Kedi Tıraş Edilmeli mi? Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

11 Şubat 2022
10463
Kedi Tıraş Edilmeli mi? Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi tıraş edilmeli mi? Kedilerin genellikle ihtiyaçları arasında tıraş olmaları yer almaz. Onlar köpekler gibi her zaman uzayan ve düzenli olarak kesilmesi gereken tüylere sahip değildir. Kedi tüyleri, köpeklerinki gibi uzamaz. Eğer öyle olsaydı, sokak kedileri tüy yumağına dönerlerdi. Ancak kesi sahipleri çok iyi bilir ki, kedi tüyleri dökülür. Kediler yaz ve kış aylarında farklı tüy yapılarına sahiptir. Tıpkı bazı kuş türleri gibi yazın ince ve kışın da kalın tüylere sahip olurlar. Bu tüylere kavuşmak için de tüylerinin dökülmesi gerekir. Bu yüzden özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında tüy dökülmeleri artar. Artan tüy hem kedinin hem de ev halkının rahatsız olmasına neden olur.

Tüy dökülmesinin yanı sıra topaklanmalar oluşabilir. Bu da derinin hava almasını engelleyebilir. Kedi kürkü üzerinde yer alan tüyler sayesinde kedilerin vücut ısıları dengelenir. Bazı kedi sahipleri kedilerin tıraş edilmesinin daha iyi olduğunu düşünürken bazıları gerek görmeyebiliyor. Çünkü kedi tıraşı işleminin stresli geçeceği konusunda kaygıları olabiliyor. Bu durum, uzman ve eğitimli pet kuaförleri ile tanışmadıkları ya da daha önce hiç bu işlemi yaptırmadıkları için ortaya çıkıyor genellikle. Kaliteli ve alanında profesyonel olan kedi kuaförleri ile kedi tıraşı ve diğer işlemler sanıldığının aksine çok keyifli bir şekilde ilerleyebiliyor.

Kedinin neden ve ne zaman tıraş olması gerektiği konularının yanı sıra bazı kedi sahipleri bu işlemi çok sık yaptırıyor. Değişik bir model gördükleri için kedi tıraşı yaptıran kişi sayısı oldukça fazla. Bu da iyi kişilerle çalıştıklarının kesin kanıtı. Çünkü hiçbir patili dost sahibi, sevimli aile üyesini üzecek bir şey yapmak istemez. Üzüldüklerini görürlerse de işleme son verip bir daha yaptırmazlar.

Kedi Ne Zaman Tıraş Edilmelidir?

Kedilerin tüy dökülme zamanları ilkbahar ve sonbahar aylardır. Ancak yaz aylarında da tüylerinin dökülmesinde artış olur. Kediniz tıraş olduysa, üç ay sonra tekrar tıraş zamanı gelir. Bu nedenle düzenli bakım için Petibom pet kuaför‘den randevularınızı önceden alabilirsiniz.

Kedi Neden Tıraş Edilmelidir?

kedi tıraş edilmeli mi

Birçok kedi sahibinin kedi tıraşı işlemini yaptırdığını belirtmiştik. Şimdi de bu işlemi neden yaptırdıklarına bir göz atalım.

Topaklanma: Kedinizin derisinde keçeleşmiş olan tüy birikmesi varsa, kesin çözüm tıraş olmasıdır. Makas yardımı ile kedinizin topaklanmış kısmını keserseniz, kedinize zarar vermiş olabilirsiniz. Kedileri evde tıraş etmek asla doğru değildir. Bu işlem sadece küçük bir topaklanma için bile geçerlidir. Çünkü kısa kesimler nedeni ile derisi zarar görebilir. Kedinizi dışarı çıkartırsanız, güneş olumsuz etki edebilir. Kedi ve köpeklerin derisini güneşten koruyan, tüyleridir.

Tüy yumağı: Sürekli tüy yumağı yutan kedilerde kusma problemi görülür. Bununla birlikte iştah problemi yaşarlar. İştahları çok fazla kesilince de kilo kaybı görülür. Ardından daha pek çok sorun zincirleme olarak kedinizi rahatsız eder. Kedi tıraşı ile kedinin vücudundaki tüy sayısı azalır. Böylece kendilerini yalarken tüy yutmazlar.

