Anne kedilerin davranışları – Dikkat edilmesi gereken 6 davranış

31 Ekim 2021
11676
Anne kedilerin davranışları – Dikkat edilmesi gereken 6 davranış

Anne kedinin bir sürü sevimli yavru kedi doğurması, sahibi için kulağa oldukça sevimli gelebilir. Ancak bu özel zaman dilimi anne kedi için son derece korkutucu ve sinir bozucu olabilir. İç güdüleri ona yavruları için yaşamasını fısıldar ve anne kedi bundan dolayı bazı garip davranışlar sergileyebilir. İşte dikkatle gözlenmesi gereken en önemli anne kedilerin davranışları:

Yazımıza geçmeden önce şu makalemize göz gezdirmeniz faydalı olacaktır: Kedilerde hamilelik belirtileri

Anne kedilerde görülen davranışlar

Anne kedilerdeki davranışlar bazen kafa karıştırıcı veya rahatsız edici olsa da bir çoğu doğal bir süreçtir ve anne kedinin içgüdüsel olarak yavrularını koruma ve büyütme amacıyla yaptıkları davranışlardır. Bu davranışlar genellikle yavruların sütten kesilmesi ve anneden ayrılmasıyla son bulacaktır. İşte anne kedilerde en sık görülen davranışlardan bazıları:

Yavrularını başka bir yere taşıma

yavrularını başka bir yere taşıma

Doğum yapan kedilerde görülen davranışlar arasında yavrularını başka bir yere götürme sıklıkla görülebilir. Anne kedi, yavrularını saklama ve koruma amacıyla başka bir yere gizlemeye çalışır. Yavru kediler hareket ettirilince kokularının takip edilmesi zorlaşarak düşmanlardan korunması kolaylaşacaktır. Özellikle ilk kez anne olan kediler bu davranışı daha fazla gösterirler. Eğer anne kediyi çok fazla rahatsız etmezseniz o da yavrularını çok fazla hareket ettirme ihtiyacı hissetmeyebilir.

Saldırganlık

anne kedilerde saldırganlık

Yeni doğum yapmış kedilerde saldırganlık en sık görülen davranışların başında gelir. Anne kediler, yavrularının sahip olduğu tek korumadır ve onları en iyi şekilde korumak için saldırgan olabilir. Annelik içgüdüsü nedeniyle anne kediler, kendilerini en çok seven sahiplerinin bile yavrularına zarar vermek istemediğini düşünemez. Özellikle ilk kez anne olmuş kediler, henüz tecrübe kazanmadıkları için daha saldırgan davranabilir.

Anne kediler, doğumdan önce çok iyi anlaştığı kedi arkadaşlarıyla, doğum sonrasında adeta birer düşman olabilir ve onlarla hiçbir şey yapmak istemez. Anne kediler, diğer kedileri ve özellikle de erkek kedileri, yavrularının yakınlarında olmasa bile kovalama eğilimindedir. Bunun nedeni, erkek kedilerin genellikle yavru kedileri öldürmesidir ve anne kedi böyle bir durumun yaşanmaması adına tedbirlerini almak zorundadır. Hem insanlara karşı hem de diğer kedilere karşı olan saldırganlığın derecesi, yavru kedilerin büyümesi ve kendi kendilerine yetecek duruma gelince normale dönecektir.

Miyavlama

anne kedilerde miyavlama

Miyavlama davranışı, anne kedi ile yavru kediler arasında bir iletişim türüdür. Yavru kediler gezmeye çıktıkları esnada, annelerinin çıkardığı seslere göre annelerinin yakınlarında olduğunu ve güvende olduklarını bilir. Bu miyavlamalar sayesinde anne kedi, yavrularının çok fazla uzaklaşmadıklarından emin olur ve onların yanına gelmesi gerektiğini hatırlatır. Eğer yavru kediler geri dönmezse, anne kedi daha yüksek sesle miyavlamaya ve ses çıkarmaya başlar.

Anne kedi çok yüksek sesle ağlar gibi miyavlıyorsa, yavru kedilerden hiçbirinin bir yerde kapalı kalmadığından ya da herhangi bir yere sıkışmadığından emin olmanızda fayda var.

