Kedi kumu nedir? Nasıl kullanılır?

11 Mart 2022
1739
Kedi kumu nedir? Nasıl kullanılır?

Kedi severlerin hayatına adeta sihirli bir dokunuş yapan kedi kumu, maliyet olarak oldukça uygun ancak pek çok olumlu konuda oldukça etkileyici bir maddedir. Her kedi bulunan evde bir kedi kum kabı ve yeterli miktarda kedi kumu bulunmalıdır. Ancak öncelikle hangi kedi kumunun daha iyi olduğu bilinmelidir. Elbette ” kedi kumu” kelimesini ilk defa duyanlar için nedir ve nasıl kullanılır gibi önemli soruların yanıtları ile başlayacağız.

1940’lı yıllarda granül kil ile dolu olan beş kiloluk torbaların üzerine ” kedi kumu” yazıldı ve bu konuda çile çekmiş olan milyonlarca kişiyi rahatlatmak ile beraber bu konu üzerinde araştırma yapan uzmanlara da bir ışık tutmuş oldu. Kedi idrarını çekmek için kilden kuma kadar pek çok şey denendi. En iyi etkiyi gösteren kedi kumları buluncaya kadar da bu denemeler devam etti. Ki eminiz daha da iyileri üretilecektir.

Kedi kumu nedir?

Kedi kumu, kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını en uygun, güvenli ve hijyenik koşulları içerisinde gerçekleştirmelerini sağlayan bir üründür. Henüz daha yavru iken anneleri tarafından verilen tuvalet eğitimini sahipleri tamamlar. Bunun için de bir kedi kum kabı ile yeterli miktarda kumu gerekir. Hem diğer aile üyeleri hem de patili dostlarımızın hijyenik koşullar altında yaşamalarına destek veren bu mucizevi ürünün kullanımı da oldukça önemlidir.

Kedi kumu içerisinde en sık tercih edilen topaklanandır. Topaklanan kedi kumunun hammaddesi bentonit kildir. Bentonit ıslandığında kil olduğu için taneler birbirine yapışır. Böylece kedinin tuvaletini yaptığı alan belli olur ve bu alan kolayca temizlenerek diğer kumlardan kolayca arınabilir. Hem kumun kullanımı fazlalaşır hem de kediler daha hijyenik olarak tuvalet ihtiyaçlarını giderirler.

Her kedi için farklı bir kum kabı gerektiği gibi kumun temizlenmesi, kullanımı, nerede yer alması gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmak gerekir. Okurken zor gibi gelse de uygulamaya geçildiğinde oldukça kolay olan yapılması gerekli işlemler için en kısa ve değerli bilgileri sizler için sıralıyoruz.

Kedi kumu nasıl kullanılır?

kedi kumu nasıl olmalı

Günümüzde pek çok kedi kumu çeşidi bulunmaktadır. En etkili şekilde kullanmak için;

 1. Uygun bir kum kabı almalısınız.
 2. Kürek satın almalısınız.
 3. Kedi kum kabını en doğru yere konumlandırmalısınız.
 4. Kedinize tuvalet eğitimi vermelisiniz.
 5. Düzenli olarak kumu ve kabını temizlemelisiniz.

Kedi kumu için uygun bir kedi tuvaleti gereklidir. Küçük bir kum kabı alırsanız, kediniz büyüdüğünde yeni bir tane ile değiştirmek zorunda kalırsınız. Bunun yanı sıra yeni kap yeni bir tuvalet eğitimi anlamına gelir. Kediler yeni olan eşyaları da pek sevmez. Bu nedenle ilk eşya alımında en iyi kararı vermelisiniz. Kumun hijyenik ve uzun süreli kullanımı için günlük olarak kum içerisindeki katı atıkları temizlemelisiniz. Bunu yaparken de kürek kullanmanız gerekmektedir.

Kum kabının doğru yerde olması kedi kumu kullanımı için oldukça önemlidir. Çünkü doğru yerde yer almayan kum kabı kullanılmaz. Böylece ev kirlenebilir. Kedi kumu kullanımı için elbette evdeki patili dostlara tuvalet eğitimi vermemiz gerekir. Düzenli olarak kum ve kap temizlenmelidir. Kedi kumu nasıl kullanılır sorusunun yanıtını geniş çaplı yanıtladık. Şimdi de daha spesifik bir şekilde açıklayalım.

