Kediler neden eşyaları tokatlar & yıkar?

16 Eylül 2021
1880
Kediler neden eşyaları tokatlar & yıkar?

Kediniz sabah uykusundan her uyandığında, adeta boks maçına hazırlanıyormuş gibi kapıları tokatlamayı bir rutin haline getirmiş olabilir. Eve ne zaman yeni bir şey getirseniz, ilk korkusunu yendikten sonra, her garip nesneye pençe atmayı da bir alışkanlık haline getirmiş olabilir. Hatta pençelemeye devam ettiği için rafınızdan sayısız eşya çalma ihtimali oldukça yüksektir. Peki kediler neden eşyaları tokatlar? İşte detaylar…

Kediler Neden Bir Şeyleri Tokatlar?

Aslında tokatlamak kedilere has bir davranış türü değildir. Ancak tanıdık olmayan bir şeyle karşılaştıklarında bu eylemi gerçekleştirdiğini görebilirsiniz. Alışkanlık yaratıkları olan kediler, genellikle yeni nesnelerden hoşlanmazlar. Bunun sebebi de doğuştan gelen merakları tarafından bastırılmalarıdır. Kedinizin ön patisini kullanarak hızlı bir yumruk ile yeni bir nesneyi dürttüğünü fark ederseniz, bu onu araştırmaya çalışıyor demektir. Kediniz nesnenin ne olduğunu, canlı olup olmadığını ve bir tehdit oluşturup oluşturmadığını öğrenene kadar nesneyi tokatlamaya devam edecektir. Öte yandan kediler oyuncak olsun ya da olmasın, oynamayı sevdikleri nesnelere genellikle tokat atarlar ve bu alışkanlık atalarından ve avlanma davranışlarından gelmektedir. Örneğin bir kedi bir fare yakalarsa, onu kovaladıktan sonra hayatta olup olmadığını anlamak için ona vuracaktır. Eğer fare ölürse, kedi onu ya yiyecek ya da bırakacaktır.

Kediler Neden Bir Şeyleri Araştırmak İçin Patilerini Kullanır?

Çoğu kişi kedi patilerinin yalnızca yürümek için olduğunu sanır. Ancak kedilerin patileri sadece yürümek için değil aynı zamanda birkaç temel işlev için de gereklidir. Örneğin kediler patileri sayesinde dünyayı keşfederler. Çoğu kedi, patileri çok hassas olduğu için, dokunulmasından ve ovuşturulmasından hoşlanmazlar. Her pençe, avlanmaya ve dengeye yardımcı olan birkaç reseptör içerir. Aynı zamanda kedilerin patilerindeki alıcılar, nesneleri ve çevrelerini öğrenmelerini sağlar. Bir kedi bir nesneye patisi ile dokunduğunda, dokusunu, titreşim ve basınç gibi diğer yaşam göstergelerini ortaya çıkarabilir. Bunlar özellikle avını takip ederken ya da oyun oynarken işe yarar. Öte yandan patilerinin hassasiyeti kediniz için tam bir baş belasıdır. Pençelerindeki tabanlar, elementlere karşı bir dereceye karşı koruma sağlar ancak aşırı sıcaklıklardan zarar görebilme ihtimali vardır.

Kediler Neden Masalardan ve Raflardan Bir Şeyler Fırlatır?

Kediler çoğunlukla insanların dikkatini çekmek için masalardan ya da raflardan bir şeyler düşürürler. Kediniz bunu aç olduğu için veya sizinle daha fazla zaman geçirmek için yapıyor olabilir. Bu davranışı engellemek istiyorsanız, ilk olarak masaya ya da rafa kedinizin dikkatini çekecek şeyler koymaktan vazgeçerek işe başlamalısınız. Bu davranışı engellemenin bir diğer yolu da kedinizin masaya ya da rafa atlamasını önleyen caydırıları kullanmaktır. Aynı zamanda masadan ya da raftan eşyaları düşürdükten sonra kedinize aradığı ilgiyi vermekten kaçınmalısınız. Eğer kedinizin isteklerini yaparsanız, nesneleri fırlatma olayının ödüllere yol açtığını düşünmesine neden olursunuz. Bu nedenle böyle zamanlarda kediniz ile etkileşime girmemeye özen gösterin.

