Kedi gençlik hastalığı (feline panlökopeni) – Belirtileri ve tedavi yöntemleri

17 Mayıs 2021
45
Kedi gençlik hastalığı (feline panlökopeni) – Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kedi gençlik hastalığı (panlökopeni) nedir? 

Kedi panlökopeni, her yaştan kedide görülebilen ve ölümcül seyredebilen viral bir hastalıktır. Öyle ki kedi hastalıkları arasında görülen en ciddi hastalıklardan birisidir. Hastalık etkeni, DNA virüsü olan parvovirüs tip2 ile uyumludur. Hastalık tüm yaşlardaki kedilerde görülebileceği gibi sütten kesilme dönemindeki yavrularda daha sık meydana gelir. Kuluçka süresi ortalama 2 ile 12 gündür. 

Doğada oldukça yaygın olan panlökopeni, barınaklarda ve bir arada yaşayan aşısız kedi topluluklarında daha sık görülmektedir. Virüs oldukça dayanıklıdır ve bulunduğu ortamda uzun süre yaşayabilir. Oda sıcaklığında birkaç yıl canlı kalabilir, çoğu dezenfektana ise dirençlidir. 

Kedi gençlik hastalığının belirtileri nelerdir? 

FPV ile enfekte olan kedilerde genel olarak şu belirtiler görülmektedir: 

  • Aniden yükselen ateş 
  • İştahsızlık 
  • Kusma (genellikle sarı renkli) 
  • İshal (genellikle kanlı ve mukuslu) 
  • Sıvı kaybına bağlı deride kuruluk 
  • Şiddetli depresyon 
  • Karın bölgesinde ağrı 
  • Ani ölüm 

Virüs vücuda girdikten ortalama 12 gün sonra ilk belirtilerini gösterir. Kedi genellikle mutsuz, gergin, iştahsızdır ve ayaklarını altına toplar bir pozisyonda oturur. Hastanın kürek kemikleri, göğüs kafesinin üzerinde bir çıkıntı olarak görülür. Bu durum çoğu vakada karşılaşılan bir semptomdur. Kuluçka döneminin ardından hastanın durumu birdenbire kötüleşir ve 40 – 41 derece ateş, ishal, kusma, tüylerde kalitesizlik, iştah kaybı ve dehidrasyon gibi belirtiler görülmeye başlar. Klinik bulgularda genellikle karın ağrısına da rastlanır. Hastalığın son dönemlerinde ise vücut ısısı normalin altına düşer ve hasta komaya girer. Çoğu hasta yakını bu durumda “daha dün iyiydi, bir şeyi yoktu” gibi cümleler sarf eder. Hastalık, klinik belirtileri takriben iki gün içerisinde, 2 – 6 aylık kedilerde çoğu zaman ölümle şekillenir. Bazı vakalarda ise hafif seyreder ve 1 – 3 gün içerisinde iyileşme görülür.

Panlökopenili kedi

Panlökopeni, akut seyirli olduğu için 24 saat içinde ani ölümlere dahi yol açabilir. Hastanın bağışıklık sistemi zayıflar ve işlevselliğini yitirir. Çünkü virüs, enfeksiyonla savaşan kan hücrelerini tahrip eder ve hasta ikincil enfeksiyonlara açık bir hale gelir.

Panlökopeni ile enfekte olan hamile bir kedi ise ya düşük yapar ya ölü doğurur ya da beyin gelişimi anormal  (serebellar hipoplazili) olan yavrular doğurur.

Kedi gençlik hastalığı nasıl bulaşır? Nedenleri nelerdir? 

Kedi panlökopenisinin nedeni feline parvovirüsüdür (FPV). Ağız ve burun boşluğundan vücuda giren virüs, enfekte kedilerin dışkıları ve vücut salgıları ile yayılır. Enfeksiyonun ardından, haftalar veya aylarca etrafa yayılır. Bulaşma, kedi – kedi veya insan – kedi yoluyla olabilir. Virüs enfekte kedinin idrarı, dışkısı ve salyası ile doğrudan bulaşır ya da kontamine olmuş kap, kafes, giysi ve insan eli aracılığıyla başka bir kediye bulaşabilir.

Not: Virüs bulaştığı yüzeylerde bir yıldan fazla hayatta kalır. Bir yıl önce kontamine olmuş bölge, o süre boyunca bölgeye gelecek aşılanmamış veya yetersiz aşılanmış her kediye virüs yayabilir.

Kedi gençlik hastalığı insana bulaşır mı? 

Kedi gençlik hastalığı,  zoonoz bir hastalık değildir ve insanlara bulaşmaz. 

Kedi gençlik hastalığı nasıl teşhis edilir? 

Panlökopeni genellikle hızlı test kitleriyle veya antikor testleri ile tespit edilir. Klinik bulgular ve fiziksel muayene de teşhisin değerlendirilmesinde rol oynar. 

Kedi gençlik hastalığının tedavisi mümkün mü? 

Panlökopenin spesifik bir tedavisi olmadığı için, tedavi kedinin bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve semptomları yönetmeyi amaçlamaktadır. Sıvı kaybı yaşandığı için intravenöz sıvı takviyesi yapılır. Lökopeniye bağlı gelişebilecek ikincil enfeksiyonlar için geniş spektrumlu anitibiyotikler uygulanır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek içinse immunstimulan ilaçlara başlanabilir. Veteriner hekim, vakanın durumuna göre en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Kedi gençlik hastalığının aşısı var mı? 

FPV’e karşı koruma, karma aşı uygulaması ile mümkündür. Karma aşı; kedi panlökopenisi, herpesvirüs, kalisivirüs  hastalıklarına karşı koruma sağlayan temel bir aşıdır. Kedilere 7 – 10 haftalıkken uygulanır ve her yıl tekrarlanır. Koruma ikinci dozdan bir süre sonra başlayacaktır. O sürece kadar, kedinizin açık alana çıkmaması çok önemlidir. 

Herhangi bir nedenden dolayı bağışıklık sistemi zayıflamış kedilere karma aşı uygulanmamalıdır. Zira virüs, aşı uygulamasından sonra kontrolsüz bir şekilde çoğalabilir. Bundan dolayı kedinin aşı için uygun olup olmadığı bir dizi testlerle belirlenmelidir. Kedinizin bağışıklık sistemi zayıfsa hekiminiz immün güçlendirici takviyeler önerebilir veya sorunun kaynağına bağlı başka yöntemler uygulayabilir. Takviyelerin ardından tekrar yapılacak testlerle, süreç ilerleyecektir. Ayrıca iç dış paraziti olan kedilere de karma aşı uygulanmamalıdır. Aşılanacak kedi mutlaka parazitlerden arındırılmalıdır.

Aşı fiyatlarıyla ilgili genel bilgi için 2021 Veteriner Ücret Tarifesi adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Panlökopeninin önlenmesi ve kontrolü 

Düzenli aşılama, kedi dostunuzu panlökopeni dahil pek çok tehlikeli hastalıktan korunmanın en temel yöntemidir. Hasta kedilerin derhal karantinaya alınması önemlidir. Sokakta yaşayan kedi dostlarımızda bu risk daha yüksek olabileceği için aşısız evcil kedilerin dışarı çıkmaları oldukça tehlikelidir. Hayvan barınakları, klinikler ve kedi bokslarında düzenli hijyene ve dezenfeksiyona dikkat edilmelidir. Panlökopeni virüsü, sodyum hipoklorid ya da organik iodine, fenol ve gluteraldehid karışımı dezenfektanlardan etkilenmektedir.

İlginizi çekebilir:

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.