Rottweiler Özellikleri ve Bakımı

Rottweiler Resimleri
Rottweiler’ın orta büyüklükteki kaslı gövdesi, vücuduna oranla daha uzun olan bir ırktır. Güçlü, sağlam yapısıyla oldukça çevik ve enerji doludur. Dayanıklılık, güç gerektiren işlerde yeteneklerini başarıyla sergilerler. Hızlı hareket ederler, güçlü sürüşe ve kendinden emin adımlara sahiptirler. Düz, kaba ve yoğun kürküyle asil bir görünüşleri vardır. Yüz ifadeleri tatlı, uyanık ve cesaretli yanlarını ortaya koymaktadır. Dış görünüşünden dolayı Rottweiler ırkına insanların çekingen yaklaştıkları ve onlardan korktuklarını görebilirsiniz. Bu köpekler iyi bir liderle yetiştiği, sevildiği ve eğitildiği zaman mükemmel bir aile köpeği olabilir. Ancak kötü bir yetiştiriciyle yetişirse saldırgan, inatçı ve hırçın davranışlara sergiler. O yüzden Rottweiler ırkının iyi huylu bir köpek olması onu yetiştirecek olan kişilerle alakalıdır. İyi, sevgi dolu, sabırlı ve tutarlı bir lider olarak bu ırkı yetiştirebileceğinizi ve onların egzersiz ihtiyacını karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız Rottweiler cinsi köpeklerle iyi bir ilişki kurabilirsiniz.
Enerji Seviyesi
Egzersiz Gereksinimleri
Oyun Kabiliyeti
Sahibine Şefkat
Köpeklerle Dostluk
Diğer Evcil Hayvanlarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Eğitebilirlik
Bakım Gereksinimleri
Sıcaklık Hassasiyeti
Ses
Bekçilik
Tür
Çalışma Köpeği, Koruma Köpeği, Polis Köpeği
Ağırlık
36- 60 Kg
Yükseklik
55- 69 Cm
Aile
Mastiff, Koruma
Menşei
Almanya
Menşei Tarihi
Eski Çağlar
Yaşam Süresi
8- 11 Yıl
Kişilik & Karakter Özellikleri

Rottweiler ırkın cesaretli, özgüveni yüksek, kendinden emin, sadık ve sevgi dolu köpeklerdir. Dış görünüşleriyle, yürüyüşleriyle bile onların özgüvenini ve cesaretini fark edebilirsiniz. Ailelerine, sevdiklerine karşı bu özelliklerinin yanında birde sevgi dolu, sakin ve sadık hallerini eklemelisiniz. Çünkü onlar sevdiklerine bağlı, sevgisini belli eden ve onlarla zaman geçirmekten çok mutlu olan bir ırktır. Bu yüzden toplumdaki yaygın önyargının yanında onların sevecen bir karakterinin olduğunu söylememizde yanlış olmaz.

Rottweiler yetiştirirken en önemlisi eğitim ve sosyalleştirmeye erken başlamanızdır. Kendi başına buyruk davranma ve inatçı davranışlar sergilemeye eğilimleri vardır. Rottweiler ırkının olumsuz davranışlar sergilememesi, inatçı bir köpek olmaması için yapmanız gereken en basit şey, iyi bir eğitim vermeniz ve sosyalleştirmenizdir. Kötü eğitilirse acıya karşı olan dayanıklılığı ile korkusuz saldırgan bir köpek olabilir. Ancak eğitim ve sosyalleşmeyle iyi huylu, sakin bir ev ve aile köpeği olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Eğitimi genel itibariyle kolay olan Rottweiler günlük olarak yoğun ve yüksek tempolu egzersize ihtiyaç duyar. Sahibinin onunla oyun oynaması, yürüyüşe ve koşuya çıkması Rottweiler’ın kişiliğini ve karakterini olumlu olarak etkiler. O yüzden gün içerisinde meşgul olacakları etkinlikler, oyunlar, köpek sporları veya köpek oyuncaklarıyla oynamak hem onları mutlu edebilir hem de enerjilerini boşaltmalarını sağlayabilirsiniz. İhtiyaçları karşılanmayan Rottweiler hırçın, sıkılgan ve saldırgan olması mümkündür.

