Pekinez (Pekingese) Özellikleri ve Bakımı

Pekinez Resimleri
Gerçek adı Pekingese olan ve ülkemizde Pekinez olarak bilinen cins küçük köpek türleri arasındadır. Pekinez ağır, alçak ve armut biçimli gövdeye sahip kompakt bir köpektir. Gövde yapısı boyundan biraz daha uzundur. Köpeğin yoğun tüy yapısı ve yelesi onlara aslana benzeyen görünümü vermektedir. zarif ve ince yapısının yanında cesaretli, cüretkâr ve kendisine güvenen bir karakterleri vardır. Pekingese, Foo Dog, Lion Dog, Peking Palasthund, Peke, Sundog, Sleeve Dog, Pelchie gibi çeşitli adlarla da tanınırlar. Ağırbaşlı, telaşsız ve sanki yuvarlanacakmış gibi olan bir yürüyüşleri vardır. Kalın astarı, uzun, düz kürkü ve omuzlarının etrafındaki yelesiyle öne çıkarlar. Sevgi dolu, tatlı yapısının yanında cesaretli, inatçı ve bağımsızdırlar. Ancak ilk defa köpek sahiplenecek bir aileyi davranışlarıyla zorlamazlar ve onlarla uyum içerisinde yaşarlar.
Enerji Seviyesi
Egzersiz Gereksinimleri
Oyun Kabiliyeti
Sahibine Şefkat
Köpeklerle Dostluk
Diğer Evcil Hayvanlarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Eğitebilirlik
Bakım Gereksinimleri
Sıcaklık Hassasiyeti
Ses
Bekçilik
Tür
Oyuncak
Ağırlık
6- 7 Kg
Yükseklik
15- 23 Cm
Aile
Süs köpeği, Arkadaş
Menşei
Çin
Menşei Tarihi
Eski Çağlar
Yaşam Süresi
12-15 Yıl
Kişilik & Karakter Özellikleri

Pekingese küçük ırk köpekler arasında yer alan sevimli, dışa dönük ve eğlenceli bir köpektir. Pekinez ırkı ailesine, sevdiklerine bağlıdır. Sahibinden ayrı kalmayı sevmez ve kendileriyle ilgilenilsin oyun oynansın isterler. Sevdiklerine karşı aşırı sadık ve itaatkârdır. Bir aile ortamında bir kişiyle çok daha iyi anlaşır ve ona karşı daha yakın olurlar. Sahibinin ilgisini çekemezse havlama ataklarına girebilir, saldırganlaşabilir ve olumsuz davranışlar sergileyebilir.

Ailesinin dışında yabancı kişilere biraz daha temkinli yaklaşırlar. Bu özellikleri her Pekinez’de görülmeyebilir.  Pekinez yetiştirilme tarzıyla ilişkili olarak sıcak davranışlarda sergileyebilirler. Dışa dönük, sevgi dolu özelliklerinin yanında bağımsız, inatçı yanları vardır. Çocuklarla arası iyidir ve onlarla oyun oynamaktan hoşlanırlar. Ancak çocuklara karşı yaklaşımlarında düşük toleranslıdır. Çocukların kuyruklarını çekmesine, onlara vurmasına kısaca kaba davranışlarına ve sert oyun tarzlarına hırçın davranışlarla karşılık verebilirler. Bu yüzden köpeğinizin küçük çocuklarla gözetiminiz altında etkileşim kurmasını ve birbirlerine zarar vermeden oyun oynamasını sağlamalısınız. Evcil hayvanlarla, köpeklerle iletişimleri de tıpkı çocuklarda olduğu gibi gözetiminiz altında olmalıdır.

Cesur bir köpek olan Pekinez, kavga başlatmaya ve saldırmaya meyilli değildir. Ancak kendisine karşı tehdit içeren ve saldırgan davranışlar sergileyen kişilere ya da hayvanlar karşılık vermekten çekinmezler. Küçük bedenleriyle kendisinden büyük köpeklere ve hayvanlara kafa tuttuklarını görebilirsiniz. Cesur, asaletli ve kendine güvenen yapısıyla Pekinez iyi bir bekçi köpeği de olabilir. Sevdiklerini korur ve yabancı kişiler yaklaştığında havlayarak sahibini uyarırlar. Küçük görünmesine rağmen boyundan büyük cesur bir karaktere sahiptir.

