Çiçek aranjmanlarının vazgeçilmezlerinden zambaklar, kediler için son derece zehirlidir. Bitkinin tamamı kediler için toksik özellik taşıdığından kedinizin bir ısırığı bile onun zehirlenmesine neden olabilir ve makul bir süre içinde tedavi edilmezse ölümüne neden olabilir. Zambak zehirlenmesinin henüz bir panzehir bulunmadığı için kedilerde zambak zehirlenmesi ile ilgili mümkün olduğunca çok şey bilmek önemlidir.

Okumanızı tavsiye ediyoruz: Kediler için zehirli bahçe bitkileri

Zambak zehirlenmesi nedir?

Zambakı tam olarak neyin zehirli yaptığı bilinmemekle birlikte bitkinin her yerinin kediler için zehirli olduğu bilinmektedir. Zambağın her noktasında kedilerde özellikle böbreklere zarar veren bir kimyasal üretilmektedir.

Zambaklar kediler için o kadar zehirlidir ki, bir kedi bir zambak yaprağını ısırarak, zambak polenlerini yalayarak ya da kesilmiş zambaklar için hazırlanmış bir vazodan su içerek bile ölüme kadar gidebilen zehirlenme vakalarıyla karşı karşıya kalabilmektedir.

Zambak zehirlenmesi belirtileri

zambak zehirlenmesinin belirtileri

Zehirlenmenin ilk belirtileri genellikle uyuşukluk, halsizlik, iştahsızlık ve kusma şeklinde olmaktadır. Kusma belirtisi 2-6 saat için düzelir ancak bu zehirlenmenin ortadan kalktığı anlamına gelmez. Zaman geçtikçe titreme ve nöbet meydana gelebilir. Eğer hala müdahale edilmezse idrara daha sık çıkma, böbrek yetmezliği, dehidrasyon ve tedavi edilmemesi durumunda 36 ile 72 saat arasında ölümle sonuçlanabilir. Ölümle sonuçlanma süreci 7 güne kadar da uzayabilir. Müge çiçeği zehirlenmesinde böbrek yetmezliği belirtisine rastlanmamasına karşın kalp yetmezliğine neden olabilmektedir.

Zehirlenme belirtilerinin şiddeti kediden kediye değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı kediler zehirlenmeye karşı daha duyarlı olabilmektedir. Bu nedenle kimi kediler zehirlenme sürecini çok kolay bir şekilde, minimum tedavi ile atlatabilirken kimi kediler çok yoğun bir tedaviye ihtiyaç duyabilmektedir.

Zambak zehirlenmesinin tedavisi

Zehirlenmelerde tedavi süreci ne kadar erken başlarsa kedilerin hayatta kalma şansları da o kadar yüksek olacaktır. Veterinerler, zehirlenmenin erken evresinde müdahale ettiğinde çoğunlukla dekontaminasyon denen bir süreci uygulamaktadır. Bu süreçte kedinin vücudunun toksik maddelerden arındırılması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda kediye aktif kömür verilerek midede kalan toksinlerin bağlanması da hedeflenir.

Kedinin vücuduna, toksik maddeleri mide ve bağırsak yoluyla vücuttan atacak bir sıvı verilmektedir. Bu sıvı tedavisi sayesinde zehirlenmeden sonraki 24 saat içinde kedilerde meydana gelecek olası böbrek yetmezliğinin önüne geçilebilmektedir. Eğer durum daha ciddi boyuta ulaşmışsa bu sefer diyaliz tek etkili yöntem olarak tercih edilmektedir. Böyle bir durumda kedinizin birkaç gün hastanede tedavi altında tutulması gerekebilir.

Zambak zehirlenmesi nasıl önlenir?

zambak ve kedi

Kedi dostlarınızı zambak zehirlenmesinden korumanın en iyi ve kolay yolu bu bitkileri evinizden ve bahçenizden uzak tutmaktır. Buna rağmen kediniz bir şekilde bu bitkiyle temasta bulunmuşsa fark ettiğiniz an hemen veterinerinize başvurmanız kedinizin hayatta kalması için çok önemlidir.

Çiçek satın alırken de zambak türündeki bitkileri siparişinizin dışında tuttuğunuzdan emin olun. Bazı çiçek türleri zambaklarla karıştırılabilmektedir. Bu nedenle çiçekçinize Stargaze, Asiatic, Oriental veya Tiger lilyum gibi zambak türlerine ait herhangi bir çiçeği eklememeleri konusunda uyarın ve onları çiçeklerin bilimsel adını da belirterek ortaya çıkabilecek karışıklıkların önüne geçin.

Eğer kedinizin bir zambağa sürtündüğünü görürseniz zambak polenlerini kürkünden arındırmak için hemen bol su ile banyo yaptırabilirsiniz. Kedinizin tımar edilmesi üzerinden polenlerin atılmasına yardımcı olacak ve zehirlenmesinin önüne geçecektir. Banyodan sonra tedbir olması açısından hemen veterinerinize kontrol ettirmeniz de faydalı olacaktır.

Daha güvenli alternatifler

Çiçeklerden vazgeçemiyor ancak zambakların yerine daha güvenli seçenekler arıyorsanız, kedinize zarar vermeyecek bazı alternatifleriniz bulunuyor:

 • Mavi papatya
 • Kadife çiçeği
 • Gloksinya
 • Ayçiçeği
 • Kamelya
 • Nasturtium
 • Gül
 • Kana çiçeği
 • Menekşe
 • Aslanağzı
 • Jerbera
 • Petunya
 • Yasemin
 • Zinya

Sıkça sorulan sorular

Kediler için zehirli zambak türleri hangileridir?

Kediler için bütün zambak türleri az ya da çok zehirlidir. Özellikle Lilium ve Hemerocallis cinsi zambaklar kediler için oldukça tehlikelidir. Bu cinslerin bir üyesi olmamasına karşın Müge çiçeği de tehlikeli zambak türlerinden biridir.

Kediler zambak zehirlenmesinden kurtulabilir mi?

Zehirli zambaklara maruz kalmış kedilerin eğer 18 saat içinde müdahale edilirse kurtulma şansları oldukça yüksektir. Eğer tedavi gecikirse sonuç kediler için çoğunlukla kötü olur ve ölüme kadar gidebilir.

Zambak poleni kediler için ne kadar zehirlidir?

Kedilerde ölümcül derecede zehirli olabildiğinden kedinizin zambak poleninden uzak durduğundan emin olmalısınız.

Zambak zehirlenmesi belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

Kedilerde zambak zehirlenmesi belirtileri 2 saat gibi çok erken bir zaman dilimi içinde kendini gösterebilmektedir. Genel olarak ise belirtiler 12 ile 24 saat arasında ortaya çıkmaktadır.

Kedilerde zambak zehirlenmesi ne kadar süre içinde tedavi edilmelidir?

Zambak zehirlenmesinin ölümcül sonuçlar doğurmaması için 18 saat içinde mutlaka tedavi edilmelidir.

Kediler zambaklarla aynı odada kalabilir mi?

Yapılan araştırmalara göre zambak bitkisinin tamamı zehirlidir. Bu nedenle kedilerin bulunduğu odada zambak bitkisinin olmaması gerekiyor.

Zehirlenme tedavisinin maliyeti nedir?

Erken tanı ve tedavide masraflar makul düzeylerde olabilir ancak geciken tedavilerde masraflar artabilir.

Ayrıca bu yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz: Evcil hayvanlar için zehirli ev bitkileri