Rottweiler (rotvaydır) aile üyeleriyle, sevdikleriyle iyi ilişki kursa dahi, yabancılara karşı mesafeli olarak yaklaşır. Her tanıştığı kişiyle hemen arkadaşlık kurmazlar. Bu davranışı utangaç bir yaklaşımdan daha çok korumacı bir tutum sergilemesiyle alakalıdır. Korumacı, tehditlere karşı temkinli olmaları sebebiyle iyi bir bekçi ve koruma köpeği olurlar. Yabancı kişilerin ailesine karşı tehdit oluşturduğunu düşündükleri zaman davranışları değişebilir. Sahibinin tek bir komutuyla sakin halinden çıkarak, korkutucu ve iddialı yanlarını ortaya koyabilirler. Ancak asla sevdiklerini veya yaşadığı yeri koruma duygusuyla, sebepsiz yere insanlara karşı saldırgan davranışlarda bulunmazlar.

Görünüşleri çoğu insanı korkutsa da onlar iyi eğitildikleri zaman çocuklarla çok iyi anlaşan ve oyunlar oynayan bir ırktır. Ancak sürü gütme arzusuyla kendinden küçük boyutlardaki çocukları istemeyerek düşürebilir ve zarar verebilirler. Bu yüzden çocuklarla birlikte vakit geçirdikleri zamanlarda Rottweiler’ları gözetlemeniz ve yanlarında bulunmanız daha iyi olacaktır.

Evcil havyanlar ve köpeklerle erken sosyalleştikleri ve etkileşim sağladıklarında daha iyi anlaşırlar. Zaman zaman kendinden küçük veya aynı cinsiyette olan köpeklere karşı otoriter ve lider olmak için üstünlük kurmaya çalışırlar. Bunu engellemek için tasma ile gezdirmeniz ve gerekli durumlarda müdahale edebilecek yakınlıkta olmanız önemlidir.

Erkek ve dişi Rottweiler köpeklerinin bazı karakter özellikleri az da olsa daha baskın ve farklı olabilir. Örneğin dişiler daha kolay kontrol edilir, daha sıcak ve sevecen yapılıdır. Erkekler Rottweiler daha sessiz, etrafındaki olayları daha iyi takip eder ve dikkatlidir.

Rottweiler iyi eğitilir, egzersiz ihtiyacı ve diğer ihtiyaçları düzenli olarak karşılanırsa apartmanda yaşayabilir. İç mekânlarda çok aktif ve hareketli değillerdir. Bahçesi olan bir evde de rahatlıkla yaşarlar. Ancak kulübede yalnız başına kalmalarını beklerseniz hata yapmış olursunuz. Rottweiler ailesiyle birlikte olmak ister, yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Köpeğinizin ve sizin rahat etmesi için bahçede çitlerle güvenlik önlemleri almalısınız. Bu hem köpeğinizin dışarıya çıkmaması hem de dışarıdan köpek veya farklı hayvanların girmemesi için gerekli bir önlemdir.

Genel olarak Rottweiler ırkının saldırgan, yırtıcı, agresif ve tehlikeli olduğu düşüncesi yanlıştır. Onların karakteri yetiştiği ortama, aileye bağlı şekillenecektir. Bilinçli yetiştiriciler tarafından bakılan Rottweiler sevgi dolu, eğlenceli, tatlı ve gerektiği zaman da korumacı karakter ve özelliklerine sahip bir ırk olacaktır.