Oyun oynamayı ailesiyle birlikte zaman geçirmeyi, düşük tempoda egzersizler ve yürüyüşler yapmayı severler. Çok aktif olmasalar da günlük egzersiz ihtiyaçları karşılanmadığında ve sahibiyle vakit geçirmediğinde olumsuz davranışlar sergileyebilirler. Sıcak havalara karşı hassas oldukları için yapılacak egzersiz ve yürüyüşler için serin havaları tercih edebilirsiniz.

Apartman ve orta büyüklükte bir evde uyum içerisinde yaşarlar. Fazla egzersiz yapmaya ihtiyaç duymadıkları, hareketli ve sesli olmadıkları için apartman yaşamında sahibini zorlamazlar. Ancak zaman zaman havlama ataklarına girebilir ve zor sakinleştirilebilir. Bu havlamaların sebebi yalnız kalması, onunla ilgilenilmemesi ve istediği şeyi yaptırmaya çalışması gibi durumlar olabilir. Vereceğiniz eğitimler ve köpeğinizle aranızdaki uyum burada devreye girecek ve ona doğru şekilde yaklaştığınızda köpeğiniz sakinleşecektir.

Çok kolay eğitilen bir ırk değildir. Sahibini memnun etmeye istekli ve zeki olmaları eğitim sürecini biraz kolaylaştırır. Ancak köpeğinizin inatçı ve bağımsız yanları ortaya çıkmaya ve lider olamaya isteklidir. Eğer sahibi iyi bir lider olarak inatçı ve bağımsız yanını bastırırsa, sizi dinleyen ve iyi huylu bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Liderliği bir kez Pekinez köpeğinize verirseniz şımarık, başına buyruk ve inatçı bir köpeğiniz olabilir. Eğitimlerde pozitif pekiştirmeler ve ilgi çekici taktikler hızlı ilerlemenizi kolaylaştıracaktır.

Erken aşamada eğitim ve sosyalleştirmeyle iyi huylu, sevecen, eğlenceli ve arkadaş canlısı bir kucak köpeği sahibi olmanıza engel hiçbir sebep yoktur. Küçük dostunuz, iyi bakıldığı ve mutlu olduğu bir evde uzun yıllar sağlıklı şekilde yaşayacaktır.

Tarih

Pekingese Çin ortaya çıkan ve Budizm’in etkisiyle fazla saygı duyulan, sevilen bir ırk olmuşlardır. Bunun nedeni Pekinez’in aslana benzeyen yapısıdır. Çin’de aslanın Buda inancı gereği  yüce bir sembol olduğu ve minyatür biçimde bu köpeklerde ortaya çıktığına inanılır.  Pekinez’de boyun kısmındaki yelesiyle aslana olan benzerliği sebebiyle, Buda inancı gereği oldukça dikkatli ve saygı duyularak yetiştirildi. Sonrasında, bu köpekler aslan köpekleri olarak halk arasında bilinmeye başlandı.

MS 700’den MS 1000’e kadar olan T’ang hanedanlığı döneminde oldukça popülerdiler. Pekinezler yani aslan köpeklerinin çoğu, saraylar ve imparatorluklarda kişisel hizmetçilere sahiptiler. Kraliyet ailesinin bir üyesi olan ve fazlasıyla şımartılarak sevilen bir tür olmuşlardı. Daha küçük olan Pekizen köpekleri kucakta, kol altında kolaylıkla taşınmaktaydı. Bu yüzden kol ve kucak köpekleri olarak da Çinli muhafızların, imparatorların ve soylu ailelerin hayatlarında yerini aldı.

