Belçika Kurdu (Malinois) Özellikleri ve Bakımı

Belçika Kurdu (Malinois) Resimleri
Belgian Malinois ağır, oval kemik yapısına sahip, kare oranlı ve sağlam bir köpektir. Malinois, Fransa ve Belçika'da Chien de Berger Belge adıyla tanınan dört Belçika çoban köpeği cinsinden biridir. Kendine güvenen, gururlu karakter özelliğini zarif bir biçimde yansıtır. Hantal değillerdir. Güçlü, pürüzsüz, zahmetsiz ve kolay bir yürüyüşe sahiptir. Yürüyüş yapıları bile Belçika Kurdu’nun yorulmak nedir bilmeyen yapısını ortaya koyar. Belgian Malinois, küçük bir alan yerine daha geniş bir arazide koşma isteği olan bir cinstir. Malinois kısa, düz ve sert kürküyle heybetlidir. Zeki, sorgulayıcı ifadesiyle ve yüksek enerjisiyle sahibinin hayatında önemli bir yeri olan sadık dostu olacaktır. Belgian Malinois ailesini koruyan ve kendine verilen görevleri yerine getiren işçi köpeğidir.
Enerji Seviyesi
Egzersiz Gereksinimleri
Oyun Kabiliyeti
Sahibine Şefkat
Köpeklerle Dostluk
Diğer Evcil Hayvanlarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Eğitebilirlik
Bakım Gereksinimleri
Sıcaklık Hassasiyeti
Ses
Bekçilik
Tür
Gütme Köpeği, Çoban Köpeği, Bekçi Köpeği, İşçi Köpeği
Ağırlık
27- 29 Kg
Yükseklik
55-66 Cm
Aile
Hayvancılık, Sürü
Menşei
Belçika
Menşei Tarihi
1800'ler
Yaşam Süresi
10- 16 Yıl
Kişilik & Karakter Özellikleri

Belçika Kurdu, ailesine düşkün ve sahibiyle çok güçlü bir bağa sahiptir.  Ailesine karşı gösterdiği güçlü bağlılığın ve sadakatin karşılığını almak onlar için çok önemlidir. Ailenin bir parçası olmak isteyen Belçika Kurdu, sevgisine karşılık aldığında çok muttu olur. Malinois ailesiyle birlikte aynı evi paylaşmaktan, birlikte vakit geçirmek ister.

Belgian Malinois çocuklarla çok iyi anlaşır ve onlarla birlikte oyun oynamaktan hoşlanırlar. Yabancı kişilerle ilk iletişimleri çok sıcak olmaz. Malinois sevdiklerine karşı çok ilgili ve şefkatli olurken yabancı insanlara mesafeli, ilgisiz ve tedbirli yaklaşır. Mesafeli yaklaşımları köpek ve diğer evcil hayvanlara da böyledir.

Belçika Kurdu genel olarak saldırgan köpek cinsleri arasında yer almaz. Saldırgan karakter özellikleri yoktur ancak gerekli durumlarda ailesini ve kendini korumak için saldırma pozisyonuna geçmeleri de mümkündür. Ayrıca hiçbir köpek gerekmedikçe, kendini tehlikede hissetmedikçe ve sahibi tarafından saldırı komutu alıp onaylanmadıkça saldırma içgüdüsüyle hareket etmez. Maalesef ki saldırgan köpekler, kötü eğitmenlerin ve yetiştiricilerin eseridir.

İnsanlara olan mesafesi, temkinli davranışları ve bekçilik yetenekleriyle ailesini, evini ve mallarını çok iyi koruyan bir köpektir. İşçi köpeği olarak bilinen Belgian Malinois kendisine verilen görevleri başarıyla tamamlamak için çaba gösterir.

Çok enerjik, aktif ve yerinde duramayan hareketli bir köpektir. Yüksek enerjisi sebebiyle egzersiz ihtiyacının oldukça fazla olduğu görülür. Gün içerisinde fiziksel, zihinsel egzersiz ihtiyacı karşılanmış ve sahibiyle birlikte oyunlar oynamış Belçika Kurdundan daha mutlu köpek bulamazsınız. Oyun oynamaktan çok zevk alacaktır.

