Kedilerin taurin ihtiyacı: Kedinizin beslenmesine taurin nasıl eklenir?

14 Mayıs 2021
1063
Kedilerin taurin ihtiyacı: Kedinizin beslenmesine taurin nasıl eklenir?

Bitkilerde ve hayvanlarda bütün proteinleri oluşturan amino asitlerden biri de taurin olup, birçok memeli tarafından taurin sentezlenirken yalnızca kediler sentezleyemiyorlar. Bu sebeple taurin asidini dışarıdan takviye olarak almaları gerekiyor.

Kedilerde Taurin Eksikliği Ne İşe Yarar ve Kedilerin Taurin İhtiyacı

Kedinizin vücudunda birçok etki yaratan taurin; ilk olarak retina ve kalp fonksiyonlarına yardım ederken bunların yanında sindirime ve üreme gelişimine de yararı vardır. Günlük beslenme rutinlerinden alması gereken miktarı alamayan kedilerde yukarıda bahsetmiş olduğum işlevler konusunda çeşitli sağlıksal sorunlar gösterebilir. Bu sorunlar bir anda ortaya çıkmaz. En az 2, en fazla 5 sene içerisinde kendilerini gösterirler. Taurin yetersizliğinin meydana getirdiğ problemler arasına; kedi santral retina bozulması (FCRD), üreme yetmezliği ve bozulmuş fetal gelişim (gebelik), kedi dilate kardiyomiyopati (kalp kası genişlemesi / zayıflaması) ve sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yer almaktadır.

Kedilerde Taurin Eksikliği

Vücutta yer alan 20’den fazla amino asit arasında taurin, canlıların yaşamlarını idame ettirebilmeleri için önemli bir yere sahiptir. Proteinlerin bir nevi yapı taşı olan amino asit grubu, bir vücudun doğru ve sistemli bir şekilde çalışmasına yarar. Taurin, insan ve köpek gibi canlılarda kendi kendi üretilebilen bir asit iken, kedilerde durum aynı şekilde değildir. Hayati bir faktör olması sebebiyle de dışarıdan takviye olarak almaları gerekir. Bu eksiklikten kaynaklanabilecek hastalıkların yanı sıra bir beslenme yetersizliğide baş gösterir. Hali hazırda vücutlarına taurin bulunmayan kedilere birde, vejeteryan ya da haşlanmış et diyeti gibi ev yapımı bir beslenme programı uygulanıyorsa, kedinizin daha yüksek taurin eksiliği yaşamasına yol açmış olursunuz.

Kedilerde Taurin Eksikliği Belirtileri

Taurin eksikliğinden kaynaklanan herhangi bir belirti mevcut değildir. Ancak bu eksiklikten meydana gelen hastalıkların kendi semptomları olduğu bilinmektedir. Yeterli taurin takviyesi yapılırsa kalp ve görme dışındaki diğer hastalıklar iyileştirilebilir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Genişletilmiş Kardiyomiyopati: Kalp kaslarının zayıflaması olarak bilinen bu hastalık, kalbin pompalama yetisini kaybetmesine neden olur. Bunun bir neticesi olarak dilate kardiyomiyopati oluşabilir (kalbin büyümesi) ve konjestif kalp yetmezliği sorunu ile karşı karşıya kalınabilir.
 • Görme Kaybı: Retinadaki fotoreseptör hücrelerinin hasar görmesine sebep olabileceği gibi bu hücrelerin kaybolması durumunda herhangi bir geri dönüşü olmaz.
 • Dişin Çürümesi: Taurin asidi, kedinizin dişlerinin sağlığı için çok önemlidir. Eğer kediniz taurin eksikliği yaşarsa diş çürümesi gibi sorunlar görülebilir.
 • Üreme Sorunları: Taurin eksikliği kedilerde üreme problemi yaratacağından yavrulamayabilir.
 • Gelişme Problemi: Taurin eksikliği yaşayan bir anne kediden doğan yavru kedi, büyüme ve kemik kırılmaları gibi olumsuz risklere maruz kalabilir.
 • Gastrointestinal Problemler: Vücuttaki yağ sindirimi için gerekli safra tuzlarının üretimine yardımcı olan taurin asidi eksikliğinde, kedinizde sinirim ve ishal gibi sorunlar görülebilmektedir.
 • Tüy Dökülmesi: Yeterli taurine sahip değilse kedinizin tüy ve saçlarında dökülmeler meydana gelebilir.
 • Bağışıklık Sistemi Problemleri: Kedinizin bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden olan taurin eksikliği, virüs ve bakterilere karşı güçsüz olacağı için devamlı olarak hastalanabilirler.
 • Diyabet: Kan şekerinin düzenlenmesine yararı olan taurin yeteri kadar alınmaz ise şeker hastalığına sebep olabilmektedir.
 • Letarji: Taurin eksikliğinin bir diğer olumsuz yönü ise kedinizin halsiz ve yorgun hissetmesidir.

Kedime Ekstra Taurin Vermem Gerekiyor Mu?