Perkes köpeğini diğer köpeklerden ayıran bir özelliği de kötü ruhları kovmasıyla bilinen Foo ırkının devamı olduğu düşüncesidir. Efsane haline gelen Foo ile bağı olduğuna olan inanç sebebiyle PEkinezlere saygı çok fazlaydı. Çin’de yaşayanların bu köpekleri gördüklerinde selam vermesi bir zorunluluktu. Bu ırka kötü davranmanın ya da onu çalmanın bedeli ise ölümdü. Pekinezlere karşı yapılan saygısızlığın ağır suç olarak görmekte ve ceza verilmekteydi.

1860 yılına kadar Perkes Pekin bölgesi işgal edilene kadar Batı tarafından tanına bir ırk değildi. İngilizler, imparatorluğun yazlık sarayını işgal ederek yağmalamaya ve yakıp yıkmaya başladılklarında bu köpekler il karşılaştılar. Kraliyet ailesi Pekinez köpeğinin öldüğünü ya da esir gördüğünü görmektense ölmeyi tercih ettiler. İngiliz kaptan ölen kraliyet üyesinin odasında, sahibinin başında bekleyen ve kaçmadan perde arkasında saklanan 5 Pekinez’in hala hayatta olduğunu gördü. Köpekleri de saray ganimetleri arasında İngiltere’ye götürdüler.

İngiltere götürülen 5 Aslan köpeğinden birisi Kraliçe Victoria’ya hediye olarak verildi. Diğer dört Pekinez, köpek severler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı ve sahiplenildi. Bu köpeklerden daha fazla olması için yoğun talepler oluştu. Birkaç yıl boyunca Pekinezler ingiltere’de nadir cinsler arasında yer aldılar.

1890’lı yıllarda Pekingese köpekleri Çin’den daha fazla kaçırılarak İngiltere’ye getirildi. 1894 yılında, İngiltere’de köpek şovunda “Pekin Peter” isimli köpek sergilenen ilk kayıtlı Pekingese olarak tarihe geçti. O zamanlar, bu ırk “Chinese Pug” ve “Pekingese Spaniel” olarak da biliniyordu. 1904 yılında ilgi gören ve sevilen bu ırk için bir kulüp kuruldu. Pekinez dönemden itibaren popülerliğini korumaya ve her geçen gün arttırmaya devam etti.

Pekingese 1890’lı yılların sonunda Amerika’ya gelmişti. 1900’lerin sonlarında İngiltere’deki popülerliğinin yanında Amerika’da da son derece popüler oldular. İlk olarak 1906 yılında AKC tarafından tanındı ve tescillendi. 1912 yılında Titanik gemisi battığında hayatta kalan üç köpekten bir tanesi de Pekinez cinsi bir köpekti. Bu olay sonrası manşetlerde yer alan haberle, Pekingese olan ilgi daha da artış gösterdi.

Fiziksel Nitelikler
Vücut

Pekingese küçük, tıknaz yapılı oyuncak köpeklerdendir. Dengeli ve kompakt bir köpektir. Gövdesi boylarından biraz uzundur. Gövde yapısı alçak ve tıknazdır. Sağlam gövdesi, kaslı vücudu ile kendine güvenen yapıları vardır. Boyunları kısa ve kalındır. Kürkü, boyun ve omuzlarından uzundur. Bu uzunluk onlara aslan yelesi ününü getirmiştir. Genel olarak orantılı vücuda, yuvarlanan yürüyüşe ve tüylü görünüme sahiptir.

Kafa

Pekinez köpeğinin kafası bedeniyle orantılı büyüklüktedir. Başın üst kısmı geniş, masif ve düzdür. Namlu yapısı geniştir. Namlu yüzün alt ve üst kısmını birbirinden ayırır, gözlerinin altında daha kalın şekilde bulunur. Namlu siyah renktedir. Pekinez düz yüzlüdür. Burun geniş, kısa ve siyahtır. Kısa ağız yapısı, iri gözleri, v şeklindeki kısa ve kırışık burnuyla diğer köpeklerden görünümdeki farkını belli eder. Kulaklarıyla birleşen kafası dikdörtgen görünümündedir. Güçlü dişleri, geniş çene kemiğiyle alt ısırıkta buluşur.

