Polidaktil kediler hakkında ilginç bilgiler? Polidaktili nedir?

10 Haziran 2021
1797
Polidaktil kediler hakkında ilginç bilgiler? Polidaktili nedir?

Polidaktil kediler hakkında ilginç bilgiler? Polidaktili nedir? Bir kedinin patilerinden daha sevimli bir şey yoktur! Peki, pençeleri “eldiven” gibi görünen bir kediyle hiç karşılaştınız mı? Polidaktil kedilere, yani patilerinde normalden fazla sayıda parmakla doğan kedilere gelince, ekstra parmaklar ekstra şirinlik anlamına gelir.

Kedileri genel çoğunluğunun ön patilerinde beş, arka patilerinde dört parmak bulunurken, polidaktil kedilerin her patisinde altı (veya daha fazla!) parmak bulunur. Polidaktili, ekstra parmaklarla sonuçlanan genetik bir anormalliktir.

Bundan dolayı ‘altı parmaklılık veya çok parmaklılık’ olarak da adlandırılır. Polidaktili, dünyanın belirli coğrafi bölgelerinde daha yaygın olmakla birlikte; büyük veya küçük, erkek veya dişi fark etmeksizin herhangi bir kedi cinsini etkileyebilir.

Polidaktiliye katkıda bulunan genetik faktörler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve polidaktil kedilerin bazı sevimli fotoğraflarına göz atmak için okumaya devam edin!

Polidaktili genetik bir mutasyondan kaynaklanır

kedilerde polidaktili

Polidaktili, baskın gendeki bir genetik mutasyondan kaynaklanır ve genellikle bir kedinin patilerinde dört ila yedi parmak oluşmasıyla sonuçlanır. Polidaktili en fazla ön patilerde görülür; ancak arka patilerde de oluşabilir. Bir kedinin dört patisinin hepsinde polidaktili olması son derece nadir görülen bir durumdur.

Polidaktili bir kedinin sağlığına herhangi bir zarar vermez (en azından pek görülen bir durum değildir). Yalnızca, kedinizin tırnaklarını kendiniz kesiyorsanız, fazladan bir iki tırnak daha kesmeniz gerekeceği anlamına gelir.

Genellikle polidaktil ile karıştırılan bir durum olan kedi radial hipoplazisinin (radial eksiklik) bir kedinin sağlığına son derece zararlı olabileceğini bilmek gerekir. Kedi radial hipoplazisi de polidaktili gibi, ekstra ayak parmaklarının gelişmesine neden olur.

En büyük fark, ekstra parmakların, kedinin normal parmaklarının hemen yanında gelişmesi ve bunun sonucunda son derece geniş, düz tabanlık oluşmasıdır. Kedi radial hipoplazisi olan kediler çiftleşip, ürerlerse yavrularında ve sonraki nesillerde ciddi pençe şekil bozukluklarına neden olabilirler.

Polidaktil kedilerin patileri sevimli bir eldiveni andırır

Çok parmaklı kedi

“Eldivenli patiler”, bir polidaktil kedinin ekstra ayak parmakları patisinin ortasında oluştuğunda ortaya çıkar ve ona başparmak benzeri veya eldiven benzeri bir görünüm verir. Bu ekstra parmaklar, insanlardaki başparmakları andırır. Dolayısıyla ortaya inanılmaz sevimli bir pati çıkar!

Polidaktili, kedilerin sağlığına zarar verir mi?

Polidaktilizm, kediler arasında yaygın bir özelliktir. Bununla birlikte polidaktili kedileri olumsuz yönde etkilemez. Onlara hiçbir avantaj sağlamadığı gibi bir dezavantaj da sağlamaz. Dezavantajları olsaydı, polidaktil kedilerin nesli büyük ihtimalle ölürdü. Dolayısıyla bu yalnızca büyüleyici bir genetik tuhaflık…

Polidaktilinin, bazı kediler üzerinde nadiren olumsuz etkileri vardır. Ekstra parmaklarındaki ayak tırnakları genellikle normal tırnaklardır. Bazen ekstra ayak parmağı tam olarak oluşmayabilir ve tırnak yatağı deforme olabilir, bu da batık/büyümüş bir pençeye benzer bir pençe sorununa yol açabilir.

