Kedilerin idrar kokusu hangi hastalığın belirtisidir?

15 Ağustos 2021
358
Kedilerin idrar kokusu hangi hastalığın belirtisidir?

Kedinizin tuvalet kabından burnunuzun direğini sızlatacak kokular gelmeye başlıyor ise, bu işte bir terslik olduğunu düşünebilirsiniz. Genel olarak bu durum mesane enfeksiyonları, sistit ile ilişkilendirlebileceği gibi bilhassa erkek kedilerde tümörler ve hormonal bozukluklar da görülebilir. Eğer kedinizin tuvalet kabından şiddetli bir kötü koku geliyorsa, mutlaka veterinerinizi ziyaret etmelisiniz.

Bu Hastalıklardan Bazıları:

 • Hormonal Değişim ve Problemler: Kızgınlık dönemine giren kedilerde doğal olarak bir hormal değişim görülür. Bu evrede erkek kedilerde idrar kokusu meydana gelir. Kedinizin idrarında keskin bir koku var ve devamlı miyavlıyorsa bu durum kızgınlık dönemine girdiğine işaret eder. Bunun yanı sıra horman salgılayan bezlerde ortaya çıkan sorunlar da kedinizin idrarında kötü kokuya sebep olabilir.
 • Diyabet: Düzensiz beslenerek, hareketsiz kalan ve akabinde şişmanlayan kedilerde en sık görülen hastalıklardan biri de diyabettir. Kedilerin idrarın da kötü kokuya sebep olan hastalıklardan biri de diyabetin ta kendisidir. Bu gibi bir durumda kedinizi veteriner hekimine götürmeniz yararlı olacaktır.
 • Böbrek Hastalıkları: Vücuttdaki zararlı maddelerin süzmesi ile işlevini yerine getiren böbrek, herhangi bir hastalık durumunda görevini tamamlayamadığı için kedinizin idrarında kötü kokuya yol açacaktır. Bununla beraber idrarda kan, çiş yapmada zorlanma gibi sorunlarda böbreklerin sebep olduğu durumlardır. Kedinizin sağlıklı biçimde hayatını idame ettirebilmesi için böbrek sağlının iyi olması gerekir. Aksi halde böbrek hastalığı kedinizin ölümüne sebebiyet verebilir. Kötü kokan idrardan şüphe ederek, veterinerinize muayene için randevu almalısınız!
 • Karaciğer Yetmezliği: Karaciğer yetmezliği yine kedinizin idrarında kötü kokouya neden olabilir. Tedavi edilmediği sürece kediniz için yaşam tehlikesi oluşturur.
 • Mesane Enfeksiyonları: Kedinizin idrar kesesinde olan enfeksiyonlar böbreğe yayılabileceği için böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara gebedir. Riskli bir durum söz konusu olduğundan kedinizin çişinde kan var mı kontrol edin ve çişini yaparken zorlanıp miyavlıyor mu inceleyin. Zira bu problemler mesane enfeksiyonuna işaret ettiğinden hastalığın ilerleme tehlkesi vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

İdrar kokusu hastalığa işaret edebilir mi?

Kedilerde kötü idrar kokusu mesanae iltihabı ve dehidrasyon gibi hastaıkları işaret eder.

Kedimin idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını nasıl anlarım?

Belli başlı belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • İdrar yaparken zorlanma
 • Az miktarda idrar yapma
 • Sık sık ya da uzun süreli idrara çıkma
 • İdrar yaparken miyavlama
 • Genital bölgeyi sürekli yalama
 • Tuvalet kabı dışına idrar yapma
 • İdrarda kan olması

Kötü kedi idrar kokusundan nasıl kurtulursunuz?

Güçlü bir kokuya sahip olan sirke ile, kedi idrarının olduğu noktaları su ile karıştırarak temizleyebilirsiniz. Zira sirke, idrar lekelerinde meydana gelen alkali tuzları nötralize edebilen bir asittir. Böylelikle kolaylıkla çözüme kavuşmanızı sağlar.

Bu Makale İlginizi Çekiyor Olabilir;

Sıkca Sorulan Sorular

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.