Kediler Neden İnsanlara Vurur?

Onu Sevmenizi Engellemeye Çalışıyor Olabilir 

Kedinizi sevmek veya okşamak, aranızdaki bağın güçlenmesini sağlayan en temel yoldur. Özellikle fazla şanslıysanız, kediniz göbek ovma hareketinizden de keyif alabilir. Bunun dışında kedinizi sevmek aşırı uyarılmaya da neden olabilir. Bu bazen çok belirgin olmasa da, kediniz belli bir noktaya ulaşır ve sevme işini durdurmak ister. Kediniz o noktaya ulaştığında ise sevme işinin bittiğini anlamanıza yardımcı olmak için elinizi tokatlayabilir. Bu esnada kedinizi sevme işini bırakmalısınız. Eğer hala sevmeye devam ederseniz, kediniz sinirlenebilir ve saldırganlaşabilir. Zaten zamanla kedinizin vücut dilini nasıl okuyacağınızı öğreneceksiniz.

Yemek İstiyor Olabilir

Kediniz miyavlamanın dışında patilerini kullanarakta dikkatinizi çekmeye çalışabilir ve size patisiyle ufak bir dokunuş yapabilir. Kediniz acıkmış olabilir ve mama kabını doldurmayı unutmuş olabilirsiniz. Ya da siz doldurmuş olsanız bile, kediniz tekrar yemek yemek istiyor olabilir. Kedi davranışçıları, kedi sahiplerinin bu davranışlara tepki vermekten kaçınmaları gerektiğini söyler. Çünkü kediye bu eylemi yaptığında istediğini aldığını öğretir. O yüzden bunun yerine kedinizin beslenme programına bağlı kalmanız gerekmektedir. Böylece hem sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olacaksınız hem de onu sabit bir programda yemek yemesi için eğiteceksiniz.

Oynamak İstiyor Olabilir

Kediler oyun oynamak istedikleri zaman bu şekilde davranabilirler. Kediler genel olarak yalnız yaratıklar olarak bilinse de, insanların ilgisini ve sevgisini hep arzularlar. Egzersiz ve oyunlar kedi zihni ve vücudu için oldukça önemlidir. Kedinizi formda tutun, egzersiz yapın, oyunlar oynayın, kedinizin zihnini meşgul edin ve içgüdülerine kabul edilebilir bir çıkış sağlayın. Yoksa bir kedi sıkıldığı zaman mobilyaları tırmalamak gibi tuhaf davranışlarda bulunabilir.

Sizi Talep Ediyor Olabilir

Kedilerin çoğu nesneler ve yerler üzerinde hak iddia etmek için feromonlar kullanır ve bazıları bunu direkt olarak sahiplerini yapmaya çalışır. Kediniz size bağlandığı zaman, kokusunu üzerinizde bırakmak için sizi hırpalayabilir. Ve bu sana ait olduğunu iddia ettiğini söyleme şeklidir.

Kediler Neden Birbirini Tokatlar?

Kediler pek çok nedenden dolayı birbirlerine tokat atarlar. Bu çoğunlukla birbirleri ile oynamaya ya da evinizdeki sosyal konumlarını güçlendirmeye çalıştıkları anlamına gelir. Ancak bazen tokat atmak bir tür saldırganlık biçimidir. Kediler oyun oynarken birbirini dürttüğünde saldırganlık olmadığını fark ederseniz. Bu şekilde oynayan kedilerde pençeler dışarı çekilmez ve tıslama ya da çığlık duyulmaz. Diğeri üzerinde hakimiyet kuran bir kedi, diğer kediye tokat atabilir. Kedileriniz aynı sosyal rütbeyi paylaşsa da, bir kedi daha baskın olurken diğer kedi daha itaatkar olur. Bu şekilde olması kötü değildir ancak doğrudan gelişen saldırganlık belirtilerine izin vermemeniz gerekir.

