Kedilerde yüksek kolesterol belirtileri ve tedavisi

5 Ekim 2021
64
Kedilerde yüksek kolesterol belirtileri ve tedavisi

Kedilerde yüksek kolesterol kan dolaşımında normalden fazla yağ bulunan durumlar için genel bir terim olarak kullanılmaktadır. Yüksek kolesterol, insanlarda ve hayvanlarda olduğu kadar sık görülmese de kediler için de önemli bir sağlık sorunudur.

Kedilerde yüksek kolesterol nedir?

Kedilerde yüksek kolesterol, bilimsel olarak hiperlipidemi olarak adlandırılmaktadır. Yüksek kolesterol, bir canlının kanında fazla yağ olması anlamına gelmektedir. Zaten hiper kelimesi “fazla” lipid kelimesi ise “yağ” anlamına gelmektedir. Kanda normal şartlarda belli miktarda bulunan trigliserid ve kolesterolden biri ya da her ikisi yükseldiğinde kedide hiperlipidemi olduğu kabul edilir.

Kandaki lipid düzeyinin yemek yedikten sonra bir süre yükselmesi ve bir süre sonra normale dönmesi olağan bir durumdur ve bu duruma lipemi denir. Doktorlar kan testi yapmadan önce lipemi durumunun teşhisi yanlış etkilemesinin önüne geçmek için testten önce aç olunmasını istemektedir.

Kedilerde birincil ve ikincil olmak üzere iki farklı tip hiperlipidemi görülebilir. Birincil hiperlipidemi, lipidleri etkileyen genetik bir rahatsızlıktır. İkincil hiperlipidemi ise başka bir hastalıktan dolayı kan lipid düzeylerinde aşırı bir artış meydana gelmesi sonucu oluşur.

Kedilerde yüksek kolesterolün nedenleri nelerdir?

Kedilerde birincil hiperlipidemi çok seyrek olarak görülmekle birlikte Himalaya kedilerinde görülebilen kalıtsal bir hastalıktır. İkincil hiperlipidemi ise daha yaygın olarak görülmektedir ve çoğunlukla başka bir hastalık süreciyle birlikte ya da dış faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır:

 • Obezite
 • Yüksek yağ içeren yemeklerden oluşan diyet programı
 • Kullanılan ilaçlar
 • Pankreatit
 • Şeker hastalığı
 • Karaciğer hastalıkları
 • Nefropati
 • Kedilerde çok nadir görülebilen cushing hastalığı
 • Tiroid problemleri
 • Safra kanalı tıkanıklığı
 • Gebelik
 • Böbrek bozuklukları

Kedilerde yüksek kolesterol belirtileri nelerdir?

kedilerde yüksek kolesterol belirtileri

Kediler yağları sindirme konusunda üstün bir yeteneğe sahip olduklarından, kedilerde yüksek kolesterol nadiren görülen bir durumdur. Bu nedenle yüksek kolesterol çoğunlukla başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Yani beraberinde gelen bir hastalık belirtisi varsa o hastalığın belirtileri de kedinizde görülebilir. Yüksek kolesterolden şüphelenilmesi gereken belli başlı belirtiler şunlardır:

 • Karın ağrısı
 • Karında şişlik
 • Ateş
 • İştah kaybı
 • Letarji
 • İshal
 • Kusma
 • Cilt lezyonları
 • Sinirsel problemler
 • Görme bozuklukları
 • Davranışlarda anormallikler
 • Susuzluk hissi veya tuvalete fazla çıkma
 • Derideki içi yağ dolu küçük turuncu şişlikler

Kedilerde yüksek kolesterol nasıl tedavi edilir?

Kan tahlilleri neticesinde veterinerler tarafından yüksek kolesterol ortaya çıktıktan sonra bunun altında yatan sebepler bulunmaya çalışılır. Öncelikle yüksek kolesterolün birincil mi yoksa ikincil mi olduğu tespit edilmeye çalışılır ve bunun için ileri laboratuvar testlerine ihtiyaç duyulur.