Tarih

Rottweiler’ın soyun Mastiff tipindeki Molossus  ırkından gelmektedir. Atalarının, eski zamanlarda Roma birliklerine eşlik eden, sığır sürülerini güden ve birliği koruyan görev ve sorumluluk sahibi Romalı çoban köpeklerinden olduğu düşünülüyor. Romalılar’ın fetihlerinden bu köpekleri yanlarında götürdüğü, Almanya’da sığır güttüğü görülüyor. Roma ordusuyla birlikte yolculukları sırasında geçtiği bölgedeki farklı cins köpeklerle çiftleşmeleriyle de yeni ırkın temellerini de oluşturmuşlardır.

İlerleyen zamanlarda bu köpeklerin gidilen bölgelere, arazi ve iklim şartlarına uyum sağladıkları görülmüş. Bu bölgeden birisinde Roma ordusu koloni şeklinde yaşamaya karar verir. Güney Almanya’da kırmızı kiremitli çatısı olan evler inşa ederler ve koloni halinde yaşamaya başlarlar. Sonrasında Rottweil kasabası olarak adlandırılan bu yerde, köpekler hem sahiplerini ayılardan, haydutlardan korur hem de sığırlarını kontrol ederler.

Bu köpeklerin Sennehund (Dağ Köpeği) ile melezlenmiştir. Rottweil bölgesi zenginleşti ve sığır ticaretinin ana merkezi oldu. Romalı çoban köpekleri, sığır kasabası Rottweil’de kendilerine uygun işi buldu ve sığırları sürdü. Sığırları meradan, pazara yol boyunca hem hırsızlardan hem de ayılardan koruyarak taşıdılar. Sahiplerinin pazarda sığır satışlarından kazandıkları parayı korumak için yanlarında durdulardı. Bazen insanların paralarını saklamak ve güvende olması için köpeklerinin boynuna bağladığı bile olmuş. Yaşadıkları bölgeyle ve işlerle bağlantılı olarak Rottweiler Metzgerhund ve Kasap’ın Rottweil Köpeği isimlerini de burada kazandılar

Trenlerin gelmesiyle sığır sürmek yasaklandı. Rottweiler köpekleri sığır gütme işini kaybederek, kendisine yeni bir iş buldu. Rottweiler metzgerhund (kasap köpeği) bu şekilde on dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar kasaba endüstrisinin vazgeçilmez bir parçası olarak gelişti, insanların hayatında yer aldı.

Demiryolu sığır vagonlarının ortaya çıkmasıyla 1800’lerde Rottweiler köpeklerinin hayvancılıktaki iş alanı değişiklik gösterdi. Artık Rottweiler bir yük köpeği olarak kullanılmaya başlandı. Ancak bu köpeklerden daha iyi yük taşıyan eşek, at gibi hayvanlarda vardır. Irka ilgi gün geçtikçe azaldı. Bir zamanlar insanların vazgeçilmez yardımcısı Rottweiler’a olan ihtiyaç azaldı ve ırk neredeyse yok olacak kadar düşüşe geçti. .Soyu o kadar azalmıştı ki 1882 yılında Almanya’nın Heilbronn yapılan köpek şovunda oldukça sıradan olan ve sadece bir tane Rottweiler ırkı köpek sergilenmişti.

1905 yılında Rottweil şehrinde sadece bir tane dişi Rottweiler vardı. Türün nesli artık tükenmek üzereydi. Bu durum fark edilince 1901’de Rottweiler ırkını yeniden canlandırmak ve üretmek için bir kulüp kuruldu. 1901 yılında kurulan kulübün ömrü kısa oldu. Ancak Rottweiler ırkının ilk Alman cins standardının oluşturulmasını sağlamayı başarmışlardı. Irk hakkında belirtilen özellikleri, görünüşü, karakteri ve mizacı ilk belirlenen standarttan günümüze kadar geçen zaman içerisinde oldukça az değişikliğe uğradı.

