Yaşlanan kedime nasıl bakmalıyım?

11 Ağustos 2021
132
Yaşlanan kedime nasıl bakmalıyım?

Yaş alan kedilerinizin hem yetenekleri hem ihtiyaçları hem de istekleri değişebilir. 10 yaşını aşmış bir kedi daha fazla veteriner hekimi ziyareti yapar. Temel bakım ihtiyaçları değişir ve hatta onunla kurduğunuz iletişim şeklini tekrardan ayarlamanız bile gerekir. Yaşlı bir kediye sahipseniz, onun hayatındaki bu değişimler sizin kontrolnüz altında olmalıdır. Göstereceğiniz çaba ile beraber kedinizin yaşlılık evresinde epey bir yol kaydetmesini sağlayabilirsiniz.

Evinizi Yaşlı Kediniz İçin Düzenleyin

 • Yaşlı kedilerin bazıları doğal olarak işitme ve görme yetilerinde azalma yaşarlar. Bu durumda kedinizin eski reflekslere sahip olmadığı için evdeki bazı eşyalara çarpabileceği anlamına gelir. Bu riski ortadan kaldırmak için evinizin düzenini değiştirerek kediniz için rahat bir ortam yaratabilirisiniz.
 • Kedinizin yemek ve uykusu için belirlediğiniz alanların aynı noktada olmasına özen gösterin. Yaşlı kedinizin onları kolay bulmasına yardımcı olacaktır. Hele ki, kediniz görme engelli ise oldukça önem arz bir konudur! Dolayısı ile evinizde zarar vermeyecek eşya bulundurmak, görme engeline sahip olan kedinin çarpmadan haret etmesi için yararlı olacaktır. Kedinizin evin içerisinde yolu bulabilmesi adına geceleri ışığı açık bırakmalısınız. Zira görme yeteneği azalan bir kedi, eskiden olduğu gibi karanlıkta iyi görüş sağlayamaz.
 • Kedinizin ihtiyacı olan malzemeleri kolaylıkla erişebilecekleri noktalara koyun. Yetişkin bir kedi istediği şeyleri almak için atlar, zıplar ve hatta tırmanır ancak unutmayın ki, yaşlı bir kedi bunların hiçbirini yapamaz. Örnek vermek gerekirse; tuvalet kabı, su kabı ve yatağının kedinizin zorlanmayacağı yerlerde olması gerekir.
 • Kedinizin tuvalet kabının olduğu bölgeyi bir düzene sokun. Aksi halde yaşlı kedilerin tuvalet kabını kullanırken ıskalama olasılığı oldukça yüksektir. Plastik bir örtü sererek tuvalet kabın üzerine koyarsanız, bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Böylelikle olası bir durumda kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Yaşlı Kedinizin Temel İhtiyaçları

 • Kedinizin beslenmesini ayarlayın. Sağlıksak açıdan iyi ise fakat yaşlanıyorsa, veterinerinizden yaşlı kediler için üretilmiş olan mamalar hakkında bilgi edinin. Buna ek olarak kediniz zayıflıyorsa ya da fazla kiloya sahipse, veterineriniz kedinizin diyetinde kademeli olarak bir düzenleme yapabilir.
 • Kedinize yumuşak yapıda yiyecekler verin. Yaşlandıkça dişleri zayıflayabilir, diş ya da diş eti hastalığı beraberinde gelebilir. Yaşlı kedinize sert mamalar verirseniz onu yerken dişini kırabilir veya ağrı oluşabilir. En rahatı bunu önlemek için yaş mama tercih etmek olacaktır. Böylelikle susuz kalan kediniz için ayrı bir takviye olacaktır. Diş sağlığı adına yapmanız gereken gıda değişimleri için veteriner hekiminize danışın.
 • Kediniz için su kabını her daim ulaşabilecekleri alanda tutun. Yaşlı kedileringenç kedilere kıyasla suya daha çok ihtiyaçları vardır. Suyu her gün değiştirip, kaseyi temizlemeyi unutmayın! Eğer kediniz yaz aylarında dışarı çıkıyorsa, dışarıyada bir kap su koyun. Kabın dar ve derin olmasına dikkaet ederek, gölgeye koyun. İsterseniz içerisine biraz buz ekleyerek suyu soğutabilirsiniz.

Yaşlı Kedinizin Sağlıksal Bakımı

 • Kedinizde meydana gelen değişimleri yakından inceleyin. Davranışından kişiliğine kadar tüm sağlık problemlerine ya da sadece küçük değişimleri size gösterecektir. Kolaylıkla anlamak için kedinizin günlük olarak yaptığı rutinini ya da  sevdiği aktiviteleri değiştirirse onu bir veterinere götürmeniz gerekebilir. Yaşlı bir kedi alıştığı mamadan artık hoşlanmayabilir ya da yemek istemeyebilir. Bunma bağlı olarakta kilo kaybı yaşayabilir. Böyle bir durumda ise kedinizi mutlaka veteriner hekiminizin bakması gerekir. Kedinizin sizi devamlı olarak ısırması ve tırmalaması anormal bir olay ise bu davranış sorunları karşısında da bir tıbbi problem yaşayabileceği için veterinere gitmelisiniz.
 • Sık görülen sağlık problemlerina karşı gözünüz açık olsun. Yaşlı kedilerde görülebilecek sorunlarına karşı uyanık olmak önemli. Bu hastalıklardan bazıları aşağıdaki gibidir:

