Köpeklerde İshal Nedenleri ve Çözüm Önerileri

7 Aralık 2022
1304
Köpeklerde İshal Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Köpeklerde ishal nedir?

Köpeklerde ishal, genellikle daha büyük miktarlarda veya normalden daha sık meydana gelen, şekillenmemiş veya gevşek dışkıdır. İshal bir hastalık değil, birçok farklı hastalığın klinik belirtisidir. Küçük rahatsızlıklarla ilişkili ishal, genellikle basit tedavilerle hızla çözülebilir. İshal ayrıca organ sistemi yetmezliği veya kanser gibi ciddi veya yaşamı tehdit eden hastalıkların bir sonucu olabilir. Hafif hastalıkların neden olduğu ishal bile tedaviye yeterince erken başlanmazsa ciddileşebilir.

Köpeklerin Sindirim Sistemi

Köpeklerin ve insanların yiyecekleri sindirme biçimleri arasında önemli farklılıklar vardır.

Örneğin insan çene şekli ve tükürük enzimleri, ağızda bir lokmayı parçalamaya başlayacaktır. Köpeklerin ise yiyecekleri parçalamak, ezmek ve yutmak için yapılmış ağızları ve çeneleri vardır. Tükürük enzimleri çoğunlukla bakterileri öldürmek için tasarlanmıştır.

Yiyecek, köpek yemek borusundan hızla aşağı doğru hareket eder ve sindirimin çoğunun gerçekleştiği mideye parçalar halinde girer. Köpek mide asitleri insanlarınkinden yaklaşık üç kat daha güçlüdür, bu nedenle neredeyse bozulmamış yiyecekleri sindirebilirler. Normal şartlar altında, ağızdan ince ve kalın bağırsaklara geçiş süresi 10 saatin altında olmalı ve sonunda sağlam, iyi biçimli bir dışkı üretilmelidir.

Köpeklerde İshal Nedenleri

Pek çok şey bu dengeli sistemi bozarak ishale veya daha seyrek olarak kabızlığa neden olabilir. Çok fazla ot yemek gibi bazı şeyler hiç de ciddi değildir. Diğerleri, mideye sindirilemeyen bir nesne (taş gibi) veya kanser gibi bir hastalık olabilir ve hayatı tehdit eden bir sorunun işareti olabilir.

İshal, su, besinler ve elektrolitlerin emiliminin azalmasıyla birlikte dışkı maddesinin bağırsakta daha hızlı hareket etmesinin sonucudur. Köpeğinizdeki ana hastalık belirtisi ishal ise, neden bakteri, koksidya veya bağırsak parazitlerinden  (kancalı kurtlar, yuvarlak kurtlar, kırbaç kurtları) kaynaklanan bağırsak enfeksiyonu gibi nispeten basit bir sorun olabilir. Köpeklerde, kalitesiz beslenme (çöp veya diğer rahatsız edici veya tahriş edici malzemeleri yemek) veya diyette değişiklik, akut (ani) ishalin yaygın nedenleridir. Diyette değişiklik yaparken köpeğin sindirim sisteminin yeni proteinlere uyum sağlaması birkaç gün alabilir. Bu nedenle birçok köpek maması üreticisi, bir mama markasından diğerine geçerken yavaş hareket etmenizi tavsiye eder.

Özellikle seyahat, uçağa binme veya ortamdaki diğer değişiklikleri takiben oluşan stres de akut ishale neden olabilir.

İshal ayrıca alerjiler, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar (parvovirüs gibi), enflamatuar barsak hastalığı, organ işlev bozukluğu veya diğer sistemik hastalıklar gibi altta yatan daha ciddi bir bozukluğun işareti olabilir.

Aşağıda köpeklerde ishale sebep olan başlıca nedenler listelenmiştir;

 

Köpeklerde İshalin Nedeni Nasıl Belirlenir?