Belçika kurdu çok zeki ve akıllı bir köpektir. İnsanları zekası, kolay eğitilmesi ve verilen işleri başarıyla yapmasıyla hayran bırakır. Dayanıklı, zeki ve güçlü yapısıyla iyi eğittiğiniz zaman farklı performans gerektiren görevlerde üstün başarı gösterebilirler. İyi eğitilmiş Belçika Kurdu Malinois köpeğini askeriye ve polisiye görevlerinde, becerilerini ortaya koyarken, görevlerde başarı elde ederken görebilirsiniz.

İyi eğitilen ve egzersiz ihtiyaçları günlük karşılanan Belçika Kurdu, apartman yaşamına uyum sağlayabilir. Çok havlamayan uyumlu yapısı apartmanda yaşamını kolaylaştırır. Ancak yüksek egzersiz ihtiyacı bazen apartman yaşamını güçleştirir. Çünkü Belgian Malinois ev ortamında da aktif yapıda olan bir köpektir. Eğer Belgian Malinois ırkı sahiplenmek istiyorsanız ideal ortamın apartmandan ziyade, orta büyüklükte bahçeli bir ev olduğunu bilmelisiniz. Belçika Kurdu köpeğini bir dairede büyütmek istemeniz onların özgürlüklerini kısıtlayıcı bir davranış bile olabilir.

Belgian Malinois bahçeli evde daha rahat ve daha mutlu olacaktır. Ilıman iklimin hakim olduğu şehirde, bahçe yaşamına uyum sağlaması oldukça kolaydır. Sıcak ve soğuk havaları tolere edebilir ama ideal yaşam alanı serin, ılıman iklimdir.  Belçika Kurdu köpeği ister apartmanda isterse bahçeli bir evde yaşasın koşullar her ne olursa olsun köpeğinize gün içinde ayıracağınız vakit onları için çok önemlidir.

Belgian Malinois uyanık, gururlu, akıllı, eğitilebilir, korumacı, güvenilir ve sadık bir işçi köpeğidir. Evlerinin, sevdiklerinin ve sahibinin mallarının kendinden emin yapısıyla iyi bekçi köpeği olacaktır. İlk defa köpek sahiplenecek kişilerin zaman zaman zorlanacağı ancak birlikte bir uyum yakaladıktan sonra uzun yıllar mükemmel bir arkadaşlık kuracağı köpek cinsidir.

Tarih

Belçika Kurdu, Belçikalı Çoban Köpekleri arasında yer alır ve Chiens de Berger Belge olarak da bilinir. Belçikalı çoban köpekleri, eski zamanlardan itibaren Belçika’nın çok amaçlı çoban köpekleri oldu. Evlerin, hayvanlarının koruyucuları ve bekçi köpekleri olarak yer aldı.

İşçi köpekler olarak dış görünüşten ziyade, yetenekleri üzerine yetiştirildi. Yapılan değişiklikler yetenekler üzerine oldu ve bunlarında kayıtları çok dikkatli tutulmadı.1800’lü yılların sonlarında köpek gösterileri popüler hale gelmişti. Belçika da ulusu temsil edecek, gururla sergilenecek tanınan bir köpek ırkına sahip olup olmadığı net değildi.

1891’de Profesör Reul’den, yetiştirilen köpeklerin farklı ırklara ayrılıp ayrılamayacaklarını görebilmek için yerli köpekleri incelemesi talep edildi. Yerli köpekleri incelemesi sonucunda kürk tipi ve rengi farklı olan ve bir grup benzer köpek buldur. Bulduğu köpeklerin hepsi Belçika Çobanları olarak gruplandırıldı.

Kısa tüylü çeşit Malines şehri çevresindeki bölgede geliştirildi. Geliştirilen ırkın adı bu nedenle Belçika Malinois olarak adlandırıldı ve bilindi. Belçika Malinois köpek cinsi, anavatanındaki Belçikalı çoban ırkları içerisinde en popüler tür olmaya devam etmektedir. Amerika’da ise popülerliği biraz daha zor süreçler sonrası gelişmiştir.

