Beagle Özellikleri ve Bakımı

Beagle Resimleri
Beagle ırkı küçük, tatlı, eğlenceli ve hareketli bir yapıya sahiptir. Beagle tıpkı minyatür bir Foxhound gibi görünmektedir. English Beagle, İngiliz Biggle adıyla da bilenen küçük ırk sınıflandırması içerisinde yer alır. Çok sıcakkanlı bir köpektir. Sahibiyle, yabancılarla, köpekler ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşır. Keskin burunları ile koku alma yetenekleri üst seviyededir. Beagle köpeğinin en belirgin özelliği, koku avcılığı yapması olarak karşımıza çıkmaktadır. Dikkatini çeken bir kokunun peşinde gitmesi an meselesidir.
Enerji Seviyesi
Egzersiz Gereksinimleri
Oyun Kabiliyeti
Sahibine Şefkat
Köpeklerle Dostluk
Diğer Evcil Hayvanlarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Eğitebilirlik
Bakım Gereksinimleri
Sıcaklık Hassasiyeti
Ses
Bekçilik
Tür
Tazı, Tavşan avı, Koku Avı
Ağırlık
8 - 14 Kg
Yükseklik
33- 38 Cm
Aile
Scenthound (Koku Köpeği)
Menşei
İngiltere
Menşei Tarihi
1300'ler
Yaşam Süresi
12-15 yıl
Kişilik & Karakter Özellikleri

Beagle’lar orta küçüklüğe sahip taşınabilir bedeniyle, aktif ve oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Beyaz, siyah ve kahverengi tüyleri, sevimli halleri ve durmadan sallanan kuyruğuyla insanların kalbini kazanır. Kalın çalıların arasında koşuşturur, sahibiyle yürüyüşlere çıkar ve oyun oynamayı severler. Oyuncu yapısı ile sahibine çok iyi bir arkadaş olur ve çoğu zaman şaşkın halleriyle sizi gülümsetir. Aile bireyleriyle, çocuklarla ve hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Uyumlu bir köpektir ve herkesle çabuk kaynaştıkları gözlemlenir. Bekçilik özelliğinin herkesle çabucak kaynaşması ve anlaşması sebebiyle fazla iyi olmadığını söyleyebiliriz.

Beagle cinsinin sahibini en çok zorlayacak özelliği eğitim konusu olacaktır. Bu köpekleri eğitebilmek için ekstra zaman harcamanız ve çaba göstermeniz gerekir. Oldukça sabırlı, tutarlı davranmalı ve köpeğinizin ilgisini çekecek eğitim tarzı ile yaklaşmalısınız. Örneğin yemek ödülü vermek, başardığında ekstra sevmeniz vb. pozitif pekiştirmeler onları daha da heveslendirecektir. Eğitimlerinizde asla sert müdahale de bulunmayınız. Bu olumsuz davranışlara sebebiyet verip, eğitimde gerilemeye neden olabilir.

Av köpeği olarak da bilinen bu ırk, keskin koku alma yeteneğine sahiptir. 1500’lü yıllarda İngiliz asillerinin av arkadaşı olarak öne çıkan Beagle, şimdilerde evlerdeki dostlarımız olsa da genetik mirası olan av yeteneğini taşımaktadır. Söz konusu av olduğu zaman yerinde duramadıklarını görebilirsiniz. Normal şartlarda oldukça uyumlu ve yumuşak başlıyken av söz konusu olduğunda inatçılığı ile sahibini şaşırtabilir. Duyduğu kokuyu takip etme ve bulma isteğiyle zaman zaman başına buyruk koşuşturmak isteyebilir. Bu durumu öngörerek köpeğinizle yapacağınız yürüyüşlerde, gezintilerde tasma kullanmanızı öneririz. Ne kadar iyi eğitim alırlarsa alsınlar dikkat çekici koku karşısında söz dinlemeyerek bağımsız hareket etme ihtimalleri vardır. Kendi kararlarını kendileri almak isteyebilirler. Kendi aklına geleni uygulamasına fazla müsaade etmeden lider kişinin siz olduğunu ona belli etmelisiniz.  Sürü lideri olan Beagle ırkında takıntılı havlama, ısırma gibi olumsuz davranışlar görülebilir. Bu özellikler Beagle ırkının esas karakter özelliği değildir. Lideri olmayan veya egzersiz yapmayan köpeklerin gösterdiği genel davranış bozukluğudur. Bunların yaşanmaması için köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılamalı, iyi bir lider olmalısınız.