 • Kedi kum kabına ne kadar kum konulacağını öğrenmelisiniz.

Kum kabına 7 cm yüksekliğe ulaşıncaya kadar kedi kumu koymalısınız. Bu en ideal boyuta ulaşmanızı sağlayacaktır. Kedinizin güvenli ve hijyenik bir şekilde tuvalet ihtiyacını gidermesi için 7 cm ölçün ve bir kalem ile çizerek bir dahaki kum kabı dolumunda hesaplamanıza gerek kalmasın. Eğer kum kalın ise biraz daha fazla eklemeniz gerekecektir.

 • Katı tuvalet atıklarını düzenli olarak temizlemelisiniz.

Satın aldığınız küreği kullanarak günlük olarak kum içerisindeki katı atıkları temizlerseniz, kumda kou oluşmaz ve belirtilen son güne kadar kullanabilirsiniz.

 • Topaklanan ya da kirlenen kedi kumunu bir çöp poşetine dökmelisiniz. Tuvalete atarsanız, tıkanacaktır.
 • Kum kabını temizlerken eksilen kum miktarı tamamlanmalıdır. Bu nedenle daha önce belirttiğimiz gibi 7 cm olan kısım daima kum ile dolu olmalı.
 • Kum kabı düzenli olarak boşaltılmalı, yıkanmalı ve tekrar temiz kum ile doldurulmalıdır.

Kedi kumu nasıl temizlenir?

Kediler oldukça temiz ve titiz canlılardır. Bu nedenle kedi kumu temizliğine önem vermek gereklidir. İhmal edilen durumlarda kediler kum kabı yerine başka bir yere tuvalet ihtiyaçlarını gidermeyi tercih edebilirler. Ayrıca evde iki kedi varsa iki kum kabı gerekir. Mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamaları için kedi kumun temizlenmesi ve kabının da aynı şekilde en uygun şartlarda kullanılması gereklidir.

Günlük olarak kedi kumu nasıl temizlenir?

 • Günde en az bir kez katı atıkları ve topaklanan kum varsa temizleyin.
 • Atıkları kapalı bir torbaya ve bahçeye ya da balkona koyun. Ardından çöp kutusuna atın.
 • Kullandığınız küreği yıkayın ve plastik bir torbada saklayın.
 • Kedi kum kabının kenarlarını ve kutu kapağını sabun ve suyla temizleyin.

Haftalık olarak kedi kumu kabı nasıl temizlenir?

 • Kedi kum kabını tamamen boşaltın ve sabun ve su ile yıkayın. Amonyak veya çamaşır suyu gibi kimyasallar asla tercih etmeyin ve kullanmayın. Kediler kokulara karşı çok hassastır. Kimyasal bir koku, evcil hayvanınızın kutudan kaçınmasına neden olabilir. Bazı kimyasallar da kediler için sağlıksız olabilir.
 • Kutuyu taze kumla doldurun.

Kum kabını düzenli olarak temizliyorsanız ve kediniz hala kum kabı dışına tuvaletini yapıyorsa bu durumu veterinerinize bildirmelisiniz.

Kedi kumu nasıl olmalı?

kedi kumu nasıl kullanılır

Kedi kumu hakkında tecrübesiz ya da büyük tecrübeye sahip de olsanız, en iyisi nasıl olmalı sorusunun yanıtına henüz ulaşamamış olabilirsiniz. Çünkü en pahalısını seçtim, diye düşünerek en iyisini aldığınız konusunda yanılabilirsiniz. Kedilere bir şey almanın ne kadar zor olduğunu bilmenin yanı sıra koku oluşumunu önlemek, hijyenik olanı seçmek ve kullanım konusunda en iyisine ulaşmak için listemize göz atabilirsiniz.

