Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ankara Kedisi Resimleri
Ankara kedisi dünyanın adeta dört bir yanından kabul gören ve evcil hayvan arayışı içerisinde olanların hem çok fazla ilgi duyduğu hem de en sevdikleri kedilerden bir tanesidir. Bir Türk kedisi olan Ankara kedilerinin kökeni Anadolu’dan gelmektedir. Çok uzun tüylü bir kedi ırkıdır ve uzun tüylü kedilerin atası olarak da bilinmektedir. Eğer oyuncu, hareketli bir kedi arayışı içerisindeyseniz ve evinizde sürekli gezinen minik bir canlı görmeyi istiyorsanız seçiminizi Ankara kedisinden yana rahatlıkla yapabilirsiniz.
Oyun Kabiliyeti
Fiziksel Aktivite
Bakım İhtiyacı
Diğer Evcil Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Dikkat Gereksinimi
Miyavlama
Sahiplerine Karşı Sevgi
Uysallık
Zeka Seviyesi
Bağımsızlık
Saldırganlık
Kişilik & Karakter Özellikleri

Ankara kedileri belki de dünya üzerinde görebileceğiniz en zeki hayvanlardan bir tanesidir. Özellikle de bu zeki karakterleri ile sahibinde büyük bir zevk uyandıran Ankara kedileri bir o kadar da sahibine bağlı türlerden biridir. Özellikle de bir kedinin kişilik özelliklerinde bağlılık unsuru kedi sahiplenmek isteyen kişiler için çok büyük bir önem arz etmektedir. Sadakat ve uzun süreli bir beraberlik söz konusu olduğu için bir kedide bulabileceğiniz bütün güzel özellikler adeta Ankara kedisinde toplanmıştır diyebiliriz.

Sahipleriyle derinden bir bağ kuran Ankara kedileri onlarla çok hızlı bir şekilde etkileşime geçebilirler. Fakat bu etkileşime alışan Ankara kedileri gün gelir sahiplerine, kendi işlerine vakit ayırmayacakları duruma bile girmelerine neden olabilir. Eğer bir işle ilgileniyorsanız ve bu işin içerisinde Ankara kedisi yoksa o anda huysuzlanma belirtilerine rastlayabilirsiniz. Buradan da sahibiyle aslında nasıl tamamen bağ kurduğunu anlamak mümkündür.

Konuşmayı fazlasıyla seven Ankara kedileri için en güzel muhabbet arkadaşı siz olacaksınız. Sizinle belki de her dakika muhabbet ederek kendisini kabul ettirmeye çalışacak olan Ankara kedileri diğer akrabası olan kedilerle kıyaslandığı zaman çok iyi huylu bir kedi olarak karşımıza çıkmaktadır. Zekâsı ve zarafeti ile sizi etkileyecek olan bu kedi bir o kadar da cesurdur. Hoşuna gitmeyen bir şey olduğu zaman bunu dile getirmekten asla çekinmeyecektir.

Zekâsı gereği çok meraklı olması da en bilinen karakter özelliklerinden bir tanesidir. Eve ilk geldiği zaman muhtemelen girilmedik delik ve açılmadık çekmece kalmayacaktır. Bulunduğu ortamı yakından tanımak isteyen Ankara kedileri, Van kedileri gibi suyu severler diyemiyoruz. Yaşadığı coğrafya dolayısıyla sudan oldukça uzak bir yerde yaşayan Ankara kedileri su görünce çekinir ve uzaklaşmaya çalışırlar.

Ankara kedisi size bir kez alıştığı zaman sonrasında hep sizinle olmak ister. Evin her yerine sizinle beraber gelir ve peşinizden asla ayrılmaz. Birlikte yaşadığı kişiye, özellikle de sahibine gönülden bağlanır ve onunla ömürlük bir dostluk kurar. Duyduğu bu derin sevgiyi o kişiye göstermekten asla çekinmez ve sizden de aynısını bekler. Bu yüzden sevginizi ona sonuna kadar göstermek, Ankara kedileri için en iyisi olacaktır.