Parazitler veya cilt sorunları: Pire istilaları ile savaşmak hiç de kolay değildir. Çünkü pireler size, aile üyelerine ve eve sıçrayabilir. Bu da büyük bir problem oluşturur. Bu problemi erkenden çözmek için en iyi yöntem kedi tıraşıdır. Daha sonra kedi pire damlası kullanılarak pirelerin uzaklaşması sağlanır. Parazit sorunu varsa kedi tıraş edilmeli mi, diye sormayı bile düşünmez kedi sahipler. Enfeksiyon ya da cilt sorunları için ilaçlı banyo gibi işlemlerin daha iyi bir şekilde etki etmesi için kedi tıraşı yapmak gerekebilir.

Tüy dökülmesi: Daha önce belirttiğimiz gibi özellikle kediler her zaman tüy döker. Bu, özellikle tüy değişimi dönemlerinde artar. Her yerde tüy görmek ve bu nedenle temizlik yapmak, hiç de kolay değildir. Ne kadar süpürseniz süpürün etraftaki tüyler tekrar geri gelirler. Çünkü kediler her yere tırmanabilir ve onları her dakika takip edip arkalarını temizlemek, kimsenin yapabileceği bir şey değildir.

Topaklanmalar nasıl yok edilir ve önlenir?

Topaklanma, kediler için küçük gibi görünen büyük sorunlardır. Bu nedenle topaklanma oluşumunu önlemek gerekmektedir. Topaklanma sorunlarının oluşmaması için düzenli olarak kedinizin tüylerinin fırçalanmasını öneririz.

Toplanmanın oluşumu, uzun tüylerin birbirine karışması ve düzenli tarama yapılmaması durumunda iç içe geçmesidir. Uzun tüylerin düzenli taranması çok kolay değildir. Çünkü ölü tüyler sürekli dökülür, yerine yenileri çıkar. Ayrıca bazı kedilerin tüylerinin taranması kolay değildir.

Topaklanma nedeni ile geriye doğru çekilen tüyler, kedinizin canını yakar. Deride hasar oluşturabilir. Topaklanan kısım gözükmediği için görünmeyen alandaki yaralanma enfeksiyon kapabilir.

Topaklanma nasıl önlenir;

  • Topaklanma için kedinizin tüylerini düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Bu sıklık kedinizin tüy yapısına bağlıdır.
  • Tarağın iyi olması çok önemlidir. Ölü tüylerin dökülmeden alınmasını önlerse, kedinin tüyü yutması e tüylerin dökülmesi azalır. Deriye kadar inebilen bir fırçalama için iyi bir tarak seçmenizi tavsiye ederiz. Yalnızca üst kısmı tararsanız, alt kısımlardaki karışmış tüylerde topaklanmalar oluşmaya devam eder.
  • Geriye doğru tarama işlemi yapılmalıdır. Herhangi karışıklık kalmayana dek tarama işlemime devam edilmelidir.
  • Bacakların önünü ve arkasını, göbek ve koltuk altlarını fırçalanmalıdır.
  • Tüylere yapışmış herhangi bir nesne varsa, nazikçe çıkarılmalıdır.
  • Büyük topaklanmalar için tek çözüm tıraştır. Bu nedenle bir kedi kuaföründen randevu alınması gerekir. Bu işlemi kendiniz yapmamalısınız.

Bir kedinin derisi son derece ince ve hassastır. Birçok kedi sahibi, evde bakım yapmaya çalışırken yanlışlıkla kedilerinin derisine zarar verebiliyor. Siz bunu yapmayın. Büyük topaklanmalara yalnızca profesyonel bir kuaför veya veteriner tarafından bakılmalıdır.

Kedi Tıraşı en güvenli şekilde nasıl yapılır?

Kedi tıraşı basit bir işlem değildir. Bazı kediler, işlem sırasında sakin kalabilirken bazıları agresifleşir ve tıslar. Bu nedenle Petibom Pet kuaförü gibi uzman kişilerle çalışmak önemlidir. Kedinizin sağlığı ve rahatlığı için güvenli, hayvanları seven, eğitimli ve işini doğru şekilde yapan kişileri tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kedilerin derisi çok ince olduğu için yanlış kişiler ile çalışılması durumunda ciddi problemler ile karşılaşmak mümkün.