1907’de iki kulüp daha kuruldu. Bu kulüplerden birisi Rottweiler türünü polis köpeği olarak insanlara tanıttı. İki ayrı kulüp 1921’de “Allgemeiner Deutscher Rottweiler Klub (ADRK)” adı altında birleşti. ADRK, II. Dünya Savaşı’ndan da sağ kurtulan köpeklerle çalışmalarına ve yetiştirme programına devam etti. Almanya başta olmak üzere Rottweiler köpeğini dünya geneline tanıtmak için çaba gösterdi. Rottweiler cinsine karşı ilgi gün geçtikçe büyümeye devam etti.

1931’de köpekler ilk defa bu köpekler Amerika’ya geldi. Ünleri Amerika’ya yayıldıktan sonra, resmi olarak adını alan Rottweiler AKC tarafından tanındı. Irkın tanımı, özellikleri ve standardı belirlendi. Amerika’daki en popüler köpekler arasında yer alarak, nesli tükenecek olan köpek ırkları arasından çıktı.

Rottweiler ırkı polis köpeği, asker köpeği, kişisel koruyucu, rehber köpeği, arama kurtarma köpeği, ağır işlerde yardımcınız ve sadık bir ev arkadaşınız olarak hayatınızda yer alabilen birden çok işte başarılı bir türdür.

Fiziksel Nitelikler
Vücut

Rottweiler orta büyüklükte kaslı, atletik ve güçlü bir vücuda sahiptir. Göğüs bölgesi geniş ve derindir. Yüksekliğine göre gövde yapısı daha uzundur. Kafa, gövde ve genel olarak tüm bedeni orantılıdır. Omuz gelişi vücut çizgisiyle uyumlu devam eder. Acıya karşı oldukça dayanıklı olan Rottweiler zor olan birçok görevi başarıyla tamamlar. Dişilerinin vücut yapıları, erkek Rottweiler’lar göre daha küçüktür.

Kafa

Rottweiler kafası, alın yapısı yuvarlak ve geniştir. Vücuduyla orantılı bir büyüklükte kafaya sahiptir. Namlu belirgin, uzun ve iyi gelişmiştir. Orta büyüklükte gözleri vardır. Çenesi çok güçlüdür, dişleri makas ısırığında buluşur ve keskindir. Dudakları siyah ve ağız içi de koyu renklidir. Siyah renkli geniş ve hafif yuvarlak burnu çok iyi koku alır. Yan tarafından bakıldığında alın bölgesindeki belli belirsiz çizgileriyle, hafif sarkan yanaklarıyla kimi zaman sert kimi zaman oldukça sevimlilerdir.

Kulaklar

Rottweiler köpeğinin kulakları üçgen şeklindedir. Başının üzerinde ileriye doğru taşınır ve düşük duruşa sahiptirler. Kulakları en ufak sesleri dahi duyacak kadar iyidir.

Gözler

Orta büyüklükte, badem şeklinde koyu renkte gözleri vardır. Nadir de olsa Rottweiler ırkında iki gözü mavi ya da bir gözü mavi diğeri kahverengi olan köpeklerde görülür. Bu şekilde göz rengine sahip olan Rottweiler ırkı yazılı standartlara aykırı olarak kabul edilmiştir ve bundan dolayı köpek yarışmalarında yer alamazlar. Dikkatli bakarsanız Rottweiler ırkının gözlerinden, bakışlarından sakinliğini, iyi huyunu ve sadakatini anlayabilirsiniz.

Bacaklar ve Ayaklar

Rottweiler köpeğinin heybetli vücudunu taşıyan güçlü, kaslı ve yere sağlam basan ayakları vardır. Ön ve arka ayakları yere düz basar. Arka patilerinin ön patilerden biraz daha uzun olduğu görülür. Yuvarlak, kıvrık parmakları ve sert pati altlarına sahiptirler. Tırnakları katlı yapıda, siyah renktedir.