Sizi, sahibi olarak, her davranışınızda destekler ve daima arkanızda durur. Siz ne yaparsanız yapın, nerede olursanız olun, sırf sizinle beraber olmak için yanınızda sabaha kadar durabilir. Böyle bir durumda sevgi yumağı olabilen Ankara kedileri, sevgisini göstermekten çekinmez ve egosunun peşine düşmez. Fakat eğer kendisine yanlış gelen bir şeyler varsa, o an yaptığı her şeyi bırakarak uğrunda yürüdüğü şeye odaklanır. Kimse de onu yolundan çeviremez. Yaptığı tüm eylemlerini büyük bir bilinçle ve ustalıkla yapan Ankara kedisi, çevik ve pratik yapısıyla da tanınmaktadır.

Tarih

Ankara kedisi dünyaca tanınan bir Türkiye kedi ırkı olup en çok değer gören evcil hayvanlardan bir tanesidir. Ana vatanı Ankara’dır ve uzun tüylü kedilerin atası olarak da bilinmektedir. Ankara kedilerine ilk kez 17. yüzyılın başlarında rastlanılmıştır. Bir grup denizci Avrupa’ya Ankara kedilerini götürmüştür. Avrupa’ya doğru giden bu Ankara kedileri asilzadelerin en sevilen gözdeleri haline gelmiştir. Fransız krallarının saraylarında bile kendisine yer edinmiş olan Ankara kedisinin popülerliği, yine uzun tüylü kedi grubunda yer alan İran kedisi popüler olmaya başlayınca azalmıştır. Fakat yine de 1950’li senelere gelindiğinde Ankara kedisi tekrar eski popülerliğini yakalamayı başarmıştır.

Ankara kedisi en saf kedi türlerinden bir tanesidir. Ayrıca Türkiye’ye ait ulusal bir değer olarak da görülen bu kediler en uzun tüylü ve orijinal kedi olarak bilinmektedir. Eski ismi Angora’dır ve yıllar geçtikçe Ankara denilmeye başlanmıştır. Hala Türkiye’nin bazı köy ve kırsal yerlerinde değişime uğramamış bir şekilde dolaşan Ankara kedileri görülmektedir.

Ankara kedisi Avrupa’da görülmüş en uzun tüylü kediler arasında ilki olarak bilinmektedir. Bilinen bir hikâyeye göre 10. yüzyılın başlarında Vikingler sayesinde Avrupa’ya geldiği söylenmektedir. 10. yüzyılın başlarından beri de en uzun tüylü kedi ırkı olarak tarihe geçmiştir. Günümüzdeki Ankara kedilerinin varlığı aslında Atatürk Orman Çiftliği gibi kuruluşlar sayesindedir. Çünkü Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü tarafından Ankara kedileri için özel bir üreme programı sürdürülmektedir.

Fiziksel Nitelikler
Vücut

Ankara kedisinin vücudu ortalama bir boydadır. Diğer kedilere oranla orta büyüklükte bir vücudu vardır da denilebilir. Fakat kedi cinsiyetine göre vücut boyutu da değişebilmektedir. Genellikle erkek Ankara kedileri dişilere oranla daha geniş olabilmektedir. Vücut gövdesi uzun ve incedir. Enine değil fakat boyuna geniş bir kedidir. Omuzları ile kalçaları genellikle aynı boyuttadır. Fakat dışarıdan bakıldığı zaman kalça omuzlara oranla daha büyük görünmektedir. Vücudu genel olarak sağlam ve oldukça kaslıdır diyebiliriz. Kemik ve iskelet yapısı diğer çoğu kediye oranla incedir.