İshalin rengi, kıvamı, kokusu ve sıklığı gibi doğası nedeni belirlemede önemlidir. Veteriner hekiminiz genellikle randevunuza bir taze dışkı örneği getirilmesini isteyecektir. Ayrıca bir dizi soruya yanıt vermeniz de istenebilir.

Hafif ishal vakalarında, ilk tedavi başarısız olmadıkça veya durum kötüleşmedikçe daha fazla teşhis testi ertelenebilir. Ek testler arasında kan çalışması, parazit muayenesi için dışkı ve rektal sürüntü örnekleri, DNA testi, bakteri kültürü, radyografiler (X-ışınları), ultrason ve endoskopik muayene yer alabilir.

 

Dışkısı Köpeğinizin Sağlığı Hakkında Ne Diyor?

İshalin kıvamı ve rengi, sorunun nedeni ve köpeğinizde neler olduğu hakkında çok şey gösterir. Semptomları bir veteriner hekime tarif ederken yardımcı olabilecek renk, tutarlılık ve diğer her şeyi çok dikkatli bir şekilde not edin. Çoğu durumda, ishal birkaç günlük evde tedaviden sonra düzelir, ancak uzun bir süre devam ederse veya ciddi bir soruna işaret edebilecek çeşitli belirtilerden herhangi biri varsa veteriner hekiminizi aramak iyi bir fikirdir. Renk, şekil ve tutarlılık, köpeğiniz ishal olduğunda neyin yanlış olduğunu anlamanıza ve veteriner hekiminize yardımcı olacaktır. Bu faktörler, veteriner hekiminizin sorunun köpeğin sindirim sistemi boyunca nereden kaynaklandığını belirlemesine yardımcı olacaktır.

Köpeklerde Dışkı Renkleri

Dışkının rengi, köpeğinizin bağırsağında neler olup bittiği hakkında da çok şey gösterebilir. Çikolata kahvesi normaldir, turuncu, yeşil veya gri gibi renkler ise karaciğer, safra kesesi veya pankreas gibi organlarla ilgili sorunlara işaret edebilir. Siyah katranlı dışkı çok ciddidir ve iç kanamaya işaret edebilir. Bunu görürseniz, mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminize başvurun. Köpeklerde dışkı renklerinin ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpeklerde Dışkı Sıklığı

Bazı kişilerin “fışkırtma” dediği, saatte birkaç kez süzerek yapılan küçük miktarlar, kalın bağırsak iltihabının bir işareti olabilir.

Büyük hacimli üç veya dört kez, ince bağırsak bozukluğunu düşündürür.

Garip şekilli veya renkli katı nesneler, köpeğinizin neye bulaştığını size söyleyebilir. Örneğin birkaç küçük beyaz pirinç benzeri şekil, bir tenya istilasına işaret edebilir. Çim, tahta veya ip, köpeğinizin sindiremeyeceği bir şey yediğini size söyleyebilir.

Köpek Dışkısı Puanlama

İğrenç görünse de, ishali varsa köpeğinizin kakasını dikkatlice incelemeniz önemlidir, böylece veteriner hekiminize mümkün olduğunca çok ayrıntı verebilirsiniz. Bu bilgiyle donanmış olan veteriner hekim, size program yapıp muayene edip etmeyeceğinizi veya evde tedavi edip edemeyeceğinizi söyleyebilecektir.

Köpeklerde İshal İçin Ne Zaman Veterinere Gidilmeli?

Köpeğiniz henüz bir ishal atağı geçirmişse ve bunun dışında normal davranıyorsa, bu genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Köpek arkadaşınızın bağırsak hareketlerine bir göz atın ve her şeyin düzelip düzelmediğini kontrol edin. Köpeğinizin 2’den fazla ishal yapıyorsa, o zaman bir sorun olabilir, bu nedenle, köpeğinizde iki veya daha fazla ishal nöbeti varsa veteriner hekiminizi aramak iyi bir fikirdir.

