Kedileri sakinleştirme yöntemleri – Kedinizin saldırgan olmaması için yapmanız gerekenler

13 Mayıs 2021
39
Kedileri sakinleştirme yöntemleri – Kedinizin saldırgan olmaması için yapmanız gerekenler

Kediler, türlerine göre farklı davranışlar sergileyebilen canlılardır. Bazı kediler çok sakin, sevimli ve sevgi dolu iken, bazı kediler de davranışları bakımından tam tersi olabiliyorlar. Kediler sinirli ve öfkeli davranışlar sergileyerek, sahiplerinden gelen sevme isteğini dahi reddedebiliyorlar. Yani sevilmekten ve kucaklanmaktan pek hoşlanmayabilirler.

Baskın ve hırçın kediler, genelde tıslama, kaşınma, mırlama ve ısırma gibi tipik davranışlar göstermektedir. Kediniz bu agresif tavırları, tıbbi bir sebepten ötürü sergiliyor olabilir. Öncelikle, sizin buna neyin sebep olduğunu anlamanız gerekmektedir. Daha sonra kedinizin agresif tavırlar sergilememesi için, bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Uygulayacağınız bu yöntemler, bazı kedilerde hızlı sonuçlar verse de bazılarında da bu durum yavaş ilerleyebiliyor. Ancak her ne olursa olsun en iyi sonucu almak için kedinize zaman ve emek harcamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Agresif kedilerde görülen buna benzer davranış bozuklukları altında tıbbi bir neden de yatıyor olabilir. Kedilerde agresif davranışların ortaya çıkma nedenleri, sakinleştirme yöntemleri, eğitim metotları ve daha fazlası hakkında bilgi almak için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Agresif Kedilerinizin Sakinleşmesi İçin Uygulayacağınız Yöntemler

Sinirli ve öfkeli davranışlar sergileyerek, size ve çevrenizdeki her şeye agresif davranan bir kediyle yaşamak çok zor ve stresli olacaktır. Bu durumdan siz, ailenizdeki diğer bireyler ve kedinizin evde birlikte yaşadığı diğer kediler, ciddi bir şekilde etkilenebilir. Veterinerinizden kediniz için yapmasını isteyeceğiniz stres ve davranış çözümleme testleri, kedinizin agresif davranışlar sergilemesine neden olan sebebi anlayabilmek için ilk atmanız gereken adımdır.

Kediler, kendilerini kötü hissettiği zamanlarda çevrelerinden uzaklaşmak isterler. Ayrıca davranışlarında da bir değişiklik gözlemlendiğinde, bunun sebebinin altta yatan bir sağlık sorunlarından olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Sakin tavırlara sahip bir kedinizin aniden agresifleşmesi, buna örnek olarak verilebilir. Eğer kendinizde böyle bir sorunla karşılaşırsanız, vakit kaybetmeden bir veterinerden randevu almanız gerekir. Kedinizin genel sağlık kontrolü ve davranışları hakkında en doğru bilgiye ancak bu şekilde sahip olabilirsiniz.

Kediler, yaşamları boyunca neyin güvenilir olduğunu, neyin tehlikeli olduğunu hayatlarının erken dönemlerinde öğrenmeye başlarlar. Ayrıca bu durum içgüdüsel olarak da kedinizde bulunabilir. Kedilerin hayatındaki değişiklikler, örneğin, yeni bir ev veya yeni bir insan, kedinizi agresif davranışlara itebilmektedir. Bu konuda sizin yapmanız gereken, bu değişiklikler karşısında kedinizin nasıl etkileneceğini ve sizin de bu değişikliklerle nasıl başa çıkabileceğinizi özellikle düşünüp, öyle hareket etmenizdir. Ev ortamınızda, kedinizde strese sebep olan durumları ortadan kaldırmanız gerekebilir. Stres, kedilerde agresif davranışları tetikleyen en önemli nedenlerden bir tanesidir. Kedinizi sakinleştirebilmek için, kedinizin agresif davranışlarına sebep olan stres unsurunu, kedinizin bulunduğu ortamdan uzaklaştırmanız gerekir. Bu sayede kedinizin sakinleşmesini belli ölçüde sağlayabilirsiniz.

