Kediniz zehirlenirse ne yapmalısınız?

31 Ağustos 2021
75
Kediniz zehirlenirse ne yapmalısınız?

Edinilen bilgiler ışığında kedi sahiplerinin %10’u, kedilerinin zehirlenmeleri için aramalar yaptığı verilerine varılmıştır. Kediler meraklı ve titiz canlılar olmaları sebebiyle, bazı zamanlar kendilerini hayli ciddi durumlar ile karşı karşıya bırakabiliyorlar. En yaygın zehirlenmeler;  insan ilaçları, zehirli bitkiler ve kedilerin metabolize edemediği kimyasallar içeren insan gıdalarından kaynaklanmaktadır. Zehirlenmş bir kediniz varsa ne yapmanız gerektiğini bu makalemiz aracılığı ile öğreneceksiniz!

Zehirlenme Belirtileri

 • Mavi dil ve diş etleri
 • Nefes almada güçlük çekme
 • Kusma
 • İshal
 • Midede tahriş
 • Depresyon
 • Öksürme
 • Hapşırma
 • Nefes nefese kalma
 • Nöbet geçirme
 • Titreme
 • İstemsiz kasın seğirmesi
 • Zayıflık
 • Bilinç kaybı potansiyeli
 • Göz bebeklerinin büyümesi
 • İdrarda koyuluk

Kedinizi Havadar Bir Alana Götürün

Zehirlenmeden şüphe ediyorsanız, kediniz yatıyor, baygın ya da halsiz haldeyken bulunduğu ortamdan uzaklaştırarak, havadar ve aydınlık bir ortama bırakın. Hasta veya yaralı kediler, üzülür ya da korkarlar buna bağlı olarak ısırma ve tırmalama davranışları gösterebileceğinden kendinizi de zehirden korumak adına eldiven takmayı ihmal etmeyin! Bir kedi eğer kendini iyi hissetmiyorsa ilk olarak saklanma eylemini gerçekleştirecektir. Zehirlendiyse, belirtileri gözlemlemeniz gerekir. Bu sebeple onun saklanmasına müsade etmeyin. Kibar ama kararlı şekilde onu kaldırıp güvenli bir odaya götürün. Suya kolay ulaşmak için banyo veya muftak rahatlık sağlar.

Hemen Bir Veteriner İle İletişime Geçin

Veterineriniz ile iletişime geçerek yapmanız gereken talimatları alabilir ve panzehir konusunda net bilgiler edinebilirsiniz. Veteriner hekiminiz direkt olarak arasanız, kedinizin yaşama şansını arttırmış olursunuz. Bu durumda kedinizi güvenli noktaya bırakıp atmanız gereken ikinci önemli adım olacaktır.

İlk Yardım Uygulaması

Kedinizi kusturmanın doğru veya yanlış olması hususunda karar vermeniz için zehri tanımlamak işinizi daha kolay hale getirecektir. Kedinizin tüketmiş olduğu ürünün ambajana ulaşarak, ismini, içerisindeki maddeleri, tarihini ve ne kadar tükettiğini tespit etmeniz gerekecektir. İlk adımınız veteriner hekiminizi aramak olsun. Buna ek olarak internet üzerinden de, ürün maddelerini “kediler için zehirli midir sorusu” ile aratabilirsiniz. Bazı maddeler yenildiği zaman sorun teşkil etmeyeceğinden sorun olmaz fakat eğer zehirli ise kedinizi kusturup kusturmayacağınızı karar vermeniz gerekebilir.

Söylenmediği Sürece Kedinizi Evde Tedavi Etmeye Çalışmayın

Kedinizin neyden kaynaklı zehirlendiğini ve verilmesi gereken ilaçları bilmiyorsanız, herhangi bir yiyecek, su, süt, tuz, yağ veya başka bir şey vermeyin! Veterinerinizden bir talimat gelmediği sürece vereceğiniz şeyler durumunu daha da kötü bir boyuta taşıyabilir.

Kedinizi Kusturmadan Önce Veterinere Danışın

Veteriner hekiminiz söylemedği takdirde kedinizi kusturmayın. Aksi takdirde bazı aşındırıcı asitler kusma esnasında daha fazla zarar verebilir. Sadece aşağıda belirtilmiş olan durumlarda kusturun:

 • Zehirli yiyecek son 2 saat içerisinde yenmişse. (2 saati aşan sürelerde zehir emildiği için kusmanın yararı olmaz)
 • Zehirlendiğinden eminseniz,
 • Kedinizin bilinci yerinde ise kustutabilirsiniz.

