Yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır?

11 Ekim 2021
5493
Yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır?

Kulakları başlarına yaslı ve göz kapakları bir o kadar sıkı şekilde kapalıdır. Annelerinin karnında 3 ay kadar geliştikten sonra doğan yavru kedilerin gözleri kapalıdır. Eğer daha önce hiç yeni doğmuş olan yavru kedi görmediyseniz, yetişkin bir kediden daha farklı göründüğünü anlayacaksınız.

Yavru Kediler Gözlerini Ne Zaman Açarlar?

Kedi sağlıklı ise yavru bir kedinin gözlerini açması uzun bir süreyi bulmaz. Pek çok kedi 7 ila 10 gün içinde gözlerini açarken, iki haftalık olduklarında ise tamamiyle genişler. Ancak her kedi aynı değildir, kimisinin gözleri daha erken açılırken kimisinin gözleri daha geç açılabilir. Bazı durumlarda gözleri erken açılan yavrunun daha sonra tekrar kapanabilir. Her yavru kedinin gözleri maviyken, en az 8 haftalık olana kadar asıl rengi net ortaya çıkmaz.

Kaçınılması Gerekenler

Kedinizin gözleri gelişme aşamasındayken zarar verebilecek parlak ışıktan uzak tutmak ve karanlık bir odada kalmalarını sağlamak daha doğru olacaktır. Aynı zamanda kedinin temiz ve sağlıklı olması da bir o kadar önemlidir. Eğer yavru kedinizin annesi yoksa, onu yavru kedi için üretilmiş olan özel formüle sahip mama ile biberonla beslenmelidir. En dikkat etmeniz gereken konu ise hazır olmadan kedinin gözlerini açmaya kalkmamanız. Sabır göstererek, kendiliğinden gerçekleşmesine müsade edin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru kedinizin gözleri açılmadan önce keçeye benzer bir kabuklanmaya meydana gelebilir. Dolayısıyla bakteriyel ve yaygın bir enfeksiyona yol açabilir. Gözleri kabuklanan kedinizin özel bir bakıma gereksinimi vardır. Bunun için ılık su ile nemlendirdiğiniz bir parça pamuk ile gözlerini temizleyebilirsiniz. Sıcak ve ıslak olması sayesinde kabuğu nazik şekilde silebilirsiniz. Ancak herhangi bir sabun veya kimyasal kullanmamalısınız! Kedinizin gözleri iyileşmezse mutlaka veteriner hekiminize götürmelisiniz. Bir yavrunun gözleri kabulanırsa, diğerleri de aynı şekilde kabuklanabilir. Bu bulaşmanın önüne geçmek için kullandıkları yatak takımlarını devamlı olarak değiştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer kedinizin mobilyalalara çarpıyor, merdiven inerken ya da çıkarken tökezliyor, tuvalet ve mama kabını bulmakta zorluk çekiyorsa, bu durum görme yetisinde bir problem olduğuna işaret edebilir.

Birçok yavrunun doğduktan sonra gözleri 8 günden itibaren açılırken, bazı yavruların iki haftayı buluyor. Eğer bu süreyi aşarsa, kedinizi veteriner hekiminize götürmelisiniz. Ek olarak kedinin bir gözü açık diğer göz kapalı ise derhal muayane edilmelidir.

9-14 günlükken gözlerini açmaya başlar.

Sağlıklı bir kedi gözlerini kısa sürede açabilir. Birçok kedi 7 ila 10 gün içerisinde açarken, iki haftalık olduklarında tamamen genişler.

Kedinizin gözlerini ya da kulaklarını hiçbir şekilde erken açmaya çalışmayın! Aks, takdirde kalıcı bir hasara neden olabilirsiniz. Bu dönemlerde kedinin iyi dokunma, tat ve koku alma duyusu olacaktır.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.