Kafa

Ankara kedilerinin kafa yapısı vücuduna oranla orta bir büyüklüktedir. Yani vücudu ile dengeli bir kafaya sahip olduğu söylenebilir. Kafa uzunluğu da orta uzunluktadır ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Yüzün tam ortasında yer alan burun ise çok büyük değildir. Uzunluk olarak da yine orta bir uzunluktadır. Boynu ince ve oldukça zariftir. Üstelik boy olarak da oldukça uzundur. Kafa yapısında yer alan en sağlam yer çenesidir. Hafif oval bir şekle sahip olan çenenin tam üzerinde ağız ve burun yer almaktadır. Burun ile gözler simetrik olarak birleşmektedir.

Kulaklar

Ankara kedisinin kulakları genel itibariyle oldukça geniştir. Alt kısımda geniş olan bu kulaklar yukarı doğru çıkıldıkça sivrileşmektedir ve en son çok keskin bir hal almaktadır. Kafanın üzerinde yer alan kulaklar arasındaki mesafe de çok fazla değildir. Kafanın üzerine dik yerleşmiş olan kulaklar, sahiplerden alınan bilgiye göre çok iyi duymamaktadır.

Gözler

Ankara kedisinin gözleri için badem gibi tanımını yapmak hiç de yanlış olmaz. Büyük ve badem gibi gözlere sahip olan Ankara kedisi çok net bir çift bakışla etrafı güzelce süzmektedir. Yukarı doğru bakan gözleri, hafif de eğimlidir. Fakat göz rengi genel olarak kediden kediye değişebilmektedir. En çok rastlanılan Ankara kedisi göz rengi safir, mavi, yeşil ve zümrüt gibi tonlar olmaktadır. Genel olarak da gözleri yeşil-mavi renklerde ve bu renklerin tonlarında olmaktadır. Fakat bakır, altın gibi farklı ve orijinal renkli Ankara kedileri de tarihte görülmüştür.

Bacaklar ve Ayaklar

Ankara kedisinin ayakları ve bacakları aslında oldukça incedir. Güçlü iskelet yapısına rağmen bacaklardaki kaslar çok sık ve sağlam değildir. Daha çok zarif tabiri ile anlatılabilecek olan bacaklar ve ayaklar, Ankara kedisinin en tatlı yerlerinden bir tanesidir. Öndeki bacaklar arkadaki bacaklara göre daha kısadır. Pençesi ve patileri ise küçük ve yuvarlak şekildedir.

Kuyruk

Ankara kedisinin kuyruğu tam bir fırça gibidir. Tabanda geniş bir şekle sahip olan kuyruk, yukarı doğru çıkıldıkça sivrilmekte ve daralmaktadır. Vücudunda en çok tüy bulunan yerlerden birisi de kuyruğudur.

Tüy

Ankara kedisinin tüyleri astarsızdır. Yani gördüğünüz tüm tüyler tek katmanlıdır. Çoğu kedide tüylerin altında bir de astar bulunmaktadır. Vücut tüylerinin uzunluğu değişiklik gösterebilmektedir fakat kuyruk belki de en yoğun tüye sahip olan yerlerden bir tanesidir. Kuyruktaki tüyler uzundur, incedir ve fakat dolgundur. Ayrıca dışarıdan bakıldığı zaman tüyler ipeksi bir ışıltıya da sahiptir.

Renk

Ankara kedisinin renkleri de kediden kediye göre değişiklik göstermektedir. Tek renkte olmayan bu kedilerin en çok rastlanılan rengi ise çikolata kahvesi olmaktadır. Lavanta rengi, Himalaya desenli veya bu renklere ek olarak beyaz bir desen de hâkim olabilmektedir.

Not: Burada yer alan bilgiler çoğunlukla bu cinsi temsil etse de kediler, kişilikleri ve görünüşleri farklı olan canlılardır. Belirli bir evcil hayvanla ilgili ayrıntılı bilgi için veteriner hekime danışınız.

