Bir kedi sahiplenmeden önce ve sonrasında yapmanız gereken pek çok şey bulunuyor. İlk olarak düşündüğünüz şey tabii ki ”Kedime hangi ismi vermeyelim?” oluyor. 🙂 Sonrasında ise kedinizin nasıl besleneceğini, kediniz için en iyi yerin neresi olduğunu merak ediyor ve bunun gibi daha pek çok şeye kafa yoruyorsunuz. Ancak bu gibi düşüncelerin yanı sıra çoğu kişinin çok fazla düşünmediği bir konu daha yer alıyor. O da kedi sahiplendiğinizde kimleri bilgilendirmeniz gerektiğidir.

Kediden ziyade herhangi bir evcil hayvan beslemenin ne derecede zor olduğunu, özellikle ilk başlarda, hepimiz biliyoruz. Sonuçta standart rutininiz bozuluyor ve siz evcil hayvanınıza alışmaya çalışırken, evcil hayvanınız da hem size hem de evine alışmaya çalışıyor. Böylece belirli bir süreç sizleri beklemiş oluyor. İşte kedi sahiplendiğinizde de sizlere yardımcı olacak ve herhangi bir sorun yaratmayacak kişilerin etrafınızda olması gerekiyor.

Haber Vermeniz Gereken Kişiler;

Ev Sahibi

Kiracıysanız tabii ki ilk olarak kedi sahipleneceğinizden ev sahibinizin ya da apartman görevlinizin haberi olmalı. Özellikle kontrat imzalarken evcil hayvan sahiplenip sahiplenemeyeceğiniz konusunda herhangi bir bilgi belirtilmemişse, direkt olarak birebir iletişime geçip bu konuda izin istemeniz gerekiyor. Sonuçta herhangi bir sorun yaşamayı kimse istemez. Hatta kedi sahiplenmeden önce haber vermeniz daha makul olacaktır. Çünkü kedi sahiplendikten sonra izin verilmediğini öğrenmek daha üzücü olabilir.

Eğer kontratınız elinizde ise ve ne yazdığını hatırlamıyorsanız, ilk olarak kontrata bakmalı ve bu konu ile ilgili ne yazıldığından emin olmalısınız. Kedi sahiplenebileceğiniz yazıyorsa, tekrardan ev sahibi ya da apartman görevlisi ile iletişime geçmenize gerek yok. Tabii ufak bir bilgilendirme yapmanız hoşlarına gidecektir. 🙂 Eğer ki kontratta bu konu ile ilgili bir şey yazmıyorsa ya da elinizde kontrat yoksa ev sahibiniz ile iletişime geçmeniz daha yararlı olacaktır.

Evdeki Personel

Evde herhangi bir çalışanınız varsa kediler ile (evcil hayvanlarla) arasının nasıl olduğunu bilmek oldukça önemli. Eğer bir korkusu varsa ve alışamayacağını düşünüyorsa, öncelikli olarak onunla kedinizin arasında bir bağ kurmak fazlasıyla değerli. Çalışanınız ve kediniz için, size göre alışmak, daha zor bir durum gibi gözükebilir. Böyle durumlarda vereceğimiz birkaç öneriyi dikkate alabilirsiniz.

İlk olarak çalışanınıza birkaç gün izin verebilirsiniz. Bu sayede kediniz hem size hem de evine alışmaya başlamış olacak. Böylece çalışanınız eve döndüğünde, çok fazla negatif enerji ile karşılaşmayacak. Kediniz ile kısa sürede kaynaşıp anlaşmaya doğru gidecektir. İkinci olarak da çalışanınıza birkaç gün izin vermek yerine en az sizin kadar kediye alışmasını sağlamaktır. Hem bu şekilde bir taşta iki kuş vurmuş olacaksınız.

Veteriner 

Veteriner

Kedi sahiplenmeden önce kendinize bir veteriner bulmalısınız. Bu veteriner bir arkadaşınız olabilir, evinize en yakın bir veteriner hekimi olabilir veya tavsiye üzerine gidilen bir veteriner olabilir. Eğer daha önceden gittiğiniz bir veterineriniz varsa ne ala. Böylece yapmanız gereken tek şey kedi sahiplenmek olacak.

Kedi sahiplendikten tam bir hafta sonra, kontrol için veterinere gitmenizin şart olduğunu belirtmeliyiz. Tabii ki daha öncesinde herhangi bir sorun ile karşılaşmamışsanız! Bunun dışında kediniz gayet sağlıklı da durabilir. Ancak bu gibi durumlarda kedim sağlıklı duruyor ve kontrole götürmeme gerek yok diye düşünmeyin! Kediniz ile veterinerizin bir bağ kurması adına bu adımı bir an önce atmalısınız.