Apartman ortamında genel olarak uyumlu bir şekilde yaşarlar. Ancak günlük egzersiz ihtiyaçların tam anlamıyla karşılanması gerekir. Özgürlüklerine düşkün, hareketli bir yapıya sahip ve gezgin ruhlu oldukları için bu ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamak gereklidir. Egzersiz ihtiyacı karşılanamadığı zaman fazla ses çıkarmayan ve havlamayan Beagle ırkının havlama ve eşyaları ısırma gibi olumsuz davranışlar sergilediğini görebilirsiniz. Apartman yaşamı dışında bahçeli bir eviniz varsa, köpeğinizin kaçma ihtimaline karşı önlemler almalısınız. Bahçenizin etrafını örtmek, kilitli bir kapı yaptırmak gibi küçük ama önemli önlemler gereklidir. Kimi Beagles sahipleri de köpeklerine mikroçipli ve kimlik etiketli tasma kullanırlar. Her önleme karşı evden kaçmayı başaran köpeklerini bulabilmek için farklı yollar geliştirirler.

Sevgi dolu, nazik ve mutlu olan Beagle aile bireylerine çok bağlıdır. Onlarla zaman geçirmekten çok keyif alırlar. Yalnız kalmayı sevmezler ve ayrılık kaygısı yaşayabilirler. Bu yüzden günlük planınız içerisinde kesinlikle ona özel ayıracağınız yürüyüş, egzersiz ve oyun vakti olmalıdır. Boş bir arazide güvenlik önlemi alınmış şekilde deli gibi koşmaya bayılırlar. Ev ortamında da oyun oynamayı severler ve ısırma oyuncağı ile saatlerce oynayabilirler. Köpek parklarında zaman geçirmek, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla oynamak Beagle için en güzel sosyalleşme yöntemlerinden birisi olacaktır. Erken aşamada farklı ortamlara giren farklı insanlarla tanışan köpeğinizin daha iyi huylu olması, bedensel ve zihinsel açıdan daha iyi gelişmesi muhtemeldir.

Tarih

14. yüzyılda, İngiltere’de tavşan avcılığı popüler bir spor halini almıştı. Kullanılan köpekler Beagle ile benzerlik gösteriyordu. Beagle kelimesinin nereden geldiği yani kökeni belirsizdir. Fransızca açık boğaz anlamına gelen “begueule” ya da Eski İngilizce de küçük anlamına gelen “beag” kelimesinden türetilmiş olduğu düşünülmektedir. Beagle kelimesinin 1475’e kadar kullanılmadığı, ancak daha sonra 16. yüzyıldan itibaren yazılarda sıkça yer aldığı görülüyor. Irkın tarihi hakkında maalesef kesin bilgi bulunmamaktadır. Çünkü bugün bildiğimiz Beagle ırkı 19. yüzyıla kadar gerçek anlamda gelişmemiştir. Yunanca belgeler dayanarak milattan önce 400’lü yılında Beagle benzeri köpeklerin tarif edildiği görülür. Romalıların tavşan avlayan tazıları İngiltere’ye götürerek orada yerel köpeklerle melezlemiş olabileceğini düşünülmektedir.

55’te Roma lejyonlarından çok önce İngiltere’de tavşan avlamak için çalıştırılan küçük sürü köpeklerinin varlığı raporlar üzerinde görülmüş ancak ırk bilgisi mevcut değilmiş. 1500’lere gelindiğinde de çoğu İngiliz beyefendisinin büyük tazıları ve küçük tazıları varmış. Büyüklerin geyikleri, küçüklerin ise tavşanları takip etikleri ifade edilmiş. Küçük ve kompakt özellikte olan tazıların modern Beagle’nin ataları olduğu ifade edilir.

Foxhounds veya Harriers gibi avcı köpeklerini insanlar ata binerek takip ederken, Beagle ırkını yürüyerek takip ediyorlardı. Binek hayvan besleyemeyen, yaşlı kişiler, kadınlar için Beagle oldukça kolay ayak uydurabileceği bir av köpeğiydi. Bu sebeple de oldukça fazla tercih edildi. Avcılar Beagle köpeklerini yaya olarak rahatça takip ediyor ve küçük boyutta olmaları sebebiyle ihtiyaç duyduklarında kucaklarında taşıyorlarmış. 1800 yıllara gelindiğinde, Beagle ırkının çeşitli boyları görülmüş. Ancak küçük boyutta olan Beagleler her zaman daha popülermiş. Küçük bedenleri ile zorlu arazileri geçmeleri, tavşanların dolambaçlı yollarını kolaylıkla takip etmeleri ile avcıların gözdesi olmuşlar.

Beagle köpekleri Güney kısımlarda İç Savaştan önce kullanılıyordu ancak ABD’ye İç Savaştan sonra gelmeye başladı. Savaştan sonra, İngiliz ithalatı modern Amerikan Beagle ırkının temelini oluşturmuştu. Beagle ABD’de tavşan avcıları tarafından sevildi ve popüler oldu.