Köpeğiniz bir dışkı çıkarmak için zorlanıyorsa ancak yalnızca az miktarda sulu ishal çıkıyorsa, oyuncak gibi yabancı bir nesnenin yutulması nedeniyle ağrılı bir tıkanıklık yaşıyor olabilir. Bu, acil veteriner müdahalesi gerektiren çok ciddi bir durumdur, veteriner hekiminizi arayın veya tedavi için en yakın acil hayvan hastanesine gidin.

Kısa bir süre içinde tekrarlayan ishal nöbetleri, özellikle tüylü dostunuz çok yaşlıysa, çok gençse veya bağışıklık sistemi zayıfsa, çok ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Parvovirüs gibi enfeksiyonlar son derece ciddi, bulaşıcı ve yaşamı tehdit edicidir. Yavru köpeğiniz tekrar tekrar ishal veya kronik ishal atakları yaşıyorsa hemen veteriner hekiminize başvurun.

Köpeğiniz ishalin yanı sıra başka semptomlar gösteriyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekim tarafından görülmelidir. Köpeğinizde aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, randevu almak için hemen veteriner hekiminizle iletişime geçin:

 • Zayıflık
 • Dışkıda kan
 • Kusma
 • Olağandışı salya
 • İştahsızlık
 • Dehidrasyon belirtileri (Çökmüş kuru görünen gözler, kuru burun veya kuru, yapışkan diş etleri)
 • İlaç kullanımı (örneğin antibiyotik kullanan bir köpek);
 • İleri yaş, diyabet, Cushing hastalığı , kanser veya herhangi bir tıbbi sorun

Köpek arkadaşınız sizi ilgilendiren herhangi bir semptom gösteriyorsa, veteriner hekiminizle iletişime geçin. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın semptomlarının muayene gerektirip gerektirmediğini size bildirecektir.

Köpeklerde İshal Tedavisi

Veteriner hekiminize danışmadan asla köpeğinize insan ilaçları vermeyin. İnsanlar için iyi çalışan birçok reçetesiz ilaç köpekler için toksik olabilir.

Köpeğinizin bir veya iki kez akan veya yumuşak dışkısı olduysa, sadece 12-24 saat oruç tutarak köpeğinize iyileşmesi için biraz zaman vermek isteyebilirsiniz.

Bir veya iki günlük kolay sindirilebilir bir diyet, köpeğinizin sorununa da yardımcı olabilir. Biraz tavuk ve biraz konserve sade balkabağı ile sade pişirilmiş beyaz pirinç de yavrunuzun karnının daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Köpeğiniz kendini daha iyi hissettiğinde, yavaş yavaş normal mamasına yeniden başlayın.

Köpeğinizin rahatsız olan karnını yatıştırmaya yardımcı olabilecek diğer şeyler arasında doğal yoğurt, probiyotikler, soyulmuş haşlanmış patates, süzme peynir, yağ eklenmemiş yumurta, özel olarak formüle edilmiş köpek mamaları ve veteriner hekiminiz tarafından verilen ilaçlar yer alır.

Köpeğinizin sağlığı söz konusu olduğunda, tedbiri elden bırakmamak her zaman en iyisidir. Köpeğinizi muayene için alarak, veterinerinize yavru ishalinizin altında yatan nedeni belirleme ve en etkili tedaviyi önerme fırsatı vermiş olursunuz.

Veteriner hekiminiz köpeğinize, ishal önleyici maddeler, iç parazit ilaçları ve probiyotikler (bağırsak sağlığını destekleyen bakteriler) reçete edilebilir. İshalli köpeklerde yardımcı olabilecek birkaç probiyotik ürün vardır. Bu ürünlerin kalitesi ve etkinliği her zaman bilinmediğinden, köpeğinize herhangi bir şey vermeden önce veteriner hekiminize danışmalısınız. Birçok akut ishal vakası, bu konservatif tedaviye oldukça kolay bir şekilde yanıt verir ve vücudun iyileşme mekanizmalarının, ilk neden belirlenmeden sorunu düzeltmesine izin verir. Dışkı normale döndüğünde, köpeğinizin normal diyeti genellikle yedi ila on gün içinde reçete edilen veteriner diyet ile karıştırılarak değişiklik yapılabilir.