Kuyruk

Rottweiler ırkının kuyruk özelliği genel olarak kenetlenmiş yanı kırpılmış şekildedir. Kuyruk kesilmenin yasak olduğu ülkelerde doğal haline bırakılmış, uzun ince kuyruklu Rottweiler köpeklerini görebilirsiniz. Amerikan ırk standardı kuyruğun ilk veya ikinci boğumdan kesilmesini de kabul ederken, İngiliz ve Avustralya standardında buna izin verilmemektedir.

Tüy

Rottweiler çift katmanlı kürke sahiptir. Rottweiler ırkının kürkünde üst katman genel olarak parlak, kısa, sert, düz, yoğun ve kabadır. Dış katman ise orta uzunluktadır. Baş, kulak ve bacak bölgesindeki tüyleri, vücudunun genelindeki tüylere göre daha kısa yapıdadır. Alt katman tüylerinin uzunluğu ve yoğunluğu köpeğin yaşadığı iklime bağlı olarak değişebilir. Boyun ve uyluk bölgelerindeki alt katman tüylerinin daha yoğun olduğu görülür.

Renk

Rottweiler kürk rengi siyahtır. Ana rengi siyah olan kürkün üzerinde pas ve kahverengi tonlarındaki lekeler, desenler görülür. Kahverengi ve pas renkli desenler Rottweiler köpeğinin yanaklarında, namluda, boyunda, ağız kenarlarında, göğsünde, patilerinde, eklemlerinde, bacaklarda ve kuyruk altında yer almaktadır. Patilerinin ucunda, sanki kalemle çizilmiş kadar ince taba rengi çizgiler bulunabilir. Rottweiler köpeğinin baş bölgesinde, saç şeklindeki tüylerinde daha açık kırmızı renkler görülebilir. Bunu nedeni gen eksikliğinden dolayıdır.

Sıkça sorulan sorular

Rottweiler köpeğinin ortalama yaşam süresi 8- 11 yıl arasında değişmektedir. Bu ortalama bir zaman dilimidir ve bakımları yapılan sağlıklı Rottweiler köpeğinin daha uzun yaşadıkları da görülmektedir.

Rottweiler ırkı heybetli ve oldukça iridir. İdeal ağırlıkları 36- 60 kg, yükseklikleri ise 55-69 cm arasında değişiklik gösterir. Erkeklerin dişilere göre daha ağır ve boylu oldukları bilinir. Dişiler daha minyon yapıdadırlar. Dişilerin bu minyon yapısı Rottweiler’a kıyasladır, çünkü başka köpek ırklarına göre yine de heybetli duruşa sahiptirler.

Erkek Rottweiler ağırlığı 50- 60 kg iken dişiler 36- 48 kg aralığındadır. Rottweiler ırkının kilo aralığı, boyları ile orantılı olmalıdır.

Rottweiler ırkının çift katmanlı tüy yapısı sanılanın aksine çok fazla tüy dökmez. Dış katmanı yoğun ve orta uzunluktaki tüylerden oluşur, alt katman ise dışarıdan çok görülmez. Bu yapısıyla da oldukça az dökülme yapar. Sonbahar ve ilkbahar mevsim geçişlerinde tüy dökülmesi artsa da, düzenli tarama ve fırçalama ile bu dökülmeler kontrol altına alınır.

Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix, Brit Care gibi yüksek kaliteli köpek maması üreten markaların ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kuru mama ve yaş mama çeşitlerinden içeriklerine göre tercihlerinizi yapabilirsiniz. Alerjen uyarılarına, köpek yaş bilgilerine dikkat ederek satın almalısınız. Gerekli durumlarda, beslenme düzeniyle ilgili bilgi almak için veterinere danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Evet ev yemeği tüketebilirler. Ancak sağlıklı beslenmeleri ve günlük alması gereken besin değerini karşılayabilmesi için ev yiyecekleri yeterli gelmez. Bu yüzden yüksek kaliteli kuru mama tüketmeleri daha doğru olacaktır.