Sıkça sorulan sorular

Ankara kedileri genel olarak eğitime açıktır. Sizinle uyumunu fark ettiğiniz zaman siz de onun yanından hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Zeki oldukları kadar kolay kavrayabilen yapısı ile de sizi uğraştırmayacak olan Ankara kedilerini eğitmek için ilginç oyunlar bulabilir ve uygulayabilirsiniz. Refleks eğitimi için ona top atabilir ve size geri getirmesini öğretebilirsiniz. Ayrıca küçük yaşlarda kolayca tuvalet eğitimi de verebilirsiniz.

Ankara kedileri genel olarak uzun ömürlü kedilerdir. Ortalama olarak 12 ila 18 sene arasında yaşarlar. Bu alt ve üst sınırlar kesin olmayıp sahibe ve habitata göre değişiklik göstermektedir. Eğer sahibi olarak ona çok iyi bakarsanız, eğitimini aksatmazsanız ve beslenmesine dikkat ederseniz sağlıklı bir uzun yaşam sürebilecektir. 18 senenin 20 sene olduğu görülebildiği gibi; 12 senenin 9 seneye düşebilme ihtimali de bulunur. Bu sınırları belirleyen en önemli etmen sizin sahipliğiniz olacaktır.

Ankara kedisi yapısı gereği sağlıklı bir kedi olmasına rağmen genetik olarak birtakım sorunlar yaşayabilmektedir. Özellikle de iskelet sistemine dair birtakım hastalıklar genetik olarak çok yaygın görülmektedir. Aynı zamanda kalp ile alakalı da genetik bir soruna yatkınlığı bulunmaktadır fakat bunlar kesin olarak ortaya çıkmayacak olup hayat kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Sağırlık ise Ankara kedilerinin tamamının bir ortak özelliğidir.

Ankara kedileri de diğer tüm kediler gibi kızgınlık dönemine girebilmektedir. Bu kızgınlık dönemi mevsimsel olarak ve kediden kediye göre değişiklik göstermektedir. Kimi kedi 3-4 hafta arası kızgınlık dönemi yaşarken kimi kedi de 1-2 ay kadar kızgınlıkta kalabilmektedir. Kızgınlık döneminde ise kediler çiftleşerek hamile kalabilmektedirler.

Ankara kedisi doğurmaya çok elverişli kediler arasında yer almamaktadır. Genellikle hamile kaldığı zaman maksimum olarak 4 ila 5 yavru doğurabilmektedir. Yavru sayısı anne kedinin yaşı ve sağlığı ile alakalıdır.

Ankara kedileri doğduktan 2-3 sene sonra tamamen olgunlaşır ve büyürler. Maksimum 60 santimetreye kadar ulaşabilecek olan Ankara kedileri aynı zamanda ağırlık olarak 4 ila 5 kilogram arasında değişirler. Fakat kilo konusunda obezite riski olmasa da yeme kontrol altına alınmazsa ideal kilosunun üzerine çıkabilir.

Ankara kedisi genel olarak mama ile beslenebilen bir kedidir. Bu mamaları alırken sizin sahibi olarak içeriğine fazlaca dikkat etmeniz gerekmektedir. Ankara kedilerinin bilinen herhangi bir maddeye karşı alerjisi yoktur. Bu yüzden Pro Plan, Royal Canin gibi kaliteli markaların mamalarına rahatlıkla yönelebilirsiniz. Protein bakımından zengin olan her türlü mama, Ankara kediniz için mükemmel bir öğün olacaktır. Mama dışında da kırmızı ve beyaz et tüketebilmektedir.

Ankara kedileri de diğer kediler gibi mama dışında etçil olarak beslenirler. Bu yüzden kuru ya da yaş mama bulunmadığı zamanlarda onu taze et ile besleyebilirsiniz. Fakat kırmızı et ve beyaz et konusunda dikkat etmeniz gereken bir şey bulunmaktadır. Kediler her ne kadar içgüdüsel olarak yırtıcı olsalar da pişmemiş et, sindirim sistemleri bakımından zorluk çıkarabilir. Pişmiş et yedirmek onlar için daha rahat olacaktır.