1885 yılında AKC, Blunder isimli ilk Beagle köpeğini tescil ettirdi. 19. yüzyılın sonuna doğru, Beagle’lar hem avcılar arasında halk arasında popülerdi. Neşeli, sevimli, koku köpeği küçük bedeniyle aile evlerinde evcil hayvan olarak kendisine özel bir yer buldu. Amerika da tüm zamanların en sevilen ırkları arasında yer almayı başardı.

Fiziksel Nitelikler
Vücut

Beagle küçük olmasına rağmen kaslı, güçlü, atletik ve kompakt bir vücut yapısına sahiptir. Foxhound'a benzetilen dayanıklı, küçük bir tazı köpeğidir. Vücut özellikleri oldukça orantılı bir yapıya sahiptir. Kafatası uzun ve hafif kubbeli iken vücudu kare şeklinde, düz ve orta uzunluktadır. Dişi ve erkek olmalarına bağlı olarak vücut yapıları boy ve kilo konusunda küçük farklılıklar gösterebilir. Yükseklik ortalaması 33- 40 cm, ağırlıkları ise 8- 14 kg arasında değişiklik gösterir. Vücutları fazla soğuk havaya dayanıklı değildir. Daha çok ılıman ve sıcak iklimlerde yaşamını sürdürebilir.

Kafa

Küçük bir vücudu olmasına rağmen büyük bir kafa yapısıyla dikkat çekerler. Kafası oldukça uzun ve kubbeli bir yapıdadır. Burnu orta uzunlukta ve burun üst çizgisi düzdür. Kokuları çok iyi alan siyah ve açık burun delikleri vardır. Sürekli gezdikleri yerleri koklarlar, iri gözleriyle etraflarını incelerler. Kafasının iyi yanında bulunan düşük kulakları ile her zaman sevimlilik abidesi olarak etrafta gezinirler.

Kulaklar

Beagle düşük ve uzun kulaklara sahiptir. Kulakları başlangıç noktasında aşağıya doğru sarkar. Uç kısmından tutulan kulakları öne doğru uzatıldığında neredeyse köpeğin burnuna ulaşacak kadar uzun ve geniştir. Beagle neredeyse çene hizasına gelen düşük, sarkık ve uzun kulaklarıyla, parıldayan gözleriyle kendine has bir güzelliğe sahiptir.

Gözler

Beagle ırkının iri, büyük gözleri vardır. Gözleri arasında belli bir mesafe bulunur. Birbirlerine olan uzaklığın orantılı olduğu görülür. Ela, koyu kahverengi, siyah renkli gözleriyle av köpeklerine özgü bakışa ve ifadeye sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Küçük bedenini taşıyan, güçlü kaslı yuvarlak ve sağlam ayaklara sahiptir. Kazıcı bir yapısı olduğu ve kazma eylemini sevdiği için ayak sağlına önem verilmelidir. Öne çıkık şekilde olan diz yapısı bu köpeklerin karakteristik özelliklerinden birisidir. Kısa bacakları ile durmak zorunda kalmadan uzun süre koku takibi yapabilir, avlanabilirler. Oldukça hareketli ve aktif olan bu ırka güçlü, kaslı bacakları ve ayakları uyum içerisinde eşlik eder.

Kuyruk

Beagle ırkı orta uzunlukta ve arkaya kıvrılmayan kuyruğa sahiptir. Kuyruğun başlangıç noktası yukarıdadır ancak ne sürekli dik ne de sürekli aşağıda durmamaktadır. Kuyruğun kesin bir duruş düzeni yoktur. Beagle ırkında kürkünün rengi ne olursa olsun kuyruğunun ucunda kesinlikle beyaz bir kısım olmalıdır.

Tüy

Çift katmanlı tüy yapısı yoğun, sert ve zorlu hava koşullarına dayanacak özelliktedir. Ancak çok soğuk havalardan Beagle olumsuz etkilenir, daha çok ılıman iklim sever. Suya yağmura dayanıklı kürk yapısı görülür. Orta uzunlukta tüylere sahiptir ve ilkbahar mevsiminde yoğun dökülmeler yaşarlar. Pürüzsüz, şık, parlak tüyleri ve bakımlı haliyle girdiği ortamlarda ilgiyi başarıyla üzerine çekerler.

