Kedilerde Taurin Eksikliği Belirtileri Ve Nedenleri

16 Mart 2023
453
Kedilerde Taurin Eksikliği Belirtileri Ve Nedenleri

Taurin, retina, trombosit, bağışıklık, nörolojik, üreme ve miyokardiyal fonksiyonda önemli bir rol oynayan kükürt içeren bir amino asittir. Kedilerde taurin eksikliği ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle belirtileri ve nedenleri konusunda bilinçli olmak gereklidir.

Taurin Eksiliği Nedir?

Taurin, bir kedinin vücudunun birçok bölümünün sağlığı ve işlevi için gerekli olan bir amino asittir. Bu besin özellikle kedilerin kalbi, gözü ve beyni için önemlidir. Taurin, vücudun normal göz ve kardiyovasküler fonksiyon için gerekli olanlar da dahil olmak üzere çeşitli proteinler üretmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sisteminin gelişimi için de gereklidir.

Kediler, temel amino asitlerden biri olarak taurine ihtiyaç duyar. Diğer bazı hayvanlar gibi kendi başlarına üretemezler ve bu nedenle sağlıklı kalabilmeleri için diyetlerinde yeterince almaları gerekir. Özellikle kedi ve köpekler için taurin önemi büyüktür. Taurin eksikliği kediler arasında ciddi bir sağlık sorunudur. Görme kaybı ve kalp hasarı gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Neyse ki, kedinizin diyetine taurin eklemek kolaydır.  Taurinin diyet kaynakları mamadan mamaya değişiklik gösterdiğinden, kedinize yeterli miktarda amino asit sağlamak için kedinizin diyetinin protein açısından zengin birden fazla kaynak içermesi önemlidir. Örneğin, et ve balık iki doğal taurin kaynağıdır.

Veterineriniz taurin eksikliğini fizik muayene, kan çalışması ve patili dostunuzun semptomlarının ayrıntılı bir geçmişi ve yedikleri diyet türü ile teşhis edecektir. Bu, veterinerin kedinizin gerçek bir taurin eksikliğinden muzdarip olup olmadığını veya ek tedavi veya destek gerektiren altta yatan daha ciddi bir sağlık sorunu olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır. Veterineriniz, kedinizin taurin seviyelerini sağlıklı bir seviyede tutmak için ömür boyu taurin takviyesi önerecektir. Ayrıca, kedinizin her gün bol miktarda taurin almasını sağlamanın en etkili yollarını tartışacaklar.

Kedilerde Taurin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

kedilerde taurin eksikliği belirtileri

Taurin, vücudun görme, kalp kası işlevi, sindirim ve cenin gelişimi gibi çeşitli önemli işlevleri yerine getirmesine yardımcı olan bir amino asittir. Kediler, diğer birçok hayvanın yapabildiği gibi bu temel amino asidi kendileri yapamazlar, bu nedenle onları sağlıklı tutmak için taurin içeren diyete güvenmeleri gerekir. Kedinizde,

 • kilo kaybı,
 • görme bozukluğu ya da körlük,
 • hareket etmeden nefes nefese kalma,
 • anormal doğum,
 • erken doğum,
 • sindirim sorunları,
 • yavru kedilerde büyüme ve gelişmede yaşanan sıkıntılar,
 • sürekli ishal olma,
 • uyuşukluk,
 • sağlıksız cilt ve tüy,
 • bayılma ve
 • idrar sorunları gibi semptomlar fark ettiğinizde veteriner muayenesini ihmal etmemeniz gereklidir.

Kedilerde yeterli taurin olmadığında vücutları dejenere olmaya başlar. Bu, gözlerdeki retina hücreleri ile başlayacaktır. Durum, kedi merkezi retina dejenerasyonu olarak adlandırılır. Tedavi edilmezse sonunda körlüğe neden olur. Ek olarak, bir kedinin bağırsak bakterileri de onu bozabilir. Bir kedi yeterli taurine sahip olmadığında ishal ve sindirim sorunları yaşayabilir. Bu nedenle taurin içeren mama tüketimi her zman gereklidir ve veteriner muayeneleri ihmal edilmemelidir.

Kedilerde Taurin Eksikliği Nedenleri

Taurin, vücudun birçok hayati işlevi yerine getirmesine yardımcı olan temel bir amino asittir. Et, balık ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunur. Kediler bu tür ürünleri tüketemediğinde vücutlarında taurin eksikliği nedeni ile sorunlar yaşanır. Kısacası kedilerde taurin eksikliğinin en büyük nedeni beslenme yetersizliğidir.