1911’de Mals Amerika’ya ilk kez getirildi.1911 yılıyla, II. Dünya Savaşı arasında kalan sürede Malinois Amerika’da oldukça popüler oldu. II. Dünya Savaşı’nın başladığı yıllarda ve savaş sonrasındaki yıllarda Malinois köpek cinsinde kayıplar yaşadı. Güçlü, çevik olan Malinois bulmak güçleşti. 1959’un sonu 1960’lı yılların başında Malinois türü bir kez daha artmaya başladı. Ancak yaşadığı kayıplardan sonra yine de diğer Belçika Çoban Köpeklerinin gerisinde kaldı.

Bekçilik yeteneği, koruması ve çok zeki olarak farklı görevlerde başarılı olmasıyla ünlendi. Belçika Malinois, köpeği, en çok talep edilen Alman Çoban Köpeğini bile yakın geçmişte geride bırakarak, dünyanın önde gelen polis köpekleri arasında yer aldı. Kazandıkları bu ün nedeniyle tekrar popüler hale geldiler.

Orta- büyük köpek cinsleri arasında yer alan Belçika Kurdu Malinois köpeği, ev bakımı zor olabilecek köpek ırkları arasında yer alsa da, dünya çapında sadık koruyucular arasında yer aldılar. Belçika Kurdu, barışın koruyucusu olarak dünya genelinde sahip olduğu ünü ve varlığını sürdürmektedir.

Fiziksel Nitelikler
Vücut

Belçika Malinois uzunluğu ile yüksekliği birbirine neredeyse eşit olan güçlü ve kaslı vücuda sahiptir. Kıvrak, çevik ve oldukça uyanık bir çoban köpeğidir. Kendinden emin duruşu, gururlu karakteriyle birleşir ve heybetli görünürler. Hantal bir bedene sahip değildir. Çalışmak için yetiştirilmiş ve kaslı bedenleriyle bu ihtiyacı karşılarlar. Genel olarak vücudu tüm bedeniyle orantılı yapıdadır.

Kafa

Belçika Kurdu’nun kafa yapısı vücuduyla orantılıdır. Kafatasının genişliği ve namluya doğru olan uzunluğu neredeyse aynıdır ve düzdür. Belçika Kurdu’nun namlusu orta uzunlukta, kafatasının tepesine eşit, daralan ancak çok sivrileşmeyen yapıdadır. Burun rengi siyahtır. Güçlü çenesi ve makas ısırığında ya da düz ısırıkla kapanan dişleri vardır. Dudakları aralıksız ve sıkı şekilde birleşir. Belgian Malinois kafasını tıpkı bedenini olduğu gibi aynı zariflik içerisinde, kendinden emin ve gururlu taşır.

Kulaklar

Belgian Malinois dik ve üçgen şeklinde kulaklara sahiptir. Dik kulakları, siyah, kahverengi tonlarındadır. Siyah kulakları, siyah maske ile uyumludur. Her zaman dik olan kulakları ve kısa tüyleriyle ayırt edici bir güzellikleri vardır.

Gözler

Orta boyutta, siyah maskenin içerisinde yer alan koyu badem şeklinde gözleri vardır. Kahverengi, siyah ve genellikle koyu göz rengine sahiptir. Belçika Kurdunun bakışlarında, meraklı, tetikte duran ve etrafını sorgulayan bir ifade vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Belgian Malinois cinsinin ön bacakları düz ve birbirine paralel durmaktadır. Belçika Kurdu uzun bacaklı, iri kemikli bir köpektir. Heybetli vücudu, güçlü ayak ve bacak yapısıyla köpeğin çevik yapısını yansıtır. Yürüyüşleri zarif ve kendinden emin biçimdedir.

Kuyruk

Belçika Kurdu’nun kuyruk yapısı, tabandan kalın ve güçlü şekilde başlar. Dizinin kemikli kısmına gelecek kadar kuyruğunun uzun olduğu görülür. Kuyruktaki tüyleri, vücudun diğer kısımlarına göre daha uzundur.