Öte yandan kedilerinizin bir kavga esnasında birbirlerini savurmaları da mümkündür. Eğer böyle bir senaryo ile karşı karşıya kalırsanız, iki kedinizin vücut dilinin belirgin şekilde farklı olduğunu gözlemlersiniz. Pençeleri dışarı çekilirken kulaklar başa yakın geri çekilir. Buna ek olarak kedilerinizin birbirine tısladığını da duyarsınız. İşler daha kötüye gitmeden önce hızlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Ancak bunu yaparken iki kavga eden kedinin arasına girmemeniz gerektiğini unutmayın! Ellerinizi çırparak kedilerinizi ayırabilirsiniz. Tüm bunların dışında kedileriniz için huzurlu ve uyumlu bir ortam yaratmanız çok önemlidir. Bunu yapmanın ise birçok yolu vardır. Tünek ekleyebilir, birden fazla beslenme istasyonu kurabilir ve etrafta yeterli kum kabı bulundurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler neden insanların yüzüne tokat atar?

Bazı zamanlar kediniz yüzünüze tokat atabilir ancak bu demek değildir ki size zarar vermek istiyor. Çoğunlukla bu eylemde bir kötülük yoktur. Bunu yaparak sadece dikkatinizi çekmeye çalışıyordur. Yüzünüz onun ulaşabileceği bir yerde olduğu için bunu yapıyor olabilir. Ayrıca bazen siz uyuyorken yüzünüze hafif bir dokunuşun, sizi uyandırmanın ve dikkatinizi çekmenin en iyi yolu olduğunu düşünür.

Kediler yanlarından geçerken neden sahiplerini tokatlar?

Bir odadan diğerine geçerken kediniz size tokat atabilir, tekme atabilir ya da ısırabilir. Bunların hepsi de zıplama davranışının işaretleridir. Genellikle bu davranışlar kedilerin iyi huylu eğlence versiyonu olarak bilinir. Ayrıca kediniz sizinle oynayabilmek için dikkatinizi çekmeye çalışıyordur. Ancak bu duruma karşı kayıtsız kalmamalısınız. Bu durum kedinizin sıkıldığı ve egzersiz yapmak ve oyun oynamak gibi aktiviteler için daha fazla zamana ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Eğer kedinizin zıplama davranışını teşvik ederseniz, ikinize de zarar verebilecek bir duruma yol açmış olursunuz. Bunun için kedinizin bu davranışını oyun ve egzersize yönlendirin. Aynı zamanda kedinizin bu davranışı ile ilgili veteriner hekiminiz ile konuşabilir ve altta yatan bir sağlık durumunun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kediler neden nesnelere saldırır?

Kedilerin hassas pençeleri vardır ve onları kontrol etmek için etraflarında dolaşmak isterler. Bu onların avları ile yaptıkları bir davranış şeklidir. Aynı zamanda kediler dikkat çekmek için de bir şeyleri yere sererler. Ancak kedinizin bu davranışını görmezden gelmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kediniz bu davranışı pekiştirebilir.

Kediler neden bir şeylere vurur?

Çoğu kedi dikkat çekmek ya da sadece eşya ile oynamak için masalardan ve tezgahlardan eşyaları düşürürler.

Kedim neden patisiyle bana tokat atıyor?

Kediniz yalnız kaldığında ya da sıkıldığında size sarabilir ve miyavlayarak ya da patisiyle dokunarak dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir. Özellikle endişeli bir hali varsa sadece sevilmek ve okşanmak ya da onunla oynamanızı isteyebilir.

Kediler neden bir şeyleri yumruklar?

Kedilerin bazı tehditlere karşı çeşitli savunma ve saldırı silahları vardır. Pençe kullanmadan yumruk atmak, acilen dikkatinizi çekmeye çalışmak ya da başka bir hayvana sinir bozucu bir şey yaptığından dolayı onu bırakmasını sağlamak için olabilir.

Bir kedinin sizi yumruklaması ne anlama gelir?

Kediniz size patisi ile dokunursa, çoğunlukla ona dikkat etmenizi istiyordur. Bir kedi sıkılmışsa, endişelenmişse ya da açsa, ona yanıt verip vermeyeceğinizi görmek için bu davranışta bulunur.

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir!

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.