Kediler zorunlu etçil hayvanlardır ve optimal sağlık için diyetlerinde taurine ihtiyaç duyarlar. Taurin olmadan kediler, görme bozukluğu, kalp hastalığı ve zayıf büyüme ve üreme gibi çok çeşitli problemlere sahip olabilir. Kas, göz dokusu (retinal fotoreseptör hücrenin hayatta kalması için gerekli), bağırsak yolu, safra ve kalpte yüksek konsantrasyonlarda bulunan kükürt içeren bir amino asittir. Vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olduğu için sağlıklı bir bağışıklık sistemi için de gereklidir.

1980’lerin ortalarından bu yana, ticari kedi mamalarının içinde yeterli miktarda taurin bulunması zorunludur. Bu nedenle kedinizi ticari mama haricinde besliyorsanız, tükettiği et içerisinde taurin bulunduğu için kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Ancak taurin etin çiğ hâlinde bulunur ve et pişirildiğinde içindeki taurin yok olur. Çiğ et tüketimi de risklidir. Bu nedenle mama tüketimi en sağlıklı beslenme şeklidir. Ancak mama içeriği, markası ve mamayı aldığınız firma oldukça önemlidir.

Taurin Eksikliği Nedeni İle Kedilerde Görülen Sağlık Sorunları

Taurin eksikliği bir dizi ciddi sağlık sorununa neden olabilir, bu nedenle herhangi bir semptom fark ettiğiniz anda kedinizin sağlığını bir veterinere kontrol ettirmeniz önemlidir. Doktor, patili dostunuzun durumunun ciddiyetini belirlemek ve buna göre tedaviyi reçete etmek için elektrokardiyogram (EKG) ve göğüs röntgeni dahil olmak üzere bir test kombinasyonu kullanacaktır. Kedilerde taurin eksikliği nedeni ile en sık görülen sağlık sorunları şunlardır;

 • Dilate kardiyomiyopati adı verilen, kalp odacıkları genişlediğinde ancak kalbin kendisi daha ince ve sarkık hale geldiğinde ortaya çıkan bir kalp rahatsızlığına neden olabilir.
 • Kalp düzgün bir şekilde kasılamaz, bu da ölüme veya ciddi bir tıbbi duruma yol açabilir.
 • Retina dejenerasyonu (kedi merkezi retina dejenerasyonu), kardiyomiyopati ve anormal büyüme ve gelişme dahil olmak üzere çeşitli etkilere neden olabilir.
 • Üreme sorunlarına yol açabilir. Doğurganlık sorunlarına neden olabilir ve daha düşük doğum ağırlıklı yavru kedilerle sonuçlanabilir.
 • Dişlerde çürüme ve diş kaybı görülebilir.
 • Kan şekerini düzenlemeye destek olduğu için taurin eksikliği diyabete yol açabilir.
 • Tüy dökülmesi ve cilt hastalıkları görülebilir. Mat ve kırılgan tüy oluşumuna neden olabilir.
 • Bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Teşhis

kedilerde taurin eksikliği nedenleri

Bir kediyi taurin eksikliği ile teşhis etmek genellikle veteriner için zordur. Veterinerinizin, kedinizin yediği diyet türü de dahil olmak üzere kapsamlı bir tıbbi geçmişe ihtiyacı olacaktır. Veterinerinizin içerik listesini kontrol edebilmesi için kedinizin ticari kedi mamasını randevuya yanınızda getirmeniz de iyi bir fikirdir.

Veterineriniz, kedinizin taurin eksikliğinden muzdarip olup olmadığını belirlemek için bir dizi test yapacaktır. Kedinizin kanını çeşitli besinler için test edecekler, kapsamlı bir öykü alacaklar ve bir muayene yapacaklar. Teşhis konulduktan sonra, veterineriniz sizinle bir tedavi planı tartışacaktır. Bu durumun altında yatan semptomları desteklemek için kedinizin diyetine taurin ekleyerek başlayacaklar.

Tedavi

Taurin eksikliği teşhisi konulduktan sonra, veterineriniz bu besinin kedinizin kanındaki seviyesini belirlemek için bir dizi test yapacaktır. Bunlar arasında tam kan sayımı (CBC) ve bir biyokimya profili bulunur. Veterineriniz ayrıca bir eksikliğin varlığını test etmek için kedinizin idrarından bir örnek alacaktır. Kedinizin plazma taurin seviyeleri düşükse, taurin eksikliği teşhisi doğrulanacaktır.