Kedi Alerjisi Olan Aile Üyeleri, Akrabalar ve Arkadaşlar

Köpek alerjisine nazaran kedi alerjisinin iki kat daha fazla yaygın olduğunu söyleyerek, bunun çok sık görülebilecek bir hastalık olduğunu belirtmeliyiz. Çok yakın bir arkadaşınızın, birlikte yaşadığınız diğer ev bireylerinin ya da size yakın ve sık sık ziyarete gelen akrabalarınızın kedi alerjisi olabilir. Bu yüzden kediniz ile zor vakit geçirme olasılıkları daha fazladır.

Aynı evde yaşadığınız birinin kedi alerjisi varsa, bu maalesef ki en zor kısmıdır. Ancak rızası varsa bu konu hakkında bir doktora başvurabilir ve bir takım önlemler alarak alerjiyi azaltabilirsiniz. Bunun dışında sizi sık sık ziyarete gelen arkadaşınızda ya da akrabanızda kedi alerjisi varsa, bu demek değildir ki size bir daha gelmesinler. Nasıl ev sahibine bildirmeniz gerekiyorsa, onlara da kedi sahipleneceğinizi haber vermeniz gerekiyor. Böylece kendilerine göre bir önlem alacaklar ve haber verdiğiniz için sevinecekler.

Evcil Hayvan Bakıcı Hizmeti

Evde tek başına yaşıyor ve uzun saatler boyunca çalışıyor ya da çok sık seyahat ediyorsanız, kedinizi evde yalnız başına bırakmak zorunda kalacaksınız. Tabii gönül ister ki onu da her yere götürün ama ne yazık ki bu mümkün değil. İşte bu gibi durumlarda -ki çalıştığınız zaman evde yalnız bırakmak zorundasınız- yakınınızdan sizin için kedinize bakmasını isteyebilirsiniz. Eğer yakınınız müsait değilse, evcil hayvan bakıcı hizmetini devreye sokabilirsiniz.

Köpek gezdirme de bakıcı hizmetinin oldukça popüler olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Bu gibi hizmetlere artık kediler için de ulaşabiliyorsunuz. Eğer beklenmedik bir durumla karşılaşır ve ani bir şekilde gitmek zorunda kalırsanız, kedinizi evde yalnız bırakmak yerine evcil hayvan bakıcı hizmetinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle siz işinizi hallederken, kediniz de emin ellerde olmuş olacak.

Kedileri Seven Aile Üyeleri, Arkadaşlar ve Akrabalar

Kedi sahiplendiğiniz zaman en az sizin kadar sevinecek olan yakınlarınız vardır. Üstelik bunun için heyecanlanacaklar da! Kedileri seven arkadaşlarınız, aile üyeleriniz ya da akrabalarınız varsa ve üstelik kedi alerjileri de yoksa, kedinize bir oyun arkadaşı bulduğunuz için sevinmelisiniz.

Kedileri seven yakınlarınız, kedilerin durumundan ve ne derece ilgi ve alaka beklediklerinden haberdar oldukları için size ellerinden gelen yardımı yapmak için hazırda bekliyor olacaklar. Böylece hem sizin kedinize hem de kedinizin size alışması için gerekli adımları atmanıza yardım edecekler.

Bonus: Instagram Takipçileri

Telefona Bakan Kedi

Şüphesiz sosyal medyada en çok ilgi gören hayvan kedilerdir. Hem komik hem sakar hem şirin hem cool hem de oldukça asidirler. Kedilerin neredeyse her gün bir başka doğal görüntüsüne şahit oluyoruz. E siz de bir kedi sahiplenmişken, kullandığınız herhangi bir sosyal medyada bu yeni arkadaşınızı takipçileriniz ile tanıştırmak istemez misiniz? O zaman hemen Instagram’da ya da diğer sosyal mecralarda yeni arkadaşınızı paylaşın! Eminiz ki pek çok hayvansever ve özellikle kedi seven takipçileriniz, sizin yeni arkadaşınızı görmek için çok hevesli olacaklar. 🙂 Hem böylece siz de onlara kedi sahiplenme konusunda bir vesile olabilirsiniz.

**Evet, kedi sahiplenmeden önce ya da sonra kimlere haber vermeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Bahsettiklerimizin dışında gerek gördüğünüz kişilere de tabii ki bilgi ve haber verebilirsiniz. Ancak ilk etapta kedi sahiplendiğimizde kimleri bilgilendirmeliyiz, biz buna değindik. Bundan sonrası ise kedinize ve size kalmış! İkinize bolca keyifli zamanlar dileriz. 🙂