Kedi mamasında et yan ürünlerden kaçınmalı mısınız?

1 Mayıs 2021
52
Kedi mamasında et yan ürünlerden kaçınmalı mısınız?

Eğer bir kedi sahibiyseniz veya sahiplenmeyi düşünüyorsanız et yan ürünleri konusu hayli önem arz ediyor. Kediler varoluşları gereği avcı özelliğine sahip olup doğada kuş, fare ve kemirgen gibi hayvanları yakalar ve yalnızca kas etini değil tüm iç organlarına varana kadar tüketirler. Dolayısı ile evcil hayvanınızı beslediğiniz ana gıdaya ek olarak, ikinci bir ürünün kullanılması kas etinden daha ziyade büyük bir protein, vitamin ve mineral kaynağı olarak yarar sağlar. 

Anlayacağınız üzere satın alacağınız bir evcil hayvan mamasındaki et yan ürünleri, esasında doğada avlanacakları zaman almaları gereken tüm besin değerlerini içerir. Bilinçli biriyseniz kedinize yeni çeşit bir mama seçerken üzerindeki etiketi detaylı olarak incelediğinizi varsayıyorum. Bu etiketler üzerinde gözünüze en çok çarpan ve çarpması da gereken noktalardan biri yan ürünler bölümüdür.

Birçok uzman, kedi sahiplerine içeriğinde et yada tavuk gibi ürünleri barındırmayan yüksek kalitedeki kedi maması markalarını almalarını tavsiye ediyor. Kimi uzman yararlı bulurken kimisi de zararlı olabileceğine işaret ediyor. Bu konu hakkında pek çok bilgi ve düşünce yaygın. Artık bu bilgi kargaşasından kurtulmanın vakti geldi! Aşağıdaki bilgileri okuyarak bir sonuca varabilirsiniz…

1- Kedi Mamasının İçindeki Et Yan Ürünler Nelerdir?

Genelde insanlar mamanın içindeki bu et yan ürünlerin toynak, dışkı ve iç organlardan oluştuğu düşüncesine kapılmış olup iç organlar dışındaki tahminleri elbetteki yanlış bilgiden ibarettir. Nitekim The Association of American Feed Control Officials (Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği) tarafından, et yan ürünü ve et yan ürün küspesi ile ilgili yaptıkları tanıma göre yukarıda bahsetmiş olduğum bilgi desteklenmektedir. 

Et yan ürünler; memeli hayvanlardan elde edilen etin haricindeki işlem görmemiş temiz parçalardan meydana gelmektedir. Bunlar; beyin, kan, dalak, böbrek, karaciğerler, akciğer, kemik, fazla yağdan temizlenen az ölçüdeki sıcak yağ dokusu, içi temizlenmiş bağırsak ve midedir. Peki içinde sanılanın aksine olmayan şeyler nedir derseniz bunlar da; boynuz, toynak, diş ve tüydür. 

2- Et Yan Ürünlerini İçeren Mamalar Kediniz İçin Yararlı Mı / Zararlı Mı?

konserve mama ve kedi

Kediler etobur hayvanlar olup aldıkları besinler hayvan proteinlerinden elde edilmelidir. Hazırlanan bu yan ürünlerin sahip olduğu farklı dokular ve elde edilen tesise bağlı olarak kalitesi konusunda iyi veya kötü şekilde bir yorum yapılabilir. Olaya geniş perspektiften bakıp değerlendirdiğinizde kedinize mısır, pirinç, nişasta, baklagil, sebze ve meyvelerin yanı sıra aslında almaları gereken hayvansal protein ve yağı yemeleri çok daha yararlı olacaktır.

Bu sebeple kedinize sağlıklı proteinler ile zenginleştirilmiş hem uygun fiyatlı hem de kullanışlı olan mamalardan almak daha yararlı olacaktır. Bildiğiniz ve güvendiğiniz bir markanın üretmiş olduğu mamalardan satın alarak içiniz rahat şekilde kedinize vermeniz sorun teşkil etmeyecektir. Sonuç olarak et yan ürünler kediniz için zararlı olmamakla beraber aksine yararı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra mama üreticileri geçen zaman içerisinde kendilerini geliştirerek yüksek kalitede ürünler yapmaktadırlar. Bilhassa bazı firmalar çok daha doğal ve sağlıklı içeriğe sahip mamalar üreterek satışa sunuyorlar. Et yan ürünlerini içeren bu mamalarda buğday, soya, mısır gibi malzemeler kullanılmazken meyve ve sebzeler ile gerekli antioksidanlar kullanılmaktadır.

3- Kedinizin Mamasının Kalitesini Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

konserve ve kuru kedi mama

Bir markanın mama içerisinde kullanmış olduğu ürünlerin kalitesini tespit etmek güçtür. Kullanılan ürünlerin ne denli kaliteli ve sağlıklı olduğundan nasıl emin olabilirsiniz ki? Burada asıl odaklanılması gereken konu et veya yan ürünün hangi hayvandan elde değildiğidir. En kolay seçenek şüphesiz uzun süre kullanan kişilerden ve veterinerden tavsiye almak olacaktır. Önerilen mamayı kedinize verdiğinizde; heyecan duyuyor, katı dışkı yapmıyor, kusmuyor ve enerjisinde bir düşme gözlemlenmiyor ise doğru olanı buldunuz demektir.

4- Et Yan Ürünlerin Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar 

Eğer kediniz sağlıklı bir bedene sahip ise, yan ürünleri öğünlerine rahatlıkla takviye edebilirsiniz. Küçük dostunuzun sindirim sisteminde bir sorun yada alerjisi varsa duruma bağlı olarak tümünü veya bazı yan ürünleri verebilirsiniz. Genellikle bu ürünleri almaması gereken kediler nadirdir. Kullanan ve bilgisi olan herkesten bilgi alarak en doğru seçimi yapmanızı öneririz. Ayrıca kediniz ona verdiğiniz mamayı bayılarak yiyor diye bu doğru olanı buldunuz demek değildir!

* Birçok kedi sahibinin muallakta olduğu bir konu olarak karşımıza çıkan et yan ürünleri, sanıldığının aksine içerisinde zarardan çok yararlı hayvan organlarını barındırır. Bu da aslında yaradılışları gereği avcı özelliğine sahip olan kedinizin alması gereken hayvan besinlerini, sizin vereceğiniz mamadan kolaylıkla alabilmesini sağlar. Ancak unutmayın ki, her marka aynı kalitede değildir! İyi bir araştırmadan sonra güven veren markayı tercih edin.  

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.