Kara kediler gerçekten kötü şans getirir mi?

26 Ağustos 2021
1984
Kara kediler gerçekten kötü şans getirir mi?

Malesef ki, dünya üzerinde pek çok kişi kara kediler için uğursuzluk getirdiği düşüncesine sahiptir. Bu batıl inancın neyden kaynaklandığını öğrenmek için yazımızın devamını okumaya devam edin… Eski Mısır zamanında kedilere tapılıyordu. Bastet adındaki Antik Mısır kedi tanrısı, genelde kara kedi başlı bir kadın olarak betimleniyordu. Dolayısıyla kara kedilerden korkacak herhangi bir neden yoktu. Fakat, Kelt mitolojisinde Cat Sith isimli bir yaratık için efsane bulunuyordu. Cat Sith’in göğsünün üzerinde beyaz bir nokta olup büyük bir kara kedi olduğudur. Denlene göre; tanrılar onu istemeden önce cenaze töreninden önce bu ceset üzerinden geçip başka birinin ruhu çalınabilirdi. Hal böyle olunca bu yaratığı cesetlerden uzak tutmak adına saatler düzenlenmiştir.

Avrupa’da Orta Çağ döneminde ise kara kediler cadılar ile bağdaştırılmıştır. 1560 yıllarında İngiltere’de ayın olmadığı bir gecede baba ve oğul yolda giderken önlerine bir kara kedi çıkmıştır. Kedi, o dönemler o zamanın cadısı olmakla ile suçlanan kadının evine kaçtığı için kediyi taşlarlar. Ertesi gün olduğunda aynı baba ve oğul o evde yaşayan kadını yara bere içinde topallarken görürler. Akabinde cadıların geceleri kara kediye dönüşerek dolaşabildiği kanısına varmışlardır.

Ardından bu olay Amerika Birleşik Devletleri’nde de yayılmıştır. Günümüzde bile hala kara kedilerin uğursuzluk getirdiği varsayılıyor. Hatta öyleki, Cadılar Bayramı’nda dekoratif cadı eşyalarının üzerine kara kedi tasvir edilmektedir.

Bu inanışın tam tersine kara kedilerin iyi şans olarak kabul gördüğü yerlerde yok değil. Mesela İskoçya’da evlerine gelen kara kedilerin refah ve rahatlık getireceği düşünülürken, İngiltere’deki bazı bölgelerde karşılaşılan kara kedilerin iyi şans getirdiğine dair inanış söz konusudur. Bu görüşler sebebi ile barınaktaki bir kara kedi, diğer renkteki kedilere kıyasla sahiplenilme olasılığı oldukça azdır. Eğer bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, lütfen bu efsanevi hikayeleri göz ardı ederek onlara kucak açmayı düşünün.

Kara Kediler Nereden Geliyor?

Batı’da kara kedilerin uğursuzluk getirdiği inancı Antik Yunanistan’a kadar uzanmaktadır. Yunan mitolojisine göre Zeus’un karısı Hera, Herkül’ün doğumunu önlediği için hizmetcisi Galinthias’ı kara kediye dönüştürür. Bu süre zarfında Galinthias, büyücülük tanrıçası olan Hekate’nin asistanı olmaya devam etmiştir. O zamandan bu yana kara kediler farklı kültürlerde pek çok anlam ifade ediyor.

Kara Kediler Kılık Değiştirmiş Cadılardır İnanışı

Günümüzde bir kara kedi görüyor ve ürküyorsanız, bu tamamen Orta Çağ kültüründen süre gelen batıl inançların bir neticesidir. Kara kedilerin eski zamanlardan itibaren cadı ve büyücülük ile bağdaştırılmış olduğu hikayesini hali hazırda makalenin giriş kısmında bahsettim. Bunun üzerine kara kedilerin gece kılık değiştirmiş cadılar olduğu inanışı öne sürülerek, insanları gözetlemek üzere gönderilen iblisler olduğu varsayılmıştır. 13. yüzyıldan 17. yüzyıla dek Avrupa’da Massachusetts’teki Salem Cadı Mahkemeleri’nde cadı olarak kabul edilen kara kediler öldürülürmüş.

Kara Kediler Kötü Şanstır İnanışı

Kara kediler hakkında bir diğer inanış ise kötü şans getirdiği ve ölüm ile ilişkilendirilmesidir. Kara kedilerin hakkında varsayılan bu düşünce, Orta Çağ’da karga, kuzgun gibi koyu renge sahip olan tüm hayvanların ölümü işaret ettiklerindan kaynaklanığı aşikar. 16. yüzyılda İtalya’da birinin hasta yatağında kara kedi yatarsa ölümünün yakın zamanda gerçekleşeceği sanılıyormuş. Hala, günümüzde Kuzey Amerika’da kara kedi için olumsuz düşünceler yaygın olarak devam ediyor. Eğer yolda bir kara kedi ile karşılaşırsanız bu kötü şansa, beyaz bir kedi ile karşılaşırsanız iyi şansa yoruluyor. Bir cenazede kara kedi görürseniz, aileden başka birinin öleceğine, sizden uzaklaşan bir kara kedi görürseniz ise bu kötü bir olayın alametidir.

Kara Kediler İyi Şanstır İnanışı

Tüm olumsuzlulara rağmen kara kedilerin pek çok açıdan şans getirdiğine dair bir inanışta söz konusu. Eski Mısır’da kara kediler, doğurganlık ve hastalıklardan korunma tanrıçası olan Bastet’e benzediklerinden itibar görürlerdi. Asya ve Birleşik Krallık’ta siyah bir kedi sahibiyseniz hayatta şanslı olacağınıza inanılır. Japonya’da kara kedi görürseniz aşkı bulur, İngiltere’nin bazı noktalarında bir geline kara kedi hdiye edilirse evliliği şanslı geçer, Avrupa’da gemi yolculuğu sırasında kara bir kedi bulunması yolculuğu güvenli yapar, Fransa’da kara kedi görülmesi büyülü bir şeylerin olacağı ve İskoçya’da kapınızın eşiğinde kara kedi görmek rahata kavuşacağınız anlamına gelir.

Bu Makale İlginizi Çekiyor Olabilir;

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.