Yavrulara karşı kaba davranışlar

yavrulara karşı kaba davranış

Anne kediler, yavrularına karşı çoğunlukla çok nazik davranabilir, onları tımar edebilir ve yuvaya doğru kibarca dürtebilir. Tabi bazen anne kedinin yavrularına karşı kaba davrandığını görebilirsiniz. Annenin yavrularına ciddi şekilde zarar vermesi elbette normal değildir ancak zaman zaman onlara tıslayarak ya da onları savurarak bazı şeyleri kendince öğretmeye çalışabilir.

Yavru kediler hayatları boyunca kendilerine gerekli olan sosyal becerileri annelerinden ve kardeşlerinden öğrenirler. Bu süreçte tatlı sürtüşmelerin olması çok normaldir. Annelerinin yaptığı bu davranışlar da yavru kediye, çizgiyi aştığında, davranışını değiştirmesi gerektiğini bildirmek amacıyla yapılır.

Anne kedinin yavrularını terk etmesi

anne kedinin yavrularını terk etmesi

Bu davranış da tıpkı diğer durumlar gibi anne kedinin içgüdüsel yaptığı bir davranıştır. Vahşi doğadan gelen bu alışkanlıkta anne kedi, zayıf ve doğada mücadele edemeyecek kadar güçsüz olan kedileri reddederek kısıtlı yaşam imkanlarını yaşama ihtimali daha yüksek olan yavruları için harcamak ister.

Anne kedi bir veya birden fazla kediye sinirli, sıkıntılı ve tahammülsüz davranıyorsa o yavruları gözden çıkarmış olabilir. Bu durumda iyi bir gözlem yaparak dışlanan yavruları belirleyebilirsiniz. Bu kediler genellikle dikkat çekmek için sürekli ağlama eğilimindedir. Anne kedi özellikle saldırgan davranışlar sergiliyorsa o kedinin artık o yuvada yeri yoktur. Bu nedenle diğerlerinden ayırarak yavru kedinin bakımını sizin üstlenmeniz daha uygun olabilir. Buna karşın bu kedilerin yaşama şansı diğerlerine göre daha düşük olduğundan hayata tutunması konusunda bir dereceye kadar başarısızlığa hazırlıklı olun.

Okumanız faydalı olabilir: Terk edilmiş bir yavru kediye nasıl bakılır?

Anne kedinin yavrularını temizlememesi

anne kedinin yavrularını temizlememesi

Yeni doğum yapmış kedilerden beklenen davranış, doğan yavrularını agresif bir şekilde yalayarak onları temizlemesidir. Bu temizleme davranışı hem kedideki bakteriyel oluşumların önüne geçilmesinde hem de yavru kedinin kan dolaşımının uyarılmasına yardımcı olmaktadır. Anne, ayrıca her yavrunun göbek bağını da koparacaktır. Bu temizlik işleminin gerçekleşmemesinin çoğunlukla stresten kaynaklandığı belirtilmektedir.

Ancak bazen bu içgüdüsel temizleme davranışı gerçekleşmez ve annenin bu konuda yardımınıza ihtiyacı olabilir. Anne kedi yeterli düzeyde ve güçlü bir şekilde yalamıyorsa bu konuda ona yardımcı olabilirsiniz. Ancak veterinerler anne kedinin bunu kendi zamanlamasına göre en uygun gördüğü zamanda yapmasına müsaade etmenin en doğrusu olduğunu dile getirmektedir. Eğer kedinizin bütün yavru kedilerinden ya da bir kısmından uzun bir süre uzak kaldığını gözlemlerseniz en doğrusu veterinerinize danışmak olacaktır.

İlginizi çekebilir:

Sıkça Sorulan Sorular

Anneler sütten kesildikten sonra yavruların varlığından rahatsızlık duyması ve hatta onlara hırlaması sıklıkla görülen bir durumdur.

Anne kediler, yavruları 12-14 haftalık olana kadar onlara bakar.

Kediler doğası gereği yavrularından ayrıldıktan kısa bir süre sonra onları unutur.

Kedilerin güvenlik konusunda genellikle kendi fikirleri olur ve insanları da yavruları için risk görebildikleri için yavrularını insanlardan saklama eğiliminde olabilirler.

Yeterli olgunluğa eriştikten sonra yavru kedilerin annelerinden ayrılması çok doğaldır ve anneler bu durumdan olumsuz etkilenmez ve normal yaşantılarına devam ederler.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.