Renk

Beagle köpeğinde genel olarak tazılarda görülen renklerinin tümü ırkın standart renkleri olarak kabul edilmiştir. En çok görülen renk kombinasyonu ise siyah, beyaz, kahverengi ve bronzdur. Bunun haricinde mavi, beyaz ve bronz beyaz da görülebilir. Beagle ırkında kürk rengi ne olursa olsun kuyruğun uç kısmında beyaz bir renk bulunması gerekir. Bu beyaz renk çimlerin arasında avlanırken avcıların onu görmesini sağlar. Avlanırken uluma veya havlama sesinin yanında sessiz yaklaştığı hamlelerde kuyruğu onun yerini belli etmektedir.

Sıkça sorulan sorular

Düzenli olarak bakımları yapılan, sağlık durumu takip edilen Beagle ırkı ortalama yaşam süresi 10 ila 15 yıl arasında değişiklik gösterir.

Küçük ırk sınıflandırmasında olan Beagle’nin ağırlığı ve yüksekliği cinsiyete göre farklılık gösterir. Ağırlıkları ortalama 8 -14 kg, yükseklileri ise 33 – 38 cm arasında değişir. Erkeklerin dişilere göre daha iri olduğu görülmektedir.

Beagle ırkının yıl boyunca orta seviyede tüy döktükleri bilinmektedir. Mevsim geçişlerinde daha yoğun tüy döktükleri görülür. Tüyleri kısa ve yumuşak yapıda oldukları için sık tıraş olmaları gerekmez.

Beagle yemek yemeyi çok sevdiği için kilo almaya yatkın bir ırktır. Bu yüzden ne yedikleri kadar ne kadar yedikleri de önem taşır. Protein, mineral ve vitamin değerleri yüksek kalite de olan kuru mamaları tercih etmelisiniz. Size güvenle önerebileceğimiz markalar; Royal Canin, Proplan, Acana ,Hills ,N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix, Brit Care arasından köpeğinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Ev yemeği tüketebilirler. Ancak çok yağlı ve kemikli yiyecekler midelerine zarar verebilir. Sindirimini zorlaştırmayacak ve sorun oluşturmayacak besinleri tüketmesi gerekir. Bu yüzden neyi yemesi neyi yememesi gerektiğini araştırarak ve veterinerinize danışarak öğrenebilirsiniz.  Doğru bilgiler ışığında köpeğinize ev yemeği verebilirsiniz.

Dişi Beagle köpeğin kızgın dönemde iken 9 ile 13. günleri çiftleşmesi için uygundur. Genellikle çiftleşme için dişi köpek, erkek köpeğin evine gider. Dişi köpeklerin en uygun çiftleşme zamanı 3. kızanından sonradır. Hamilelikleri 9 hafta sürer ve 65 gün sonunda Beagle doğuramazsa veterinerden destek alınmalıdır.

Köpeğinizin egzersiz ihtiyacı, bakımı orta zorluktadır.  Çok sık banyo ihtiyacı duymazlar ve haftada bir kez tarama ve fırçalama yeterlidir. Beagle köpeğinin sahibini en çok zorlayacak durum eğitim süreci ve arada sırada gerçekleşen havlama ataklarıdır. Eğitilmesi biraz zor bir ırktır, bunu kırmak için sabırla köpeğinize yaklaşmanız gerekir. Koku avcısı olduğu bilinen Beagle farklı kokuların peşindeyken uluma ve havlama davranışında bulunabilir. Bunu da vereceğiniz eğitimle kontrol altına alabilirsiniz. Onun dışında sevecen, sevgi dolu, sizi gülümsetmeyi ve eğlendirmeyi başaracak bir köpektir.

Beagle köpeğinin yaşına, cinsiyetine ve eğitim seviyesine göre fiyatları farklılık gösterir. Ortalama fiyat aralığı 2.000 Tl ve 5.000 Tl arasında değişiklik gösterir. Satın almadan önce sahiplenmeye çalışmalı ve son ihtimal olarak satın almayı düşünmenizi öneririz.

Not: Petibom olarak bizler; bir köpek satın almaktansa sahiplenmenin daha değerli olduğu düşüncesindeyiz. Okurlarımızın barınaklardan ya da gönüllü sahiplendirme sitelerinden köpek almalarını ve sıcak yuvalarını onlara açmalarını diliyoruz. Özellikle de barınaklarda yardıma ve sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan birçok köpek bulunuyor. Satın almak yerine sahiplenerek sizler de onları mutlu edebilirsiniz.

Beagle cinsinin tek seferde 1 ile 10 arasında yavru doğurabildikleri görülür. Genel ortalama ise 6 yavrudur. Dişinin doğurduğu yavru sayısı onun sağlık durumuna, yaşına vb. faktörlere göre değişiklik gösterir.

Tazılarda görülen tüm renkler Beagle ırkının renk standartı olarak kabul edilmiştir. En çok görülen renkler ise siyah, beyaz, kahverengi ve bronz olarak Beagle köpeklerinde karşımıza çıkmaktadır.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.