Makasla ya da makine ile yapılan işlemler sırasında hızlılık nedeni ile keskin kısımlar ısınır ve kedinin derisini yakabilir. Makas, bir kedinin vücudunun geniş alanlarını düzeltmek için asla kullanılmamalıdır, ancak profesyonel kedi bakıcıları bunları kafa ve yüz çevresini düzeltmek için kullanabilir.

Kedinizin güvenliği ve sağlığı için kedinizi kendiniz tıraş etmeye çalışmayın. Kedinizin tüylerinin dökülmesini, tıraş edilmesini veya kesilmesini istiyorsanız, kedinizi her zaman profesyonel Petibom.com pet kuaförüne götürmelisiniz.

Kedi Tıraşı Yaptırmak Zararlı mıdır?

güvenli kedi tıraşı

 

Kedileri tıraş ettirmenin kötü yanı alanında uzman olmayan, eğitim almamış kişilerle karşılaşmış olmaktır. Bir diğer kötü şey ise, bazı kedi sahiplerinin değişik şekiller istemesidir. Çünkü kedi tıraşları köpeklerinki gibi çok şekilli olmayabilir. Onların tüy yapısı buna uygun olmayabiliyor. Özellikle de aslan kesimi şeklindeki istekler çok fazla olabiliyor.

Şekilli kesimler bazı yerlerin daha kısa olmasını gerektiriyor. Güneş yanığı ve çizikler gibi pek çok olumsuzluklara karşı koruma görevi yapan tüylerin çok kısa olması, olumsuzlukları çağırmaya neden oluyor. Ayrıca kedinin vücut ısısının dengesi bozulabiliyor. Bu nedenle belirtmek isteriz ki, en sağlıklı şekilde tıraş edilmesi ve kedinizin tıraş olarak fayda kazanması için istek şekil belirtmeyiniz. Kediler, bizler gibi değildir. Biz dilediğimiz saç şeklini yaptırabiliriz. Ancak onlar için tüyler farklı görevlere sahiptir.

İstek tıraşa veya düzeltmeye başka bir örnek, basit bir göbek tıraşıdır. Göbek tıraşı çoğu kedinin tüylerini uzun bırakılmasıdır. Bazı kediler göbeklerinin taranmasını sevmediğinden, kedinin alt kısmındaki tüyleri almak topaklanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Kedi tıraşının tercih edilme nedenleri

Kedinin sağlığı ve rahatlığı tıraş için tercih edilme nedenleridir. Kedi tıraş edilmeli mi sorusunun olumlu yanıtı da budur aslında. Çünkü tıraş olan kediler;

  • Parazitlerden korunur.
  • Ölü tüylerden arınır.
  • Tüy yumağı yutma sorunu ile karşı karşıya kalmaz.
  • Topaklanma deri çekmez.

Kedilerin çok sık tıraş edilmesi sonucunda tüy yapısı ve renginde değişimler ortaya çıkabilir. Bu nedenle birkaç kez belirtmiş olsak da tekrar belirtelim. Uzman kişileri tercih etmek gerekir. Çünkü onlar size kedi tıraşı olan kedinizin tekrar ne zaman tıraş edileceğini ve tüylerinin ne zaman uzayacağını belirtirler.

Kedi tıraşı için popüler sorular

Kedi tıraşı, kedi sahipleri için birçok soru anlamına gelebiliyor. Sorulara doğru yanıtlar bulamadıklarında zorlanabiliyorlar. Bu nedenle popüler olan soruları sizler için yanıtladık.

Kedileri tıraş ettirmek doğru mu?

Kedileri tıraş ettirmek çok gerekli değildir. Ancak işlem bir profesyonel tarafından güvenli bir şekilde yapıldığında ve kedi süreç tarafından aşırı derecede üzülmediği veya strese girmediği sürece kedileri tıraş ettirmek doğrudur. Bazı durumlarda tıraş tavsiye edilmez. Mizacı süreci tehlikeli hale getiriyorsa kedinizi tıraş etmeyin. Tımarlama sürecinde sinirlenen kediler, o kadar çok hareket edebilir ki kesilme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Kedileri, yavru iken tıraşa hazırlamak önemlidir. Ancak bazıları ne yaparsanız yapın buna izin vermez.

