Smokin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Smokin Kedisi Resimleri
Oldukça eski bir kedi ırkı olan Tuxedo, tıpkı smokin giymiş bir görüntüye sahip olduğu için “Smokin Kedisi” olarak adlandırılır. Siyah ve beyaz renkleriyle ön plana çıkan Smokin kedisi, pek çok ülkede asaletin sembolü olarak adlandırılır ve melez kedilerin en özelidir. Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’de de en çok rastlanılan kedi ırklarından biri olan Smokin kedisi, diğer kedi ırklarına göre %200 daha akıllıdır.
Oyun Kabiliyeti
Fiziksel Aktivite
Bakım İhtiyacı
Diğer Evcil Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Dikkat Gereksinimi
Miyavlama
Sahiplerine Karşı Sevgi
Uysallık
Zeka Seviyesi
Bağımsızlık
Saldırganlık
Kişilik & Karakter Özellikleri

Smokin özelliği birçok kedi cinsinde görülen bir özellik olduğu için Tuxedo kedilerin karakter ve kişilik özellikleri farklılık gösterir. Ancak hangi cinse ait olurlarsa olsunlar diğer kedilerin kat be kat üstünde olan zekâları hepsinde aynıdır, genel olarak sıcakkanlı, şefkatli, oyuncu, sosyal ve sadık bir kedi olsalar da tüm bu özellikler, cinsten cinse değişiklik gösterir.

Bir kedinin smokin olması için sahip olması gereken bicolor geni, kedilerin sadece dış görünüşünü etkileyen ve onlara atalarından kalan bir mirastır. Kedi, atalarından aldığı genlerin niteliğine göre çeşitli desenlerde ortaya çıkabilir. Bicolor geni sayesinde bu görünüme sahip olan Smokin kedisinin özelliklerinin onun cinsine ve geçmişine göre değişiklik göstereceğini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bir Smokin kedisi sahiplenmek istiyorsanız dış görünüşüne aldanmayıp, hangi cinse ait olduğunu öğrenmelisiniz. Böylece sahiplenmek istediğiniz kedinin kişiliği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin; smokin görünümlü bir Amerikan Shorthair veya İran kedisi sahiplenecekseniz, bu kedilerin özelliklerini incelemelisiniz.

Normal kedilere nazaran daha akıllı olan bu kediler, verilen eğitimleri hemen anlar ve uygulamaya koyarlar ve dolayısıyla bu konuda üstün bir performans gösterirler. İnsan ilişkileri konusunda son derece başarılıdırlar ve en az bir köpek kadar sahiplerine bağlıdırlar. Ev içerisinde sürekli ilgi isterler ve dikkat çekmek için büyük çaba gösterirler. Ona söylediğiniz şeylere ise adeta kendi dilinde karşılık verirler.

Kalabalık bir aile ortamında onunla en çok kim ilgileniyorsa evde en çok sevdiği kişi odur ve sahibi olarak onu görür. Eğer bu kişi sizseniz sürekli peşinizden gelir ve yaptığınız işlere dâhil olmaya çalışır. Hatta kendine has sesiyle miyavlayarak sizinle iletişim kurmaya bile çalışır. Sürekli kendini sevdirmek için çaba gösterir. Bu sevimliliğiyle herkesin dikkatini çeker ve bu çabasında da başarılı olur.

Vahşi bir görünüme sahip olmadığı için birçok kişinin ona hayranlıkla yaklaştığı Smokin kedisi, yetişkin veya çocuk fark etmeksizin tüm aile bireyleriyle oldukça iyi anlaşır. Evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşsa da, nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı köpekler onlardan korkar.  Bu nedenle Smokin kedisini köpeklerle aynı ortamda tutmaktan kaçınmalısınız.

Canlı ve enerjik halleriyle dikkat çeken Tuxedo kedileri, oyun oynamaya bayılırlar. Meraklı mizaç yapılarını oyunlarda kullanarak son derece akıllıca hareketler yaparlar. Sahiplerinin yanında zaman geçirmekten hoşlansalar da zaman zaman bağımsız olma istekleri ağır basabilir ve başına buyruk hareket edebilirler. Hatta bu karakter özelliklerinin bir köpeğe benzediği bile söylenir ve belki de bu nedenle oldukça kolay eğitilebilir bir kedidirler.

Her bir Smokin kedisi farklı farklı özellikler gösterse de hepsi için kabul edilir bir gerçek var ki, bu da Smokin kedisinin kişiliği hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar. Antik çağdan beri insanlarla birlikte yaşayan Smokin kedileri, binlerce yıldır insanlarla mükemmel bir uyum içinde yaşarlar. Vahşi olmayan görünümü, sevecen kişiliği ve zekâsıyla günümüzde sahiplenmek için en çok tercih edilen kedi türlerinden biridir.