Doğal ve çevre dostu olmalı

İlk tuvalet eğitimi verirken yavru kediler kumu yiyebilir. Kimyasal madde içermeyen ürünler kedilere zarar vermez. Bu nedenle patili dostlarımızın sağlığına zarar vermeyen kedi kumları tercih edilmelidir. Çevreye zarar vermeyen seçimler yaparak doğayı kirletmemek de önemlidir.

Topaklanmalı

 Kumun hijyenik bir şekilde kullanılması için günde en az bir kere temizliğini yaparız. Böylece kullanım süresini de arttırmış oluruz. Zamana sahip olanlar bu temizliği daha sık yaparak kumun ömrünü uzatabilir. Ancak her ürünün belirli standardı vardır. Bu nedenle aşırıya kaçmamak ve belirtilen şekilde kullanmak en etkili fayda kazanımı sağlamamıza neden olacaktır. Topaklanan kedi kumlarının temizliği oldukça kolaydır. Bu nedenle kedi kumu topaklanıyor olmalı ve nasıl temizleyeceğimiz konusunda bizlere zorluk yaşatmamalı.

Antibakteriyel olmalı

Hijyenik bir ortam oluşumuna en büyük destek veren özellik antibakteriyel olmasıdır. Kedileri bakterilerden ve mikroplardan ne kadar uzaklaştırabilirsek o kadar sağlıklı ve mutlu bir hayata sahip olurlar.

Kokuyu emip hapsetmeli

 Kum kaplarını nereye koyarsak koyalım, içerisinde koku emici özelliğe sahip kum yoksa, evde koku oluşumu başlayacaktır. Üstelik birçok kedi sever bu nedenle patili dost sahibi olmak konusunda endişeli. Oysa ki iyi tercihler ve bolca araştırma ile evde kedi yaşadığına asla inanamayacaklar. Elbette bunun için kokuyu hapseden kedi kumu tercih edilmelidir.

Toz çıkartmamalı

Kediler oldukça temiz canlılardır. Tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra üzerlerini örterler. Bunu yaparken de kumu patileri ile arkaya doğru iterler. Eğer kum bu işlem sırasında etrafa toz yayarsa, patili dostumuzun sağlığı tehlike altına girebilir. Ev temizliği zorlaşabilir ve ev halkı da birçok sıkıntı yaşayabilir.

Emicilik konusunda bizleri şaşırtmalı

İdrarı emip içine hapseden kedi kumlarının temizliği oldukça kolaydır. Hem kötü kokmaz hem de kedinin rahatsız olmasına neden olmaz. Kediler zeki canlılardır. Bunun yanı sıra koku yetileri oldukça iyidir. Tuvalet kaplarından rahatsız olurlarsa, bu durumu sahiplerine yansıtırlar ve sıkıntılı bir süreç oluşabilir.

Uygun boyutta olmalı

 Küçük ayrıntılara önem verildiğinde hayatımız daha kolay ve keyifli bir hâl alır. Örneğin; kumun boyutunu kararında seçmezsek, tuvaletini yapan kedi kumu eşelerken kalın kum taneleri patilerine zarar verebilir. İnce olanlar ise gözüne kaçabilir, ağzına girip rahatsız edebilir ve daha pek çok zarar verici olay gerçekleşebilir. Bu yüzden kedi kumu ne ince ne de kalın olmalı.

Bir kedi sahibi olmak ilk zamanlar zorlayıcı gelebilir. Çünkü öğrenilmesi gereken bilgi yığını ile karşılaşabilirsiniz. Ancak tecrübe edildiğinde oldukça keyifli olan kedi bakımı sizler için bir alışkanlık hâline gelecektir. Sağlıklı bir hayat sürmeleri için kulağa tuhaf gelse de kedi kumu kullanımına dikkat edilmelidir. Kum kabı uygun yerde yer almalı, düzenli aralıklarla kumu temizlenmeli ve en uygun kedi kumu tercih edilmelidir. Aksi takdirde tuvalet konusunda sıkıntılar meydana gelebilir. Yazımızda kedi kumu nasıl kullanılır sorusunun dışında pek çok önemli soruyu yanıtladık. Kedi kumu ya da herhangi bir bakım ihtiyacı hakkında bilgi aradığınızda diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Populer Ürünler 

 • https://www.petibom.com/trixie-kedi-kapali-tuvaleti-40x40x56cm-pembe-beyaz

Sıkça Sorulan Sorular

Doğal kedi kumları en sağlıklı olanlardır. Bu nedenle en fazla tercih edilen kum çeşididir. Doğal kedi kumları içerisinde sepiolit, bentonit ve diatomit vardır. Bentonit doğada en fazla yer alan bir madendir. Diatomit ise alg türünün fosilleşmesi sonucunda meydana gelir. İçinde mineraller yer alır.