Bunun yanı sıra bakım uzmanına da zarar verebilirler. Tıraş olurken aşırı strese giren kediler, aşırı ısınma veya nefes alma güçlüğü çekme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Sağlıkla ilgili olmadığı sürece bir kediyi aşırı strese sokmak da doğru bir davranış değildir. Kediniz ciddi şekilde topaklanma sorun yaşıyorsa, tıraşa karşı stresli ise veterinere danışmalısınız.

Kediler tıraş olan kediler üşür mü, ne olur?

Doğru kişiler tarafından yapılan tıraş sonrasında kedilerde üşüme görülmez. Çünkü uzman pet kuaförleri kedilerin tıraşlarının hangi uzunlukta olması gerektiğini çok iyi bilirler.

kedi tıraşı olan kedi üşür mü

Normal tıraş makinesiyle kedi tıraş edilir mi?

Kedilerin tıraşı onlara özel olarak üretilen kedi tıraş makineleri ve makasları ile yapılmalıdır. İnsanlara özel üretilen tıraş makinesi ya da makasların kullanımı asla önerilmez. Deriler çok incedir. Yanlışlıkla kesilebilir ve yaralanabilirler. Tıraş işlemi, her zaman profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Kediler nasıl güvenli bir şekilde tıraş ettirilir?

Kedi tıraş edilmeli mi, sorusunun en büyük nedeni güvenli tıraş olup olmayacağıdır. Çünkü kediler hareketli canlılardır. Hareketsiz durmaları ve sakin kalmaları hiç de kolay değildir. Ancak profesyonel kişiler, işinde uzman oldukları için kedi ile iletişim kurar ve ne zaman işleme başlamaları gerektiğini çok iyi bilirler. Hassas alanlara dikkat eder ve pratik bir şekilde işlemi bitirirler. Veterinerler ve veteriner teknisyenleri de bir kediyi güvenle tıraş edebilirler. Kediye veya evcil hayvan sahibine veya her ikisine birden zarar verme riski nedeniyle evcil hayvan sahiplerinin kendi kedilerini tıraş etmeye kalkışmaları tavsiye edilmez.

Bir kediyi tıraş etmenin maliyeti nedir?

Bir kediyi tıraş etmenin ortalama maliyeti 200 TL’dir fakat Petibom.com pet shop ile kalmamakla birlikte kendi müşterilerine özel fiyatlandırmalar sunmaktadır. Petibom pet kuaför kedi traş fiyatları ve köpek traş fiyatları için güncel pet kuaför fiyatları listemize göz atabilirsiniz.

Not: Petibom.com müşterisi olan herkes Petkuafor hizmetlerinden 25 TL indirim kazanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi tıraşının ortalama maliyeti 200 TL’dir. Kedinin tüy  yapısı ve cinsi fiyatların değişmesine neden olmaktadır.

Kediler yaz aylarında daha az sayıda ve ince tüylere sahip olurlar. Derilerinin güneşten korunmasını sağlayan kürkleri sayesinde bolca D vitamini alabilirler. Bu nedenle kedi tıraşının uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Kediler cilt hastalıkları, kendini çok sık yalaması, diyetinde meydana gelen sorunlar gibi nedenler ile daha fazla tüy dökebilir. Kedilerde tüy dökme normal olduğu gibi aşırı tüy dökülmesinin ardında yatan bir problem yer alabilir. Doğal olan tüy dökmesinin azaltılması için tıraş gerekebilir. İlkbahar ve sonbahar aylarında aşırı tüy dökümü normaldir.

Kediniz, tüy kesimi işleminin hemen ardından normalden daha soğuk veya huysuz olabilir , ancak birkaç saat ila bir gün içinde eski haline dönmelidir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Nazire
Ağu 20, 2022 / 22:23

Merhabalar kedimi veteriner.kliniginde tras ettirdim.narkoz.verilmis doğrumu sizce


Zeynep Kahya
Ağu 22, 2022 / 03:01

Merhaba Nazire Hanım, kedinize zarar gelmemesi adına yapmış olmalılar. Detaylarını veterineriniz ile görüşmenizi tavsiye ederiz.


Aysel kedim kiraz
Haz 17, 2023 / 12:08

Teşekkürler