Bu kediler nadiren halılara veya mobilyalara takılırlar ve tıpkı normal pençeler gibi, ekstra pençelerin de düzenli olarak kesilmesi gerekir. Dolayısıyla polidaktili kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkilemez.

polidaktil kedi patisi

Polidaktili bazı kedilere fayda sağlayabilir

Polidaktili kedilerin ayak parmakları, fazlasıyla sevimli olmakla birlikte, aynı zamanda kediciklere birtakım faydalar da sağlarlar. Polidaktil kedilerin daha geniş, daha büyük pençeleri olduğundan, çeşitli yüzeylerde daha iyi denge kurup, tırmanabilir ve avlarını daha kolay bir şekilde yakalayabilirler.

Bir polidaktil kediniz varsa, ona kesinlikle bir tırmalama tahtası almalısınız. Zira bu ekstra ayak parmakları, mobilyalarınızda ciddi çiziklere neden olabilir.

polidaktil kedi

Polidaktil kedilerin şanslı olduğuna inanılır

Denizcilere iyi şans getirdiğine inanılan birçok kedi türü ( kara kediler ve patiska kediler dahil) gibi, polidaktil kedilerin de uğur getirdiğine inanılır. Öyle ki polidaktil kediler, eskiden, gemilerle yapılan yolculukların müdavimlerindendi.

Zira büyük, geniş pençelerinin yardımıyla, polidaktil kediler, fareleri mükemmel bir şekilde avlayabilir ve geminin malzemelerini haşerelerden uzak tutabilirler. Ayrıca pençeleri kayalık denizlerde denge kurmalarına da yardımcı olur.

Polidaktil kediler en yaygın olarak Batı İngiltere, Galler, Kanada ve Doğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur ve bu bölgelerdeki yaygınlıkları genellikle kıtalararası gemi yolculuklarının fazla yapılıyor olmasıdır.

İngiltere’deki polidaktil kedilerin, polidaktil olmayan kedilerle çiftleştirilip, genetik özelliği çoğalttıkları ve Atlantik Okyanusu boyunca gemilerle seyahat ettirildikleri biliniyor.

Dünyaca ünlü yazar Ernest Hemingway, polidaktil kedilere bayılırdı

Hemingway kedileri

Polidaktil kedilerin bir diğer adı; Hemingway kedileridir. Çünkü Ernest Hemingway polidaktil kedileri çok severdi. Ernest Hemingway, bir gemi kaptanı tarafından kendisine hediye edilen Snow Ball adlı beyaz, polidaktil bir kediye sahipti.

Kedisine çok düşkün olan Hemingway, zamanla çok parmaklı kediciklere karşı ciddi bir sevgi geliştirdi. 1961’deki ölümünden sonra Florida, Key West’teki evi bir müzeye ve sevgili kedilerinin yuvasına dönüştürüldü. Şu anda, kedicik kolonisi, yaklaşık 50 torununa ev sahipliği yapıyor ve bunların neredeyse yarısı polidaktil!

Polidaktilinin en sık görüldüğü kedi cinsi Maine Coon’dur

Maine Coon

Maine Coon kedileri Maine’in zorlu ve karlı hava şartlarında yetiştirildikleri için, küçük, yerleşik kar botları görevi gören büyük, yalıtılmış pençelere sahip olacak şekilde evrimleşmişlerdir. Bundan dolayı Main Coon kedi türünde polidaktili çok yaygındır.

Öyle ki bir zamanlar Maine Coon kedilerinin yaklaşık yüzde 40’tan fazlası polidaktiliydi. Peki, neden şanslılar? Zira polidaktili, Maine Coon’lara karlı koşulları geçmek için daha fazla yalıtım ile daha büyük, daha geniş pençeler sağlamıştır. Bugün, polidaktili olan Maine Coon kedi sayısı çok daha azdır.

Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki polidaktil kedi

Guinness Rekorlar Kitabı’nda, Jake adında bir polidaktil tekir kediden söz ediliyor. Dünyanın en çok ayak parmağına sahip olan kedisi olarak rekoru hala elinde tutan Clocking Jake’nin her patisinde yedi parmağı olduğu biliniyor.

Ayrıca bakınız:

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.