Asit ve Alkalileri Nasıl Kullanacağınızı Bilin

Kostik yanıklara sebebiyet veren asit ve alkailer, tüketildiği takdirde kusma eyleminde ağız ve yemek borusuna daha çok zarar verir. Kusma yerine, kedinize yağlı süt ya da çiğ yumurta yedirmeye çalışın. Bu asit ve alkaliyi seyreltmek ya da nötrlemek için iyi bir yöntemdir.

İstendiği Zaman Kedinizi Kusturun

Kedinizi kusturmak için %3 bir hidrojen peroksit dozu, bir çay kaşığı ya da şırınga yardımı ile kedinize verin. Yaklaşık 5 kg’luk kedi için 5 ml -bir çay kaşığı-, 10 kg’luk bir kedi içinse 10 ml -iki çay kaşığı- koymanız yeterlidir. Kedinizi sıkı şekilde tutup üst dişlerinin arkasından ağzına kibarca sokun. Pistonu yavaşça bastırarak bastırarak ağzına damlatın. Yutması için ona zaman tanıyın ve tüm hepsini bir anda ağzına doldurmayın. Her 10 dakikada bir 3 doz olacak şekilde tekrar edin.

Aktif Kömür Kullanın

Kusma işlemi tamamlandıktan sonra, bağırsağa inan zehrin emilmesini azaltmak bir diğer adımdır. Buna yardımcı olması açısından aktif kömüre gerek vardır. Kedinin ağırlığınca her kilo başına 1 gram kuru toz kullanılmalıdır. Yoğun bir kıvam için az miktardaki bir su içerisine tozu dökün ve şırıngaya alarak kedinize verin. Bu işlemi ise 2 ila 3 saatte bir olacak şekilde 4 kez uygulayın.

Bulaşmayı Kontrol Etmek İçin Tüylerine Bakın

Eğer kedinizin tüylerinde zehir varsa, kendini tımar ettiği zaman onu daha fazla yutacaktır. Kedinizi güzelce dezenfekte etmeniz bu noktada önemlidir. Tüm kalıntıları temizlemek için kedinizi 10 dakika ılık suda yıkadıktan sonra güzelce durulayın. Eğer hala geçmemiş ise etkilenen bölgeti önlem amaçlı tıraş etmeniz gerekebilir.

Kedinize Su İçirin

Zehirlerin çoğu kedinizn karaciğerine, böbreğine ya da her ikisi için zararlıdır. Emilen zehrin organına vereceği tahribatı azaltmak için kedinizin serbest şekilde su içmesini sağlayın. Eğer kendisi içmezse, ağzına şırınga yardımı ile verin. Her defasında 1 ml olarak verin ve yuttuğundan emin olun. Bir kediye günde ortalama 20 ml su vermelisiniz. Dolayısıyla şırınga gün içinde pek çok kez dolacak!

Şüphelenilen Zehirin Bir Örneğini Alın

Zehirlendiği madde hakkında veteriner hekiminize bilgi vermek için ürüne ait tüm etiketleri, ambalajları veya şişeleri alın.

Kedinizi Veterinere Götürün

Kedinizin sağlığını kontrol etmesi için onu bir veteriner hekimin görmesi gerekir. Tüm zehri attığından ve ileride herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğinden ancak bir veteriner emin olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Zehir bir kediye ne yapar?

Organofosfatlar ve karbamatlar içeriğine sahip olan böcek ilaçları kediler için zehirlidir. Eğer yutarlarsa kusma, ishal, salya akıntısı, kas titremesi ve nöbet gibi semptomlar görülür. Piretrinler ve piretiyoitler içeren böcek ilaçları da kediler için bir toksit olabilmektedir.

Kedilerde gıda zehirlenmesi ne kadar sürer?

Kediler enfekte olmuş gıda tükettikten sonra birkaç gün ya da hafta boyunca sürebilir. En ciddi belirti arka bacaklarda zayıflık olarak başlayan felçtir.

Zehirlenmiş bir kediye nasıl davranırsınız?

 • Etanol uygulanır
 • Sıvı tedavisi
 • Kas gevşetici
 • Kusturma
 • Nöbet engelleyen ilaçar

Zehirlenen bir kedi kurtarılabilir mi?

Kedilerde zehirlenmesinde iyileşme süreci zamana bağlıdır. Zehrin kedinizin vücudundan atılması zaman ister. Ne kadar kısa süre içerisinde tedavi edilirse o kadar erken sağlığına kavuşur.

Kedim zambak zehirlenmesinden kurtulacak mı?

Kediler zambak zehirlenmesi karşı oldukça duyarlıdır. Kesin olarak toksin olduğu kanısına varılmasa bile, tedavi edilmezlerde akut böbrek yetmezliği meydana gelir ve 3-6 gün içerisinde yaşamını yitirir.

Bu Makale İlginizi Çekiyor Olabilir;

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.