Tüy

Belçika Malinois ırkının çift katmanlı, kısa, düz ve sert yapılı dayanıklı kürkü vardır. Farklı hava koşullarına dayanmalarını sağlayan kürkünde, kalın, sert bir üst katman ve yoğun alt tabaka bulunur. Genel olarak kısa tüylere sahiptir. Ancak boyun ve kuyruk bölgesinde biraz daha yoğun tüyler görülebilir. Boyun çevresindeki tüyler uzun bırakıldığında yele görünümüne ulaşabilir. Kısa, parlak ceketinde siyahtan, kahverengine, kırmızıya ve maun rengine kadar çeşitli renk ve tonları görülür.

Renk

Belgian Maliniois kürk rengi açık kahverengi, kahverengi, sable, kızıl ve koyu kahverengi renklerindedir. Kürk üzerinde bu renk tonlarının geçişleri görülmektedir. Tüylerinin uç kısımlarında siyahlıklar bulunabilir. Yüz bölgesi ve burnunun çevresinde yer alan maskesi ile kulak uçları siyah renktedir. Açık renkli Malinois köpeklerinin göğsünde ve ayak uçlarından beyaz tüyler az olduğu müddetçe kabul edilmiştir. Bu beyazlık, küçük bir leke gibidir. Gövdenin alt kısmı, kuyruğu ve arka uç bölgelerinde daha açık kahverengi tüyler görülebilir.

Sıkça sorulan sorular

Sağlıklı bir Belçika Kurdu ( Belgian Malinois) yaşam süresi 10- 16 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu süre köpeğin bakımına, sağlığına ve daha farklı birçok değişkene bağlıdır.

Belçika Malinois fit, kaslı ve formda bir vücuda sahiptir. Dişi ve erkek köpekleri ağırlığı 27- 29 kilogram arasında değişiklik gösterebilir. Yükseklikleri ise 55-66 cm arasındadır. Erkeklerin dişilere göre boyunun daha uzun olduğu da görülmektedir. Erkeklerin yüksekliği 61 – 66; dişilerin ise 55 – 61 santimetredir.

Belçika Malinois cinsi yıl genelinde oldukça az miktarda tüy döker. Haftada bir iki kez taranmanız ve fırçalamanız dökülmeleri kontrol edebilmeniz için yeterlidir. İlkbahar ve sonbahar döneminde ise yılda iki kez tüy dökme mevsimine girerler. Bu dönemde daha sık taramanız gerekir. Boyun çevresinde

Belçika Kurdu yaşına, egzersiz miktarına ve sağlık durumuna uygun beslenmelidir. Sağlıklı beslenme sürecinde düzenli olarak Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix, Brit Care gibi markaların ürettiği yüksek kaliteli köpek mamalarını tüketmeleri önerilir. Mama alırken tat ve yaş bilgilerinin yanında, köpeğinizin alerjen durumu varsa içerik bilgisindeki uyarılara da dikkat etmelisiniz. Belçika Kurdu Malinois köpeğinin beslenme ihtiyacı için toplam 2-3 ölçek mamayı, iki öğüne bölerek verebilirsiniz. Verdiğiniz mama miktarı köpeğin yaşına, boyuna ve ihtiyacına göre değişiklik gösterecektir. Ölçeklendirmeyi köpeğinize göre en uygun şekilde yapmaya çaba gösterin. Gerekirse veterinerden veya köpek yetiştiricisinden bilgi alın.

Belçika Kurdu ev yemeği yer mi? Beslenme konusunda çok sorulan sorulardan birisidir. evet yiyebilir. Ancak ne yedikleri, ne kadar yedikleri çok önemlidir. Köpeklerin yemesi uygun olmayan gıdaları tüketmemeleri gerekir. Ayrıca insan gıdalarından Belgian Malinois ırkı günlük ihtiyaç duyduğu besinleri, mineralleri ve vitaminleri sağlayamaz. Günlük beslenme ihtiyacını en iyi yüksek kaliteli köpek mamalarından alır. O yüzden önceliğiniz her zaman kuru, yaş mama çeşitleri olmalıdır. Ev yemekleri vermeniz çok tavsiye edilmez.