Tarih

Siyah beyaz smokin giymiş gibi bir görüntüye sahip oldukları için Smokin kedisi olarak adlandırılan bu kediler, sadece görüntüleri nedeniyle bu isimle anılırlar ve herhangi bir kedi ırkını temsil etmezler. Ancak her ne kadar tarihte Smokin kedisinin kayıtlara geçtiği görülse de tarihi ile ilgili net bir bilgi mevcut değildir. Yine de yapılan bazı araştırmalar sonucunda Smokin kedisinin izi eski Mısır’a kadar sürülebilmiştir. Mısır mezarlarında duvarlara tasvir edilen kedi desenlerinin %70’inin Smokin kedisi olduğu görülmüş ve o dönemlerde de yaygın şekilde Smokin kedisine rastlandığı görülmüştür.

Tarih boyunca birçok rivayete ve inanışa ilham veren bir kedi olarak bilinen Smokin kedisi, en popüler melez ırklarından biridir. Ancak ilk olarak hangi ülkede ortaya çıktığı, hangi kedi ırklarının çiftleşmesinden dünyaya geldiği bilinmemektedir. Eski Mısır döneminde yoğun ilgi gören hatta kutsal sayılıp tapılan bir kedi olan Smokin kedisinin şans getirdiğine inanılıyor ve özellikle dönemin önemli kişilerinin Smokin kedisine son derece bağlı oldukları biliniyordu. Sadece eski Mısır’da değil sonraki dönemlere de damga vuran Smokin kedisi, tarihe damga vuran önemli kişilerin de vazgeçilmezi olmuştur. Nadir bir tür olmaması ve dünyanın her yerinde bulunabilmesi nedeniyle günümüzde son derece yaygınlaşmıştır.

Smokin deseni birçok kedi cinsinde görülebildiği için tıpkı kişilik özellikleri gibi tarihi ile ilgili de net bilgiler vermek zordur. Her Smokin kedisi, soy ağacına göre farklı hikâyelere sahip olabilir. Eğer bir Smokin kedisi sahiplenmek istiyorsanız ve tarihini merak ediyorsanız, sahipleneceğiniz kedinin hangi ırka ait olduğunu öğrenmeli ve araştırmanızı o ırk üzerinden yapmalısınız. Ancak net bir bilgiye sahip olamasak da Smokin kedisi hakkında net bilinen bazı bilgiler de mevcuttur. Kedilerin kutsal sayıldığı ve hatta tanrıçaların birçoğunun kedi olarak tasvir edildiği Eski Mısır’da tasvir edilen kedilerin yine birçoğunda bicolor özelliği görülmüştür. Bu da demek oluyor ki günümüzde hem görüntüsü hem de sevecenliğiyle sahiplenmek için en çok tercih edilen kedilerden biri olan Smokin kedisi, neredeyse kedi ırkları tarihinin en başından beri bizimle birlikte…

Eski Mısır’dan günümüze doğru geldiğimizde, Smokin kedilerine yine sıklıkla rastlamaktayız. Yakın tarihte Amerika’da bir kedi yarışmasına katılan Smokin kedisi, her ne kadar dereceye giremese de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış ve eski başkan Bill Clinton’ın görev süresi boyunca Beyaz Saray’da yaşamını sürdürmüştür. Hatta o kadar ünlenmiştir ki Orta Afrika Cumhuriyeti’nde posta bullarına bile resmi basılmıştır.

1949 yılında Çin iç savaşında İngiliz Kraliyet Donanması adına görev yapan bir kedi olarak dünya çapında ün kazanan Smokin kedisi, gemilerde fareler ile mücadele etmiş, savaş sonrasında ise askerlerin yemeklerini korumuştur. Tüm bu başarıları nedeniyle İngiltere Smokin kedisine hem Simon adını vermiş hem de Dickin Madalyası’na layık görmüştür. Ne yazık ki Simon adlı kedi savaş sırasında aldığı bir kurşun yarasıyla hayatını kaybetmiştir. Günümüzde de birçok çizgi filmde, reklamda hatta dizi ve filmlerde karşımıza çıkan Smokin kedisi, tarih boyunca olduğu gibi birçok ünlü ismin sahiplenmek için tercih ettiği kedilerden biri olmuştur.