Rottweiler ırkında dişinin sağlıklı doğum yapması ve yavrular doğurması doğru zamanda çiftleşmesiyle gerçekleşir. Dişi ve erkek Rottweiler köpeğinin çiftleşmesi için 1.5 yaşını yani 18. ayını tamamlaması en uygunudur. Gelişimleri tamamlanan dişilerin doğumları daha rahat geçecek, erkek köpekler ise daha üretken olacaktır.

Rotweiler ırkının bakımı çok zor değildir. Çift katmanlı kürkü mevsim geçişlerinde yıl geneline göre daha çok tüy dökebilir. Ancak bu dökülme birçok ırka göre oldukça azdır. Düzenli tarama ve fırçalama ile kontrol edilir. Çok sık yıkanmaya ihtiyaç duymazlar, bu açıdan da bakımları kolaydır.

Eğitim ve egzersiz konusunda kimi zaman sahiplerini zorlayabilirler. Aktif ve dışarıda hareketli bir ırktır. Bu yüzden ona verilecek eğitim çok önemlidir. Hareketliliği ev içerisinde devam etmez o yüzden apartman hayatına uyumludur. Genel olarak Rottweiler iyi eğitilir, sosyalleştirilir ve sevgi dolu bir evde yetiştirilirse sahibini çok zorlayan bir ırk değildir.

Rottweiler cinsi köpeklerin fiyatı ortalama olarak 2500 TL ile 5000 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Rottweiler ırkına olan taleplerde köpeğin cinsiyeti, kafa yapısı, eğitimi ve şecere durumu fiyatlardaki farklılığın sebebidir.

Not: Petibom olarak bizler; bir köpek satın almaktansa sahiplenmenin daha değerli olduğu düşüncesindeyiz. Okurlarımızın barınaklardan ya da gönüllü sahiplendirme sitelerinden köpek almalarını ve sıcak yuvalarını onlara açmalarını diliyoruz. Özellikle de barınaklarda yardıma ve sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan birçok köpek bulunuyor. Satın almak yerine sahiplenerek sizler de onları mutlu edebilirsiniz.

Rottweiler ırkının sağlıklı olan dişisi bir doğumda 8 ile 12 arasında yavru sahibi olabilir. Bu sayının daha da üzerinde doğumlar olsa da genel ortalama bu şekildedir. Doğan yavru sayısı, dişinin sağlık durumuna, yaşına, kaçıncı doğumu olduğuna ve bunun gibi birden çok farklı sebeplere göre değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak 63 gün sonra hamilelik süreci tamamlanmalıdır. Hamile kaldıklarında 65 gün içerisinde doğum gerçekleşmezse kesinlikle veterinere gidilmesi gerekir.

Rottweiler kürk rengi siyahtır. Ana rengi siyah olan kürkün üzerinde pas ve kahverengi tonlarındaki lekeler, desenler görülür. Kahverengi ve pas renkli desenler Rottweiler köpeğinin yanaklarında, namluda, boyunda, ağız kenarlarında, göğsünde, patilerinde, eklemlerinde, bacaklarda ve kuyruk altında yer almaktadır. Patilerinin ucunda, sanki kalemle çizilmiş kadar ince taba rengi çizgiler bulunabilir. Rottweiler köpeğinin baş bölgesinde, saç şeklindeki tüylerinde daha açık kırmızı renkler görülebilir. Bunu nedeni gen eksikliğidir.

Rottweiler Bakımı Türkiye’de yasak değildir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Esmanur
Tem 17, 2023 / 15:44

Çok güzel bende köpek sahiplenmek için okudum ama kafama takılan birşey var bunların bilgilerini nereden biliyorsunuz 😞


Veteriner Hekim
Tem 29, 2023 / 01:54

Irklar ve ırk özellikleri hakkında uzmanların yıllarca süren araştırması sonucu edinilen bilgiler bunlar. Daha derin araştırma yapmak isterseniz istediğiniz köpek ırkı yatkın olduğu hastalıklar ırk özellikleri hakkında makalelere ulaşabilirsiniz.