Kediler çiftleştikten kaç gün sonra hamile kalır?

17 Kasım 2021
64
Kediler çiftleştikten kaç gün sonra hamile kalır?

Kediler insanlar gibi yavrularını doğum yaparak dünyaya getirirler. Sahiplerinin tanık olacağı özel anlardan biri tüylü dostunun aile olduğu ana tanıklık etmesidir. Bu nedenle dişi kedi sahibi olan kedi sever okurlarımız bir yuva inşa etmek için kedilerinin çiftleşmesine destek verirler. Ancak bu konu hakkında birçok soru kafalarını karıştırabilir. Örneğin; kediler çiftleştikten sonra hamile kalır ama kaç gün sonra? Sorusunun yanıtı çok önemlidir. Çünkü kedilerin hamilelik dönemi kısadır. Bu dönemin en iyi şekilde geçmesi için hamile kediye çok iyi bir şekilde bakılmalıdır.

Diğer sorular ise; dişi kedi çiftleştikten sonra ne yapar, neden yuvarlanır ve kızgınlığı geçer mi gibi cevaplanması için sabırsızlanılan ancak yanıtları her yerde bulunmayan önemli detaylardır. Bizler bu yanıtlara ulaştık. Cevapları öğrenmek için makalemizin derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Kediler çiftleştikten ne kadar zaman sonra hamile kalır?

Kediler çiftleştikten yirmi gün gibi kısa bir zaman sonra hamile kalır diyebiliriz. Ancak bu süreç beş haftaya kadar uzayabilir. Bazı kedi sahipleri kedilerinin çiftleştiğini göremez ya da fark edemezler. Kedileri bahçede kalıyorsa ya da evde çift olarak yaşıyorsa, kendilerine gizli bir saklanma alanı bulmuş olabilirler. Ancak bu durumdan şüphelendikleri için hamilelik belirtileri hakkında daha net bilgiye ulaşmak isterler.

Kedilerin hamile kalması için birden fazla kez çiftleşmesi gerekebilir. Kediler çok eşli canlılardır. Bu yüzden dişi kedi sahipleri bahçede kedi bakıyorsa, kızgınlık dönemi geldiğinde bahçede birçok erkek kedi görebilir. Bu tecrübe sahibi kedi severler için olağan bir durumdur. İlk defa kedi bakanlar ise olayı tuhaf karşılayabilir. Ancak bu durum ile sokak kedilerinin neden farklı renk ve desenlerde yavruları olduğunu anlayabiliriz.

Dişi kedi çiftleştikten sonra ne yapar?

dişi kediler çiftleştikten sonra ne yapar

Kediler kokulara karşı hassastır ve kendilerini temizlemeden duramazlar. Bu nedenle dişi kedi çiftleştikten sonra birçok şey yapar. Her kedi de aynı hareketler olmayabilir. Ancak genel olarak baktığımızda kedinizin aşağıdaki eylemlerden en azından birkaçını yaptığına eminiz. Bu eylemler arasında yer alanlar ise…

 • çiftleşme bittiği gibi yerde yuvarlanmaya başlarlar. bunun nedenleri için sayfayı aşağı doğru kaydırabilirsiniz.
 • kendilerini yalayarak temizlemek isterler. Çünkü erkek kedinin kokusundan kurtulmak isteyebilirler.
 • yarım saat sonra başka bir kedi ile çiftleşmek isteyebilirler.
 • çiftleşme bittikten sonra, birden bağırır ve erkek kediyi tırmalamaya çalışır.
 • erkek kedi dişi kedi istemeden çiftleşmeye çalıştıysa, kediye saldırabilir.
 • cinsel organını yalayabilir. Bu canı yandığı anlamına gelebilir.

Bu davranışlar çoğunlukla dişi kedi çiftleştikten sonra ortaya çıkar. Dişi kediler birçok değişik eylemde bulunsa da erkek kediler genellikle bulunduğu ortamı terk ederler. Eğer aynı evde yaşayan iki aşık kedi ise erkek kedi, dişi kedinin yanında durabilir. Çok az sayıda erkek kedi yavru bakımı üstlenir.

Dişi kedi çiftleştikten sonra neden yuvarlanır?

Bu sorunun net bir cevabı bulunmuyor. Fakat tahmin olarak birkaç şey söyleyebiliriz. Bunlar;

 • erkek kedinin cinsel organında bulunan dikenlerin canını yakmış olması nedeniyle,
 • kızgınlığa bittiği için,
 • gebeliğe hazırlık için yumurtaları döllemek adına,
 • içgüdüsel olarak,
 • çiftleşmek hoşuna gittiği için olabilir.

Dişi kedi çiftleştikten sonra kızgınlığı geçer mi?

Dişi kedi kızgınlığı bir çiftleşme ile sona ermeyebilir. Bu nedenle birkaç kez çiftleşmek isteyebilir. Kızgınlık süreci sona erene kadar kediniz tuhaf davranışlar sergileyebilir. Bu durum düzelecektir. Ancak hamilelik kesinleşince hormonlar nedeniyle tekrar davranışları değişebilir. Buna hazırlıklı olmalısınız.

Kedilerin kızgınlık dönemleri dördüncü ay itibari ile gerçekleşebilir. Bu nedenle çiftleşmek isteyeceklerdir. Eğer kedinize bir yuva kurmak için sabırsızlanıyorsanız, kediler en erken ne zaman hamile kalır ve kediler çiftleştikten kaç gün sonra doğurur sorularına yanıtlar aradığınıza eminiz. Aklınızda yer edinmiş olan kedi bakımı, sağlığı ve beslenmesi gibi konular için makalelerimize göz atabilirsiniz.

Kediler çiftleştikten kaç gün sonra hamile kalır hakkında SSS

Dişi kedinin hamile kalması için birkaç kez çiftleşmesi gerekir. Bu çiftleşmeler aynı gün içerisinde olmalıdır. Aksi takdirde kedi hamile kalmayabilir. Bu da olası bir durumdur.

Kedilerin hamile olduğunu anlamak için yirmi gün kadar beklemek gerekir. Bu süreç daha da uzayabilir. Ancak hamile kedilerin psikolojik ve fiziksel değişimleri sahipleri tarafından fark edilebilir niteliktedir.

Erkek kediler çiftleştikten sonra bulunduğu ortamı terk ederken dişi kedilerde çiftleşme belirtileri fark edilebilir. Dişi kediler çiftleştikten sonra yerde yuvarlanır, kendilerini temizlemeye çalışır ve bulunduğu yerden başka bir yere giderek yatabilir. Bu erkek kedinin kokusunu yok etmek içindir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.