinlikle evet! Konserve mamalar açılmadığı sürece oldukça güvenilir bir muhafaza sağlarken, açıldıktan sonra yalnızca 3 gün gibi bir süre saklanabilir. Zaten kutunun üzerinde mamayı açtıktan sonra ne kadar süre bekletebileceğinizin bilgisini veriyorlar. Talimatları okursanız, çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.
  • Kedi Mamasını Her Zaman Dışarıda Bırakabilir Misiniz? Kedi mamasını her zaman dışarıda bırakmak doğru değildir. Eğer kedinizi serbest besleme şekli ile besliyor yani mamayı tüm gün kasede bırakıyorsanız dahi, bunu her zaman yapabileceğiniz anlamına gelmez. Her akşam ve her sabah mamayı tazelemeniz gerekiyor.
  • Kuru Kedi Mamasını Buzdolabında Saklayabilir Misiniz? Hayır, bunu yapmak doğru olmayacaktır. Yapmanız gereken şey kedi mamasını kuru ve serin bir ortamda ( mutfak dolabı gibi) saklamanızdır. Son kullanma tarihinin geçmemesi için hava ile temas etmeyecek şekilde saklanması gerekir.
Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir

*Kedinizin sağlığını riske atmaya değmeyeceğini sizde biliyorsunuz bu nedenle kedinizi, mamasının son kullanma tarihlerine göre besleyin! 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.