Üriner hastalığa sahip kediler nasıl beslenmelidir?

17 Mayıs 2021
12
Üriner hastalığa sahip kediler nasıl beslenmelidir?

İdrar taşları veya ürolitler, alt idrar yolu sorunları ve bakteriyel enfeksiyonlar gibi idrar problemleri kedilerde sık görülür. Her birinin tedavisi mümkündür fakat acılı bir süreç olabilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ölüm ile dahi sonuçlanabilir. Kedinin idrarında sistemde olması gerektiğinden daha fazla magnezyum, kalsiyum, fosfor veya protein bulunuyorsa bu idrar ve mesane taşları sorunlarını meydana getirir. Taşların oluşumunu önleyecek birtakım diyet programları mevcut olsa da, uyguladığınız takdirde başka sorunları da ortaya çıkarabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca kaçınmanız en iyisi olacaktır.

İdrar Sorunlarını Önlemeye Yardımcı Olacak Gıdalar

Kedinizdeki üriner problemlere en iyi gelecek şey kuşkusuz sudur. Minarellerin su ile seyretilmesi durumunda ne bir kristal ne de mesane taşı meydana gelmez. Kedilerin çok fazla su içmemek gibi bir özellikeri olduğu için onları su içmeye ikna etmek hayli zorlayıcı olabilir. Su içmesi için birtakım yöntemlere başvurabilirsiniz. Örneğin bir kedi çeşmesi onların ilgisini çekmeye yetecektir. Bunun yanı sıra yaş mamalar kuru mamalara kıyasla çok daha yararlıdır. Ancak tabi ki ph dengesi gayet yerinde kuru yiyecekler de mevcut. Bir suyun ve yaş mamanın yerini tutamayacağı da bir gerçek. İlle de kuru mama ile beslemek istiyorum derseniz ise yüksek et, az karbonhidrat içeren ve tahıl olmayan mamaları arayın.

Bu hususta yapabileceğiniz en güzel doğru şey, kedinizin doğal beslenmesine yakın bir beslenme programını uygulamak olacaktır. Yani yüksek protein, bol su, minarel dengesi yerinde ve düşük ölçüde karbonhidrat olması gerekiyor. Buna en uyan şey çiğ gıda diyetleri olup kedinizi en sağlıklı besleyebileceğiniz türdür. Ancak bu da hem maddi hem de zaman yönünden sizi yorabilir. Alternatif olarak donmuş veya kurutulmuş besinleri tercih edebilirsiniz. Hangi gıda ile beslerseniz besleyin mutlaka fosfor oranı düşük olsun!

Satın Alabileceğiniz Mamalar

Her taş türü, farklı bir beslenme ihtiyacı gerektirir. Aşağıdaki tabloda taş türüne özel beslenme programı verilmiştir;

      Taş türü                  Beslenmesine nasıl yardım edebilirsiniz?Hangi mamaları vermelisiniz?

Strüvit taşlar

 Taşların çözülmesi için idrarı daha da asidik hale getirin.

 İdrara çıkmaları ve taşlardan kurtulmaları için su içmesini sağlayın.

 Taş oluşumunu engellemek için  en az mineral içeriklerini kullanın.

Struvite taşlarının çözülmesine ve yeniden oluşumuna yardımcı olmak için üretilmiş yaş ve kuru mamaya başvurun.
Kalsiyum oksalat taşları

 Az protein kullanımı gerektirir.

İdrarı daha alkali hale getirerek taş oluşumunu önleyin.

Kalsiyum Oksalat  taşlarının tekrarını bir daha oluşmaması için yapılmış olan yaş ve kuru yiyecekleri tercih edin.
Urate taşları ve Sistin taşlarıDüşük pürin konsantrasyonuna sahip mama ile besleyin.

Daha düşük protein kullanın·       

Kristallerin oluşmasını engelleyen daha alkali idrar üretmelidir.

Urate ve Sistin taşlarının oluşumunu engelleyecek düzeyde formüle edilmiş olan ıslak ve kuru yiyecekleri alın.

Kedinizde bir tür üriner problemi yoksa ya da veteriner hekiminiz tarafından özel bir mama verilmediyse herhangi bir organik veya özel kedi maması almanız ihtiyaç dışıdır. Bunun yanı sıra kedinize verdiğiniz mamanın yüksek kalitede olmasına özen gösterin. Taş oluşumuna neden olduğu düşünülen balık aromasına sahip besinlerden uzak durun. Eğer kuru mama ile besliyorsanız, her gün bir miktar konserve mamada ekleyin. Kedinizin her gün düzenli olarak su tükettiğinden emin olun ve ona insan besinleri vermeyin. Kedinizin idrar yapmakta zorlandığını, olmayacak yerlerde idrarını yaptığını veya idrarında kan olduğunu fark ederseniz onu iyice gözlemleyin!

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir

Kedilerde en sık görülen üriner hastalıklar hangileridir?

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.