Fiziksel Nitelikler
Vücut

Orta boylu bir kedi olan Smokin kedisi, kısa tüy yapısına sahiptir. Her cinste görülebilmesinden dolayı ağırlıkları ve boyutları farklılık gösterir. Büyük boyutlu veya küçük boyutlu Smokin kedisine rastlamak mümkündür. Dişi Smokin kedisi, erkek Smokin kedisinden hem ağırlık hem de boyut olarak daha küçüktür. Atletik, kaslı ve zarif bir görünüme sahiptirler ve kafaları vücutlarıyla orantılıdır. Ortalama ağırlıkları 3,5 ila 4,5 kg arasında; uzunlukları ise 25-30 cm arasındadır.

Kafa

Smokin kedisinin kafası vücuduyla her zaman doğru orantılıdır. Zarif vücutlarının üzerindeki kafaları orta boy ve yuvarlaktır. Kulak şekilleri, göz yapıları, çene ve burun yapısı Smokin kedisinin hangi cinse ait olduğuna göre değişiklik gösterir. Smokin kedisinin özelliklerini öne çıkaran tek ortak nokta tüy yapısıdır. Bunun dışındaki tüm özellikleri kedinin mensup olduğu ırklar farklı şekillerde taşır.

Kulaklar

Belli bir tüy rengi ve deseni taşıyan kedilere verilen isim olan Smokin deseni, birçok farklı kedi ırkında görülebilir. Dolayısıyla bu kedilerin vücut şekilleri, kafa yapıları, gözleri ve kulakları da farklıdır. Smokin desen görülen Maine Coon kedisinin kulakları tabandan geniş, uca doğru sivrilir, dışa doğru 45 derecelik açıyla eğik olan kulaklar dik bir görünüme sahiptir. Maine Coon gibi Sibirya kedisinde de smokin desen görülebilir. Bu kedilerin kulakları ise dışa doğru hafif eğimlidir ve kulaklarının içi tüylüdür. Bu iki örneğin dışında smokin desen görülen birçok kedinin kulakları da ait olduğu ırka göre değişiklik gösterir.

Gözler

Tuxedo kedilerin renk ve desen dışındaki bütün özellikleri ait olduğu cinse bağlı olarak farklı olduğu gibi gözleri de farklı olabilir. Ancak birçok kedi cinsinde olduğu Smokin kedisinin de tüy rengi ile göz renkleri ilişkilidir. Bu nedenle de cins ayırt edilmeksizin Smokin deseni görülen neredeyse tüm kedilerin göz renkleri altın veya yeşil renklidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Genellikle küçük veya orta boyutlu olan Smokin kedisinin bacakları tüm kedilerin taşıdığı ortak bir özelliği taşır. Bacaklar güçlü ve kaslı, boyu gövde boyu ile orantılıdır. Bacakları genellikle ince olduğu için olduğundan daha uzun görülür. Ayak yapısı ise atalarının geldiği bölgeye ve yaşam koşullarına göre belirlenir. Kimi Smokin kedisinin ayakları küçükken kimi Smokin kedisinin ayakları geniş ve büyüktür.

Kuyruk

Smokin kedisinin kuyruk uzunluğu ait olduğu ırka göre değişiklik gösterir. Ancak genellikle Smokin desene sahip olan kedilerin kuyrukları uzun ve incedir. Tabanda geniş başlayan kuyruk uçlara doğru incelir. Tüy yapısı ise ait olduğu kedi cinsine göre uzun veya kısa olabilir. Smokin kedisinin kuyruk rengi ise siyahtır.

Tüy

Smokin deseni birçok kedi cinsinde görüldüğü için bu kedilerin tüyleri, uzun ve ipeksi, kısa, kalın, ince dalgalı veya daha başka herhangi bir şekilde olabilir. Ancak tüm bu özelliklerin bir ortak özelliği var ki; işte bu kedilere özelliğini veren de budur; tüm Smokin kedilerin tüy renkleri ve renk dağılımları aynıdır. Tüyleri uzun veya kısa olsa da her şekilde asilliklerini korurlar.

Renk

Çağlar boyunca hep saygı duyulan bir cins olan Smokin kedisi, her zaman aileler için mükemmel bir evcil hayvan olmuştur. Siyah ve beyazın asilliğinin en güzel örneklerinden biri olan Smokin kedisi, tipik olarak siyah ve beyaz renkleri taşısa da siyah yerine turuncu ve gri de olabilir. Smokin kedisinin ana rengi beyazdır; karın, göğüs, boynun altı ve patiler beyazdır. Bir kedinin smokin olarak kabul edilebilmesi için göğüs kısmının beyaz olması yeterli olsa da üst göğüste kravata benzer siyahlıklar görülen kediler de smokin olarak kabul edilebilir.

