Sakinleştirici spreyler kedi davranışlarını değiştirmede etkili midir?

11 Haziran 2021
3998
Sakinleştirici spreyler kedi davranışlarını değiştirmede etkili midir?

Kedilerin, davranış bozuklukları temelinde görülebilen agresif ve saldırgan tavırlarını önlemede son derece etkili sakinleştirici spreyler, ve kedi sakinleştiriciler kedi sahipleri tarafından oldukça yaygın kullanılmaktadır. Kedi davranışlarının düzenlenmesinde spreylerin oldukça etkili oldukları bilinmektedir. Kediniz, hayatınızı birlikte yaşayabileceğiniz harika bir ev arkadaşı olabilir ancak onun çok inatçı olduğunu da unutmamalısınız. Kedinizde ki bu inatçı tavırlar ve uyguladığı bazı yanlış davranışlar evinizi sıkıntılı durumlar içerisine sokabilir. Kendinizde görülebilecek saldırganlık, tırmalama ve işaretleme davranışları gibi sorunları önlemek ya da değiştirmek istiyorsanız, size yardımcı olabilecek bazı sakinleştirici spreyler bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan ve etkili olan Feliway, size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

Feliway Spreyi Nedir?

Feliway, stres kaynaklı davranış bozukluklarının ve sağlık problemlerinin çözümü için yaklaşık 20 yıldır kullanılan bir üründür. Bu süreç içerisinde etkisini pek çok kez kanıtlamıştır. Öyle ki dünya üzerinde kullanılan bir ürün haline gelmiştir ve 11 milyondan fazla kedi için kullanılmıştır. Yapılan araştırmalara göre ise, her 10 kediden 9’unda etkili olduğu gözlemlenmiştir. Feliway sprey kullanımı ve ne olduğu hakkındaki detayları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Feliway ürünü doğal ürünlere oldukça yakın olan sentetik bir kedi yüz feromonu olarak bilinmektedir. Feromon Yunancada hormon ve taşıma kelimelerinin birlikte kullanılması ile türetilerek, hormon taşıyan anlamına gelmektedir. Kediniz vücudunun çeşitli bölgelerinde bulunan bezler aracılığı ile koku hormonu salgılamaktadır. Kedide bu bezlerin bulunduğu bölgeler deri, yüz, pati ve anal keseler olabilmektedir. Kedinizde birçok bölgede salgılanan feromonların her birinin farklı bir anlamı olduğu bilinmektedir. Kediniz feromonlarla çeşitli mesajlar verebilmektedir. Örneğin, yüz bölgesindeki feromonların verdikleri mesaj, sevgi, dostluk, güven ve mutluluk olabilmektedir. Bknz: Kedilerde flehmen tepkisi nedir?

Feliway sprey, huzursuz olan kedileri sakinleştirmek ve sergilediği kötü davranışları düzeltmek için kullanılabilen bir sprey olarak karşımıza çıkmaktadır. Feliway spreyin kullanımı oldukça basittir. Fakat Feliway spreyler kedi davranışlarının değiştirilmesinde gerçekten işe yarar mı?

Bu ürünün oldukça etkili olduğunu bilinmektedir. Siz de kedinizde karşınıza çıkabilen kötü davranışlardan, bu ürünü kullanarak etkisini görebilirsiniz. Feliway spreyin kedilerde kullanılmasında ortaya çıkan bazı durumlar aşağıdaki gibidir;

Feliway spreyini yukarıdaki sebeplerden ve de birçok sebepten dolayı kullanabilmeniz mümkündür. Bununla birlikte Feliway multicat difüzörü de vardır. Bu ürün, size kediler arasında oluşabilecek herhangi bir saldırganlığı azaltmada yardım edecek şekilde üretilmiştir. Bknz: Yeni veya birbirinden ayrı kalan kedilerde saldırganlığı durdurmanın yolları

Feliway Sprey Nedir, Nasıl Kullanılır?

Feliway Spreyi Nasıl Kullanılır?

Stres, insanların hayatında yeri olduğu gibi kediler için de hayatlarının bir parçası olduğu gerçektir. Bu durum kedilerde psikolojik ve fiziksel sağlığı etkilemekle kalmayıp, bununla birlikte kedilerin günlük davranışlarını da oldukça etkilemektedir. Stres kendinizde, aşırı yalamaya, tırmalamaya, agresifliğe, aşırı endişe ile saklanmaya, depresyona, iştahsızlığa ya da aşırı yemek yeme sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.

