Kedilerde feline calicivirus (kedi gribi) enfeksiyonu

12 Mayıs 2021
534
Kedilerde feline calicivirus (kedi gribi) enfeksiyonu

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan feline calicivirus yani kedi gribi, kedilerde oldukça yaygın olarak görülür. Bulaşıcı bir hastalık olan feline calicivirus, çok çabuk yayılır ve özellikle hayvan barınakları gibi kalabalık ortamlarda büyük bir sorun haline gelir. Peki kedilerde feline calicivirus nedir? Kedilerde feline calicivirus belirtileri ve nedenleri nelerdir? Tedavisi nasıl olmalıdır? İşte kedilerde feline calicivirus enfeksiyonu ile ilgili her şey bu makalede!

Feline Calicivirus Nedir?

Kedileri etkileyen bulaşıcı bir hastalık olan feline calicivirus, caliciviridae adındaki bir RNA virüsü ailesinin bir parçası olarak bilinir. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve ağız hastalıklarının önemli bir nedeni olan bu virüs, tüm kedileri enfekte edebilir ve hastalığa neden olabilir. Pek çok farklı virüs ya da bakteriler, kedilerde solunum yolu hastalığına neden olabilir ancak kedi gribi, solunum enfeksiyonu olan kedilerde en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir.

Kedilerde Feline Calicivirus Belirtileri

Grip Olan Kedi

 • Burun akıntısı
 • Göz akıntısı
 • Hapşırma
 • Pembe göz (Conjunctivitis)
 • Öksürük
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Ağız içi ve çevresinde (dil, diş etleri, sert damak, dudaklar ve burun) ülserler
 • Salya akıntısı / Aşırı tükürük
 • Ateş
 • Topallık
 • Deri (cilt) lezyonları ve ülserler

Kedi gribi olan kedilerde en yaygın olarak görülen semptomlar arasında gözlerde veya burunlarda akıntı, hapşırma ve öksürük yer alıyor. Bu semptomlar ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gelişen kedilerde, enfeksiyonların şiddetli bir şekilde ilerlemesi zatürreye yol açabilir. Ayrıca kedilerin ağzında ve dilinde ülsere neden olur ve bu iltihaplanma sonucunda stomatitis hastalığına yol açabilir.

Öte yandan bazı kedilerde topallık ve ateş görülürken, bazı kedilerde ise ciddi sonuçlara neden olan suşu görülebilir. Bu hastalık ise kedideki ana organları etkiler ve cilt lezyonları ve ülserler, iştahsızlık, ateş ve sarılık gibi pek çok ciddi hastalıklara neden olur. Kedi gribi olan bazı kedilerde yukarıda saydığımız enfeksiyonlar kronik olabilir ve bu yüzden periyodik olarak bu semptomları yaşayabilirler. Ayrıca bazı kediler bu hastalığı yaşasa da herhangi bir semptoma maruz kalmayabilirler. Ancak bir belirte göstermese de bu virüsü yine de bir başka kediye bulaştırabilirler.

Kedilerde Feline Calicivirus Nedenleri

Bir kedi, enfekte olmuş bir kedinin tükürüğü, göz veya burun akıntısı ve hapşırığından oluşan damlacıklar ile doğrudan temas yoluyla bu hastalığı kapabilir. Virüsün, kedinin vücuduna burnundan, ağzından ve gözlerinden girdiğini belirterek enfekte olan dişi kedilerin ise virüsü yavru kedilerine kolaylıkla geçirdiklerini söyleyelim. Çok kalabalık ortamlarda yayılan feline calicivirus, hayvan barınakları, evcil hayvan dükkanları ve yatılı tesisler gibi riskli alanlarda fazlasıyla görülür.

İçerisindeki calicivirus olan FVRCP aşısının tüm güçlendiricilerini alan kediler, bağışıklık kazanabilir. Ancak çoğu kedi bu hastalıktan suşu olduğu için aşı kapsamına girmez ve aşılanmış olsalar bile bu hastalığa yakalanma riskleri vardır. Ancak daha hafif semptomlar yaşarlar. Eğer kedinize yaptırmanız gereken aşılar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buyrun; Kedilerde aşılama sorunu – Kedi aşıları protokolleri kılavuzu! ve 2021 Kedi aşı takvimi ve aşı fiyatları! 

