Yavru kediler ne sıklıkla kaka yapar? Önemli detaylar

31 Mayıs 2021
8575
Yavru kediler ne sıklıkla kaka yapar? Önemli detaylar

Yavru kediler ne sıklıkla kaka yapar? Yavru kedi kakası nasıl olur? Annelerinden ayrı olan yavru kediler, kendi başlarına çiş ve kaka yapmazlar. Yeni doğan yavrular, yalnızca annelerinin yardımıyla dışkılayabilirler. Anne kediler, yavrularının genital bölgelerini yalayarak onları çiş veya kaka yapmaya teşvik ederler.

Yavru kediniz annesinden ayrıysa, her beslenmeden sonra dışkılaması ve tuvalet ihtiyacını gidermesi için ona yardım etmeniz gerekir. Yetişkin veya yavru fark etmeksizin tüm kediler, bağırsaklarından (kalın bağırsaklarından) dışkının mevcut ve atılmaya hazır olduğuna dair bir sinyal aldıklarında dışkı (kaka) yaparlar.

Yavru kedilerin kendi başlarına kaka yapmaları ise biraz zaman alır. Dolayısıyla 3 – 4 haftalık bir yavru kedi sahiplendiyseniz, hemen kedi kumunu kullanmasını beklemeyin.

Peki, yavru kediler ne sıklıkla kaka yapar? Yavru kedilerin ne sıklıkla kaka yapacakları, beslenme türlerine, stresli olup olmadıklarına, bakteriyel, viral veya paraziter enfeksiyon gibi altta yatan herhangi bir sorunu olup olmadığına bağlı olarak değişir.

Emici, yumuşak ve nemli bezler kullanın

Yavru kedi temizliği

Yavru kedinizi, her beslenmeden sonra dışkılaması için teşvik etmelisiniz. Normalde bu görev anne kedi tarafından üstlenilse de bazen kediler annelerinden ayrı kalabilir. Bu gibi durumlarda, yavru kedinin her türlü bakımı yeni sahibi tarafından yapılmalıdır.

Anne kediler, yavrularını dışkılamaya ve tuvalete çıkmaya teşvik etmek için vücutlarının belirli noktalarını yalarlar. Sizler de tek kullanımlık yumuşak, emici ve nemli bir bez (kağıt mendil veya tuvalet kağıdı işe yarar) kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlem için kedinin cildini tahriş edebilecek kağıt havlular gibi sert ürünlerden kaçının. Bazı kedi sahipleri, bezi ılık suyla ıslatmayı tercih etmektedir. Bununla birlikte eğer bez yeteri kadar yumuşaksa, ıslatmak çok da gerekli değildir.

Yavru kedileri tuvaletlerini yapabilmeleri adına uyarmak için vücut pozisyonlarını değiştirmek gerekebilir. Kimileri yavru kediyi dik olarak oturtmayı, altları yere bakacak şekilde dik tutmayı, kimileri ise sırt üstü çevirmeyi tercih eder.

Sizler de yavru kediniz için en uygun pozisyonu bulduktan sonra bir elinizle onu sabit tutun ve yumuşak bir bez kullanarak genital bölgeyi dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın. Bu işlemi, yavru kedi çişini yapana kadar yapmaya devam edin.

Ovalama işlemi, yavru kedinin yaşına bağlı olarak, 10 ila 40 saniye arasında sürebilir. Yavru kedinin kaka yapması gerekiyorsa, ittiği süre boyunca poposunu yine bir bez yardımıyla nazikçe ovalayın. Bu yavru kediyi dışkı çıkarmak için kaslarını kullanmaya teşvik eder. Bu nedenle yavru kedi işini bitirene kadar devam edin.

Gözlemleyin, belirtilere dikkat edin, sağlıklı bir program belirleyin

Yavru kedi

Sağlıklı ve düzenli bir program ile yavru kedinin kaka yapmasını kolaylaştırabilirsiniz. Tuvaletini yapmasına ve dışkılamasına yardımcı olmak için her beslenmeden sonra yavru kedinizin genital bölgesini ve anüsünü bir bez yardımıyla ovalayarak, uyarmaya devam etmelisiniz.

Yavru kedinizin ne sıklıkta besleneceğini belirlemek için ağırlığını ve besin çizelgesini takip etmeli; ilgili semptomlar için idrar ve dışkının yapısını kontrol etmelisiniz. Yavru kedinin idrarı açık sarı renkte olmalı ve her beslenmeden sonra tuvaletini yapmalıdır.

Yavru kedinin kakası ise hardal sarısı renkte olmalı ve yavru kedi günde en az 1 – 2 kez dışkılamalıdır. Kedinizin kaka yapma sıklığı veya kıvamı konusunda endişeleriniz varsa, mutlaka veterinerinizden yardım alın.

Yavru kedinizi sık sık temizleyin

Yavru kedi kakası

Bu adımı kaçırmayın! Yavru kedi, çişini veya kakasını yaptıktan sonra cildini temiz tutmak için yine ıslak bir bezle veya bir bebek beziyle silebilirsiniz. Yavru kedilerin cildi oldukça hassastır. Özellikle cildi yakan veya tahriş eden idrar kalıntısının neden olduğu bir nemli dermatit türü olan idrarda yanma gibi sorunlar yavru kedilerde meydana gelebilir.

Bunun önüne geçebilmek için kedinizin poposunu nazikçe silerek rahat kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Yavru kedinizde idrar yanması veya bebeklerde ki pişik gibi bir sorun oluştuysa, söz konusu bölgeyi her zaman temiz tutun ve iyileşmesine yardımcı olmak için hafif bir merhem sürün.

Sonuç: Yavru kediler ne sıklıkla kaka yapar? Yavru kediler normal şartlarda günde en az 1 – 2 kez kaka yapmalıdır. İdrar ise her beslenmeden sonra atılmalıdır. Bu da kedinizi her beslenmeden sonra idrarını yapabilmesi için yumuşak ve emici bir bez ile ovalamanız gerektiği anlamına gelir.

Sonraki aşama yavru kedinizi kum kabına alıştırmaktır. Yavru kedilere tuvalet eğitiminin nasıl vereceğini öğrenmek için mutlaka okuyun: Yavru kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilir? Tüm aşamalar!

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Canan
Eki 14, 2021 / 14:42

Annesi ölmüş, 4 günlük bir yavru kedi sahiplendim. Kakası ve çişini yapıyor 2 saate bir süt tozundan mama yapıyorum, gezdigi icin kedi taşıma çantasına yatırıp battaniye ve yorganla kapattım onun sıcaklığı kedime yeterli midir acaba merak ediyorum. birde gezdiği zaman hapşırrmış gibi tıslıyo normal mi


irfan Akmehmet
Eki 14, 2021 / 16:33

Merhaba Canan hanım

https://blog.petibom.com/kediler-usur-mu/ yazımızın sorunuz ile alakalı olduğunu düşünüyoruz, şayet bilgi sahibi olmazsanız yardımcı olmaya çalışalım.


İrem
Şub 25, 2022 / 14:46

yavru sahiplendiğim kedim 2 gündür kakasını yapmıyor çişini 1 kere yaptı mamayı 2 3 tane yedi ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun


irfan Akmehmet
Şub 26, 2022 / 14:25

Merhaba irem hanım

Bu konu hakkında https://blog.petibom.com/yavru-kediler-ne-siklikla-kaka-yapar-onemli-detaylar/ yazımızdan yararlanabilirsiniz.