Not: Burada yer alan bilgiler çoğunlukla bu cinsi temsil etse de kediler, kişilikleri ve görünüşleri farklı olan canlılardır. Belirli bir evcil hayvanla ilgili ayrıntılı bilgi için veteriner hekime danışınız.

Sıkça sorulan sorular

Son derece zeki ve akıllı bir kedi olan Smokin kedisinin eğitimi için ekstra bir çaba sarf etmek gerekmez. Tüm kedilerde olduğu gibi verilen komutları alabilmesi, tuvalet alışkanlığı kazanması ve çeşitli oyunları öğrenmesi için kısa bir eğitim yeterli olacaktır. Hatta Smokin kedisinin zekâ seviyesi üst düzeyde olduğu için sizi hiç zorlamayacaktır. Özellikle de bebeklikten itibaren sizinle birlikteyse en ufak bir çaba sarf etmeden istediğiniz her şeyi öğretebilir, onunla keyifli oyunlar oynayabilirsiniz.

Smokin kedisinin sağlık durumu ve ne kadar yaşayacağı ait olduğu ırkın özelliklerine bağlıdır. Tüylerine rengini veren bicolor geninin neden olduğu herhangi bir kalıtsal hastalık olup olmadığı bilinmediği için sağlık durumları hakkında da net bir bilgi vermek mümkün değildir. Kimi Smokin kedileri birçok genetik hastalığa sahipken, kimisi de son derece sağlıklıdır. Yaşam süreleri çevre koşulları, beslenme ve bakımla doğru orantılı olmakla birlikte ortalama 10-15 yıl arasındadır. Bu süre kedinin cinsinin genetik geçmişine göre değişiklik gösterir.

Smokin kedisi bir ırkı değil, belli bir tüy rengi ve desenini temsil eden kedilere verilen isimdir. Dolayısıyla birçok kedi cinsi bu renk ve desene sahip olduğu için Smokin kedisi olarak adlandırılır. Her Smokin kedisi, atalarından aldıkları genetik mirasa bağlı olarak çeşitli kalıtsal hastalıklara yatkın olabilirler. Ya da sadece kedilerin mustarip olduğu kedi hastalıklarına yakalanabilirler. Örneğin; British Shorthair cinsi Smokin kedisi, böbrek rahatsızlıkları, obezite ve kalp hastalıklarından mustariptir. Smokin deseni taşıyan Van kedisi; sağırlık, çift renk göz, kalp hastalıkları, kansızlık, albino gibi genetik hastalıklara sahipken, Sibirya kedisinde hipertrofik kardiyomiyopati ve piruvat kinaz eksikliği gibi hastalıklar görülebilir.

Kedilerin olgunlaşma süreleri ve dolayısıyla çiftleşmeye hazır hale geldiği zaman da kedinin cinsine göre değişiklik gösterir. Birçok kedi ırkına ait olabilen Smokin kedisi de farklı zamanlarda kızgınlık dönemine girer. Kimi Smokin kedisi 6. aydan sonra çiftleşirken, kimisi 1 yaşından sonra olgunlaşır. Eğer sahiplenmek istediğiniz kedinin ne zaman çiftleşme dönemine gireceğini merak ediyorsanız kedinizin hangi ırka ait olduğunu öğrenmelisiniz. Bu şekilde kedinizin tüm özellikleri ile ilgili net bilgilere ulaşabilirsiniz.

Her kedi gibi Smokin kedisi de bir hamilelikte 4-5 yavru dünyaya getirir. Bu yavru sayısı, kedinin cinsine göre artabilir veya azalabilir. Yavrular doğar doğmaz anneleri tarafından temizlenerek süt emmeye başlarlar. Doğduklarında bile karakterize tüy renkleri ile büyüleyen yavrular o andan itibaren asilliklerini korurlar. Bazı kaynaklarda gözlerini diğer cins yavrulara göre daha erken açtıkları hatta doğar doğmaz gözlerinin açık olduğu bilgisi verilir. Annelerinden yaklaşık 2-3 ay süt emen yavrular 3 haftalık olduklarında kendi aralarında oyun oynamaya başlar ve sevimlilikleriyle kendilerine hayran bırakırlar. 3. aydan itibaren ise sahiplenilmek için hazır hale gelirler.