Kulaklar

Pekinez ırkının kulakları kafasına göre oldukça büyük ve tüylüdür. Kulakları kalp şeklindedir. Kafasının üzerinden yanlara doğru, yassı şekilde konumlanmıştır. Oldukça tüylü kulakları vardır. Bu sebeple kafasındaki tüyleriyle kulaklarındaki tüyler karışır ve kafa yapısına dikdörtgen görünümü verir.

Gözler

Pekinez ırkının yuvarlak gözleri dışa doğru çıkık, iri büyük ve belirgindir. Koyu renkli gözleri, göz çevresindeki siyah geçişlerle birbirinden ayrılmıştır. Kısa, çıkık namlu yapısı iki gözü birbirinden orantılı şekilde ayırır ve göz çukuru oluşturur.

Bacaklar ve Ayaklar

Pekinez köpeğinin kısa, kemikli ve kalın bacakları vardır. Küçük bedenine göre bacakları oldukça güçlü ve sağlam yapıdadır. Alçak ve ağır gövdesi sebebiyle hafif yuvarlanan bir yürüyüşe sahiptirler. Bu yürüyüşler bir nevi zahmetsiz, kaygısız ve rahat şekildedir.

Kuyruk

Pekinez cinsinin kuyruğu yüksek ayarlı ve sırtına doğru kıvrık şekildedir. Arkasında bulunan hafif kavisli, kıvrık ve bol saçaklı kuyruğuyla görkemli bir görünüşleri vardır.

Tüy

Pekingese köpeğinin en gösterişli yanı uzun, düz ve kabarık tüylü kürküdür. Çift katmanlı kürk yapısı vardır. Dış kaplaması uzun, kaba ve çok tüylüdür. Alt katmanı ise kalın ve yumuşaktır. Boyun ve omuzlarında yoğun tüylenme, yele görünümündedir. Yele görünümüyle Aslan köpek olarak da adlandırılmıştır. Boyun ve omuz bölgesindeki tüyleri daha uzunken, bu bölgenin dışındaki tüyleri daha kısadır. Bol tüylü olmasına rağmen vücudunun ayırt edici, genel özellikleri her zaman belirgindir. Bacak arkası, ayak parmakları uzun tüylere sahiptir. Kulaklarında, kuyruğunda ve uzuvlarında püsküller, saçaklar görülür.

Renk

Çift katmanlı ve bol tüylü kürkü çeşitli renklerde karşınıza çıkabilir. Pekinez siyah, taba, açık kahverengi, kırmızı brindle, bronz, krem, gri, karaciğer veya beyaz renkte kürke sahiptir. Bunun yanında altın ve beyaz, kırmızı ve beyaz, siyah maske altın, siyah ve beyaz, karaciğer ve beyaz, mavi ve beyaz, brindle ve beyaz veya gümüş ve beyaz şeklinde renk kombinasyonlarıyla desenlerin ya da işaretlerin yer aldığı kürk çeşitleri de görülebilir. Düz beyaz renkli Pekinez, Çinliler ve birçok hayvan sever tarafından daha çok beğenilir.

Sıkça sorulan sorular

Bakımları yapılan, sağlıklı bir yaşam süren Pekinez’in ortalama yaşam süresi 12- 15 yıl arasında değişiklik gösterir.

Pekinez ırkının boy, kilo farkı erkek ve dişi arasında oldukça azdır.  Hem dişi hem erkek Pekinez köpeğinizin ağırlığı en fazla 6- 7 kg, boyu ise 15- 23 cm aralığında değişiklik göstermektedir. Köpeğinizin boyuna göre ideal kilosunu bu aralıkta tutmanız, obeziteyi önlemeniz ve formda kalmaları sağlamanız için gereklidir.

