Kedim neden sindirilmemiş yiyecekleri kusuyor?

15 Mayıs 2021
58
Kedim neden sindirilmemiş yiyecekleri kusuyor?

Kediniz sindirilmemiş yemekleri kusuyorsa bu durum bir hastalığın habercisi olabilir. Kusma başlı başına normal olmayan bir belirtli olarak görülüyor olup birçok hastalık ile bağlantılıdır. Bu hastalıklar; iç tıkanıklıklar, parazit enfeksiyonları, stres, tüy yumağı, pankreatit, depresyon, zehirlenme, kabızlık, hazımsızlık, hızlı yemek gibi sıralanabilir. Peki ya kedinizin bilhassa sindirilmemiş yemekleri kusmasının altında yatan sorun nedir? Gelin birlikte inceleyelim;

Kusma ve Sindirilmemiş Yiyecekleri Kusma Arasındaki Fark

Kusma eylemi; su, yemek ve safra olmak üzere midedeki içeriklerin dışarı atılmasıdır. Kusmaya bağlı olarak öğürme, karın kasılması ve mide bulantısı gibi belirtiler gözlemlenir. Kediniz kusmadan önce sürekli olarak ses çıkartır, öğürür ve salyası akar. Kusma bazen sadece basit bir kusma değildir. Öcelikle bunun ayrımını bir yapalım. Mide asitleri tarafından sindirilmemiş olan yiyecekleri kusmak ile normal kusma birbirinden farklıdır. Bu eylem yemek yedikten yaklaşık olarak yarım saat ile iki saat arasında meydana gelir.

Kedinizin Sindirilmemiş Yiyecek Kusmasının Nedenleri

oturan beyaz çizgili kedi

Çok Hızlı Yemek Yeme

Kediler hızlı yiyiciler olduğu için bu durum sindirilmemiş yiyecekleri kusmalarına sebep olabilmektedir. Kedinizin yavaş yemesini sağlayarak önüne geçebilirsiniz. Çeşitli yiyecek bulmacaları yararlı olacaktır. Bu oyun bulmacalarını hem kendiniz evde yapabileceğiniz gibi hem de hazırlarını satın alabilirsiniz. Ancak bu yönteme rağmen kedinizin hala yiyecekleri kustuğunu farkederseniz, veteriner hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.

Gıda Alerjisi

Kedinizin herhangi bir gıdaya karşı alerjisi olabilir. Kedinizin bağırsaklarında bir hassasiyet söz konusu ise sindirilmemiş yiyecekleri kusmasına sebep olacaktır. Eğer veterineriniz herhangi bir tıbbi tanı koymadıysa ve durum yalnızca yediği yiyecekten kaynaklı ise önelem almak amacıyla daha farklı bir mamaya yönelebilirsiniz. Kediniz hala kusmaya devam ediyorsa, daha disiplinli bir hidrolize protein diyet programı uygulanmalıdır.

Tüy Yumağı

Kedilerin temiz hayvanlar olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Günün çoğunluğunu kendilerini yalamak ile geçirirler. Hal böyle olunca da tüylerini yutuyor olup bunlar sinirim sistemlerinden geçer. Fakat bazen de midede kalarak tüy yumağı haline dönüşür. Bu tüy yumaklar, sindirilmemiş yemekleri kusmaları için bir zemin oluşturabilir. Kedilerin tüy yumağı kusmaları gayet normal bir eylemdir. Tüy yumağının oluşmasını engellemek için kedinize  çiğneme veya jel formunda ek besinleri satın alarak verebilirsiniz. Buna ek olarak kedinizin tüylerini tarayarak dökülen tüyleri temizleyebilirsiniz.

Yiyecek ve Diyet Değişiklikleri

Kedinizin beslenme programında bir değişiklik yapıldığı takdirde, alışmış olduğu saatten geç yerse veya öğün atlarsa kusma durumuna sebep olabilir. Ya da kediniz mamasında bir değişikliğe gittiyseniz de aynı durum meydana gelebilir. Yeni aldığınız mamadan daha fazla koyup eski mamanın miktarını azaltarak yaklaşık iki haftalık alışma süreci ile durumun üstesinden gelmeniz mümkün. Kedinizin fazla yemesi üzerine kusması oldukça düşük bir olasılıktır. Fakat yinede sık sık küçük miktarlarda besleyebilirsiniz.

Gastrit

Kedinizin yediği bir yiyecek yüzünden midesi hasar görmüş olabilir. Bu gibi durumlarda  kan ve safra kusmasının yanında sindirilmemiş yiyecekleri kustuğunu görmek olasıdır. İştahsızlık, enerjide azalma, depresyon, dehidrasyon gibi semptomlar gösteren gastrit için kısa zamanda veterinere götürmelisiniz.

Diğer Nedenler Aşağıdaki Gibidir:

  • Yemek borusunda tahriş
  • Parazitler
  • Kabızlık
  • Bağırsağın yabancı cisimler ile tıkanması

Kediniz Sindirilmemiş Yiyecekleri Kusuyorsa Ne Yapmalısınız?

Kedinizin devamlı kusması normal karşılanacak bir durum değildir. Hele ki hafta içerisine birçok kez kusması net bir şekilde sağlık sorunlarına işaret eder. Kediniz bu durumu sık sık yaşıyorsa, az miktarlarda devamlı olarak beseyebileceğiniz gibi yapboz oyuncaklardan da yardım alabilirsiniz. Kusma ile beraber kedinizde gözlemleyeceğiniz; kilo kaybı, iştahsızlık, enerji kaybı ve ishal gibi belirtiler doğrultusunda veteriner hekimize gitmeniz gerekir. Veterineriniz ilk etapta fiziki bir muayene eder ve akabinde kan testi ve röntgeni gerek görebilir.

Kan testinde karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı olup olmadığının kontrolü yapılır. Röntgende ise kedinizin midesinde oluşabilecek sıvı birikintisi veya tıkanıklığa neden olabilecek bağırsak gazlarının tespit çalışması yapılır. Veterinerin bu kontrollerden elde ettiği bilgiler ışığında, bir sıvı tedavisi veya hastanede detaylı bir bakımı uygun görebilir. Ayakta veya evde tedavi içinse ilaçlar yazacaktır. Eğer bu durum bağırsak tıkanıklığından dolayı kaynaklanıyor ise bir cerrahi müdahale yapılabilir.

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir

*Kediniz sindirilmemiş yiyecekleri kusuyorsa buna yukarıda bahsettiğim pek çok neden sebep oluyor olabilir. Engel olmak için kedinizin çevresinden ona zarar verebilecek cisim ve besinleri uzak tutmalı, yavaş yemesi için farklı yollara başvurmalısınız. Her kedi kendine özgüdür, bu nedenle besleme şekillerini belirlerken bu etkeni baz almanız gerekiyor. Yapabileceğiniz en doğru hareket veteriner hekimiz ile birlikte çalışmak olacaktır. 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.