Cins kediler, dışarıdaki kedilere nazaran stres faktörü ile tam baş etmeyi başaramayabilirler. İşte bu noktada kedinizde görülen stres kaynaklı davranış bozukluklarının çözümü için Feliway spreyi kullanabilirsiniz. Peki, kedi davranışlarının düzenlenmesinde oldukça etkili olabilen Feliway sprey nasıl kullanılır? Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Feliway sprey, klasik sprey, klasik difüzör ve klasik refill olmak üzere üç farklı ürün grubu olarak satılmaktadır. Feliway spreyin satışı yapılan üç farklı ürünü olsa da doğrudan kedi üzerinde kullanılmamalıdır. Kullanmanız gereken yerler; evinizde kedinizin bazı kötü davranışlar sergilediği yerler veya çok nüfuslu bir kedi evinde yaşıyorsanız, kedilerin bulunduğu ortama sıkmak daha uygun olacaktır. Böylelikle gergin olabilen ortamı Feliway sprey ile rahatlatmış olabilirsiniz. Bununla birlikte her üç ürünün de farklı kullanım alanı ve etkisi vardır. Bu farklılıkları yazımızın sıkça sorulan sorular bölümünde bulabilirsiniz.

Feliway spreyi, kedinizin, evinizde işaretlediği yerlerde de kullanabilirsiniz. Örneğin, eğer temiz çamaşırlarınıza kediniz bir işaretleme yaptıysa, Feliway spreyini kıyafetlerinizin üzerine sıkabilirsiniz. Ayrıca evinizde işaretleme yaptığı her noktaya rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Feliway sprey, kedilerde veteriner ziyaretlerinde ya da tatil yolculuğunda ortaya çıkabilen stresi azaltmak için de faydalı olabilmektedir. Feliway spreyini kedinizin tırmaladığı mobilyalar üzerinde de kullanabilirsiniz. Böylelikle bu tarz davranış bozukluklarının giderilmesini de önlemiş olursunuz.

Peki, Feliway spreyini kullanan insanların yorumları nasıldır? Bu ürünü kullananların çoğu ürünün etkili olduğundan bahsetmektedir. Bazıları ise ürünü kullandıklarını ancak bir etkisinin olmadığını da söylemektedirler. Tabii ki bu durum, evinizde kedinizin sahip olduğu karaktere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu spreyin işe yaramamasının sebebi ürün kaynaklı değil, kediniz için yeterince ilgi çekici olmamasından dolayı kaynaklanabilir. Uzmanlar Feliway spreyini kedinizin davranışlarını değiştirmenizde işe yarayacağını ve kullanmanız gerektiğini önermektedir. Bazı kedilerin davranışlarının nedeni tıbbi sorunlardan kaynaklı olabilmektedir. Feliway spreyi kullandığınız takdirde kediniz hala tuhaf davranışlar sergilemeye devam ediyorsa, bu olasılığı unutmamalı ve kesin bir tanı için veteriner hekime başvurmalısınız.

Catnip (Kedi Nanesi)

Kediler İçin Kullanılan Diğer Sakinleştirici Spreyler Nelerdir?

Petactive Catnip kedi sakinleştirici oyun spreyi, kedinizin davranışlarını değiştirmede kullanabileceğiniz bir diğer spreydir. İçerisinde bulunan kedi otu yağı ve kedi otu kökündeki aromatik yağlar sayesinde kedinizin sakinleşmesinde etkili olabilir. Kediniz bu kokuyu aldığında reseptörler sayesinde beynine ulaştırılır ve kedinizin davranışlarını doğrudan etkiler. Ancak bu spreyin etkisi her kedide aynı sonucu göstermeyebilir. Genellikle bu ürünün, kedilerin sakinleşmesinde ve mutlu olabilmesinde faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Bu ürün, kedinizi, içeriğinde bulunan bitkilerin kokusu sayesinde oldukça heyecanlandırmaktadır. Catnip spreyi kedinizin oyun ihtiyacını gerçekleştirebilmesi için de kullanabilirsiniz. Kedinizin günlük oynama süresini yeterli bir şekilde ona sağlayamazsanız evinizde etrafı kemirme ve tırmalama davranışları gösterebilir. Bunun önlenebilmesi için evinize aldığınız tırmalama tahtasına bu spreyi sıkılabilirsiniz. Catnip spreyi sayesinde kediniz tırmalama tahtasıyla oynamaya daha istekli bir hale gelebilir ve yaptığı yanlış hareketleri değiştirmesi sağlanabilir. Catnip sprey, kedinizin başka kedilerle tanıştırılma aşamasında görülebilen saldırganlığının oluşmaması için ve onun daha rahat olması için de kullanılabilir. Catnip spreyi, kedinizi başka kedilerle tanıştırdığınız ortamda bulunan eşyaların üzerine sıkarak kullanabilirsiniz. Ayrıca utangaç kedilerin rahatlaması için de kullanılması önerilmektedir. Kediniz ile yaptığınız uzun yolculuklarda, onun korku saldırganlığını azaltmak için kedi taşıma çantasına sıkarak kullanabilirsiniz.