Köpeğiniz iki ila dört gün içinde iyileşme göstermiyorsa, daha ileri testler veya daha agresif tedavi gerekli olabilir. Şiddetli veya uzun süreli ishal, sıvı kaybına bağlı olarak önemli ölçüde dehidrasyona ve metabolik bozukluklara neden olabilir ve köpeğinizin intravenöz sıvı tedavisi veya diğer, daha yoğun tedaviler için hastaneye kaldırılması gerekebilir.köpeklerde ishal

Köpeklerde İshal Ev Çözümleri

Aç Bırakmak

12 ila 24 saat boyunca yiyecek verilmemesi ve sık sık küçük miktarlarda su verilmesi, rahatsızlığın nedenini ortadan kaldırabilir ve gastrointestinal sistemin yerleşmesine izin verebilir. Genellikle ishal için ilk saldırı hattıdır. Oruca karar vermeden önce, köpeğinizin buna dayanacak kadar sağlıklı olduğundan emin olun. Örneğin yavru köpekler ve yaşlı köpekler besinlere ihtiyaç duyar. Ayrıca, daha büyük kuzenlerinin fiziksel rezervlerine sahip olmayan küçük köpekler için oruç tutmak uygun olmayabilir.

İshal su kaybına neden olabilir, bu nedenle köpeğinizin her zaman suya erişmesine izin verdiğinizden emin olun..

Köpek İshaline Karşı Mutfak Tedavileri

Açlıktan sonra, basit yiyecekler genellikle yavaş yavaş verilir. Dışkı kıvamını normalleştirmeye yardımcı olabilecek bağlayıcı görevi gören yiyeceklerle başlamak mantıklı olabilir. Bazı denenmiş ve doğrulanmış yöntemler şunları içerir:

 • Pirinç suyu :Yüksek kaliteli pirinci bol suda kaynatın, tanelerini çıkarın ve kalan kremalı beyaz çorbayı köpeğinize verin. Biraz et suyu veya biraz bebek maması onu daha lezzetli hale getirecektir.
 • Sade beyaz pirinç
 • Kabak: Marketten alınan %100 balkabağı püresi , balkabağı tozu veya köpekler için evcil hayvana özel konserve balkabağı  hem ishal hem de kabızlık için etkili olabilmektedir. Saf balkabağı alamıyorsanız, evcil hayvanlar için özel olarak yapılmış balkabağı tozu iyi bir alternatiftir .
 • Aktif kültürler içeren sade yoğurt, süt ve süt ürünlerini tolere edebilen köpeklere yardımcı olabilir.
 • Sindirime yardımcı olan canlı bakterileri destekleyen probiyotikler (bunlar yoğurtta da bulunur)
 • Kabuksuz haşlanmış patates
 • Süzme peynir
 • Yumurta (tereyağı veya sıvı yağ kullanılmadan hazırlanmış) veya tavuk (derisiz) gibi sade protein kaynakları
 • Özel olarak formüle edilmiş köpek mamaları: Veteriner hekimler, mide problemlerini yatıştırabilen hassas mide köpek mamaları sunmaktadır. Bunlardan bazılarını veteriner kliniğinden almanız gerekebilir.
 • İnsanlar için reçetesiz satılan ilaçlar köpek ishali için de etkili olabilir, ancak dikkatli verilmeli ve bunları kullanmadan önce her zaman veteriner hekiminize danışmalısınız.

Bir köpek için işe yarayan yöntemler diğerine yardımcı olmayabilir, bu nedenle doğru formülü bulmak için biraz deneme yapmanız gerekebilir. Köpeğinize uygun ve bir nüksetmeye neden olmayan bir iyileşme diyeti bulduğunuzda, porsiyonları birkaç gün içinde yavaşça artırabilir ve ardından her şey eski haline dönene kadar köpeğinizin normal mamasından küçük miktarlarda eklemeye başlayabilirsiniz.