Kedinizin beslenme rutinine ek olarak taurin ekmek her zaman gerek duyulan bir şey değildir. Ancak kedilerde taurin eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık söz konusu ise bu durum düzelinceye kadar özel bir beslenme programı ile takviye olarak verilebilir. Kedinizi satın aldığınız bir mama ile beslemiyorsanız ek olarak taurin gerekecektir. Ek olarak taurin vermek gayet güvenlidir. Böyle durumlarda taurini reçetesiz olarak kolayca alabilirsiniz. Ancak her zaman olması gerektiği üzere, veteriner hekiminize danışarak hareket etmeniz önemlidir. Nedeni ise, veterineriniz size hangi taurini almanız husunda doğru karar vermenizi sağlayacaktır. Zira tüm takviyeler eşit değildir.

Bir Kedi Günde Ne Kadar Taurine İhtiyaç Duyar?

Yetişkin bir kedinin günlük minimum taurin ihtiyacı, 35 ila 56 mg arasındadır. Yapılan araştırmaların neticesinde yaklaşık olarak 10 mg taurin, kedinin kilosuna ve günlük alım ihtiyacına göre hesaplanarak yukarıda bahsetmiş olduğum sayıları desteklemektedir. Satın almış olduğunuz bir kedi mamasının içerisinde hemen hemen 500 mg / kg kuru mama taurin konsantrasyonuna denk gelmektedir.

Kedim Taurini Nasıl Almalı?

1980’li yıllarda amino asit olarak keşfedilen taurin, bu keşfin ardından tüm mamaların içerisine konulmaya başlanmıştır. Akabinde mama üreticileri ve araştırmacıların farkettiği bir durum meydana geldi. O durum ise; mamanın içerisine konulan bütün taurin kedinizin vücudu tarafından kullanılmayacağıydı. Sebebi ise, konserve kedi mamasının üretim aşamasında görmüş olduğu ısı olarak gösterilmiştir. Yaş mama formülünün içerisinde kuru mamada bulunan taurin miktarına oranla daha fazla koyarak, bu olumsuzluğu ortadan kaldırdılar. Öyle ki,  eğer kedinize; büyüme, yetişkin bakımı, gebelik – emzirme grubuna göre mama alırsanız onun taurin ihtiyacını net bir şekilde karşılayabileceğinden şüpheniz olmasın.

Kedinizin yaşına uygun mama alırken, paketin üzerine yazan yönergenin yanı sıra bizim için esas olan AAFCO ( Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği) tarafından yapılan beyana göre almanız çok daha faydalı olacaktır. Bu beyan, paketin yanında veya arkasında bulunabilirken bazısında ise garantili analiz / içerik listesinin yakınında da bulunabilir. AAFCO, kedinize alacağınız mamanın test edilip onaylanığını ve tam-dengeli bir mama olduğuna dair güvence verir. Kediniz programlı bir diyet planı içindeyse, taurin miktari kedinizin hastalığını tedavi etmesi üzerine hesaplanır. Eğer kendiniz yemek hazırlıyorsanız ve bu protein bazlı yemeğin içerisinde taurin ölçüsü yeterli ise ekstra olarak vermenize luzüm yoktur. Fakat kedinizin bütün besinleri tüketmesi gerektiği miktarda alması için veteriner hekiminiz ile birlikte tarifleri istişare edin.

Kediniz İçin Taurin Takviyesi Nasıl Seçilir?

Her yazımda bahsettiğim üzere konu her ne olursa olsun ilk öncelik veterinerize danışmak ve onun görüşleri doğrultusunda hareket etmek olmalıdır! Kedinizin ihtiyaçları ve sağlığı için en iyisini ondan iyi kimse bilemez. Biz makalelerimizde sizlere yalnızca bilgilendirme ve ipuçları vererek aklınızda bir şeyler oluşmasına katkıda bulunuyoruz. Şimdi taurin seçerken dikkat edilmesi gereken hususları sıralayacağımız gibi. Bunlar;

 • Klinik çalışmaları yapılmış markaları araştırın.
 • Kalite ve güvence için etiketleri mutlaka okuyun.
 • Ürün paketlerinin üzerinde lot numarası olup olmadığına bakın. Bu üretici firmanın kalite kontrolden geçtiğini ifade eder.
 • Uzmanlar tarafından onaylanmış olan markaları almaya özen gösterin.
Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir

*Kedi mamaları kedinizin alması gereken taurin ihtiyacını karşılar niteliklerde olup, kendi ev yapımı tarifleriniz ile kedinizi besliyorsanız yeterli miktarı koymadığınız takdirde kediniz için sağlık riskleri meydana getirebilir. Taurin et, balık, tavuk gibi hayvansal gıdalarda bulunduğundan vejetaryan ve vegan diyeti uyguladığınız kedileriniz ciddi sağlık sorunları ile boğuşabilir. Durum böyleyken veteriner hekimize danışarak, onların size vereceği tarifler üzerinden bir beslenme düzeni oluşturun! 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.