Kediler tarak sesine neden tepki verir?

29 Mart 2022
2104
Kediler tarak sesine neden tepki verir?

Patili dostlarımızın neye tepki vereceğini bilemeyiz. Bazı tepkileri öyle büyük olur ki bizleri şaşırtırlar. Salatalık gibi nesnelerden korkar ya da bazı sesleri duyduklarında tuhaf hareketler sergilerler. Bu hareketlerden birçoğu istemsizce gerçekleşir. Örneğin; tarak dişlerinin oynatılması sonucunda çıkan sese dayanamazlar. Popüler kedi videolarında herkes, tarak sesine kedilerin verdiği tepkiyi izlemiştir. Bizler için komik görünen bu olay kedilerin hassas noktalarından biridir. Peki, Kediler tarak sesine neden tepki verir? Sorunun yanıtını öğrenmeden elbette komik bir durum olmadığını anlayamayız.

Kediler diğer evcil canlılara benzemez. Onlar özgür bir ruha ve pek çok özelliğe sahiptir. Ne zaman ne yapacaklarını bazen sahipleri dahi bilemez. Bu nedenle kediler hakkında araştırmalar yapmaya bayılırız. Bu araştırmalardan biri de tarak sesidir. Başparmağımızı tarağın dişlerinde gezdirdiğimizde karşımızdaki patili dost öğürmeye başlar. Hatta birçoğu kusar. Endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Ancak kediler sadece tarak sesine tepki vermezler. Rahatsız oldukları başka sesler de vardır. Patili dostunuzun rahatsız olmasını önlemek için kedilerin hangi seslere ve neden tepki verdiğini öğrenebilirsiniz.

Kedi ve Tarak sesi

Herkesin hoşlanmadığı sesler vardır. Kimi bir aletin sesini kimi de yüksek sesi sevmez. Bazı seslere katlanmak zorundayken bazıları için yapılacak bir şeyler vardır. Yüksek sesli aletleri kısar ya da bir aletin çalışma süresinin bitmesini bekleriz. Kedilerin de bizler gibi hoşlanmadığı sesler var. Ancak onlar için durum farklıdır. Salatalıktan korkar ve tarak sesini duyduklarında tuhaf şekilde tepki verirler. Bu tepki ise dilini dışarı çıkartıp baş bölgesini öne doğru iter. Aslında bu bir öğürmedir. Kediler bu ses ile birlikte irkilir ve bu tepkiyi verirler.

Bizler nasıl ki bozuk bir yemeğin kokusunu duyduğumuzda öğürüyorsak kediler de bazı sesleri duyduklarında öğürürler. Bunun nedeni avcılık içgüdüleridir. Kesin olarak net bir bulgu ortaya çıkmamış olsa da deneyimler, kedilerin karakter ve fiziksel özellikleri gibi nedenler bizi açıklamalara ulaştırabilir.

Kedilerin duyma yetisi oldukça hassastır. Çok sessiz bir ortamda iken bizler bir şey duymazken onlar pek çok ses işitirler. Bunun yanı sıra bizim görmediğimiz birçok şeyi de keşfederler. Ne yazık ki konuşamadıkları için bize neler hissedip yaşadıklarını anlatamazlar. Ancak yapılan araştırmalar ve kedi sahiplerinin deneyimleri sayesinde açıklamalara kendimiz ulaşabiliriz. Kedilerin tarak sesine olan tepkilerinin nedeni aslında kulaklarının çok iyi duyması sonucunda bazı seslerin onları rahatsız etmesidir. Bu rahatsızlık sonucunda da öğürme ve kusma gibi problemler yaşarlar.

Kediler tarak sesine neden kusar?

Kediler tarak sesini bizden farklı şekilde duyarlar bu neden ile tarak sesine tepki verir.  Kedilerin salatalık korkusu gibi tuhaf bir durum olan tarak sesine verdikleri tepkiyi görmek için tarağın dişlerinin arasında madeni para ya da başparmağımızı gezdirmemiz yeterli oluyor. Ancak birçok kişi bunu test etmek isteyebiliyor. Bazıları da komiklik olsun, diye kedileri kusturana dek bu sesi çıkartmaya çalışıyor. Buradan çok yanlış olduğunu ve onların da bizler gibi canlılar olduğunu belirtmek isteriz. Dünya sadece bize ait değil. Üstelik onları korumak ve onlara bakmak bizim sorumluluklarımızdan biri.

Kedilerin tiz seslere karşı hassasiyeti vardır. Yırtıcı yapıları gereği, avlarının çıkardığı sese benzediği için tarak sesine tepki verirler. Bazı kediler bu neden ile tarak sesine kusar bazıları ise sadece öğürür. Bir evcil hayvan sahibi olarak, kedinizin tepki vermesine neden olabilecek diğer yüksek perdeli sesleri öğrenin. Bu sizi veya evinizdeki diğer kişilere karşı yapılacak saldırma ihtimaline karşı korur.

Kediler tarak sesi dışında nelere tepki verir?

kediler tarak sesine neden kusar

Tarak sesi duyan kedinin öğürmesi, acil bir durumda istenmeyen yiyecekleri veya nesneleri vücuttan reddetmek için kullanılan refleksif bir eylem ve otomatik bir tepkidir. Bununla birlikte, bu eylem başka seslerle de tetiklenebilir. Kedilerin kulaklarının hassaslığı nedeni ile neleri duyabileceklerini tahmin bile edemeyiz. Ancak verdikleri tepkilere bakarak nelerden hoşlanmadıklarını öğrenebiliriz. Eğitim ile bu tepkileri vermekten vazgeçebilirler. Çünkü alışıp doğal hayatlarına devam edebilir. Ancak öncelikle tarak sesi dışında hangi seslerin onları rahatsız ettiğini öğrenelim.

  • Alüminyum folyo kağıdının buruşturulması
  • Akan suyun sesi
  • Kahve değirmeni sesi
  • Camın çatlaması ya da cama hafifçe vurulması
  • Çekiç ile çivi çakma
  • Madeni para ya da anahtar sesi
  • Sayfa yapraklarını hızlıca çevirmek

Kediler, fareler, kertenkeleler ve diğer hayvanların avcılarıdır. Avları, birbirleriyle iletişim kurmak için tiz sesler (ultrasonik gibi) kullanır. Kedilerin tiz seslere karşı hassasiyeti vardır ve bu onların avlanmalarına yardımcı olur. Sokaktaki kediler için öğürme ve kusma gibi durumlar daha fazla olabilir. Çünkü avlarının çıkardığı sesleri onları etkiler. Evde yaşayanlar için hayat çok daha kolaydır. Elbette rahatsız oldukları seslere önem verildiğinde!

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler pek çok sese tepki verir. Bu sesler bizleri etkilemez. Onlar için durum farklıdır. Avcılık içgüdüleri ve duyma yetileri bu tepkileri vermelerine neden olur. Kediler tarak sesi, madeni eşyaların şıngırdaması, camın çatlaması, kahve öğütülmesi sesi gibi bazı seslere tepki verir.

Kediler için ıslık sesi hem tiz hem de gürültülüdür. Bu neden ile kediler ıslık sesini sevmez. Onların duyma yetileri oldukça hassastır.

Kediler çivi çakma, tıraş makinesi, sayfa çevirme ve ıslık sesi gibi sesleri sevmezler. Bu gibi sesler etrafında çıkarıldığında saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Çünkü seslerden oldukça rahatsız olurlar.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.