Kedinize olan yaklaşım tarzınız, onu bazen korkutabilmektedir. Mesela sarılmak, bazı kediler için sevgi ve şefkat hissi uyandırırken, bazılarında ise sarılmak, kendisini adeta boğulmuş gibi hissettirir. Bu durumda kediniz agresif sinyaller gösterebilmektedir. Kedinize sarılmanızdan hemen sonra, tıslama gibi bir sinyal de verebilir. Kedinizle mesafenizi korumanız gerektiğini anlamanız için bu bir uyarıdır. Böyle bir durumda kedinizi zorlamayarak, agresif davranmasının önüne geçebilmeniz mümkündür.

Sonuç olarak, kedinizde agresif davranışların nedenini biliyorsanız, davranışlarını değiştirmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Eğer bu duruma sebep altta yatan tıbbi bir sorunsa, mutlaka veterinerle görüşülmelidir. Kedinizde agresif davranışlar içgüdüsel olarak bulunuyorsa, onu eğitmek için zaman harcamalısınız. Tüm bu ihtimalleri göz önüne aldığımızda en sağlıklı yöntem, agresifliğe neden olan stresi kedinizin bulunduğu ortamdan uzaklaştırmak olacaktır. Kedinizin kendini güvende hissedebileceği güvenli alanlar oluşturmalısınız. Böylece kedinizin agresif tavırlar sergilemesini önleyebilirsiniz.

Agresif Kedi Belirtileri

Kedilerde Agresif Davranışlar Nelerdir?

Kedilerin bulundukları ortamda sergilediği, dikkatli olmanız gereken bazı agresif davranışları bulunabilir. Kedilerde agresif davranışlar aşağıdaki gibidir;

 • Kedinizle göz teması kurduğunuzda, göz bebekleri büyümüş bir şekilde size doğru bakıyor olması,
 • Kulaklarını geriye doğru yatırıp vücudunu esnetmesi,
 • Kedinizin, hızlı bir şekilde kuyruğunu iki tarafa sallaması veya vurması,
 • Vücudunun gergin bir şekil alması,
 • Mırlama, dişlerini göstererek tıslama gibi davranışlar sergilemesi.

Eğer bu belirtilerden herhangi birinin kedinizde olduğunu fark ederseniz, ondan uzak durmalı ve fiziki temastan kaçınmalısınız. Kediniz, sizin yaklaşmadığınızı anladığı takdirde, saldırmaktan vazgeçer ve herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kedilerde Agresif Davranışlar Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Kedinizdeki agresif davranışlar, belirli durumlar karşısında ortaya çıkabilmektedir. Kedinize yardımcı olabilmek için, agresif tavırlara neden olan tetikleyicileri bilmeniz gerekir. Agresif davranışların, ne zaman ve nasıl ortaya çıkacağını öğrendiğiniz takdirde, kedinizi sakinleştirmek için çözümler üretmeniz daha kolay olacaktır.

Kedilerde agresif davranışların ortaya çıkış nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Kedileriniz oyun oynamayı abarttığı zamanlar, agresif oyun davranışı ortaya çıkabilmektedir.
 • Eğer kediniz, kendini tehlikeli bir durumun içinde olduğunu hissederse, agresif korku/savunma davranışı ortaya çıkabilmektedir.
 • Yalnızca kediler arasında ortaya çıkabilen, bölgesel çiftleşme esnasında saldırgan davranış, insanlara veya başka hayvanlara karşı oluşabilir.
 • Agresif çiftleşme ise, aşırı uyarılmadan ve tam anlaşılamamaktan kaynaklanabilir.
 • Erkek kediler arasındaki rekabetten dolayı, aralarında agresif davranışlar olabilmektedir.
 • Anne kediler, yavrularını korumak için agresif davranabilirler.
 • Kediler bir şeye kızdıklarında, agresif yönlendirme ortaya çıkabilmektedir. Kediler kızgınlığını, bir kediye ya da başka bir hedefe karşı yönlendirebilir.
 • Yırtıcı içgüdüleriyle ortaya çıkabilen, saldırgan yırtıcı davranış, bu içgüdüye sahip kedilerde ortaya çıkar.
 • Kedinizde olan ağrılar sebebiyle, ağrıya karşı agresif davranış ortaya çıkar.
 • İdiyopatik agresif davranışa sahip kediler, temas halinde tehdit oluşturabilmektedir. Bu davranış kedilerde, kendiliğinden ortaya çıkabilir.