Ankara kedisinin bakımı çok zor değildir. Tek yapmanız gereken ona ilginizi göstererek sevgi sözcükleri ile onu sevmek olacaktır. Eğitim konusunda da sizin dostunuz olacak olan Ankara kedileri için önemli olan tek şey sizin ilginizdir. Ankara kedilerinin duyma konusunda bir problemleri bulunduğu için onunla ekstradan ilgilenmeniz gerekebilir. Tüylerini haftada birkaç kez tarayarak vücut şeklini korumasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca haftada birkaç kez de dişlerini fırçalayarak ağız sağlığını da korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Ankara kedileri genel olarak çok tüylü kediler değillerdir. Bu yüzden tüy dökme oranları da diğer kedilere oranla çok daha düşüktür. Az miktarda tüy dökülmesi yaşanabilen Ankara kedilerinin tüyleri çok uzun olduğu için size toplama konusunda da küçük tüyler gibi problem çıkarmayacaktır.

Kedi fiyatlarını belirlerken hâkim olan politikaya göre petshoplar ve bazı barınaklar ya da hayvan satışına izin veren web siteleri kendi fiyatlarını kendileri belirleyebilmektedirler. Bu yüzden fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat çoğu web sitesi ve barınak, Ankara kedisini ücretsiz olarak sahiplendirmektedir. Eğer siz de evcil hayvan olarak tercihinizi Ankara kedisinden yana kullanmak istiyorsanız en mantıklı ve en güzel yol bir kedi sahiplendirme ilanına göz atmak olacaktır.

Not: Petibom olarak bizler; bir kedi satın almaktansa sahiplenmenin daha değerli olduğu düşüncesindeyiz. Okurlarımızın barınaklardan ya da gönüllü sahiplendirme sitelerinden kedi almalarını ve sıcak yuvalarını onlara açmalarını diliyoruz. Özellikle de barınaklarda yardıma ve sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan birçok kedi bulunuyor. Satın almak yerine sahiplenerek sizler de onları mutlu edebilirsiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Ercan
Oca 20, 2023 / 22:14

Bir yaşında Ankara kedimiz var. Belirtilen özelliklere uygun. İşitme sorunu çekmediği gibi en ufak sesleri de duyuyor. 3 aylıkken almıştık. Çok tüy döküyordu, tavuklu mama yerine balıklı mamaya geçtik. Tarama pek yapamadık. En sonunda 300 ₺ verip traş ettirdik. 3 ayda tüyleri geliyormuş. Tırnak kesimde çok sorun yaşıyoruz. Tırnakları uzayınca da halı, kanepe, perde ne varsa yırtıyor. Ama çok sevimli, biraz uzak kalsak görünce hemen gelip kucağımıza oturuyor. Çok seviyoruz.


Çınar
Mar 31, 2023 / 23:51

Benin de. 2 yasın da bır ankara kedim var ama tüyleri uzun değil kısa cok tuy dokuyar fen dersinde ankara kedisini soyu tükenme telikesin de oldunuz orendim cok uzuldum


Veteriner Hekim
Nis 1, 2023 / 14:17

Merhaba, evet kısa tüylü kediler çok tüy döker. Ama eve daha az dökülmesini sağlamak için onu düzenli taramalsın. Eğer her gün onu tarayabilirsen eve dökülen tüyler oldukça azalacaktır. Yakın zamanda ankara kedisinin soyunun tükenmeyecek bu konuda çalışmalar yapılıyor merak etme. :))


İpek
Ağu 16, 2023 / 10:11

Çok faydalı bir yazı olmuş, kedileri seviyorum ve uzun zamandır bir kedi sahiplenmek istiyorum. Sanırım bu yazıdan sonra Ankara kedisi sahipleneceğim.