Kaliteli kedi kumu, en uygun koşullar içerisinde kullanıldığında insanlara zarar vermez. Ancak alerjisi olan kişiler çok nadirde olsa çıkabilir. Kedi kumunun bilinçli şekilde tercih edilip kullanması ile birlikte hem ev halkının hem de kedilerin yaşamları oldukça sağlıklı bir şekilde devam eder.

Kedi kumu içerisinde en sık tercih edilen topaklanandır. Topaklanan kedi kumunun hammaddesi bentonit kildir. Bentonit ıslandığında kil olduğu için taneler birbirine yapışır. Böylece kedinin tuvaletini yaptığı alan belli olur ve bu alan kolayca temizlenerek diğer kumlardan kolayca arınabilir. Hem kumun kullanımı fazlalaşır hem de kediler daha hijyenik olarak tuvalet ihtiyaçlarını giderirler.

Kediler kum olmadan elbette tuvaletini yapar. Onlarda aynı bizler gibi tuvaletlerini bir süreye kadar tutabilirler. Ancak kumu olmadan kabı çok fazla kullanmazlar. Kötü koku ve kirli ortam onları çok rahatsız eder. Kum alana kadar kaba gazete kağıdı ya da talaş koyabilirsiniz. En hijyenik tuvalet koşulu kedi kumu ile oluşur. Kum kapları yoksa, bundan hiç hoşlanmasalar da etrafa tuvaletlerini yapabilirler. Ne yazık ki bir kez yaptıklarında eğer aile üyeleri bu durumu fark etmezse, kedi dışkısı koku yapar ve kediler yanı yere tuvaletini yapmaya devam eder.

Kum kabını düzenli olarak temizleyerek evdeki kedi kumu kokusunu giderebilirsiniz. Ayrıca kum kabını alüminyum folyo ile sararak kabın kokmasını engelleyebilirsiniz. Kum kabını banyoya koyarsanız, kapı hep kapalı olduğu içi diğer alanlara koku yapmaz. Bunların yanı sıra banyo penceresinin güvenli bir şekilde açık kalması koku oluşumunu önleyecektir.

En sağlıklı kedi kumu doğal maddelerden üretilmiş olanlardır. Topaklanan bentonit ya da silika jel maddelerinden üretilenler en sık kullanılan arasındadır. Bentonit bir kil çeşididir. Islandıkça topaklanır ve tuvalet yapılmış olan bölgeyi ortaya çıkartır. Böylece kum temizliği kolaylaşır ve koku oluşmaz.

inşaat kumu kedi kumu olamaz. Kullanımı ve temizliği zor olduğu gibi etrafa çok fazla toz yayılmasına neden olur. Ayrıca kötü koku oluşumu konusunda oldukça zor durumda bırakır. Kediler kuma tuvaletini yapma konusunda başarılıdır. Sokak kediler dışarıda inşaat kumu gördüklerinde bunu sık sık yapar. Bu nedenle kum sürekli açık alanda olmasına rağmen oldukça kötü kokar. Bir de ev gibi kapalı bir ortamda olduğunu düşünsenize.

Kedi kumunu değiştirmezsek, oldukça kötü kokuya neden olur. Ayrıca kedi kötü kokudan rahatsız olduğu için tuvaletini evin bazı bölgelerine yapar. Bu da protesto etme amaçlıdır. Kedi kumu düzenli olarak temizlenmeli ve değiştirilmelidir. Kedilerin sağlıklarının tehlikeye girmemesi için ihmal edilmemelidir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.