Smokin deseninin oluşmasını sağlayan bicolor geni kedilerin ağırlıklarını ve boyutlarını etkilemez. Büyük cüsseli kediler Smokin kedisi olabileceği gibi daha küçük boyut ve ağırlıktaki kediler de bu özelliği taşıyabilir. Evcil Smokin kedisi genel olarak 3,5 ila 4,5 kg ağırlığında olabilir. Uzunlukları ise 25 cm ile 30 cm arasındadır. Kedilerin ağırlık ve boyutları erkek veya dişi olmalarına göre de değişiklik gösterir. Erkek kediler dişi kedilerden her zaman daha ağırdır.

Her kedide olduğu gibi Smokin kedisinin de dengeli ve yeterli beslenmesi sağlığı açısından son derece önemlidir. Kendileri için uygun olan mamalarla gerektiği şekilde beslenen Smokin kedisinin hem yaşam kalitesi artar hem de daha uzun yaşar. Genel olarak kuru mamalarla beslenmeleri gerekse de haftada 2 veya 3 kez yaş mamalar da verilmelidir. Yaş mamaların verilmesi su ihtiyaçlarını karşılamak için önemlidir. Yavruluk, yetişkinlik ve kısırlık dönemleri için özel olarak geliştirilen mamaların ne şekilde kullanılması gerektiğini veterinere danışarak öğrenebilirsiniz.

Kedilere mama dışında herhangi bir şey vermek, sağlıkları açısından zararlı olabilir. Smokin kedisi de kaliteli kuru veya yaş mamalar dışında bir şey yemeyi çok tercih etmezler. Yağ ve tuz içeren ev yemeklerini Smokin kedisine vermek zararlı olacağı için tercih edilmemelidir. Mama dışında yiyecek bir şey verilecekse de kediler için özel olarak hazırlanmalı; ne şekilde hazırlanması gerektiği konusunda ise veterinere danışılmalıdır. Gerektiği şekilde beslenen Smokin kedisinin yaşam kalitesi ve uzunluğu en üst seviyede olur.

Smokin kedisinin bakım ihtiyaçları diğer kedilerden çok farklı değildir. Onun tüyleri de diğer tüm kediler gibi zaman zaman bakıma ihtiyaç duyar. Tüylerinin sağlıklı görünmesi ve cilt sağlığının korunması için tarama işlemi aksatılmamalıdır. Kısa tüylü Smokin kedisinin tüylerini haftada 1 kez taramak yeterli olurken, uzun tüylü kedilerin tüylerinin haftada 2-3 kez taranması gerekir. Ağız sağlığını korumak ve enfeksiyona bağlı hastalıkları önlemek adına kediler için özel üretilen ağız bakım ürünleriyle günlük ağız bakımının yapılması önemlidir. Kediler her ne kadar kendi bakımlarını yapsalar da göz ve kulak gibi yerlere ulaşamazlar. Bu bölgelerin temizliği de düzenli olarak nemli bir bezle yapılmalıdır.

Smokin kedisinin tüy dökme eğilimi ait olduğu cinse göre farklılık gösterir. Uzun tüylü Smokin kedisi daha çok tüy dökerken, kısa tüylü Smokin kedisinin tüy dökme eğilimleri daha azdır. Tüy yapısına göre bakımları doğru şekilde yapıldığında tüy dökme eğilimleri en aza indirilmiş olur. Kimi kedilerin tüylerini özel kedi tarağıyla haftada 1 kez taramak yeterliyken, kimi kedilerin tüylerini ise haftada 2-3 kez taramak gerekir. Böylece hem ölü tüyler temizlenir hem de ölü deriler arındırılmış olur.

Her daim şık bir görünüme sahip olan Smokin kedisi, melez bir ırktır ve birçok kedi cinsinde görülebilir. Bu nedenle de fiyatları ait olduğu cinse göre farklılık gösterir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygın olarak bulunan bir kedi olan Smokin kedi yavrusunun fiyatları herkesin ulaşabileceği düzeydedir. Ancak yine de eğer yavru Smokin kedisi pahalı bir ırka aitse fiyatı da yüksek olacaktır. Piyasada farklı fiyatlarla satışa sunulan Smokin kedisi fiyatları için net bir bilgi vermek mümkün değildir.

Not: Petibom olarak bizler; bir kedi satın almaktansa sahiplenmenin daha değerli olduğu düşüncesindeyiz. Okurlarımızın barınaklardan ya da gönüllü sahiplendirme sitelerinden kedi almalarını ve sıcak yuvalarını onlara açmalarını diliyoruz. Özellikle de barınaklarda yardıma ve sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan birçok kedi bulunuyor. Satın almak yerine sahiplenerek sizler de onları mutlu edebilirsiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.