Kedim neden sürekli miyavlıyor? Nedenleri ve çözüm önerileri

5 Şubat 2022
2158
Kedim neden sürekli miyavlıyor? Nedenleri ve çözüm önerileri

Kedinizin durmadan miyavlaması sizi çıldırtıyor mu? Kediniz pek çok farklı nedenden dolayı durmaksızın miyavlayabilir. Sizin de durmadan miyavlayan bir kediniz varsa kedilerin sürekli miyavlamasının nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak “kedim neden sürekli miyavlıyor?” sorusunun yanıtını bulmanızı sağlayarak sizi rahatlatabilir…

Kedilerin sürekli miyavlamasının nedenleri

Bu sorunun aslında tek bir nedeni bulunmuyor ve çeşitli sebeplerden dolayı kediler miyavlayabilir. Yetişkin bir kedinin sizinle veya diğer insanlarla iletişim kurmasının ana yolu miyavlama olsa da bu durum aşırıya kaçınca kedi sahibi için işler çekilir olmaktan çıkabilir ve kedinizin bir problemle mücadele ettiğinin işareti olabilir.

İşte kedilerin sürekli miyavlamasının en yaygın nedenlerinden birkaçı:

Sohbet etmek istiyor

kedilerde sürekli miyavlama nedenleri

Özellikle seyahate çıkan ya da uzun süreli ev dışında çalışmak zorunda kalan kedi sahipleri, kedileriyle yeterince vakit geçiremez ve kedileri yalnızlık duygusuyla mücadele etmek zorunda kalır. Evet, kediler çok sosyal canlılar değil ancak zaman zaman başka canlıların arkadaşlıklarına da ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de insanları taklit etmeyi ve onlarla sohbet etmeyi isteyebilirler.

Acıkmış olabilir

Özellikle birisinin mutfağa girmesiyle kediniz durmaksızın miyavlamaya başlıyorsa, yemek zamanı olmasa dahi kediniz acıktığı yemek yemeyi isteyebilir. Hatta bazı kediler özellikle beslenme zamanı geldiğinde normalden çok daha sesli bir şekilde miyavlayabilir.

İlgi istiyor

Bazı kedicikler sizin dikkatini çekene kadar miyavlamaya devam ederler. Kediler sahipleriyle zaman zaman etkileşim kurmak isterler. Bu nedenle onlara ihtiyaç duydukları bu ilgiyi vererek, onları ne kadar önemsediğinizi göstermeniz çok önemlidir.

Kaygılı olabilir

Aşırı miyavlama, kedilerde anksiyete belirtilerinden biridir. Kedinizde kaygı varsa, onu doğru bir şekilde tedavi ettirmek için mutlaka veterinere başvurmanız gerekebilir. Aileye yeni bir üyenin ya da yeni bir evcil hayvanın katılması, evdeki tadilat işlemleri, seyahat gibi durumlar kedinizin stres olmasına ve kendini kötü hissetmesine neden olabilir.

Sağlık problemleri olabilir

Birçok hastalık ya da rahatsızlık kedinizin acı çekmesine ve aşırı miyavlamasına neden olabilir. Kediler yaşlandıkça genellikle sağlık sorunları yaşar ve ağrı çekebilirler. Hipertroidizm, böbrek yetmezliği gibi durumlar olası sebeplerden sadece birkaçıdır. Kedinizin aşırı miyavlaması varsa ve neden miyavladığı hakkında fikriniz yoksa, kediniz hasta görünüyorsa, altta yatan herhangi bir sağlık sorununu ekarte etmek için veterinerinize danışmanız çok önemlidir.

Çiftleşmek istiyor

Daha masum bir sebep olarak kedilerin kızgınlık dönemine girmesini belirtebiliriz. Kızgınlık dönemindeki özellikle erkek kediler, rakip erkek kedileri ekarte etmek ve dişi kedilerin dikkatini çekmek için kızgın dönemi boyunca aşırı ve sürekli miyavlayabilirler.

Yaşlılık

yaşlı kedilerde aşırı miyavlama

Yaşlandıkça kedilerde bilişsel bozukluklar ve zihinsel karışıklıklar ortaya çıkabilir. Tıpkı yaşlı insanlarda olduğu gibi kolay bir şekilde şaşırabilirler ve bu da kedilerin özellikle geceleri aşırı ve sürekli bir şekilde miyavlamasına neden olabilir.

Kapalı kapılar

Evde herhangi bir kapı kapalıysa kediler o kapıyı açmanız için sürekli olarak miyavlayabilir. Kediler kapalı odaya girmeyi nadiren isterler ancak kapıların açık kalması onların kendilerini güvende hissetmesine yardımcı olduğundan kapalı kapılara pek tahammülleri yoktur. Eğer kediniz sürekli miyavlıyorsa ve evde kapalı kapılar varsa kapıları açık bırakarak kedinizin miyavlamasının durup durmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sürekli miyavlayan bir kediye nasıl davranılmalıdır?

Sebebini mutlaka araştırın

Kedinizin sebebi belirlenemeyen miyavlaması varsa bunu asla görmezden gelmeyin. Unutmayın ki, kediniz normalden daha fazla miyavlamaya başladıysa mutlaka altında bir neden yatmaktadır. Kedinizin sadece can sıkıntısından bile miyavladığını düşünüyorsanız, sebebini bulmak için elinden geleni yapmanız rahatlamanızı sağlayacaktır.