Bir taurin eksikliğinden kurtulmanın uzun vadeli prognozu, hasarın ne kadar şiddetli olduğuna ve ne kadar hızlı meydana geldiğine bağlıdır. Eksiklik erken tespit edildiyse veya kalıcı hasara neden olmadıysa, o zaman kediniz yeterli taurin takviyesi ile normal bir hayata dönebilir.

Bununla birlikte, hasar çok büyükse veya başka koşullardan kaynaklanıyorsa, kedinizin iyileşme prognozu, en başta eksikliğe neden olan temel beslenme eksikliklerinin neler olduğuna bağlı olacaktır. Ek olarak, kalp dilate kardiyomiyopati geliştirmişse, düzgün çalışmasına yardımcı olmak için ek destek ve ilaç gerektirecektir.

Bir taurin eksikliğinin tedavisi tipik olarak diyet takviyesini içerir. Neyse ki, çoğu ticari kedi maması, kedinizde bu eksikliğin gelişmesini önlemeye yetecek kadar taurin içerir. Bu nedenle, kedinizi yaşam evresi ve sağlık ihtiyaçları için formüle edilmiş yüksek kaliteli, beslenme açısından dengeli bir diyetle beslemeniz çok önemlidir. Veteriner hekiminiz, kedinizin ihtiyaç duyduğu tam taurin miktarını, onun bireysel beslenme ihtiyaçlarına ve mevcut tıbbi koşullarına göre belirleyecektir. Veterineriniz taurin takviyeli ticari bir diyet önerebilir. Bu tür yiyecekler çoğu evcil hayvan mağazasında mevcuttur. Ancak Kedinizin ihtiyacı olan taurin miktarı yaşına, kilosuna ve cinsine bağlıdır. Tavsiye edilen taurin miktarı günde yaklaşık 35 ila 56 mg’dır.

Sıkça sorulan sorular

Taurin, kedilerde bir dizi önemli sağlık sürecinin tamamlanmasına yardımcı olan bir amino asittir. Spesifik olarak taurin, görmeyi, kalp kası işlevini, sindirimi ve optimal gebelik ve cenin gelişimini destekler.

Taurin eksikliği olan bir kedi, sık sık hastalıklara ve zayıf iyileşmeye neden olan bağışıklık sistemi bozuklukları geliştirebilir. Bu amino asidin eksikliği de tüy dökülmesine ve enerji eksikliğine yol açabilir. Taurin eksikliği erken fark edilirse, ek tedaviler bu sorunları önlemeye yardımcı olabilir ve patili dostunuzun hızlı ve güvenli bir şekilde iyileşmesini sağlayabilir.

Uzun zamandır kedi mamalarının taurin içermesi zorunludur. Ancak bilinmedik ve güvenilir olmayan markalara itibar edilmemelidir. Bunun yanı sıra optimum düzeyde verim almak için ND, Acana, Orijen, Brit Care ve Hill’s gibi markalar tercih edilmelidir. En sağlıklı çözüm için veteriner danışmanlığı almanızı tavsiye ederiz.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Araştırma Konseyi’ne göre, kedinizi her 100 kalori için en az 2 gram taurin içeren bir diyetle beslemeniz de önerilir. Kediniz yeterince taurin yemiyorsa körlük, kalp hastalığı ve zayıf bağışıklık tepkisi gibi ciddi durumlara yol açabilir.

Çalışmalar, günde 10 mg/kg vücut ağırlığı alımının, yetişkin kedileri normal bir taurin seviyesinde tutmak için yeterince iyi olduğunu göstermektedir. Bu miktar, kalp rahatsızlığı olan veya hamile ve emziren kediler için daha yüksektir.

Vücutta amino asitler, hücrelerin insan ve kedi vücudunun her bölümünün düzgün çalışması için gerekli olan proteinleri oluşturmasına yardımcı olur. Metabolik sürece yardımcı olurlar ve besinlerin taşınmasında ve depolanmasında önemli bir rol oynarlar.

Birçok amino asit vücut tarafından üretilir, ancak bazıları yalnızca diyet yoluyla elde edilmelidir. Bunlar “temel” amino asitler olarak bilinir.

Kediler taurini sentezleyemezler, bu yüzden onu diyetten almaları gerekir. Kedinize, ihtiyaç duyduğu taurin miktarını almalarını sağlamak için yüksek kaliteli et bazlı bir diyet vermek önemlidir.

Taurin kedilere zarar vermez. Aksine kediniz taurin içeren beslenmeye sahip olmadığında pek ço şekilde zarara uğrayabilir. Tüm kedilerin sağlıklı kalmaları için diyetlerinde az miktarda taurine ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir yetişkin kedi, vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 10 mg taurin tüketmelidir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.