Orta derecede tüy döktükleri görülür. Mevsim geçişlerinde dökülmelerde artış olur. Ancak düzenli tarama ve fırçalama ile bu dökülmeleri azaltabilirsiniz.

Sağlıklı bir beslenme için Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix, Brit Care gibi kaliteli köpek maması markalarını tercih edebilirsiniz. Yaş mama, kuru mama ve birçok destekleyici köpek maması çeşitleri içerisinden köpeğinize uygun olanı tercih etmelisiniz.

Evet ev yemeği yiyebilirler. Ancak alerjen durumuna uygun ve veterinerin onay verdiği gıdaları tüketmelidirler. Yedikleri ev gıdalarını her gün tüketmemeli, kuru mamaya ek olarak yemelidirler. Günlük almaları gereken besin değerini ev yemekleri ile karşılamaları maalesef zordur.

Gelişimlerini tamamladıktan sonra çiftleştirilmelidirler. Bunu için Pekinez’i en ideal çiftleştirme zamanınız 15. Aydan sonradır.

Tüy bakımı sebebiyle zorluk derecesi mevcuttur. Uzun tüylerinin günlük taranması, fırçalanması ve kirlenmesine göre ayda en az 1 kez yıkanması gerekecektir. İyi bir lider olduğunuz sürece eğitilmesi kolaydır. Küçük bedeniyle, kucağınızda sizinle birlikte gezintilere çıkmak bile onları mutlu etmeye yetecektir.

Pekinez beden bakımının yanında ilgi ve sevgi isteyen, onunla zaman geçirmenize daha çok ihtiyaç duyan bir ırktır. O yüzden bu köpeklere özen gösteremeyecekseniz ve yeterli vakti ayıramayacaksanız sizin için bakımı zor olabilir.

Pekinez köpek cinsinin satış fiyatları yaşına, cinsiyetine, eğitimine, renklerine ve şecere geçmişine göre değişiklik gösterir. Türkiye’de Pekinez yavrusu fiyatı 3.500 TL  ile 6.000 TL arasında değişir. Bu aralık satan kişiye, yere ve farklı sebeplerle daha yüksek ya da az olabilir.

Not: Petibom olarak bizler; bir köpek satın almaktansa sahiplenmenin daha değerli olduğu düşüncesindeyiz. Okurlarımızın barınaklardan ya da gönüllü sahiplendirme sitelerinden köpek almalarını ve sıcak yuvalarını onlara açmalarını diliyoruz. Özellikle de barınaklarda yardıma ve sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan birçok köpek bulunuyor. Satın almak yerine sahiplenerek sizler de onları mutlu edebilirsiniz.

Dişi Pekinez yaklaşık 63 gün süren hamileliği sonunda 2 ila 4 arasında yavru dünyaya getirebilir. Doğan yavru sayısı annenin sağlığına, yaşına ve kaçıncı doğumu olduğunu göre değişiklik gösterir. Ancak doğum süreçleri küçük vücutları sebebiyle kolay geçmeyebilir. Bu yüzden hamilelik dönemi boyunca ve doğum sırasında veteriner kontrolünde olması sağlıklı yavrular dünyaya getirmesi için gereklidir.

Pekinez cinsinin kürkü tüm renk ve desenlerde olabilir. Yüzündeki siyah maskeyle, faklı renk ve desenlerle yumuşak ve gösterişli kürke sahiptirler. Siyah, taba, açık kahverengi, kırmızı brindle, bronz, krem, gri, karaciğer veya beyaz renklerinde kürkü vardır. Bu renklerin birbirleri içerisinde beyaz ve siyah, beyaz ve kahverengi, brindle ve beyaz gibi çeşitli desen ve kombinasyonlarda kürke sahip olan Pekinezleri de görebilirsiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Erkan Deniz
Şub 6, 2022 / 13:17

Pekinez Maltes kırması olan yavrumun beslenmesi nasıl olmalıdır


irfan Akmehmet
Şub 6, 2022 / 15:34

Merhaba Erkan bey

Beslenme kısmında açıklamamız mevcut isterseniz göz atabilirsiniz.