Peki, Catnip kedi spreyi nasıl kullanılmalıdır? Öncelikle bu spreyi kullanmadan önce şişeyi iyice bir çalkalamalısınız. Ardından kedinizin hangi eşyaya ilgisini çekmek istiyorsanız, o eşyanın üzerine yaklaşık 15-20 santim uzağından spreyi sıkmanız gerekmektedir. Bu spreyi eşyaların üzerine haftada 2-3 kez sıkarak kullanabilirsiniz. Kediniz yaklaşık 6-9 aylıksa, daha çok ilgi gösterecektir.

Bir diğer kedi sakinleştirici sprey Ecopure no-stress ürünüdür. Kedinizde strese bağlı davranış bozukluklarının ve anksiyete sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Bu sakinleştirici spreyi kullanmak için, kedinizin olduğu ortama, taşıma çantasına, oyun alanına, yatağına ve yatağının çevresine günlük olarak iki kere sıkıp kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise, spreyi kedinizin üzerine doğrudan sıkmamanızdır. Unutmadan, bu ürünün 3 aydan küçük yavru kediler için kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Kedilerde Sakinleştirici Sprey Kullanımı

Kedilerde Hangi Davranışlar Sonucu Sakinleştirici Spreyler Kullanılabilir?

Ev ortamında yaşayan kedinizi rahatsız eden davranışlar belirgindir. Sizlere yazımızın bu bölümünde söz konusu bu davranışların neler olduğu konusunda bilgi vermek istiyoruz. Kedinizin gösterdiği davranışların altında yatan nedeni anlamaya çalıştığınızda sakinleştirici sprey kullanımı hakkında daha da bilinçli bir hale gelebilirsiniz. Detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

  • Kedinizin davranışını etkileyen nedenlerden birisi ev ortamında yaptınız değişiklikler olabilir. Evinizde yapacağınız değişiklikler, kediniz tarafından iyi karşılanmayarak onu strese sokabilmektedir. Böyle dönemlerde kediniz kafasını karışmış hisseder ve onda davranış değişiklikleri gözlenebilir. Bu duruma örnek verecek olursak, evinizdeki mobilyaların yerini değiştirdiğinizde ya da evinizi temizlediğinizde, kedinizde tuhaf davranışlar gözlenir. Aynı şekilde ev değişikliği de buna sebep olabilir. Böyle durumlarda kedinizin evinize bıraktığı mutluluk feromonlarını sileceği için kendisini güvende hissetmez ve strese bağlı davranış bozuklukları ortaya çıkar. Kedinizde bu tarz bir durumda stresini azaltmak için sakinleştirici sprey kullanabilirsiniz. Sakinleştirici spreyi kedinizin yeni ortamına sıkarak, onun daha kolay adapte olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kedinizin stresini arttırabilen diğer nedenler ise, başka kedilerin varlığı ve rekabeti ve sıcaklık gibi unsurlardır. Böyle durumlarda kedinizin bulunduğu ortamdaki eşyalara sakinleştirici sprey sıkarak, bu nedenlerin ortaya çıkarabileceği stresi ve saldırganlığı önleyebilirsiniz.
  • Kedinizle çıktığınız yolculuklar sonrasında eve dönüş yolunda, minik dostunuz belli bir süre evine gelmediği için, daha önce bulunduğu ortamı tanımayabilir. Çünkü kedinizin yokluğunda mutluluk feromonları Böyle durumlarda kedilerde korku ve stresten kaynaklı davranış bozuklukları gözlenebilir. Evinizin odalarında sakinleştirici sprey kullanmanız, kedinizi rahatlatacaktır.

Yukarıda sözünü ettiğimiz durumlarda, sakinleştirici spreyi, kedinizin sıkça bulunduğu ve en sevdiği köşelere sıkarak kullanmanız, onun değişiklik yaptığınız ortama ya da yeni bir ortama daha kolay adapte olmasına fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.