Eğer altta yatan bir sebep bulunamazsa kedide birincil hiperlipidemi olduğu varsayımı üzerine tedavi süreci planlanır. Bu durumda veterinerler genellikler tedavi olarak diyet değişiklikleri uygular. Çoğu kedi hayatının geri kalanında yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durarak sağlıklı bir yaşam sürebilir. Birincil hiperlipidemide genellikle ilaç kullanmaya gerek duyulmaz.

İncelemeler sonucu yüksek tansiyona neden olabilecek bir sonuca ulaşılırsa kediye ikincil hiperlipidemi teşhisi konur. Bu durumda yüksek tansiyona neden olan hastalığa göre veteriner uygun tedavi yöntemi uygulayacaktır. Sebep ilaçlar ve diyet programı ise veteriner ilaçları veya dozlarını değiştirecektir. Aynı zamanda diyet programında da uygun değişikliklere gidecektir.

Örneğin eğer yüksek tansiyona sebep olan şey obezite ise kedinin kilo kaybı için bazı uygulamalar yapılacak ve tedbirler alınacaktır. Eğer şeker rahatsızlığı varsa bu durumda ise kolesterol düzeyi yüksek olan kedilere insülin enjeksiyonları için bir reçete yazılacaktır. Kan şekeri seviyesi normale döndüğünde kedinin kolesterol düzeyi de düşecektir. Bu arada kedilerde yan etkilerin ortaya çıkma ihtimaline karşı ilaçlar yalnızca mecbur kalınan durumlarda yazılacaktır.

Kedilerde yüksek kolesterol nasıl önlenir?

kedilerde kolesterol nasıl önlenir?

Hiperlipideminin erken evrelerinde hastalığa dair herhangi bir belirti görmek neredeyse imkansız olduğundan kedilerin yıllık ya da iki yılda bir veteriner kontrolüne götürülmesi çok önemlidir. Kediler yaşlandıkça hastalık ihtimali arttığından kontroller daha önemli olmaktadır. Veteriner kontrolü ortadan kaldırılan yüksek kolesterol durumunun tekrar ortaya çıkmasını önlemede de çok etkilidir.

Primer hiperlipidemiyi önlemek için kullanılacak tek yol, hasta olan kedilerin kısırlaştırılması olacaktır çünkü hastalık kalıtsaldır. Kısırlaştırma ile kedinin gen aktarımının önüne geçilecek ve böylece kalıtsal olarak bu hastalığa yatkın kedilerin dünyaya gelmesinin önüne geçilmiş olacaktır.

İlginizi çekebilir: Kedilerde kısırlaştırma nasıl yapılır?

Seconder hiperlipidemiyi önlemek için ise altta yatan hastalıklara neden olabilecek durumları ortadan kaldırmak ve kontrol altında tutulmasını sağlamak gereklidir. Sağlıklı beslenme ve kediniz için uygun kedi maması seçimi de çok önemlidir.

Kedilerde yüksek kolesterol bulaşıcı mıdır?

Yüksek kolesterol doğrudan bulaşıcı bir durum değildir ancak yüksek kolesterole sebep olan hastalık bulaşıcı olabilir. Bu nedenle en kısa sürede veterinerinize kedinizi kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır.

Yüksek kolesterolü olan kedilerin beslenmesi

Yüksek kolesterol olan kedilerde yağ oranı yüksek olan gıdaların bulunduğu beslenme programlarından uzak durulmalıdır. Buna göre uygun kedi mamasının tercih edilmesi, su tüketiminin yeterli düzeyde olmasına özen gösterilmesi de çok önemlidir. Yüksek kolesterole neden olan rahatsızlıkta uygulanması gereken beslenme programları hakkında veterinerden bilgi alınarak daha spesifik beslenme yöntemlerine de dikkat edilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Stres doğrudan kedilerin kolesterolüne etki etmez ancak strese bağlı bazı rahatsızlıklarla birlikte kolesterol seviyesinde yükselme görülebilir.

Yüksek kolesterole neden olan hastalık ortadan kalktığı taktirde geçecektir. Tabi tekrarlanmaması için kedinizin beslenme düzenine dikkat etmelisiniz.

Anlık kolesterol artışı önemli değildir ancak yüksek kolesterol durumu sürekli ise altında ciddi bir sorun olabilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.