Cezalandırmaktan kaçının

Kedilerde vurmak, bağırmak ya da su püskürtmek, kedilerin uzun süreli miyavlamasının önüne geçme konusunda pek de fayda sağlamaz. Hatta aksine bu tip eylemlerde bulunmak kedinizin size olan güveninin sarsılmasına ve sizden hoşlanmamasına neden olabilir.

Onu meşgul edecek şeyler bulun

kedilerin oynayabilecekleri oyuncaklar

Kedilerin aşırı miyavlamasını susturmak ve onu eğlendirmek için bazı oyuncakları sunabilirsiniz. Böylece kedilerin sıkılmasını önleme konusunda önemli bir adım atmış olursunuz. Bir kedi evi, tırmanma aparatları ya da interaktif oyuncakları deneyebilirsiniz. Ayrıca pencerenin camlarına kuşları çekmek için kuş yemi koyabilirsiniz. Camdaki kuşlar kedinizin dikkatini çok fazla çekecektir ve miyavlama davranışını unutmasına yardımcı olacaktır.

Veteriner muayenesini ihmal etmeyin

Kedinizin aşırı miyavlamasının nedenleri arasında bir sağlık problemi varsa bunun tespiti ya da bu ihtimalin ekarte edilmesi için veterinerinizle konuşmanız faydalı olacaktır. Kediler hastalıkları gizlemede harika canlılar olduklarından, kedinizin sağlık sorunu olduğundan şüphe ediyorsanız vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz.

Pes etmeyin

Kediniz aşırı ilgi için ya da başka bir şey için sürekli miyavlıyorsa isteğini yerine getirerek pes etmeniz, bu davranışını pekiştirecek ve sürekli miyavlamaya devam etmesine neden olacaktır. Kediniz, miyavlayarak istediğini elde etmeye alıştıysa, istekleri yerine gelmeyince daha fazla miyavlamaya başlayacaktır. Bu nedenle inatçı olun ve bu davranışları görmezden gelin.

Ödüllendirin

ödüllendirilen kedi

Olumsuz davranışları görmezden gelmek kadar istendik davranışı ödüllendirmek de devamı için önemlidir. Kedinizin miyavlamasında azalma gördüğünüzde ve sessiz kaldığında onun hoşuna giden yiyeceklerle ya da oyuncaklarla ödüllendirebilir, onu okşayarak güzel cümlelerle onu sevebilirsiniz. Bu onun aşırı miyavlamasının önüne geçebilir ve daha sessiz bir kedi olmasını sağlayabilir.

Düzenli ve yeterli bir beslenme düzeni olduğundan emin olun

Kedilerin aşırı miyavlamasının nedenlerinden biri de acıkmalarıdır. Bu nedenle yeterli sıklıkta bir beslenme planı yapmanız çok önemlidir. Böylece kedinizin aşırı açlık hissetmesinin ve miyavlamasının önüne geçebilirsiniz. Kedinizin acıktığında aşırı miyavlamaması için, bunu yaptığında onu beslemekten kaçının ve beslenme saatine kadar bekleyin. Beslenme sıklığı kadar yeterli beslenmesi de çok önemlidir çünkü bir öğünde yeterli oranda beslenmeyen bir kedi, bir sonraki beslenme saatine kadar tekrar acıkarak miyavlamaya başlayabilir.

Yeterli ilgiyi gösterin

Kedinizi görmezden gelmemeye özen gösterin. Kediniz sizinle günün bir kısmında vakit geçirmek ister. Bu nedenle onunla oyun oynamak, sohbet etmek ve onu tımar etmek için günün bir kısmını kedinize ayırmalısınız. Hatta bunu kediniz miyavlasa da miyavlamasa da gerçekleştirin. Kedinize ilgi gösterirken miyavlamasını önlemek için bunu yalnızca sessizken yapın. Kediniz miyavlamaya başladıysa, yönünüzü başka tarafa çevirin ya da yaptığınız etkinliği durdurun. Böylece kediniz sizin ilginizi kazanmak için miyavlamayı kesmesi gerektiğinin farkına varacaktır.

Özetle kedilerin sürekli miyavlaması mutlaka altında bir sebebe bağlıdır. Bu nedenle kedinizin aşırı miyavlamasını mutlaka dikkate almalı ve altıda yatan nedeni ortaya çıkarmak için çaba harcamalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedilerin kızgınlık dönemlerinde dişilerin ve erkek kedilerin rekabet ettiği çiftleşme mevsiminde miyavlamalarındaki artışlar normaldir.

Siyam kedisi gibi bazı kedi ırkları, diğer kedi ırklarına göre daha fazla ses çıkarır. Bu nedenle miyavlama seslerinden rahatsız olan kişilerin bu ırklardan kedi sahiplenmemeleri gerekir.

Aşırı miyavlama tıbbi ya da bir davranışsal problemin olduğuna işarettir. Bu nedenle kedi sahiplerinin bu durumu normal karşılamaması ve altında yatan nedeni araştırması gerekmektedir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.