Kedilerde Feline Calicivirus Tedavisi

İlaçlar ve Beyaz Kedi

Kedi gribinin belirli bir tedavisi yoktur. Eğer kedinizde bu hastalık olduğundan şüpheleniyorsanız, veterineriniz bir kan testi yapabilir. Bunun dışında kedinizin belirtilerine göre tedavi şekli değişmektedir. Hafif ve orta derecede üst solunum yolu enfeksiyonu olan kediler, ilaçlarla tedavi edilebilir ve evde bakım yapılabilir. Bununla birlikte veterineriniz burun tıkanıklığı gidericiler, göz ilaçları ve iltihap önleyici ilaçlar yazabilir. İkincil enfeksiyonları önlemek için ise kediler antibiyotikler ile tedavi edilebilir. Burun tıkanıklığı yaşayan kedilere de burun spreyi verilebilir.

Bu hastalığa yakalanan kediler koku ve tat alamadığı için iştah kaybı yaşayıp kilo verebilirler. Ayrıca kedilerin ağzında oluşan ülserler, kedileri yemek yerken rahatsız eder ve bu yüzden iyi derecede beslenemezler. Bu anlamda kedinize iştah acıcı verebilirsiniz. Aynı zamanda kedinizin ağzında ülser olmuşsa, daha yumuşak besinleri yedirebilirsiniz. Orta ile ağır belirtileri olan kediler ise, destekleyici bakım için hastaneye yatabilirler. Ayrıca kedinize enjekte edilebilir ilaçlar verebilir ve kediniz mama yemiyorsa bir beslenme tüpü de yerleştirebilirsiniz.

Kedilerde Feline Calicivirus Nasıl Önlenir?

Kedinizi feline calicivirus hastalığından korumanın en iyi yollarından biri düzenli olarak aşı yaptırmanızdır. Aşı bu hastalığı tamamen engellemese bile, kedinizin enfeksiyonlar ile savaşmasına ve daha hafif semptomlar yaşamasına yardımcı olur. Eğer kediniz kedi gribine yakalandıysa, diğer kedilerden uzak tutulması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda mecburen denk gelindiyse, ortamları evcil hayvanlara uygun olan dezenfektanlar ile iyice ve rutin olarak temizlemek gerekir.

Kedilerde Feline Calicivirus Ne Kadar Sürer?

Bir kedi, kedi gribine yakalandığında tipik olarak 14 – 21 gün süren klinik belirtiler geliştirmeden önce 2 – 6 günlük bir kuluçka döneminden geçer. Bu süre zarfı boyunca ise, kedi gribine yakalanan kedi, diğer kedilere de bu hastalığı bulaştırabilir. Enfekte olmuş kediler, vücut salgılarına göre 2 – 3 hafta boyunca virüsü yayabilirler. Hastalıktan kurtulan enfekte olmuş kedilerin yarısı, virüsü atmaya devam edeceği için bir taşıyıcı durumuna gelirler. Bazı kedilerde bu taşıyıcılık 1 ay sürerken, bazı kedilerde çok küçük bir ihtimal de olsa taşıyıcılık durumu ömür boyu sürebilir.

Evdeki Diğer Kediler Enfeksiyon Riski Altında mı?

Birlikte Yatan İki Kedi

Feline calicivirus enfeksiyonuna yakalanan bir kedi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kuluçka döneminde ve semptomlar gösterdikten sonra en az 3 hafta boyunca diğer kedilere bu hastalığı bulaştırabilir. Çünkü bu hastalığın taşıyıcısı olan bir kedinin, her zaman diğer kedilere bulaştırma riski vardır. Aşılanmamış, yavru kediler ya da herhangi bir kronik sorunları olan kediler daha hassas oldukları için bu enfeksiyon ile birlikte daha ciddi hastalıklar geçirebilirler. Üç yaşından büyük yetişkin kediler ve aşılanmış kediler ise tedavi olmasa bile bu hastalığı daha hafif olarak atlatabilirler. Öte yandan Feline calicivirus ve diğer bulaşıcı hastalıkları en aza indirmek için kedinizi, evinizdeki diğer kedilerinizden 1 – 2 hafta ayrı tutmanızda fayda var.

Kedilerden İnsanlara Feline Calicivirus Bulaşır mı?

Feline calicivirüs çok türe özgüdür ve insanlar için herhangi bir risk ya da tehdit oluşturmaz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.