Köpeklerde İshal Prognozu

Prognoz, ishalin ciddiyetine, spesifik tanıya ve köpeğinizin tedaviye yanıtına bağlıdır. Basit ishal vakalarının çoğu tamamen iyileşirken, kronik ishali olan köpeklerde durumu kontrol altında tutmak için diyet yönetimi veya ilaç tedavisi gerekebilir.

 

Sık Sorulan Sorular

Parazitler, diyet kararsızlığı ve bulaşıcı hastalıklar dahil olmak üzere ishalin birçok nedeni vardır.

Yavru köpeğiniz tekrar tekrar ishal veya kronik ishal atakları yaşıyorsa hemen veteriner hekiminizle iletişime geçin. Köpeğiniz ishalin yanı sıra başka semptomlar gösteriyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekim tarafından görülmelidir.

Başka türlü sağlıklı yetişkin köpekler için, veteriner hekiminiz size 24 saate kadar mama vermemenizi veya gastrointestinal problemler için küçük miktarlarda veteriner diyeti vermenizi tavsiye edebilir. Bu diyetler, köpeğinizin bağırsağında bulunan iyi bakterileri besleyen bir lif dengesi ve iyileşirken köpeğinizin bağışıklık sistemini destekleyen bazı antioksidanlar ile özel olarak formüle edilmiştir.

 

Köpeklerde  ishal başlangıcı genellikle sizin minimum müdahalenizle kendi kendine düzelebilir. Köpeğinizin ishali 48 saat veya daha uzun sürdüğünde veya dışkıda kan gördüğünüzde veya evcil hayvanınızın ek semptomları varsa (kusma veya iştahsızlık), veteriner hekiminizi ziyaret etme zamanı gelmiştir.

Köpeklerde ishali tedavi etmek söz konusu olduğunda, veterinerinize danışmadan köpeğinize insanlar için formüle edilmiş ilaçları asla vermemeniz önemlidir. Birçok insan ilacı köpekler için zehirlidir ve köpeğiniz için daha fazla sağlık komplikasyonuna neden olabilir.

24 ila 48 saat boyunca yumuşak bir diyet, yavru köpeğinizin sorununu çözmeye yardımcı olabilir. Biraz tavuk ve biraz konserve sade balkabağı (balkabağı turtası dolgusu değil) ile sade pişirilmiş beyaz pirinç, yavrunuzun karnının daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Köpeğiniz daha iyi hissettiğinde, yavaş yavaş normal yiyeceklerini yeniden verin.

Yavru köpeğinizin sağlığı söz konusu olduğunda, tedbiri elden bırakmamak her zaman en iyisidir. Köpeğinizi muayene için alarak, veterinerinize yavru ishalinizin altında yatan nedeni belirleme ve en etkili tedaviyi önerme fırsatı vermiş olursunuz.

Çöp veya bozulmuş yiyecekler yemek, oyuncaklar, kemikler ve kumaş gibi yabancı cisimlerin yutulması, oksinleri veya zehirleri yutmak. Parvovirüs, distemper veya koronavirüs gibi viral enfeksiyonlar köpeklerde ishalin en yaygın belirtileridir.

Köpeğinizin ishali bir günden fazla devam ederse, su kaybı endişe kaynağı olabilir. Daha uzun süren ishal, köpeğinizin altta yatan bir sağlık sorunu olduğunun bir göstergesi olabilir.

İshalin ciddiyeti, ne kadar süre devam ettiğine ve ona eşlik eden diğer klinik belirtilerin sayısına bağlıdır. Köpeğinizin şiddetli kanlı ishali varsa veya halsizlik, ateş, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık veya dehidrasyon gibi daha genel hastalık belirtileri gösteriyorsa, neden daha ciddi olabilir ve mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alınmalıdır. Örneğin ishal, duyarlı köpeklerde yaşamı tehdit eden hastalığa neden olabilen viral bir enfeksiyon olan parvovirüste görülen ilk belirtilerden biridir.

 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.