Kediler gaz çıkarır mı?

5 Temmuz 2021
218
Kediler gaz çıkarır mı?

Kedilerin sindirim sistemi, insanların ya da köpeklerin sindirim sistemine benzediği için gaz çıkarmaları normaldir. Yani kediler gaz çıkarır mı sorusuna vereceğimiz cevap evettir. Ancak pek çok kedi sahibinin, kedilerindeki bu gazı fark etmediğini söylemeliyiz. Çünkü genellikle kediler, diğer türlerden daha az sıklıkta ve daha az belirgin bir şekilde gaz çıkarırlar. İnsanlarda da olduğu gibi kedilerde de, karında çok fazla gaz biriktiğinde şişkinlik meydana gelir. Kediler de, insanlardan farklı olarak geğirme daha nadir olduğu için gazın vücuttan atılması bu şekilde gerçekleşir. Öte yandan bir kedinin normalden daha fazla gaz çıkardığını düşünüyorsanız, bu vücudunda başka bir şey olduğunun göstergesi olabilir. Bu nedenle kedilerin gastrointestinal fonksiyonlarının düzenli olarak izlenmesi gerekmektedir.

Gaz Nedir?

Gaz, evcil hayvanlar için normal bir bedensel deneyim olsa da, gazın aşırı miktarı, yetersiz beslenme ya da hastalık gibi altta yatan bazı nedenlere bağlı olabilir. Kedinizin gazı devamlı olup bir sorun teşkil ediyorsa, bunun arkasında yatan sorunların çözülmesi gerekmektedir. Doğal bir sindirim süreci olan gaz, mide ve bağırsaklar gazla ya da hava ile genişlediğinde ve bu birikim vücuttan atıldığında ortaya çıkar. Bazı zamanlar kötü koksa da, evcil hayvanlar için düzenli olarak yaşanması gereken bir durumdur.

Kedilerde Gaz Belirtileri

 • Aşırı şişkinlik
 • Kötü ve güçlü bir koku
 • Kusma
 • İshal
 • Karın krampları
 • Çıkıntılı mide
 • Alt karın bölgesinde çıkan sesler

Kedilerde Gaz Nedenleri

Mama bekleyen kedi

 • Bağırsaklarda enfeksiyon (bakteriyel ve viral)
 • Bağırsak parazitleri
 • Aşırı yeme ya da çok hızlı yeme
 • Bozulmuş gıda tüketmek
 • İltihaplı bağırsak hastalığı
 • Malabsorpsiyon (Malabsorption) bozukluklar (vücut besinleri emmede zorluk çeker)
 • Sindirim bozuklukları
 • Hoşgörüsüzlük
 • Alerji
 • Diyet
 • Kabızlık

Kediler yukarıda saydığımız gibi pek çok nedenden dolayı gaz çıkarabilir. Bunlardan en yaygın olanı ise hava yutarak gaz çıkarmalarıdır. Aynı zamanda iç bakteriler de kedilerin gaz çıkarmalarına neden olur. Bu bakteriler ise, çok fazla yemek yemekten ya da yanlış türde yemek yemekten kaynaklanmaktadır. Ayrıca kıl yumaklarından, sindirim bozukluklarından ya da polen ve pire gibi şeylere karşı alerjilerden de gaz ortaya çıkabilir. Eğer kediniz çok sık gaz çıkarmıyorsa ve aşırı derecede kokmuyorsa, muhtemelen hava yutmuştur. Bu durum çok fazla ve çok hızlı yemek yiyen her kedinin başına gelebilir. Eğer şişkinliğin nedeni hava yutmak gibi görünmüyorsa, o zaman kedinizin yedikleri ile ilgili olabilir. Kedinizin diyetini değiştirdiğinizde nasıl hissettiğini gözlemlemeniz gerekmektedir. Yiyeceklerini değiştirirseniz ve kediniz kısa bir süre sonra gaz çıkarmaya başlarsa, belirli bir gıdadan dolayı gaz çıkarması daha yüksek bir ihtimaldir. Hassas bir kedinin midesini tetikleyebilecek birçok popüler kedi maması içeriği vardır. Eğer kediniz şişkinse ve mamasını sindirmekte zorlanıyorsa, ucuz kedi mamasını atlamak en iyi tercih olabilir. Kaliteli ve minimum düzeyde işlenmiş bileşenlerin sindirimi genel olarak daha kolay olabilir.

Ayrıca kediler, şişkinliğe neden olan süt ürünlerine ve ton balıklarına karşı hassas olabilirler. Öte yandan gazın insan gıdalarında da kaynaklanabileceğini belirtelim. Kedi mamaları, benzersiz sindirim sistemleri tarafından uygun bir şekilde parçalanarak tasarlanmıştır. Bu nedenle içerisinde insan maması karıştırılırsa, her şey alt üst olabilir. Eğer kedinizi insan maması ile beslemek istiyorsanız, kedilerin yemesi için hangi insan gıdalarının uygun olup olmadığını kontrol etmeli ve ona göre uygulamalısınız. İnsan gıdaları teknik olarak kediler için güvenlidir ancak herhangi bir gaz ya da rahatsızlık fark ederseniz, onu beslemeyi bırakmalısınız. Son olarak kediniz girmemesi gereken yerlere girmeye alışıksa, özellikle çöpünüzü kedi geçirmez bir hale getirmelisiniz. Çöpe atılmış çürüyen bir et parçası, kedinize oldukça çekici gelebilir. Ancak bu durum sindirim sistemlerine gerçekten zarar verir ve pek çok etkiye neden olur.