-İdrara çıkma problemleri

-İştah ya da kilo kaybı

İşitmede zayıflık

-Karaciğer hastalığı

-Artrit

 • Aşı ve ilaçlar hususunda takipçi olun. Yaşlanan kedinin hastalanması oldukça yüksek olasılıktadır. Ayrıca bu  hastalıkları atlatması da bir o kadar zordur. Riskli hastalıklardan kaçınmak adına aşı ve ilaçlara dikkat edin. Yaşlı kedilerin bağışıklık sistemleri azaldığından ve kendilerini doğru düzgün temizleyemediklerinden enfeksiyonlara karşı dirençli değildirler. Sıklıkla kronik durumlarda ilaç tedavisi gereklidir. Artliti olan bir kedi vitaminlerin yanında ağrı kesici almaya gereksinim duyarlar.
 • Yaşlı kedinizi sıklıkla veteriner hekimi kontrolüne getirin. Yılda bir kez götürüyorsanız ikiye çıkarmanın vakti gelmiş demektir. Yaşlı kedilerde görülebilmesi olası olan sağlık problemlerine karşı hızlı bir tanı ve tedavi için önemli bir adımdır.
 • Devamlı olarak diş bakımını yapmalısınız. Diş plak oluşumuna ve diş hastalıklarına yatkındırlar. Veterineriniz tarafındanda diş temizliği yapılabilir fakat kediler için özel olarak tasarlanmış olan diş macunu ile günlük olarak fırçalanması, oluşabilecek tüm sorunların önüne geçecektir. Diş eti ağrısı ya da hastalığı yaşayan kediler yemek yemeyebilir ve yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalınabilir. Kediniz yemek yemeyi bırakıyor ve kilo veriyor ise bunun kaynağı diş sorunları olabilir.

Yaşlı Kedinizin Hayatını Keyiflendirin

kedisini seven adam

 • Kedinizin rahat etmesini sağlayın. Kedinizin daha rahat hissedebileceği özel bakıma gereksinim duyacaktır. Yılların geçmesiyle vücut yaşlanır ve çeşitli ağrılar ortaya çıkar. Yumuşak battaniyeteri ve yastıkları kullanın.
 • Kedinizi sıcak tutun. Yaşlı kediler gün boyunca sıcak kalmak isteyecekleri gibi geceleri de insan vücudunun sıcaklığını özlerler. Bu sebepten ötürü kedinizin sıcak bir ortama kolaylıkla erişebilmesini sağlayın. Evin ısısını artırabilir ya da ısıtmalı yatak kullanabilirsiniz. Böylelikle sıcak kalacaktır.
 • Kedinizin eğlenmesini sağlayın. Yaşlı bir kedinin vücudu eskisine oranla fazla hareket etmesede zihinsel olarak bir uyarıya ihtiyaç duyar. Buna bağlı olarak oynayabileceği kolay oyuncaklar ve onları hareket ettirmeden zihnini canlandıracak eşyalar kullanın. Televizyonda açabileceğiniz kedi videoları ya da pencereden izleyebileceği bir manzarada eğlenmeleri için yeterli olacaktır.
 • Son olarak kedinizi bolca sevin. Her gün ona vakit ayırarak, kucağınıza alın, onu okşayın ve oyun oynayın. Yaşlı bir kedinin mutlu olması için en büyük etkenler bunlardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yaşlı kedilerin özel bakıma ihtiyacı var mı?

Yaşlı kedilerin ihtiyaç durumları yıllar içerisinde değişim gösterebilir. Fakat sosyal çevreleri de dahil olmak üzere tüm bakımları ile ilgili temel bakıma ihtiyaç duyarlar. Vücut ve zihinlerini aktif halde tutmak için onlara oyun ve uyarıcı ortamlar gereklidir.

Yaşlı kedilerin neye ihtiyacı var?

Yaşlı kediler mama, su ve tuvalet kaplarına kolay şekilde ulaşmalıdırlar. Merdivenle çıkabilecekleri yerler hariç, evin birkaç noktasına yerleştirebilirsiniz.

Yaşlı kedimi ne zaman veterinere götürmeliyim?

Kediler insanlara oranla daha hızlı yaşlandıkları için sağlık bakımı ve hasalık teşhisi için 10-15 yaş aralığında 6 ayda bir veteriner kontrolüne götürülmesi gerekirken, 15 yaşından büyük kediler ise 4 ayda bir götürülmelidir.

Yaşlı kediler için en iyi mama hangisidir?

Çiğ gıda ya da hafif pişmiş bir taze mama yaşlı kediniz için oldukça uygundur. Kuru mama ile beslemek çeşitli sorunlara sebep olabilir.

Yaşlı bir kedi için normal davranış nedir?

Nasıl ki insanlarda yaşlanmanın bir sonucu olarak hafıza kaybı ve kişilik dğeişimleri söz konusu olabiliyorsa aynı durum kedilerde de görülmektedir. Başıboş şekilde dolaşmaları, miyavlamaları, sosyal aktivitelerden uzaklaşma ve oryantasyon bozuklukları bu davranışlardan bazılarıdır.

Yaş mama yaşlı kediler için daha mı iyi?

Yaşlı kediler için yaş mama oldukça iyidir. Nemlı olması sebebiyle sindirim ve böbrek sağlığı için hayli öenm arz eder.

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir;

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.