Agresif Kedileri Sakinleştirme

Agresif Kedilerle Olan Bağı Güçlendirebilmek İçin Neler Yapılabilir?

Agresif kedilerinizle aranızdaki bağı güçlendirmek istiyorsanız, onlarla bol bol vakit geçirerek oyunlar oynamalısınız. Günde iki kez, en az 20 dakikanızı kedinize ayırmanız, hem kedinizle olan bağınızın güçlenmesini sağlar hem de onun enerjisini üzerinden atmasına olanak sağlar. Peki, bu zamanı kedinizle nasıl değerlendirebilirsiniz?

 • Agresif kedilerinizle oyun oynamak istiyorsanız, odada kalarak, yere yatmalısınız. Odanın etrafına kedinizin seveceği yiyecekler koymalısınız. Bu yöntemle kedinize, bir tehdit olmadığınızı anlatabilirsiniz.
 • Kedinizle oyun etkileşimi kurmak önemlidir. Ama bunun saldırıya neden olmaması gerekir. Agresif kedinizi, vücudunuzdan uzak tutarak, oyunlar oynayabilmeniz mümkündür. Bunu sağlamak için, bir balık tutma oyuncağı kullanabilirsiniz. Aranızda mesafenin oluşu, herhangi bir saldırıya sebep olmayacaktır.
 • Kedinizin davranışlarınızı yanlış anlamaması için, sizin sevgi ve şefkat gösteren net tavırlar sergilemeniz gerekmektedir. Eğer oyun esnasında, kediniz ısırmaya ya da tırmalamaya başladıysa, oyuna devam etmemeniz gerekmektedir. Kediniz sakinleşene kadar beklemelisiniz.
 • Kedinizle etkileşim içinde olabilmek için, kedinizin yaptığı her davranışı onaylamamalısınız. Örneğin, elinizle oynamasına, ayaklarınızla oynamasına ya da vücudunuzun herhangi bir yeri ile oynamasına müsaade etmemelisiniz. Çünkü bu durum, kediler büyüdükçe size acı vermeye başlayacaktır.
 • Kedinizle oyun esnasında, ondan kaçmamalı ve ellerinizle onun geçtiği yolları kapatmamalısınız. Bu davranışınız, onun da sert ve agresif oyun oynamasına neden olabilir. Bu durum da aranızdaki ilişkiyi bozabilmektedir.
 • Kedinizle oyun sırasında, elinizle oynamasına neden olan oyuncaklarla oynamaktan kaçınmalısınız. Çünkü kediniz oyun oynamayı bırakıp, elinize saldırmaya başlayabilir.
 • Kediniz oyun esnasında canınızı yakmış olabilir. Ama bunun için onları cezalandırmamalısınız. Bu tarz hareketler, agresif olan kedilerin durumunu daha da kötüleştirebilir. Bunun sonucunda kediniz ile olan ilişkiniz, zarar görebilir.
 • Kedileriniz agresif olmadığı zaman, onları ödüllendirmeniz gerekmektedir. Yeme alışkanlıklarını, duyguları ile ilişkilendirirler. Bu sebepten yiyecekler, yaptığı davranışları düzenleyebilmek için seçilen en iyi yoldur. Kedinizle bağınızı güçlendirmek ve onun güvenini kazanmak istiyorsanız, oyun esnasında uygun davranışlarda bulunduğunda, ona sağlıklı ödül mamaları verebilirsiniz. Bu kedinizi size daha da yaklaştıracaktır.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.