Kedi maması ve insan gıdası hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bu yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Kedilerde Gaz Teşhisi

Kedinizin gazını farkına vardıktan sonraki adım kedinizin veteriner tarafından muayene edilmesidir. Veteriner hekiminiz ilk olarak kedinizin sağlık geçmişini isteyecektir. Yeme düzenleri ve belirli yiyecekler, kedinizin gazının acil olup olmadığını belirlediği için kedinizin tam olarak ne yediğini, ne zaman yediğini ve ne kadar yediğini veteriner hekiminize bildirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda veteriner hekiminiz gazın gıda alerjilerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakmak için hipoalerjenik bir gıda denemesi de isteyebilir.

Eğer sorunun bir hastalık gibi ciddi komplikasyondan kaynaklandığı düşünülüyorsa, veteriner hekiminiz daha ileri bir teşhis testleri önerecektir. Eğer parazitlerden endişe ediliyorsa, veterineriniz bir solucanı ortaya çıkarmak için dışkı örneklerini isteyecektir. Eğer iltihaplı bağırsak hastalığından endişe ediliyorsa, karın ameliyatı ya da endoskopi yardımı ile mide biyopsisi istenecektir. Ayrıca veteriner hekiminiz duruma göre idrar tahlili, tam kan sayımı, biyokimyasal profil ve karın röntgenleri gibi testleri de isteyebilir.

Kedilerde Gaz Tedavisi

Mama yiyen yavru kediler

Diyet Yöntemi

Eğer kedinizin gaz probleminde yemekten kaynaklı bir sorun varsa, diyetini değiştirmek en iyi tedavi yöntemidir. Olası bir değişiklik lif ya da soya miktarını azaltacağı için gıda markalarını değiştirmek daha faydalı olabilir. Eğer değiştirmeye karar verirseniz, tüm yiyecekleri bir kerede değiştirmeyin. Kedinizin sindirim sistemini düzgün bir şekilde ayarlamak için birkaç hafta içinde kademeli olarak ilerleyin. Yeni mamanın bir kısmını eski mama ile karıştırın ve kediniz yeni mamanın tamamını yiyene kadar bu işlemi tekrar edin.

Aynı zamanda kedinizin fazla yemesini ya da yemeklerini çok hızlı tüketmesini engellemelisiniz. Kedinize küçük ama sık öğünler vermeyi deneyebilirsiniz. Öte yandan birden fazla kediniz varsa, onları daha hızlı ya da daha fazla yemelerine sebep olabilecek rekabetten uzak tutmak için ayrı ayrı beslemelisiniz. Eğer kedinizde bir gıda alerjisi olduğu ortaya çıkmışsa, bu gıdayı diyetten tamamen çıkarmaya çalışmak en iyisidir. Ayrıca hipoalerjenik bir gıda diyetinin sizin ve kediniz için oldukça uygun olduğunu belirtmeliyiz.

Tıbbi Tedavi

Hastalık ya da bir tür enfeksiyon gibi daha büyük tıbbi sorunun keşfedilmesi ile birlikte kediniz için özel bir tedavi gerekmektedir. İltihaplı bağırsak hastalığı gibi durumlarda, diyet yönetilerek duruma engel olunabilir. Aksi takdirde kediniz immünsupresif ve antienflamatuvar özelliklerine sahip bir kortikosteroid kürüne yerleştirilebilir. Bunun dışında diğer tedavi işlemleri başarısız ile sonuçlanırsa, antibiyotikler de iltihaplı bağırsak hastalığının tedavisinde kullanılabilir.

Antibiyotikler enfeksiyon tedavisinde reçete edilir ve veteriner hekiminiz antibiyotik verirse, kedinize tam bakım planı uyguladığınızdan emin olmalısınız. Çünkü bu ilaçlar doğru bir şekilde verilmezse, kediniz ilaca dirençli bakteriler geliştirir ve ilk enfeksiyonları geçmeyebilir. Ateş, ishal ve diğer yan etkiler gibi antibiyotik alırken riskler vardır. Bunun için enfeksiyonu en iyi tedavi edebilecek kesin antibiyotiği belirlemek için veteriner hekiminiz gerekli testleri yapacaktır.

Eğer kedinizde parazit bulunursa, veteriner hekiminiz hemen tedaviye başlayacaktır. Pozitif bir dışkı muayenesi yapıldıktan sonra hangi ilacın verilip verilmeyeceği de ortaya çıkar. Antibiyotiklerde de olduğu gibi, kedinize bu ilacı verirken veteriner hekiminizin talimatlarına göre uygulamanız gerekmektedir.

Kedilerde Gaz İyileşmesi

Kedinizdeki gazın nedenini anladıktan ve veteriner hekiminiz tarafından hazırlanan tedavi planını uyguladıktan sonra kedinizin gazını normal bir seviyede tutmak daha kolaydır. Eğer kedinize ilaç verildiyse, veteriner hekimiz ile iletişimi sürdürmeye devam etmelisiniz. Çünkü sık kontroller ile, altta yatan sorunun tam olarak yönetildiğinden emin olunması gerekir. Diyet değişikliğinden sonra ise gazdaki azalma birkaç hafta sürebilir. Ancak kedinizin sisteminin uyum sağlayabilmesi adına ortaya konan plana uymanız büyük ölçüde önemlidir. Örneğin ev çevresinde daha fazla değişikliğe gitmeniz gerekebilir.

Kedinizin bozulmuş yiyecekleri tüketme olasılığından dolayı çöpleri uygun şekilde attığınızdan ve üzerinin kapalı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca kedinize parazit bulaşmışsa, dışkıyı günlük olarak çıkardığınızdan ve kum kabını düzenli olarak dezenfekte ettiğinizden emin olmalısınız. Son olarak kedinizin sindirim sürecine yardımcı olmak için, günlük alışkanlıklarına hafif egzersizleri de dahil etmelisiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.