Sağlıklı yavrular dünyaya getirebilmesi için dişi Belçika Kurdunun gelişimini tamamladıktan sonra, kızan döneminde çiftleştirilmesi gerekir. Gelişimlerini tamamlamaları 1.5 yaşından sonra yani 18. Aydan itibaren görülür. Bu süreci takip ederek uygun zamanda çiftleştirebilirsiniz.

Belçika Malinois Kurdu köpek bakımı zor değildir. Belçika Kurdu bakımı oldukça azdır ve kolaydır. Yıl genelinde az tüy döktükleri görülür. Haftalık tarama ve fırçalama ile dökülen tüyleri kontrol edebiliriniz. Yılda iki kez mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökülmeleri yaşamaları mümkündür. Yoğun dökülmelerde ise gerekirse günlük yada gün aşırı Belçika Malinois köpeğini tarayabilirsiniz.

Banyo ihtiyacı çok sık değildir. Gerektiğinde ve belirli aralıklarla yıkayabilirsiniz. Suya dayanıklı kürk yapısı fazla yıkandıklarında olumsuz etkilenir. Genel kulak, burun, göz, kulak ve ağız diş bakımı ise her köpek ırkında olduğu gibi haftalık ve aylık belli aralıklarla yapılmalıdır.

Belçika Kurdu iyi bir çoban köpeği olması, av ve bekçilik yeteneğiyle ilgi görmektedir. Cinsin bu özelliklerinin yanında yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu ve şecere durumu fiyatlandırılmasını belirler.

Belçika Kurdu yavrusunun fiyatı 3.000 TL ve 4.000 TL arasında satılmaktadır. Belgian Malinois) yavrusunun fiyatı satılan yere, satan kişiye ve birden çok farklı etkene göre artıp azalabilmektedir.

Not: Petibom olarak bizler; bir köpek satın almaktansa sahiplenmenin daha değerli olduğu düşüncesindeyiz. Okurlarımızın barınaklardan ya da gönüllü sahiplendirme sitelerinden köpek almalarını ve sıcak yuvalarını onlara açmalarını diliyoruz. Özellikle de barınaklarda yardıma ve sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan birçok köpek bulunuyor. Satın almak yerine sahiplenerek sizler de onları mutlu edebilirsiniz.

Belçika Kurdu cinsi köpeğin sağlıklı dişisi 6 ila 10 arasında değişen yavru dünyaya getirebilir. Sağlıklı yavrular dünyaya getirmesi için önerilen yılda bir kez doğum yapmasıdır. Doğan yavru sayısını birden fazla doğum yapmak, yaş ve annenin sağlığı gibi farklı durumlar etkilemektedir. Dişinin sık doğum yapması hem yavrunun hem de annenin sağlığını olumsuz etkileyen en büyük etkenlerdendir.

Belgian Maliniois kürk rengi açık kahverengi, kahverengi, sable, kızıl ve koyu kahverengi renklerindedir. Kürkündeki tüylerinde siyah uçlar ve açık renkten, kırmızıya kadar farklı renk tonlarının geçişleri görülmektedir.

Yüz bölgesi ve burnunun çevresinde yer alan maskesi ile kulak uçları siyah renktedir. Açık renkli Malinois köpeklerinin göğsünde ve ayak uçlarından beyaz tüyler az olduğu müddetçe kabul edilmiştir. Bu beyazlık, küçük bir leke gibidir. Gövdenin alt kısmı, kuyruğu ve arka uç bölgelerinde daha açık kahverengi tüyler görülebilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

mücahit mutlu
Oca 9, 2023 / 09:52

Belçikalı Malinois köpeği, Koruma ve kural ve komut uygulamasında da üstündür; uyuşturucu, bomba ve gaz tespiti; arama kurtarma; izleme; itaat; kızak; çeviklik; ve engelli, hasta veya yaşlı insanlara terapi yardımı. Bu köpek talepkar ve deneyimli bir sahibine ihtiyaç duyuyor. Mizaç ve saldırganlıkta geniş bir yelpaze görülür. Aileleriyle birlikte olmaktan başka bir şey istemezler.

Çok araştırdım şahsen